TBB'den Erdoğan'a sert yanıt

Türkiye Barolar Birliği: "Sürekli kandırılanlar bizim milliliğimizi sorgulayamaz."

TBB'den Erdoğan'a sert yanıt

Türkiye Barolar Birliği: "Sürekli kandırılanlar bizim milliliğimizi sorgulayamaz."

10 Şubat 2018 Cumartesi 14:36
TBB'den Erdoğan'a sert yanıt

Türkiye Barolar Birliği, tüm baro başkanları ve baroları, Türkiye Barolar Birliği delegelerini, seçilmiş tüm kurullarını ve tüm avukatları 24 Şubat 2018 tarihinde, Ankara’da olağanüstü toplantıya davet etme kararı aldı.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu 9 Şubat 2018 tarihinde aldığı kararları da kamuoyuna duyurdu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye Barolar Birliği’nin isminden ‘Türkiye’ kelimesinin çıkarılacağına” ilişkin ifadeleri sert bir dille eleştirilirken, “Milli her konuda kandırılmış olan ve bunu da daha sonra ‘kandırılmışız’ diye beyan eden kişilerin, kendilerini daima zamanında ve en milli duygularla uyaranların duruşunu sorgulama hakkı yoktur” ifadeleri kullanıldı. 

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunun 9 Şubat 2018 tarihli ve 2018/167 sayılı kararı şöyle:

“1. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın; 

- Türkiye Barolar Birliği’nin isminden “Türkiye” kelimesinin çıkarılacağına,

- Bu kelimenin sadece layık olan kuruluşlar tarafından kullanılmasına izin verileceğine, 

- Ayrıca avukatlık mesleğinin icrası için barolara üye olma zorunluluğunun da kaldırılacağına,

- İllerde isteyen avukatların bir araya gelerek dernek gibi istediği sayıda baro adıyla örgütlenmeler yapabileceğine,

- Bunların da istedikleri gibi kendi üst birliklerini kurabileceklerine dair açıklamaları yönetim kurulumuzca değerlendirilmiştir. 

2. Sayın Cumhurbaşkanının dile getirdiği bu projenin amacı, Anayasada yapılan Hakimler ve Savcılar Kurulu’na ilişkin değişiklikten sonra, yargının bağımsız kalan tek ayağı olan avukatları da hükümete bağlamak, hükümetin avukatı haline getirmektir.

3.Yönetim kurulumuz, hâkim ve savcıların bağımsızlıklarının sistemsel güvencesinin yok edilmesinden sonra avukatları da hükümete bağlama girişimini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yargısıyla birlikte “parti devleti”ne dönüştürmenin en ileri adımı olarak değerlendirmektedir.

4. Türkiye Barolar Birliği her koşulda ve her tehdite karşı, dönemsel olarak değil, seçim yatırımı olarak hiç değil, ilkesel olarak en milli duruşu sergilemiştir. Milli her konuda kandırılmış olan ve bunu da daha sonra “kandırılmışız” diye beyan eden kişilerin, kendilerini daima zamanında ve en milli duygularla uyaranların duruşunu sorgulama hakkı yoktur. Bu sorgulamayı yapanlar, en sağlam tartı olan Türk Milleti’nin vicdanında çoktan sorgulanmaya başlanmıştır. Milli olmanın ilk koşulu, görevini Anayasa’ya ve kanuna uygun olarak yapmak, Devlet yönetimine kişisel duyguları ve kısa vadeli siyasi parti menfaatlerini karıştırmamak, her ne olursa olsun tarafsız davranmayı başarabilmektir. 

