YSK açıkladı… Oy kullanırken bunlara dikkat...

Bazı ilklere sahne olacak seçimlerde, Türk siyasi tarihinde ilk kez partiler ittifak yaparak, halktan oy isteyecek. YSK, 24 Haziran'da yapılacak seçimde uygulanacak ittifak sistemi nedeniyle nasıl oy kullanılacağı ve oyların hangi durumda geçerli sayılacağı gibi soruları yanıtladı.

YSK açıkladı… Oy kullanırken bunlara dikkat...

Bazı ilklere sahne olacak seçimlerde, Türk siyasi tarihinde ilk kez partiler ittifak yaparak, halktan oy isteyecek. YSK, 24 Haziran'da yapılacak seçimde uygulanacak ittifak sistemi nedeniyle nasıl oy kullanılacağı ve oyların hangi durumda geçerli sayılacağı gibi soruları yanıtladı.

15 Haziran 2018 Cuma 15:07
YSK açıkladı… Oy kullanırken bunlara dikkat...

Türkiye, 24 Haziran'da sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Seyyar sandık uygulaması, 100.000 imzayla cumhurbaşkanı adaylığı, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için aynı gün sandığa gidilmesi gibi ilklere sahne olacak 24 Haziran'daki seçimlerde, ayrıca Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partiler ittifak yaparak halktan oy isteyecek.

27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne, AKP, CHP, HDP, HÜDA PAR, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ile Vatan Partisi katılacak. BTP seçimlerden çekildi. BBP'nin adayları, AKP, DP'nin adayları ise İYİ Parti listelerinden seçime girecek.

Siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri için YSK'de yapılan kura çekimine göre AKP ve MHP'nin oluşturduğu, BBP'nin destek verdiği Cumhur İttifakı oy pusulasının ilk sırasında, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Partinin (DP) kurduğu Millet İttifakı son sırasında olacak. Oy pusulasında HÜDA PAR ikinci, Vatan Partisi üçüncü, HDP dördüncü sırada yer alacak.

YSK MERAK SORULARA YANIT VERDİ

Seçimde ilk kez uygulanacak siyasi partilerin ittifak yaparak seçime katılmaları nedeniyle nasıl oy kullanılacağı ve oyların hangi durumda geçerli sayılacağı gibi konular da merak ediliyordu. Yeniçağ’da yer alan habere göre, YSK tarafından, 18 farklı duruma göre hazırlanan örnek oy pusulası şablonlarıyla merak edilen bu sorulara yanıt verildi.

Örnek oy pusulası şablonlarının birincisine göre, sadece ittifak unvanı bölümüne 'EVET' veya 'TERCİH' mührünün basılması halinde bu oy ittifakın ortak oyu sayılacak.

İkinci örneğe göre, ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyasi partiye ayrılan alana 'EVET' veya 'TERCİH' mührünün basılması halinde oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mührün basıldığı partiye sayılacak.

İttifak alanı içerisinde mührün yalnızca bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulası geçerli kabul edilecek ve bu oy, basılan partinin oyu sayılacak.

Başka bir siyasi parti veya ittifak alanı dışına taşmamak kaydıyla siyasi parti ittifak alanına birden çok mühür basılması oy pusulasını geçersiz kılmayacak ve bu oy ittifakın ortak oyu sayılacak.

Bir siyasi parti alanına basılan 'TERCİH' veya 'EVET' mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması halinde diğer siyasi partinin alanına geçilmediği için oy pusulası geçerli sayılacak ve bu oy mühür basılan partiye yazılacak.

İttifak alanı içinde, bir siyasi partiye basılan mührün, ittifak alanlarını ayıran çizgili bölgeye taşmış olması oy pusulasını geçersiz kılmayacak ve bu oy mührün denk geldiği partiye sayılacak.

İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partiye ait bölüme, parti çizgisini taşacak şekilde birden fazla 'EVET' veya 'TERCİH' mührü basılması halinde bu oy geçerli sayılacak ve bu oy mühür basılan partinin oyu kabul edilecek.

