banner87

Trump'ın Kudüs kararına, iktidar ve muhalefetten ortak tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına iktidar ve muhalefetten ortak tepki geldi.

Trump'ın Kudüs kararına, iktidar ve muhalefetten ortak tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına iktidar ve muhalefetten ortak tepki geldi.

07 Aralık 2017 Perşembe 15:08
Trump'ın Kudüs kararına, iktidar ve muhalefetten ortak tepki

TBMM Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan "Dünyayı karıştırmak istiyorsanız ancak böyle bir karar alabilirdiniz. Yapılan da budur. ABD, dünyayı karıştırmaktan ne tür bir fayda umuyor, anlamış değiliz" dedi. TBMM Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu'nun CHP'li üyesi Ömer Süha Aldan da "Trump'ın elçiliği Kudüs'e taşıma kararı vermesi, bölgede oluşabilecek barış kırıntılarını da yok eder, şiddeti tırmandırır, bu anlamda çok yanlış bir karar diye düşünüyorum" diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kararnameyi imzaladı ve "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv'deki büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim" açıklaması yaptı. Geçtiğimiz ay Filistin'e bir ziyaret gerçekleştiren TBMM Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri Trump'ın Kudüs kararını Sputnik'e değerlendirdi.

'TRUMP ÜLKE İÇİNDE YAŞADIĞI SIKINTIYI BU HAMLEYLE ATLATMAYA ÇALIŞIYOR'

AK Partili Hasan Turan, kararın kabul edilemez olduğunu ifade ederken "Kudüs'e yönelik her türlü tecavüz içeren bu işgalci tutumun ne Filistililer, ne Müslüman halklar ne Hıristiyan dünyası ne de dünyanın özgürlük yanlıları tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Bir avuç Siyonist lobiyi memnun etmek için atılan bu adım, dünyanın genelini karşınıza almak demektir. Zannımca Trump, ülke içinde yaşadığı sıkıntıyı, orada birtakım Siyonist lobilerden alacağı destekle atlatacağını düşünmüş olacak ki böyle bir hamle yaptı. Yoksa böyle bir hamlenin akla, mantığa uygun hiçbir tarafı yoktur. Bu, İslam dünyası ve Hıristiyan dünyası birlikte düşünüldüğünde dünyanın ortasına pimi çekilmiş bir bomba koymaktır" diye konuştu.

'ABD, BU KARARLA BÜTÜN DÜNYAYI KARŞISINA ALDI'

Filistin'e barış gelmeden Ortadoğu'ya barışın gelmesinin mümkün olmadığını söyleyen Turan, şöyle konuştu:

"Ortadoğu'ya barış gelmediği zaman da dünyada barış olması mümkün değildir. Dünyada barış içinde yaşamak isteyen milletler ve o milletleri yöneten devletler ilk önce bu bölgedeki sorunların anası olan meseleyi halletmesi gerekmektedir. Toprakları işgal edilen, Filistinlilerdir. Kudüs işgal edilmiştir, 1980'de kendi meclis kararlarıyla başkent ilan etmişlerdir ancak BM nezdinde de dünyanın hiçbir devleti nezdinde de İsrail'in bu kararı kabul görmemiştir, gayrımeşru olarak tanımlanmıştır. ABD'nin böyle bir gayrımeşru kararın yanında bulunması, ABD'nin meşru taleplere karşı gayrımeşru tutum ve davranışları desteklediğiyle ilgili de İslam dünyası başta olmak üzere bütün dünyada kendisine yöneltilen eleştiriyi haklı çıkartacaktır. ABD bütün bir dünyayı da karşısına almış olacaktır. ABD, bu kararından bir an önce vazgeçmelidir, geri adım atmalıdır. Ve buralardaki ateşin fitilini daha da alevlendirmemelidir. Bu karara karşı bütün dünya, bütün devletler ayağa kalkmıştır. Dünyayı karıştırmak istiyorsanız ancak böyle bir karar alabilirdiniz. Yapılan da budur. ABD, dünyayı karıştırmaktan ne tür bir fayda umuyor, anlamış değiliz."

