'Yeni sistemle Türkiye Birinci ve İkinci Meşrutiyet'in de gerisine gitmiştir'

Eski İstanbul Barosu Başkanı hukukçu Turgut Kazan "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" diye tabir edilen yeni sistemi değerlendirdi. Kazan, bu yeni sistemle, Birinci ve İkinci Meşrutiyet'in daha da gerisine gidildiğini öne sürdü. Kazan, Türkiye'nin geçtiği yeni sistem için, "Parlamentosu yoktur. Yasama faaliyeti diye bir şey yoktur. Denetimi, yargısı yoktur. Bu tek adam rejimidir" dedi.

'Yeni sistemle Türkiye Birinci ve İkinci Meşrutiyet'in de gerisine gitmiştir'

Eski İstanbul Barosu Başkanı hukukçu Turgut Kazan "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" diye tabir edilen yeni sistemi değerlendirdi. Kazan, bu yeni sistemle, Birinci ve İkinci Meşrutiyet'in daha da gerisine gidildiğini öne sürdü. Kazan, Türkiye'nin geçtiği yeni sistem için, "Parlamentosu yoktur. Yasama faaliyeti diye bir şey yoktur. Denetimi, yargısı yoktur. Bu tek adam rejimidir" dedi.

10 Temmuz 2018 Salı 21:46
'Yeni sistemle Türkiye Birinci ve İkinci Meşrutiyet'in de gerisine gitmiştir'

Barış CAN / YURT

Turgut Kazan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'te yemin etmesi ve kabineyi açıklamasının ardından Türkiye'nin geçtiği yeni sistemi, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diye bir sistem dünya üzerinde yok. Temel kurallar, Anayasalar da ortak değerlerdir. Parlamenter sistem, yarı başkanlık sistemi, başkanlık sistemi bunlar bilinen sistemlerdir. Bu sistemlerin belli değerleri vardır. Ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diye bir şey yoktur. Bu Türkiye uydurmasıdır. Türkiye'ye özgü bir uydurmadır yani. Tek adam rejimidir. Tek adam rejimi ayıp olur diye böyle diyorlar. Çünkü başkanlık sistemi değil, yarı başkanlık sistemi de değil... Eee o zaman ne diyecekler?" diyerek tarif etti.

'KİMSENİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ KALMADI'

Bundan sonra Türkiye'de kimsenin can ve mal güvenliğinin kalmadığını belirten Kazan, Merkez Bankası ile ilgili çıkan kararnameyi örnek vererek, "Bu yeni sistemde parlamento yoktur. Yasama faaliyeti diye bir şey yoktur. Yeni sistemin denetimi, yargısı yoktur. Bu tek adam rejimidir. Örneğin bugün bir kararname ile Merkez Bankası'nın 5 yıl ile ilgili süre güvencesi, 'şak' diye kaldırılmıştır" dedi.  

'ERDOĞAN İSTEDİĞİ ZAMAN MECLİSİ FESHEDEBİLİR'

Meclis'in sembolik olarak kaldığını ifade eden Kazan, "Görünüşte bir yasama organı vardır" denilmesi için Meclis var. Birinci ve İkinci Meşrutiyet'te de parlamento vardı. Ama padişah istediği zaman parlamentoyu dağıtabilirdi. Şu anda da benzer bir kural var. Sayın Erdoğan istediği zaman -fesih değil diyorlar ama fesihtir- feshedebilir" iddiasında bulundu.

'NASIL ANAYASA DERSİ VERİLECEK BİLMİYORUM'

Bu yeni sistemin Türkiye'yi Birinci ve İkinci Meşrutiyet'ten de geri götürdüğünü öne süren Kazan, "Anayasacıların artık Türkiye'de anlatacakları bir şeyleri kalmamıştır. Ancak dünyadaki Anayasal Sistemleri anlatıyor olacaklar. Nasıl Anayasa dersi verilecek bilmiyorum" dedi.

