Yasadışı tarikatlara Diyanet'ten resmileştirme planı

Diyanet, Devrim Kanunu ile yasadışı olan tarikat ve cemaatleri, kurdukları sivil toplum kuruluşlarının dini denetimi adı altında resmileştirmeye çalışıyor.

Yasadışı tarikatlara Diyanet'ten resmileştirme planı

Diyanet, Devrim Kanunu ile yasadışı olan tarikat ve cemaatleri, kurdukları sivil toplum kuruluşlarının dini denetimi adı altında resmileştirmeye çalışıyor.

17 Kasım 2018 Cumartesi 12:02
Yasadışı tarikatlara Diyanet'ten resmileştirme planı

Atatürk’e hakaret eden Kadir Mısıroğlu ziyareti ile gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, bir yandan imamların siyaset yapmasının önündeki engelleri kaldırmaya çalışırken bir yandan da “şeffaflaşma ve denetim” adı altında cemaat ve tarikatların “meşrulaşması”nın önünü açabilecek yeni bir plana hazırlanıyor.

“Dini Vakıf ve Derneklerin Şeffaflaşması” düzenlemesi ile varlığı ve faaliyeti, anayasal koruma altındaki Devrim Kanunları’na göre yasak olan tarikat ve cemaatlerin üstünde bir ‘şemsiye örgütü’ kurulması planlanıyor. Bunun için Osmanlı Devleti’nde “Şeyhler Meclisi” anlamına gelen “Meclis-i Meşayih” sistemi örnek gösteriliyor. “Şeyhler Meclisi” örneği, tarikat ve cemaatlerin yükselme kriterlerinden, şeyh atamalarına ve sosyal faaliyetlerine kadar tüm usül ve esaslarının dini esaslara göre belirlenmesinin amaçlandığını gösteriyor.

Başkanlık tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan ve yayımlanan raporlarda, düzenlemenin amacı, “Din hizmeti sunan veya benzeri hizmetlerle iştigal eden sivil toplum kuruluşlarının ya da bunu iddia eden yapıların hesap verebilirliğinin tesisi” ifadeleri ile anlatıldı. Yasal düzenlemenin “kamu güvenliği konseptinin bir zorunluluğu” olduğu belirtildi.

‘Dini denetim’

Diyanet kaynakları, yasal düzenleme ile tarikat ve cemaatlerin üzerinde bir “şemsiye örgütü” kurulabileceğine dikkat çekti. Kaynaklar, bir “Devrim Kanunu” olarak anayasal koruma altındaki “Tekke ve Zaviyelerle Türbelerine Seddine ve Türbedarlıklar ile Birtakım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun” ile tarikat ve cemaatlerin kapatıldığını anımsattı ancak, “bu yasa ile Türkiye’nin realitesinin değişmediğini” savundu. Mali açıdan Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından denetlenen cemaat, tarikat, tekke ve zaviyelerin kurduğu vakıf gibi sivil toplum kuruluşlarını dini anlamda denetleyen bir üst kurulun olmadığını belirttiler.

Diyanet İşleri Başkanlığı kaynakları, yasal düzenlemenin amacını anlatırken de “bir insanın bir tarikatta şeyh olabilmesinin objektif kriterleri nelerdir? Otorite kimdir? Yani babadan oğula saltanata dönüşen bir yapı mı var?” sorularını yöneltti. Benzer bir sistemin üniversitelerde işlediğini savunan kaynaklar, dini alanda aradıkları sistemi akademideki yükselme kriterlerine benzeterek, “15 Temmuz darbe girişiminin bu alanda bir boşluğun olmasının sonucunda yaşandığına” dikkat çekti.

Görmez başlattı

Söz konusu çalışmanın ilk adımları, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından 2017 yılının başlarında atıldı. O dönem Görmez, tarikat ve cemaatlerin önde gelenleri ile bir araya gelmişti. Buluşmada Osmanlı Devleti’nin tarikatlara yönelik denetim politikasını içeren “Meclis-i Meşayih Nizamnamesi”nin örnek gösterildiği aktarılmıştı. Toplantıların ardından Diyanet raporunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacağı ifade edilmişti.

Meclis-i Meşayih nedir?

