Venezuela Büyükelçisi, komünistlerle birlikte İstanbul'da sokağa indi: Oyunu bozacağız

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Venezuela'daki Amerikancı darbe girişimine karşı Kadıköy'de bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Bracho Reyes'in de katıldı.

Venezuela Büyükelçisi, komünistlerle birlikte İstanbul'da sokağa indi: Oyunu bozacağız

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Venezuela'daki Amerikancı darbe girişimine karşı Kadıköy'de bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Bracho Reyes'in de katıldı.

26 Ocak 2019 Cumartesi 17:38
Venezuela Büyükelçisi, komünistlerle birlikte İstanbul'da sokağa indi: Oyunu bozacağız

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Venezuela’da ABD yanlısı son darbe girişimini İstanbul Kadıköy’deki basın açıklamasıyla protesto etti. Eyleme Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Bracho Reyes de katıldı.

Bahariye Caddesi'nde toplanan grup "Venezuela halkı yalnız değildir", "Karakas'a bin selam", "İşgalciler her zaman kaybeder" sloganlarıyla Kadıköy Altıyol’a yürüdü.

'VENEZUELA HALKI BU OYUNU BOZACAK'
Burada yapılan basın açıklamasında TKP Merkez Komitesi’nin konuya ilişkin açıklamasını okuyan Zehra Güner şunları söyledi:

“Latin Amerika halklarının baş düşmanı ABD, yıllardır denediği tüm müdahaleler halk tarafından püskürtülmüş, defalarca başarısızlığa uğramış olmasına rağmen güvenlik açısından olağanüstü tehdit ilan ettiği Venezuela’ya bir kez daha saldırmayı denemiştir.

Bu kez de devlet makamlarındaki kuklalarıyla, Anayasa’yı ihlal ederek, halkın seçtiği yönetimi yok sayarak yapmaya kalktığı darbe girişimi Venezuela’yı bir kez daha kanlı bir çatışmanın eşiğine getirmiştir.

ABD kendi çıkarları sözkonusu olduğunda hiçbir barbarlıktan çekinmeyeceğini, hiçbir hukuk tanımayacağını bir kez daha göstermiştir.

Açıkça görülmektedir ki ortada güvenlik açısından bir tehdit varsa o da ABD’nin kendisidir. Fakat ABD emperyalizminin tehditleri Bolivarcı Cumhuriyeti ve onun seçilmiş resmi temsilcilerinin meşruiyetini ortadan kaldırmaya yetmeyecektir.

Türkiye Komünist Partisi ABD’nin bu girişimini ve peş peşe ona destek veren tüm uzantılarını şiddetle kınamaktadır.

Tıpkı 2002’de Başkan Chavez’e karşı girişilen darbe sırasında olduğu gibi.

Büyük bir iradeyle Miraflores Başkanlık Sarayı’nın önüne akın eden ve egemenlik haklarına sahip çıkan Venezuela halkı bu oyunu da bozacaktır.

Latin Amerika’nın geleceği emperyalizme boyun eğmeme geleneğinde, halkın eşitlik ve sosyalizm için mücadelesindedir.”

İLGİLİ HABER | Uzmanından Nevşin Mengü'ye Venezuela dersi: Bu kadar cahilsin!

BÜYÜKELÇİ REYES: BOLİVARCI DEVRİM SÜRÜYOR
Daha sonra Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Bracho Reyes bir konuşma yaptı. Basın açıklamasına gelen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Reyes, “Türk halkına çok teşekkür ediyoruz. Venezuela halkına ve Bolivarcı projeye Türkiye'nin her köşesinden gösterilen dayanışma ve dostluğa teşekkür ederiz" dedi.

Reyes şöyle konuştu:

"Bolivarcı topluma ve Chavez'e karşı dostluğunuzun bir örneğini daha gösteriyorsunuz. 