'MECLİSİNİZ OLSA NE OLUR, OLMASA NE OLUR...'

Kazan, yeni sistem ile birlikte parlamentonun elinden bütçe yapma yetkisinin alındığını belirterek şu açıklamaları yaptı:

Parlamentoculuk bütçe yapmak ihtiyacından doğmuştur. Parlamentoların tek, biricik ana yetkisi bütçe yapmaktır. 1215'lerde baktılar ki kral sürekli vergi koyuyor ve dilediği gibi harcıyor. Buna katlanmak mümkün olmadığı için Sonuçta bir direnç başladı ve Magna Carta buradan doğdu. "Yok kardeşim böyle kralsın filan tamam da vergi dilediğin gibi koyamazsın, bunun için bir mutabakat gerekir" dediler. İşte o mutabakat arayışından parlamento doğdu. Dolayısıyla vergileri parlamento koyacak, toplanan paraların da nasıl harcanacağına parlamento karar verecek. Yani bütçe yapacak. Türkiye'de bütçe yetkisi kalmadı ki parlamentonun... Bütçe yetkiniz yoksa milletvekili olsanız ne olur, olmasanız ne olur... Meclisiniz olsa ne olur, olmasa ne olur... Parayı nasıl toplayacağını ve parayı nasıl harcayacağını Cumhurbaşkanı belirliyor. Bütçeyi o hazırlıyor... Diyelim ki parlamento reddetti. Hiçbir anlamı yok. Dünyada bütçe reddedildiğinde hükümetler düşer. Kitaplarda yazmaz ama düşer. Parlamento bütçeyi reddedebilir Türkiye'de, ama hiçbir şey olmaz. Çünkü Anayasa'ya göre bir önceki bütçe, -Cumhurbaşkanın bir önceki koyduğu kurallar- artış değeri uygulanarak devam eder. Yani bir yıllık artış yapılarak, vergi toplanır, harcama yapılır. Eee o zaman Meclis üyesinin ne işi var ki?

'ANAYASA MAHKEMESİ GÖSTERMELİK...'

Uyum yasalarının Meclis'ten geçmeden yetki yasasına göre çıkartıldığını, bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu belirten Kazan, "Yetki yasasına göre uyum yasası yapılamaz, ama yapıyorlar. Anayasa mahkemesi göstermelik olarak Anayasa Mahkemesi'dir. Anayasa Mahkemesi'ni de Cumhurbaşkanı belirliyor. Yüksek Yargı organı temsilcileri Erdoğan'ı; girişte-çıkışta, yeminde, başında-sonunda ayakta alkışladılar. Bir yargı yeri yoksa o yasağın anlamı yoktur ki..." ifadelerini kullandı. 

'DERHAL İSTİFA EDİLİR'

24 kişinin hayatını kaybettiği, 338 kişinin yaralandığı tren kazasına dikkat çeken Kazan açıklamasını şu şekilde bitirdi:

"Çorlu'da yaşananları görüyorsunuz; yağmuru suçlu sayan, bir anlayış... Tren rayını öyle yapan bir anlayış... 'Yağmur yağdı, toprak kaymış, ne yapalım' diyen bir anlayış var. Dünyanın her yerinde böyle bir şey olduğunda en yetkili insanlar istifa etmek zorunda kalır. Cezai anlamda bakanın, başbakanın ya da yetkili olanın bir sorumluluğu da olmayabilir ama politik sorumluluk açıktır, derhal istifa edilir. O kadar insan öldü, o kadar insan yaralandı. Büyük bir facia, büyük bir sorumsuzluğun eseri işte... İhale ile ilgili, bazı görevlerin kaldırılması ile ilgili sorunlar var. Masraf olmasın diye yapılmış bir şey... Oysa saray her türlü masrafı yapabiliyor"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fondes 2018-07-10 22:31:17

Çağ dışı dediğiniz nedir? Adam anayasa profesörü. Sizin eğitiminiz nedir? Her mulafet edene karşı söz söyleyene hakaret ediyorsunuz. Eleştiriye protestoya tahammülünüz yok. Derneklerde çocuklar taciz edilirken,sokaklarda kadınlar öldürülürken,kazalarda insanlar yöneticilerin hatlarıyla ölürken, madenleri insanlarımız diri diri gömülürken Sesiniz çıkmıyor. Ama elrştirilince yaygara koparıyorsunuz.