Osmanlı Devleti’nde “Şeyhülislamlık” makamına bağlı olarak kurulan ve şeyhlerden oluşan Meclis-i Meşayih (Şeyhler Meclisi), tarih araştırmalarında “Osmanlı Devleti’nin modernleşme sürecinde tarikatları kendi denetim ve kontrolü altına almasının en önemli adımı” olarak tanımlanıyor ve Meclis ile birlikte tekke hizmetlerinin devletin istediği ve emrettiği bir çerçevede yürütülmeye başlandığı ifade ediliyor. Araştırmalarda, şeyhin yaşamını yitirmesinin ardından yerine kimin geçeceğinin Meclis tarafından karara bağlandığı belirtiliyor.

Yeni üst kurula ilişkin sorular

-Kurul Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı YÖK gibi Diyanet İşleri Başkanlığı’na mı bağlı olacak, bağımsız mı olacak?

-Üyeler, ‘Şeyhler Meclisi’ örneğinde olduğu gibi tarikat ve cemaatlerin önde gelen isimlerinden mi oluşacak?

-Üyeler devlet memuru statüsünde mi olacak?

-Kurulun ‘Şeyhler Meclisi’ örneğinde olduğu gibi atama yetkisi olacak mı?

-Alınan kararlar hangi kurum veya kuruluş tarafından onaylanacak veya yürürlüğe sokulacak?

Sinan Tartanoğlu/ Cumhuriyet

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AKP = ALLAHSIZ KİTAPSIZLAR PARTİSİ 2018-11-17 12:30:57

.

Avatar
Tarzan 2018-11-17 14:02:11

Arkadaşlar, bu Diyanet işleri başkanı yemin ediyorum vAllahi de, billahi de Kur'an'ı okuyup anlamamış. Bu adam nasıl Prof. ve nasıl Diyanet işleri başkanı olmuş bilmiyorum. Bakınız Enam Suresi 159 ve Aliimran Suresi 103 ve 105 ve daha niceleri. Kur'an'da ayrılma ve gruplaşmaya yer yoktur. Bunlar mezhepler, cemaat ve tarikatlar.

Avatar
CAHİ TKOCA 2018-11-17 13:32:55

Devleti yönettiğini sanan bu Devletin yöneticileri,daha önce tarikat ve cemaat konusunda ne kadar yanlış yaptığınızı bilmenize ,bu cemaatların Devletin başına ne çoraplar ördüğünü görmenize rağmen hala cemaat,tarikat ısrarınız neden ?Birileri bunu bize açıklayabilir mi ?

Avatar
LAZ 2018-11-17 14:44:20

Misirci deyilmi o diyanetin basindaki hani zoyarete gitti .........osmanlimi kaldi ne meclisi sonunuzdaki piigi temizleyin memleketin agzina sictiniz yaratik it ler ......doyanetmi hiyametmi arap lara calisan dangalak makami

Avatar
ibrahim 2018-11-17 12:28:29

müslümanlar, tarikatı kabul etmezler ve istemezler..

Avatar
Nihayet tarikatlarin hepsi kontrol altina aliniyor 2018-11-17 12:48:48

Böyle olur olmaz kisiler ve sapikca düsünceye sahip olanlar dis güclerin desteklemesi ile hemen bir tarikat kurup ülkemizi cesitli sekilde sapikca düsüncelerle yipratmaya ve ayristirmaya calisiyor bu sekilde birraz da olsa kontrol altina alinacagina inaniyorum

Avatar
Türk Milleti Direnmeli 2018-11-17 23:28:57

Sayin Aksener Oguz Türkü
Sayin Kilicdaroglu Oguz Türkü
erdogan gürcü yahudisi
demirtas kripto ermeni
bahceli kripto ermeni
perincek kripto ermeni

Avatar
ZEYDİ 2018-11-17 13:09:09

BUNLAR rant PEŞİNDE TARİKATLAR ZAMANI DEĞİL ZAMAN GELİR SİLAH ALIR İNSANLARI VURURLAR NEDENİNDE BİLMEZLAR 15 TEMMUZDA DİN ALTINDA KONUŞANLARI GÖRDÜK GÖKTEN MERMİ YAĞDI DERHAL KAPATILMALI.