5. Cumhurbaşkanı’nın baroları ve Türkiye Barolar Birliği’ni bölme projesine karşı çıkışımız, milli duruşumuzun, vatanımıza ve Milletimize olan namus borcumuzun gereğidir. Bugün iktidar gücü; milli iradenin temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi etkisizleştirilerek, kapalı kapılar ardında, sınırsız, ölçüsüz, denetimsiz ve devletimizin tüm geleneklerine ve Anayasa’ya aykırı olarak küçük bir azınlık tarafından kullanılmaktadır. Türkiye Barolar Birliği ve barolarımızın, bu azınlığın son derece rahatsız olduğu hukukun üstünlüğü, adil yargılanma, suçsuzluk karinesi, savunma hakkı, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı gibi temel kavram ve hakları savunması, Anayasa’dan ve kanunun açık hükmünden kaynaklanan en temel görevidir. Türkiye Barolar Birliği ve barolarımız bu görevi, bu hakların asli sahibi olan 81 milyon vatandaşımız ve henüz doğmamış evlatlarımız da dahil olmak üzere tüm Türk Milleti adına üstlenmiştir. 

6. Türkiye Barolar Birliği ve barolarımız, sadece meslek örgütü değildir. İddia, yargılama ve savunma üçlüsünden oluşan yargının kurucu unsurudur. Bu kurucu unsurluk görevinin dayanağı, Anayasa’daki hukuk devleti ilkesidir. Cumhurbaşkanının dile getirdiği projenin nihai hedefi, 81 milyon vatandaşımızın temel haklarını savunmasız bırakmak, hukukun üstünlüğünün yerine, güç sahibi olanların üstünlüğünü yerleştirmektir. Türk Milleti şunu çok iyi bilmektedir: Bu amacın önündeki en büyük engel Türkiye Barolar Birliği ve barolarımızdır. Bizim hedef alınmamızın sebebi de budur. 

7. Savunma mesleği, hukuk devletinin ve her vatandaşımızın insan haklarının güvencesidir. Avukatların hükümete bağlandığı bir düzende savunma mesleğinden söz edilemez. Bu proje, adalet sistemini tamamen çökertmeye yönelik olduğu için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Türk Milleti’nin bekasını da doğrudan doğruya hedef almaktadır. 

8. Türk Milleti bilmelidir ki; bu projeden en büyük heyecan ve mutluluğu Türkiye’yi bölmek ve yıkmak isteyen terör örgütleri ile onlara maddi manevi her türlü desteği veren küresel oyun kurucular çoktan duymaya başlamıştır. Bunların eliyle ve baro adıyla kurulacak dernekler ve onların üst birlikleri her milli meselede iç ve dış kamuoyunu Türkiye’nin gerçekleri hakkında yanlış bilgilendirecekleri ve fakat devlet eliyle kendilerine sıfat kazandırıldığı için etkili olabilecekleri imkana kavuşacaktır. Nitekim bu projenin, 2013 yılında FETÖ tarafından gündeme getirildiği hepimizin malumudur.

9. Öte yandan Türkiye Barolar Birliği’ni ve baroları bölmek, baro ve üst birlik adıyla derneğimsi yapılar türetmek, 108.000 avukatımızı, onların eş ve çocuklarını, 20.000 stajyer avukatımızı, Türkiye Barolar Birliği tarafından bir kuruş kamu kaynağı kullanılmadan verilen ve dünyada emsali olmayan sağlık yardımından, meslektaşlarımızın öksüz ve yetimlerinin sahiplenilmesinden, yaşlı ve ihtiyaç sahibi meslektaşlarımızı ek emeklilik ödeneğinden, iş göremez duruma gelen meslektaşlarımızı kimseye muhtaç olmamalarını sağlayan etkili bir sosyal yardım hizmetinden mahrum edecektir. Bu mahrumiyet, her siyasi görüşten en az yarım milyon vatandaşımızı dolaylı veya doğrudan mağdur konumuna düşürecektir. 

10. Sayın Cumhurbaşkanı’nın milli menfaatlere aykırı, terör örgütlerini sevindiren ve yargıyı tamamen yok edecek projesini dile getirmesinden sonra mümkün olan tüm kanallar yoluyla açık ve yakın tehlikeyi ilgili ve yetkili olmasını beklediğimiz her kişi ve makama en yapıcı bir üslupla anlattık. Ancak projenin ısrarla yürütüldüğünü görüyoruz. Bu sebeple olağanüstü toplanan yönetim kurulumuz, oybirliğiyle, 24 Şubat 2018 tarihinde tüm baro başkanlarımızı, barolarımızın Türkiye Barolar Birliği delegelerini, seçilmiş tüm kurullarını ve tüm meslektaşlarımızı Ankara’da çok yüksek katılım dikkate alınarak belirlenecek uygun bir salonda olağanüstü toplantıya davet etme kararı almıştır. Toplantının tüm organizasyonu için başkanlık divanı tam yetkilendirilmiştir.