Misafir Avatar
24 AYAR ALTIN 2018-07-11 11:25:53 @Fondes

Küstah, cahil, hain manyak tayfalarının hakaretleri, ifitraları yalanları RECEP TAYYİP ERDOĞNIN kalitesinden asla bişe eksiltmez.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
mineral water 2018-07-11 08:33:16 @Fondes

Hadi orda KABIZ

Beğenmedim! (6)
Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-07-10 22:25:33

Tayyipsever dümbüğü,sen kazan'a laf söyliyeceğìne.nik nameni somuran vakumluyan yalaka olarak yazarsan
Müşterilerin çoğalabilir.Güzel vakumluyorsan adresini yaz.

Avatar
Esek tayip 2018-07-10 22:31:57

Sayin Turgut Kazan dogru söyliyor hukuk yok Adalet Türkiye Cumhuriyeti denen bir sey yok sectigi sipalari tam kendisine Benziyor damadini en önemli YERE getirdi ki daha cok hirsizlik Yapsin simdi bunlara yat esek Kalk esek diyecek bakalim nereye kadar

Avatar
Esek tayip 2018-07-10 22:34:03

Sayin Turgut Kazan dogru söyliyor hukuk yok Adalet Türkiye Cumhuriyeti denen bir sey yok sectigi sipalari tam kendisine Benziyor damadini en önemli YERE getirdi ki daha cok hirsizlik Yapsin simdi bunlara yat esek Kalk esek diyecek bakalim nereye kadar

Avatar
Bu işin içinde 2018-07-11 02:17:01

Bu işin içinde sayın cumhurbaşkanından önce gelenler var eb başta muazzaf ve emeklilerin oluşturdugu avrasyacı perinçekler var sonra mhp ve bbp var bunların gücü şu anda tüm devlet kadrolarında islamcı lardan binlerce kar fazla yani ulusalci milliyetçi islam gücü sadece islamis gücden çok çok fazla şu anda devletede onlar hakim gibi yani ulusalcı ve milliyetçi yapı ve bu yapı cumhurbaşkanıyla kualisyon halinde aslında şu anda gerçek kurucu AKP ideolijisi devlette hiç kalmadı kimse farkında degil islamis hareket şu anda çok kötü bir durumda devledde akp li islamislere zerre kadar kadro yok demem o ki bu kualisyon sonsuza kadar suremez ya islamisler yada milliyetçiler bir gün kapışacaklar buna eminim hatta çok eminim şu anda birbirlerine muhtaçlar .er veye geç islamist hareket işin gerçek yüzünü anlayınca bu iş boter

Avatar
CEM 2018-07-11 00:33:41

HOCAM AMAN DİYİM BAK DOĞRU SÖYLEYENİ 10 . KÖYÜ BİLE BULDURMAZLAR. DİKKAT EDELİM.

Avatar
A 2018-07-11 00:38:41

16 yıldır sorumluluk alıp istifa edenmi vardı. Her seferinde fıtratında var deyip saladılar ve bazı deyusler hala bu zülmű alkışlıyor. Bunu alkışlayanların başına gelmenesini dilerim.

Avatar
Tayyipsever 2018-07-10 21:51:55

Turgut kazan fosil oldu bunadı.dünyaya bi baksın gerçekten çağdışı bir adam laf ola beri gele

Misafir Avatar
MUSTAFA KEMAL 2018-07-10 23:56:05 @Tayyipsever

HA SİKTİR O.ÇOCUĞU

Beğenmedim! (2)