TTB'den Erdoğan'a flaş yanıt!

"TTB, 'önce asker sonra hekimsiniz' sözünü reddetmiştir"

TTB'den Erdoğan'a flaş yanıt!

"TTB, 'önce asker sonra hekimsiniz' sözünü reddetmiştir"

07 Şubat 2018 Çarşamba 16:19
TTB'den Erdoğan'a flaş yanıt!

TSK'nın Suriye'nin Afrin bölgesine başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı'na karşı çıkarak ‘Savaş halk sağlığı sorunudur’ başlığıyla yayınlardık bildiri nedeniyle gözaltına alınan ve 7 gün sonra adli kontrol şartıyla serbest kalan  Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyeleri bugün, TTB merkez binasında  açıklama yaptı. 

Açıklama, TTB Genel Başkanı Raşit Tükel tarafından okundu. Tükel,  TTB’nin polemiklerin ve saflaşmaların tarafı olmayacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TTB ve Barolar Birliği’nden ‘Türk’ ifadesinin çıkarılacağını açıklaması ile ilgili olarak TTB Genel Başkanı Raşit Tükel, Anayasa’nın 135’inci maddesi uyarınca kurulan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olduklarını belirterek Bakanlar Kurulu kararıyla isim değişikliğinin söz konusu olamayacağını söyledi. 

"Bütün ülkelerde var"

Bu konuda da geri adım atmayacaklarını belirten Tükel, “Bu çabaların beyhude olduğunu düşünüyoruz. Tüm toplumu kapsayan sağlık hizmetlerinin verildiği örgütlerde o ülkenin ismi ya da tanımlayan ifadeler yer almaktadır. Bundan geri adım atılmayacağına inanıyoruz ve şimdi olması gerektiği gibi savunacağız” dedi. 

Gazete Duvar'dan  Serkan Alan'ın haberine göre, haklarında soruşturma açıldığını öğrenir öğrenmez avukatlarından savcılıkla derhal görüşülmesini istediklerini, ifade vermeye hazır olduklarını, buna rağmen gözaltına alındıklarını belirten Tükel, “Ancak bu bildirimimize rağmen ertesi gün gözaltına alındık ve ifademiz 7’nci günde alındı” dedi. TTB’ açıklamasında yer alan mesajlar şöyle: 

"Eziyet etme yetkisini kullanmıştır" 

Bu “uygulamanın” kime, ne yararı oldu? Gerekçesi neydi? “Eziyet etme ve hukuk dışı işler yapma yetkisi bizdedir” deniliyorsa, açık söyleyelim, bunu yaşadık! Evet, hukuk dışı bir işlem yapıldı. Yedi gün boyunca hem bize hem ailelerimize, yakınlarımıza, dostlarımıza, arkadaşlarımıza eziyet edildi. Bir üyemiz 30 yıldır hizmet verdiği fakültesindeki odasına çağrıldı, kendisi geldi ve sanki kaçma çabası varmış gibi odasından çıkarken kelepçe takıldı. Kabul ediyoruz ki, eziyet etme ve hukuk dışı işlem yapma “yetkisi” kullanılmıştır. 

"TTB'nin kurumsal faaliyetleri engellenmiştir"

Bilindiği gibi TTB kamu kurumu niteliğinde Anayasa uyarınca 6023 sayılı Yasayla kurulmuş ve adı konmuş bir meslek birliğidir. Dünyadaki az çok demokrasi ile yönetilen bütün ülkelerde olduğu gibi hekim örgütü olarak TTB’nin yürüttüğü faaliyetlerin önemli bir kısmı Türkiye sağlık ve hekimlik ortamı için vazgeçilmez olup sadece tarafımızca yerine getirilebilmektedir. TTB binasındaki bilgisayarlara el konulması verdiği kamu hizmetlerini geçici süre ile de olsa engellemektedir. 