İttifak alanı içindeki bir siyasi partiye ait bölüme, birden fazla 'EVET' veya 'TERCİH' mührü basılması halinde bu oy geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partinin oyu sayılacak.

İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partilerden hangisine ait olduğu belirlenemeyen ancak ittifak alanına basılan 'EVET' veya 'TERCİH' mührü bulunan oy pusulası geçerli olacak, bu oy ittifakın ortak oyuna sayılacak.

İttifak alanı içerisinde mührün hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partiye sayılacak.

İttifak alanı içerisinde mührün hem birden fazla siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde oy pusulası geçerli sayılacak ve ittifakın ortak oyuna yazılacak.

Mührün, ittifak unvanı bölümüne, bir siyasi partiye ayrılan alana taşacak şekilde basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve oy ittifakın ortak oyuna sayılacak.

NASIL GEÇERSİZ OLACAK?

Aynı ittifak içerisinde yer almayan birden fazla siyasi partiye mühür basılması halinde oy pusulası geçersiz sayılacak.

Birden fazla ittifaka ayrılan alana 'EVET' veya 'TERCİH' mührü basılan oy pusulaları da geçersiz kabul edilecek.

Hem ittifak alanı içindeki bir partiye hem de ittifak dışındaki partilerden birine mühür basılması halinde de oy pusulası geçersiz olacak.

Bir siyasi parti alanına basılan mührün, alanları ayıran çizgili bölgeyi taşıp başka bir partiye ayrılan alana geçmiş olması halinde oy pusulası geçersiz sayılacak.

Son Güncelleme: 15.06.2018 15:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-06-15 15:32:33

ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ OY PUSULALARI NE OLACAK.ONUN IÇIN YSKDAN BIR TEDBIR DUYULDUMU.YOK, ÇÜNKÜ IKTIDAR BORO
ZANCISI OLMUŞ BIR YSKAMIZ VAR.BURADA KIMSE SEÇIMLER ADIL OLACAK YALANINI KIVIRMASIN.IKTIDAR ELINDEN GELEN
AKLA GELMEYEN TÜM ÇİRKEFLIKLERI YAPACAK.KAYBEDERSELER NE OLACAĞINI BILIYORLAR.UYANIK OLMAK GEREKLI.AKAPEYE
SEÇIM YOLSUZLUĞU FIRSATINI VERMEMELIYIZ.

Avatar
Dikkat 2018-06-15 15:54:41

Melih, EVET mühürü basıldığında, pusulada ters görünecek diye şaşırtıcı açıklamalarda bulundu. Dikkatli olun. Pusulanın arka tarafında AKP yuvarlağina denk gelecek şekilde basılmış mühür olabilir. Ön tarafta AKP'ye basılırsa geçerli gözükecek, başka partiye basılırsa geçersiz sayılacak.!!!!!!

Avatar
Mürteza Sudabatmaz 2018-06-15 17:33:36

Bu seçimde çok oy geçersiz sayılacak.Çok karışık bir oy pusulası ve yeterli bir açukksna yok.Yukarıdaki açıklamayı kaç kişi anlar.
Böyle karışık olması ,geçersiz oyların fazla olması kime yarar anlamadım.Umarım seçimden önce daha detaylı açıklamalar yapılır.

Avatar
Vatandaş 2018-06-15 20:13:32

Geleçeğini düşünüyorsan mutlu olmayı düşüyorsan...çoçukların geleceğinin ve mutlu olmasını istiyorsan...huzurlu bi aile istiyorsan oyunu MUARREM İNCEYE ver OYUNU.ÇÜNKİ BEN ÖYLE YAPCAM KARDEŞİM.SİZİ SEVİYORUM...ZALİMİN ZULMÜ VARSA BİZİMDE ALLAHIMIZ VAR.BİR FIRAVUN VARSA BİZDE MUSAYIZ.EVALLAH BU ÜLKE SAHİPSİZ DEĞİL.MUSTAFA KEMALİN ASKERLERİYİZ....81 MİLYON KUCAKLAŞACAK ÜLKEMDEDE DÜNYADADA