Emperyalizm ilan ettiği bu savaşta çok daha saldırgan bir aşamaya geçmiştir. Araçlarıyla, yöntemleriyle, özel güçleriyle ve savaşla hiçbir meşruiyeti olmayan bir şekilde bir kuklayı tanımaya ve Venezuela halkının seçimle gelen tek başkanını ise tanımamaya kalkıyor. Tüm sorumsuzluklarıyla ve tüm kabalıklarıyla emperyalizm ve onun kukla hükümetleri, her zaman dünyada kendi güçlerini olduğundan büyük göstermeye devam ediyor. Ancak dünya beş ülkeden fazlasıdır. Mücadele devam ediyor.

Bolivarcı devrim devam edecek. Çünkü Chavez, Fidel, Che, bunların hepsi bir duygudur.  Bolivarcı devrim derin bir toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasi dönüşümdür. Devrim devam ediyor.”

İLGİLİ HABER | Venezuela'daki Amerikancı darbe girişimine Fransa ve İspanya da katıldı

'ABD'NİN KIŞKIRTMAYA KALKIŞTIĞI İÇ SAVAŞ'
Büyükelçi Reyes’in ardından konuşan TKP İstanbul İl Başkanı Aydemir Güler ise şunları kaydetti:

Mücadele devam ediyor, Büyükelçinin söylediği gibi. Mücadelenin üzerine bir takım yalanlar serpiştirilmeye çalışılıyor. Venezuela'daki siyasi iktidar meşru değilmiş, Venezuela'daki siyasi iktidar meşruiyetini devam eden mücadeleden alıyor, halkının ona sahip çıkmasından alıyor.

2002'de Chavez nasıl karşı devrimi, darbe girişimlerini püskürttüyse, o zaman Chavez nasıl Venezuela'nın yurtsever, antiemperyalist halkının desteğiyle meşruiyetini iktidarını devam ettirdiyse bugün yine olacak olan budur. Venezuela’daki mevcut iktidarın, rejimin her tür komplo için, savaş kışkırtıcılığı için, darbe kışkırtıcılığı için suçlu gösteren, gayrimeşru gösteren, yasa dışı gösteren emperyalist darbeciden başkası değildir.

Venezuela halkının zorluklar içinde olduğu bir gerçek. Venezuela halkı bu zorlukların karşısında mücadelesini sürdürüyor. Birlikte mücadelesini sürdürüyor. Venezuela'da ABD’nin giriştiği darbe teşebbüsü, ABD'nin kışkırtmaya kalkıştığı iç savaş.

'BARIŞ İSTİYORUZ AMA BU BOZULDUĞUNDA BAŞKA ÇAREMİZ YOK'
Bunların karşısında dün Başkan Maduro bir açıklama daha yaptı. Açıklamasında, ‘Barış istiyoruz ama barış isteyen savaşa hazırlanır’ dedi. Venezuela Devriminin, Bolivarcı devrimin özü budur. Bütün dünyada emekçi halkların, emperyalizme direnenlerin, işçilerin, aydınların, antiemperyalistlerin sözü budur. Barış istiyoruz. Barışı bozanın kim olduğunu biliyoruz ve barışı bozmaya kalktıklarında savaşa hazırlanmaktan başka çaremiz yok. Mücadele devam ediyor.

'MÜCADELENİN YÖNÜ BELLİ, HEDEF SOSYALİZM'
Türkiye Komünist Partisi olarak bugün burada düzenlediğimiz etkinlik, yaptığımız basın açıklaması. Bütün ülkeye, emperyalizmin oldubittilerine kabul etmeyenlere sesleniyoruz. Bu sesi büyütün. Çağrımız Venezuela ile dayanışma çağrısıdır. Ama aynı zamanda çağrımız dünyanın bütün ülkelerinde ve bizim ülkemizde haksızlıklara, emperyalist demagojilere emperyalist kışkırtmalara karşı mücadele çağrısıdır. Bu çağrının büyütülmesine ihtiyaç var. Türkiye'nin her tarafında büyütülmesine ihtiyaç var. Dünyanın her tarafında büyütülmesine ihtiyaç var. Konumuz neredeyse dünyanın öbür köşesindeki bir ülkenin halkıyla dayanışma değil. Venezuela halkıyla sonuna kadar dayanışma içindeyiz ama bu dayanışma sınır tanımayan eşitlik özgürlük mücadelemizin olmazsa olmazıdır. Onun parçasıdır. O yüzden Türkiye Komünist Partisi bütün samimiyetiyle Venezuela'nın yanındadır.