"Görevden alınma talebiyle açılan üçüncü dava"

Sağlık Bakanlığı görevden alınmamız için dava açtı ve hekimleri temsil etmediğimizi iddia etti. Bu dava; TTB’nin tarihinde, Merkez Konseyi hakkında görevden alma talebiyle açılan üçüncü davadır. Hatırlatmak isteriz ki, ilk iki davada mahkeme kararı ile TTB’nin hekimlik değerlerini savunduğu, görevini yaptığı tespit edildi. Bu davanın da benzer biçimde sonuçlanacağından kuşkumuz yoktur. Çünkü görevimizi yaptık, yapıyoruz. 

"Suç üretme çabasını reddediyoruz"

Merkez konseyi üyeleri olarak hakkımızda yapılan ve yapılması olası her türlü suç üretme çabasını reddediyoruz. Türkiye’nin yakın geçmişi, gözaltına alınan kişilere daha sonradan zorlama suç üretme ve yargılama oyunlarına sahne olmuştur. Umut ediyoruz ki gözaltına alınmamıza neden olan soruşturma bu tür bir “uydurmave karalama” faaliyetine dönüştürülmez. Uğradığımız haksızlık ve hukuk dışı uygulamaların şu ana kadar yaşadıklarımızla sınırlı kalmasını beklemekteyiz. 

"TTB, 'önce asker sonra hekimsiniz' sözünü reddetmiştir" 

Yaptığımız açıklama bütünüyle bir hekim birliği olarak hekimlik değer ve ilkelerini savunmaktır. TTB, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Kenan Evren’in GATA öğrencilerinin mezuniyet töreninde “Önce asker sonra hekimsiniz” sözünü reddetmiş bir geçmişe sahiptir. Hekimler dil, din, ırk, cinsiyet, mezhep, yaş, sosyal durum ayrımı yapmaksızın, önce de hekimdir sonra da hekimdir. Son günlerde kamuoyuna yansıyan kimi söylemler insanlığın geride bıraktığı ve hekimlerin hiçbir zaman içinde olmadığı bir anlayışı çağrıştırmaktadır. 

Savaşların yarattığı tahribat 

Günümüzde savaşlar meydan muharebeleri olarak yapılmıyor. Kentlerde, yerleşim yerlerinde çocukların, kadınların, yaşlıların kısaca sivil insanların yaşadığı yerlerde yapılıyor. Sivil insanlar ölüyor, yaralanıyor, çocuklar kabuslar görüyor.Su ve kanalizasyon sistemi tahrip ediliyor, hastalıklar yayılıyor, tarım alanları yok ediliyor, açlık, kıtlık gelişiyor, insanlar göç ediyor. Sağlık sistemi tahrip oluyor, sağlık hizmetlerine erişim olanaksız hale geliyor. Kullanılan silahların fiziksel, biyolojik ve ruhsal etkileri, sivil insanlar üzerinde tam bir yıkım yaratıyor. Her koşulda insanların yaşamından, sağlığından yana olan hekimler, bu etkileri nedeniyle her türlü silahlı gücün kullanıldığı durumları önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlıyor ve barışın acilen tesisini istiyor.

İsim tartışması 

TTB ve diğer kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin isimlerinde yer alan “Türk” ve “Türkiye” sözcükleri, Anayasa gereğince bu mesleklerin hizmet verdikleri alanda, tüm toplumu kapsayan, kamusal yarar taşıyan hizmetler nedeniyle verilmiştir. Bu niteleme her birinin kuruluş kanunlarında yer almaktadır ve ülkemize özgü bir durum değildir. Dünyada da bütün hekim birlikleri ülkelerinin adıyla anılır. TTB’yi itibarsızlaştırmak üzere yapılan söylemler vicdanlı, uygar insanlar nezdinde üzüntü ve şaşkınlıkla izlenmektedir.

Barıştan yana olma tutumumuzu sürdüreceğiz 

Sonuç olarak, TTB için değişen bir durum yoktur. TTB kurulduğu günden bu yana, savaşlara karşı çıkmış, barışı savunmuştur.TTB olarak, halkın sağlık hakkını, hekimlik değerlerini savunmaya, geçmişte olduğu gibi bugün de yaşamdan ve barıştan yana olma tutumumuzu sürdürmeye devam ediyoruz. 