'ABD'Yİ AKLISELİME DAVET EDİYORUZ'

ABD'nin Kudüs kararını görüşmek üzere Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı'nın önümüzdeki hafta toplanacağını belirten Turan, "Bütün Müslüman halklar ayağa kalkmıştır. İslam dünyasından art arda açıklamalar gelmektedir. İslam dünyasının bütün örgütleri tepki halindedir. Bunları İsrail'in karşılaması mümkün değildir. ABD'nin bunlar karşısında zor duruma düşeceğini düşünüyorum. Bölgedeki ateşin çok daha artacağını, yangının sönmek yerine artarak devam edeceğini ve bu yanan ateşin ABD'yi de kasıp kavuracağını düşünüyorum. Çünkü toplumların öfkelerinin nerede başlayıp nerede biteceği kestirilemez. Dolayısıyla ABD'yi bu konuda aklıselime davet ediyoruz. Kudüs bir inanç merkezidir. Yahudiler için de Hıristiyanlar için de Müslümanlar için de inanç merkezidir. Kudüs'ün bu özelliğine dikkat ederek inanç topluluklarını tahrik etmeden bir tutum içerisinde bulunulması gerekir" dedi.

'BU KARAR BÖLGEDEKİ BARIŞ KIRINTILARINI YOK EDER'

TBMM Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan da Trump'ın Kudüs kararının kabul edilemez olduğunu ifade ederek "Eğer verilecek bir karar sonrası gençlerin kanı dökülecekse, bölgede şiddet artacaksa, o zaman bu kararı yeniden gözden geçirmekte fayda var. Biz Filistin'e yaptığımız gezide de onu gördük, bu karar kimsenin hayrına olmaz. Trump'ın elçiliği Kudüs'e taşıma kararı vermesi, bölgede oluşabilecek barış kırıntılarını da yok eder, şiddeti tırmandırır, bu anlamda çok yanlış bir karar diye düşünüyorum. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu kendi ülkesinde yolsuzluk soruşturmasına tabi tutulurken, ABD'de Trump'ın görev süresi kendi ülkesinde bile tartışma konusu olurken bu işten yararlanacaklardır. Sonuçta olan da sokaktaki masum vatandaşlara olacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu.

'İSRAİL İLE İLİŞKİLERİ KESERİZ' SÖZÜ İÇ POLİTİKAYA YÖNELİK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trump'ın Kudüs kararıyla ilgili yaptığı "İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme noktasına varabiliriz" sözlerini de değerlendiren Aldan, "Asıl kararı veren Trump, yani ABD. Ama siz şöyle diyorsunuz, ‘ben kararı alana değil de diğerine küserim.' Akıl alır gibi değil. Tamamıyla iç politikaya yönelik bir söz olarak gördüm. Böyle bir söz doğru değil" dedi.

'SAĞDUYULU ÇABALAR SÜRMELİ'

Türkiye'nin sağduyulu çabalarını sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Aldan, "Orada mesela Hamas ile FKÖ'nün ortak bir noktada buluşma olasılığı artmış durumdaydı. Filistin'de de belli şeyler gördük, barış için bir ortam var aslında. Türkiye bunu ısrarla vurgulamalı. Kudüs özünde bütün büyük dinlerin merkezi konumunda bir şehir. Böylesine bir başkent kararı, bir din açısından orayı sahiplendirmek anlamına gelir ki uzun sürecek bir çatışmanın fitilini ateşleyecektir. Bu konuda sağduyulu çabalar devam etmelidir" diye konuştu.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
:::::::: ! :::::::(velhamdulillahirabbilalemin) 2017-12-07 16:30:38