Bolivarcı Venezuela yenilmez. Mücadele devam edecek, mücadele devam ediyor. Mücadele Chavez ile başlamadı; mücadele ondan önce Fidel ile de başlamadı. Mücadele dünyanın neresinde haksızlık varsa, nerede sömürücü varsa onlarla başladı. Fidel ile büyüdü, Chavez ile büyüdü. Che ile büyüdü. Direnen Venezuela halkıyla büyümeye devam ediyor. Yönüyse bellidir bu mücadelenin. Eşitliğin, özgürlüğün hüküm süreceği, halkların egemenlik haklarının dokunulmaz olacağı, emperyalizmin gıkını çıkartmaya cüret edemeyeceği bir dünyadır bu işin sonu. Hedef budur. Hedef sosyalizmdir. Bolivarcı Venezuela'ya bin selam. Yaşasın sosyalizm, kahrolsun emperyalizm!

Son Güncelleme: 26.01.2019 17:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
salkimsacak 2019-01-26 20:57:19

ak koyunlar sov yapiyor emir geldi destek verin diye venezuela nerede diye sor Kibrisin baskenti der akkoyunlar

Avatar
Gereksiz 2019-01-26 18:10:03

Eyvah eyvah venezuela altınları şimdi ne olacak? Yandaşa da vermiştik, aradan payımızda alacaktık, tüh tüh Yandı gülüm keten helva.

Avatar
maduro bir diktatordur 2019-01-26 18:49:37

maduro bir ihanetcidir guney amerika ulkelerine fazizmi ekenlerden biridir halklar sosyalistler komunistlerden memlunken maduro gibi sahtekarlar emperyalizme hizmet ederek halki komunistlerden nefret etirdi emperyalizme verdiyi hizmet geri tepti emperyalistler devterini duruyor

Avatar
turkiyede komunistler komunist partisimi var 2019-01-26 18:52:42

devletin hizmetinde turk solcusu kurk komunisti olan yavsaklar yani basinizdaki savasa kor bakanlar kulaklari sagir irkcilar maduro ve arkadasi erdogana hizmete soyunuyorlar

Avatar
hele iyi bakin 2019-01-26 18:56:47

emperyalizme karsi irk ulus bayraklariyla protesto ediyor mucadele veriyorlar bir komunist bayragi bile yok yodaslari diktatorler olmus halklara ihanet ediyorlar

Avatar
Ülkücü Aydın 2019-01-27 00:50:47

Solcu serefsizler simdide maduroyu diktator ilan etti.dunyada emperyaluzme karşı dik duran bi kaç adamdan biri oysa.bunlar tam kaypak ya

Avatar
GELE ME 2019-01-27 02:53:56

MUDOROV VATANSEVER BIR SOSYALISTIR ABD SÖMÜRMEDIGI ICIN DARBE YAPTIRIYOR ERDOGAN ISE ABD NIN VE YAHUDI LOBISININ EN BÜYÜK DESTEGINI ALAN BASKANDIR DAYANIKLI DÖGÜS YAPIP ERDOGANI IKTIDARDA TUTUYORLAR BÜTÜN POLITIKALI DAYANIKLI DÖGÜSTÜR INANMAYIN

Avatar
ali 2019-01-27 10:46:17

israillilerin güdümündeki abd ab ülkelerinde artık HUKUK ADALET İNSAN HAKLARINDAN AHLAKTAN BAHSEDİLEMEZ TÜM DÜNYA DA HÜKMEDEMEDİKLERİ İNSANLARI KATLEDİIOR ÜLKELERE ÇÖKÜYOR İŞGAL VE İSTİLA EDİYOR KARDEŞİ KARDEŞE KIRDIRIYORLAR DÜNYADA ÇÖZÜM BUNLARIN TÜM DÜNYADA HER TÜRLÜ MENFAATLERİNİ ENGELLEMEK SON VERMEK aynı anda birdenbire devamlı ta ki muhtaç olduklarını insan olduklarını anlayana kadar