11. Türkiye Barolar Birliği, barolarımız ve tüm avukatlarımız varlık sebebimiz olan Türk Milleti’ne emanettir.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin FEYZİOĞLU 

Av. Ünsal TOKER

Av. Hüseyin ÖZBEK

Av. Sabiha TEKİN

Av. Sabri Erdal GÜNGÖR

Av. Ekrem DEMİRÖZ

Av. Eyyüp Sabri ÇEPİK

Av. Ali ELİBOL

Av. Ahmet Şakir UZUN

Av. Gültekin UZUNALİOĞLU

Av. Filiz SARAÇ" 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
metin feyzioglu bey 2018-02-10 17:10:28

dogru soze ne denir tebrikler

Avatar
uyuz çırak 2018-02-10 15:33:44

neyin gazelini okuyorsun burda vatan bayrak cumhuriyet ve atatürk bağığımsızlık deniyor****peki sence yolsuzluk yada milletim beni af etsin demeyle her şey bitiyormu

Avatar
Halkın Sesi 2018-02-10 17:28:15

Akp'lilerin cumhurbaskanı terör örgütlerinin özellikle fetönün ekmegine yag sürercesine Türklüge ihanet ediyor. Valiliklerin önünden T.C.'yi kaldırdıkları gibi. Ziraat Bankasından kaldırmaya tesebbüs ettikleri gibi. İstemedende olsa terör örgütlerine yardım ve yataklık sucu. Yakında Türkiye Petrollerindende kaldırırlar ismi sadece Petrolleri kalır. Akp'liler sadece İstanbula ihanet etmedi, memlekete milete adalete hukuga dogruluga dürüstlüge seffaflıgada ihanet ettiler ve etmeyede devam ediyorlar. Bir zamanlar üstünlerin hukugu degil hukugun üstünlügü diyen zat bugün hergecen gün kirlenen mevkiisi sayesinde güc zehirlenmesine ugramıs, kamusal ve yargısal vazife sergileyenleri sereflice namusluca tarafsızlıga adillige dürüstlüge seffaflıga yönlendirmek yerine haksız olsada yandaş olsun zihniyetine zorlamıstır. Tarih serefli insanları sereflice yazar, olmayanları ise nefretle yazar. Ve servetlerden daha önemli birsey vardırki o da torunlara lagım kokulu bir gecmis miras bırakmamaktır. Memlekette yoksul sayısı ac sayısı devasa artmısken israflarla haramlarla yalanlarla dolanlarla rantlarla acgözlülüklerle ultra lüks ve satafat icerisinde yasayanlar buna örnektir.

Avatar
Namik 2018-02-10 17:42:56

Sürekli kandirilan adam, aldatilan adam. Ver eline bir bombom veya lokum al götür. Tacizciler ve tecavüzcüler aman duymasin, yoksa hepsi kandirmak icin siraya girer.

Avatar
Yörükeller 2018-02-10 19:17:51

Yerden Göhe kadar halisin helal olsun sana

Avatar
çırak 2018-02-10 14:48:40

Bir gün çok bilgili bir usatdima sordum "ustadım işi bilmeyip yanlış yapanmı zararlıdır yoksa işi bilipde yanlışı bile bile yapanmı zararlıdır.? " çok alim üstadım dediki " işi bilip bile bile yanlış yapan zararlıdır üstelik ona hayat hakkı bile tanımamak lazım." şimdi Erdoğan bir iki kez güvendiğinden yanlışla karşılaşmış ola bilir. peki feyzioğlu bey sizin durmadan ihanet içinde Türkiyeye saldırma gayretinizi neyle izah edeceksiniz?