TRT çalışanları diken üstünde!

TRT'de ‘Değişim ofisi’ adı altında ikna odaları kuruldu. Personel tatilden çağrılıyor. ‘Ya emekli ol ya da başka kuruma gidersin’ deniliyor.

TRT çalışanları diken üstünde!

TRT'de ‘Değişim ofisi’ adı altında ikna odaları kuruldu. Personel tatilden çağrılıyor. ‘Ya emekli ol ya da başka kuruma gidersin’ deniliyor.

26 Temmuz 2018 Perşembe 08:36
TRT çalışanları diken üstünde!

Son kararnamelerle yapısı tamamen değiştirilerek, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanan TRT’de çalışanlar diken üstünde.

TRT’de örgütlü bulunan KESK’e bağlı Haber-Sen, kurumda “değişim ofisi” adı altında “ikna odaları” kurulduğunu, yaz tatilinden çağrılan çalışanlara “ya emekli ol, ya da başka kuruma gidersin” denildiğine dikkat çekti. Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, personel fazla denilmesine karşın, kapatılan Başbakanlık’tan kuruma geçiş yapıldığına işaret eden Haber-Sen, ayrıca TRT’ye şirket kurma ya da kurulan şirketlere ortak olma hakkı verildiğini, ancak bu şirketlerin Kamu İhale Yasası’ndan muaf tutulduklarını vurguladı. Haber-Sen ilk kez bir kurum özelleştirilmeden ya da anonim şirket yapılmadan personelin tasfiye edildiğini de kaydetti.

KESK’e bağlı Haber-Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu kurumda yaşananları anlattı. Ustaoğlu’nun değerlendirmeleri özetle şöyle:

- TRT’de kamu hizmeti yayıncılığı ortadan kaldırılıyor. Şirketleşme başladı. Aslında fiilen şirket oldu. Kurum tarafsızlığını terkediyor.


-10 yılda 3 kez emekliliğe teşvik getirildi. Şimdi de çalışanlara “ya emekli ol ya da başka kurumlara gidersin” deniliyor. “Değişim ofisi” adı altında “ikna odaları” kuruldu. Yaz tatiline çıkan çalışanlar bile geri çağrılıyor. Gelenlere “emekli ol” deniliyor. “Çalışabilirim” diyenler “başka kurumlara gidersin” denilerek emekli ediliyor.

- Toplam 2 bin 100 kişinin emekli edileceği söyleniyor. Daha sonra da “istihdam fazlası personel” denilerek 2 bin 500 - 3 bin kişiyi “havuza” gönderecekler. Buradan da başka kurumlara dağıtacaklar.

-“Özel hukuk hükümlerine tabi personel” diye istihdam şekli yaratılıyor. Sözleşme hazırlanıyor. Çalışanların 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’ndan gelen haklarından vazgeçmeleri istenecek. Yeni sözleşmeleri imzalayan çalışanların hak kayıpları olacak.

-TRT’de yaşananlar bir ilk. Kurum özelleştirilmeden, anonim şirket yapılmadan personel tasfiyesine gidiliyor. Daha önce başka kurumlarda ya özelleştirilerek ya da AŞ. yapılarak bu yol izlenmişti. Örneğin PTT’de bu olmuştu. Ancak TRT ne özelleştirildi ne de AŞ. yapıldı.

-Kapatılan Başbakanlık’tan TRT’ye geçiş yapılıyor. Şimdiye kadar 63 kişi Başbakanlık’tan TRT’ye geçti. Madem TRT’de istihdam fazlası personel var o zaman neden Başbakanlık’tan geçiş yapılıyor? Başbakanlık’tan yatay geçiş yapanlara ne söz verildi de oradan TRT’ye geçiş oluyor. Bunun adı “siyasi kadrolaşmadır”. Ayrıca bundan böyle TRT’de istenilen kişiye istenilen ücret verilmesinin de önü açıldı.

-Birikimli, deneyimli, TRT kültürü olan personel tasfiye ediliyor. Yerlerine liyakat yerine “biat” kültürü olan personel alınıyor. Bunun adı da “tek sesli yayıncılığa” geçiştir.

-TRT’de toplam 600 KESK Haber-Sen üyesi var. 293 KESK Haber-Sen üyesi emeklilik potasında. Bunlardan 250’sini emekli edecekler.