Anahtar Kelimeler:
TtbTSKErdoğan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Savasa HAYIR !!! 2018-02-07 17:31:49

Savasa HAYIR !!! Tayyip TTB nin logosundan türk kelimesini de cikarsa bu kurulus türkiyenin gercegidir. Beyinleri bu kadar calisiyor amaclari yalakalarini memnun etmek. Cagimizda savaslari övenlerin hepsinin diplomasi cehaletdir, ve korkdirlar, kendilerine dahi saygilari yoktur. SAVASA HAYIR

Avatar
hasan ali 2018-02-07 20:13:37

önce insan sonra insan ama hırsız geldiysen dünyaya önce hırsız sonra hırsız nokta katilsin

Misafir Avatar
Savaş, hiledir, hileden ibarettir. - Hz. Muhammed 2018-02-08 11:51:11 @hasan ali

Neden kendisi savasti ?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
TTB sizinle gurur duyuyoruz 2018-02-08 03:37:29 @hasan ali

iyiki varsiniz

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Mustafa Kemal Atatürk 2018-02-08 00:31:41 @hasan ali

Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadığı sürece, harp bir cinayettir.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
. 2018-02-08 00:30:40 @hasan ali

Savaş bir macera değildir. Bir hastalıktır, tifodur.
Antoine De Saint Exupery

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
. 2018-02-08 00:29:38 @hasan ali

Birisi barışı başlatmalı. Tıpkı savaşı başlattığı gibi!

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
. 2018-02-08 00:24:35 @hasan ali

Bu dünya silah tüccarlarına kalacak çünkü herkes birbirini öldürmekle meşgul. Bu hayatta kalmanın sırrıdır: Asla savaşa girme.. Özellikle de kendinle. Lord of War (2005)

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
. 2018-02-08 00:23:27 @hasan ali

Savaş, hiledir, hileden ibarettir. - Hz. Muhammed

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
. 2018-02-08 00:22:21 @hasan ali

Barışta oğullar babalarını, savaşta babalar oğullarını gömer. - Krezus – Croesus

Beğenmedim! (0)
Avatar
. 2018-02-08 00:19:55

Savaş kimin haklı olduğuna değil, kimin güçsüz olduğuna karar verir. Bertrand Russell

Avatar
. 2018-02-08 00:20:31

Bütün savaşları dövüşemeyecek kadar korkak olan bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır. Emma Goldman

Avatar
. 2018-02-08 00:21:16

Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür. Jean Paul Sartre

Avatar
. 2018-02-08 00:21:41

Savaş; korku ve sefaletten başka bir şey veremez. Yakar, yıkar, öldürür, yok eder. Nazım Hikmet

Avatar
Aydin 2018-02-07 21:01:51

Tamam da niye hdp yi elestirmiyorsunuz.diyorki pkk a terör örgütü değil.yani savaşan örgüt diyor.niye çifte standart yapiyorsunuz

Misafir Avatar
aydin hdp zararliysa tehlikeliyse akp mhp neden 2018-02-08 00:03:47 @Aydin

meclise soktu ??

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
cevap 2018-02-07 23:15:30 @Aydin

ya aydin cok zekisin itlik yapma, neyin ne oldugunu biliyorsun. hdp sempatizani degilim sicakda bakmiyorum. senin hdp ile ne alip veremiyecegin var, neden takintilisin? Bir zamanlar pkk yi pyd yi ypg yi koruyup kollayan tayyipe bir cift lafin yokmu ?

Beğenmedim! (0)
Avatar
gele me 2018-02-08 01:53:20

ERDOGAN DOGRU SÖYLÜYOR TÜRK IFADESINI KALDIRSINLAR CÜNKÜ TÜRK DEDIGIN ZAMAN AB DEveya Dünya imajinda sahtekar yalanci iftiraci komplocu olarak olarak gözüküyor TÜRK ifadesini kaldirin