ALLAH(C.C)İMAN EDENLERE,,,,GÖNLÜ GÜZELLERE KALDIRABİLECEĞİNDEN FAZLA YÜK YÜKLEMEZ::::::::::::::::BAKINIZ,,ONUYUNUZ,,,AMENERRASÜLÜ:::::::: BAKINIZ,,ONUYUNUZ,,,AMENERRASÜLÜ:::::::: BAKINIZ,,ONUYUNUZ,,,AMENERRASÜLÜ::::::::

Misafir Avatar
vel asr:::::surei şerifi 2017-12-07 16:34:13 @:::::::: ! :::::::(velhamdulillahirabbilalemin)

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Bismillahirrahmânirrahîm. 1-Vel asr 2- İnnel insane le fi husr 3- İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr ................................................................................................................................................ Anlamı::::::::::::: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle. 1- Asra yemin olsun ki, 2- İnsan mutlaka ziyandadır. 3- Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
SABIR ÜZERİNE HADİSLER 2017-12-07 16:32:47 @:::::::: ! :::::::(velhamdulillahirabbilalemin)

"Hz. Enes (radıyAllahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın şöyle söylediğini işittim: "Allah Teâla hazretleri buyurdu ki: "Ben kulumu iki sevdiğiyle imtihan edersem o da sabır gösterir (ve sevap umarsa) onlara bedel cenneti veririm.'' (Buradaki "iki sevdiği'' ile gözlerini kastediyor.'' Doğruyu Allah bilir."):::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
“Sabır, insanı hayvanlıktan kurtarır. Bir maksûd için sa¬bır eyleyen, o maksuduna erer. Fakirliğe sabır eden zenginli¬ğe, gedâlığa sabır eden kişi, baylığa erişir. Düşman zahmeti¬ne sabır eden, düşmanına muzaffer olur.”
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
esulullah (s.a.v.) buyuruyor ki:
“Cenab-ı Hak Teala şöyle buyurmuştur: İmanlı olan kullarımdan birine sıkıntı veren bir bela verdiğimde beni ziyaretçilerine şikayet etmeyip sabır ederlerse ben onu, o hastalıktan şifaya kavuştururum. Sonra da kaybettiği kanını, etini değiştirer

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
SABIR ÜZERİNE HADİSLER 2017-12-07 16:32:22 @:::::::: ! :::::::(velhamdulillahirabbilalemin)

"Makbul sabır, musibetle karşılaştığın ilk andakidir" ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Sabrın manası rıza göstermektir. Yani: Bela ve musibetin Allah'tan geldiğine inanmak ve rıza göstermektir.”
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::Sabır, belâya maruz kalındığı ilk andaki sabırdır, gözyaşı kimseye söylenmeden, dökülen gözyaşıdır ki kişi bunu kardeşi için döker.”:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah Teâla hazretleri şöyle demiştir: "Ben kimin iki sevdiğini almışsam ve o da sevabını umarak sabretmişse, ona cennet dışında bir mükafaat vermeye razı olmam.'':::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
( Eestağfuğrullah el azim)) 2017-12-07 16:31:04 @:::::::: ! :::::::(velhamdulillahirabbilalemin)

AYRICA::::::::::::::::::BAKINIZ OKUYUNUZ,,,,SABIR NE DEMEK,,,,İLİM İRFAN,,,TECRÜBELİLİK NE DEMEK,,,,ÜZERİNE ,,AYETİ KERİMELER,,,SUREİ ŞERİFLER,,,,HADİSLER,,,,SÖZLER,,,

DE DENİLİR DUYULURCA::::::::::::::::::( Eestağfuğrullah el azim))

Beğenmedim! (0)
Avatar
vel asr:::::surei şerifi 2017-12-07 16:33:48

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Bismillahirrahmânirrahîm.
1-Vel asr
2- İnnel insane le fi husr
3- İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr
................................................................................................................................................
Anlamı:::::::::::::
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Asra yemin olsun ki,
2- İnsan mutlaka ziyandadır.
3- Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.