-Son çıkan kararnamelere göre TRT şirketler kuracak. Yerli, yabancı şirketlere ortak olabilecek. Örneğin prodüksiyon, lojistik şirketleri kurulabilecek. Buralardan personel, araç kiralanacak. Taşeronlaşmanın önü açılıyor. Ayrıca TRT’nin ortak olacağı ya da kuracağı şirketler Kamu İhale Yasası’ndan da muaf tutulacak. Öyle ki TRT’nin yüzde 1 ortağı olduğu şirketler bile Kamu İhale Yasası’na tabi olmayacak. Neden şirketler Kamu İhale Yasası’ndan muaf tutuluyor? Amaç ne? Bu usulsüzlüklerin önünü açar. Bu iyi niyetle değerlendirilemez.

- TRT halkındır. Halk tarafından finanse ediliyor. Dolayısıyla halk tarafından da denetlenmeli. Ancak bundan böyle halkın vergisiyle finansa edilen TRT “tek sesliliğe” hizmet edecek.

Son Güncelleme: 26.07.2018 08:44
Anahtar Kelimeler:
HABERSENTRT
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yörük haydar 2018-07-26 08:53:07

ben olsam emekli olmam başka kuruma giderim y..ş..ak ismail kahraman yaş haddine kadar mecliste odasında uyudu dünyanın maaşını aldı haram zıkkım olsun sizde kalın bakın bakan naci ağbala bakanlıktan memurluğa indi emekli olmayın bunlara kadro bırakmayın 5 sene fetönün yolunda gidip aynı baskıları yapıyorlar.çünkü aynı camiyi kışla minareleri süngü yaptılar.

Avatar
A 2018-07-26 09:46:19

HALBUKI BU KADARDA YALAKALIK YAPTINIZ,YAZIK OLMUS BOSUNA...

Avatar
memursen 2018-07-26 11:11:37

türkiyede emeklilik yaşı 65 adam genel müdür 65 kadar çalışıyor memurun da 65 kadar çalışması temel hakkı mahkemeye verseler kazanırlar

Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-07-26 11:09:39

YAHU ESKILERI ATMALARININ SEBEBI,YENI YALAKALAR ALINMASINDANDIR.TRT EZELINDEN HÜKÜMETLERIN ARPALIĞI KONUMUN
DADIR.ŞAŞIRMADIM.HANI BIR SÖZ VAR YA: "YENI SÜPÜRGE DAHA IYI SÜPÜRÜRMÜŞ"

Avatar
memursen 2018-07-26 11:13:03

Havuza da yollayamaz mahkeme hakkı doğar...bir çolk örnekleri var...

Avatar
APATİ 2018-07-26 13:41:47

Özelleştirin gitsin!!Zararı çok karı yok!!

Avatar
emeklilik yaşı 2018-07-26 14:24:58

Emeklilik yaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Müezzinoğlu, 2036ya kadar yaş sınırını yükselteceklerini açıkladı: Gelişmiş ülkeler, gayri safi milli geliri 20-30 bin avro veya dolar olan ülkelerde ortalama emekli yaşı 72, biz de daha yeni 52 oldu. Gelişmiş ülkeler emeklisine ortalama 17 yıl maaş öderken biz emeklilerimize ortalama 27 yıl maaş ödüyoruz. Bu sistemin sürdürülebilirliği yok. Bu sistemi ancak gençlerden alarak, ülkenin büyümesinden, dünyayla rekabetinden alarak sürdürebiliriz. Bu doğru değil. 65ten önce emeklilik olan tek bir ülke bulamazlar. Biz de 2036da kadınları 58e, erkekleri de 60a taşımaya çalışıyoruz emeklilik yaşında. Yaşa takılma durumunda, herkesin hedef yaşa konsantre olması lazım.”

Avatar
emeklili yaşı 2018-07-26 14:26:43

BİR ÇALIŞMA SÖZ KONUSU DEĞİLKurtulmuş, emeklilik yaşının yukarı çekileceği iddialarına ilişkin bir soru üzerine ise şunları söyledi: "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2036 yılına gelindiğinde, Türkiye'de kadınlarda emekliliğin 58, erkeklerde ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak bir planlama yapıyor. Bu çerçevede, mevcut yasal yapı devam edecek.
Kaynak Yeniçağ: Hükümet'ten emeklilik yaşı açıklaması!