'Zarrab davası 'patron'a dayanır'

ABD'de Reza Zarrab davasını izleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger "Bu davanın ucu patron kimse ona dayanır. Davanın soruşturma dosyasında patron var" dedi. 

'Zarrab davası 'patron'a dayanır'

ABD'de Reza Zarrab davasını izleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger "Bu davanın ucu patron kimse ona dayanır. Davanın soruşturma dosyasında patron var" dedi. 

06 Ekim 2017 Cuma 15:29
'Zarrab davası 'patron'a dayanır'

Türkiye'ye bu davadan dolayı büyük bedeller ödetilebileceğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, şu noktalara dikkat çekti: "Garip sorular var. Mart 2016'da Sarraf niye gitti? Bu çok ilginç. Bütün görüntüleri gördüm çok rahat gidiyor, hiç de tutuklanacak havasında değil. Acaba bir anlaşma için mi gitti? Zarrab'ı ilk gördüğümde şaşırdım. Sanki bir sağlık yerine götürmüşler, inceltmişler tarzında bir durumu vardı. Çok daha genç bir adama dönüşmüş." Aksünger, Emine Erdoğan'ın da Zarrab'ın avukatları tarafından dava dosyasına dahil edilmiş olduğunu söyledi.    

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, ABD’de izlediği Reza Zarrab davasına ilişkin izlenimlerini açıkladı. Saraf’ın çok rahat olduğunu ve adeta ‘forma’ sokulduğunu belirten Aksünger, ABD gitmeden bir anlaşma yapmış olabileceğini söyledi. Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın da hiç gergin olmadığına dikkat çeken Aksünger “Sanki hiçbir şey olmamış gibi davranıyordu. Halk Bankası’nın davaya dahil edilecek olması zaten içeride aşikardı. Peki ondan sonra Hakan Atilla neden gidiyor Amerika’ya? Gittikten sonra orada dolaşıyor. Bazı görüşmeler yapıyor. Sonrasında neden dönerken tutuklanıyor? Girerken tutuklanmıyor dönerken tutuklanıyor?” sorularını yöneltti.

CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Aksünger, Zarrab davasına ilişkin gözlemlerini paylaştı:

SORUŞTURMA DOSYASINDA PATRON VAR

Türkiye’nin girdiği bu sıkıntı içerisindeki bir ayak oyunları da çok net gösteriyor. Bu dava Türkiye’yi sonunda öyle bir hale getiriyor ki, bence şu anda zaten getirdi. Bu konjöktürde Türkiye’nin bazı devletlere karşı belki de belini bükmeye kadar getirecek. Bu bir şantaj davası kabul. Ama bu, davanın içindeki hepsinin aslında suçsuz olduğu anlamına da gelmez. Gördüğüm kadarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti anlaşmalar yapmış, bir kısmı lobi anlaşmaları, bir kısmı avukatlık anlaşmaları. Bu dava Türkiye’ye bedel ödetmemeli. Bu davanın ucu patron kimse ona dayanır. Davanın soruşturma dosyasında patron var.

17-25 ARALIK’IN UZANTILARI ULUSLARARASI OLDU

Türkiye çok önemli sıkıntılı bir dönemeç ile karşı karşıya. Uluslararası hukukun gereğini yapmadığından dolayı önümüze çok büyük sıkıntılar geleceğini daha önceden söylemiştik. Acaba Türkiye mi bedel ödeyecek, yoksa gerçekten kurulmamış mahkemelerden kaynaklı olarak birilerine bedel çıkartılıp pazarlık mı yapılacak bununla ilgili? Bunun siyasi dava olduğunu, olacağını çok önceden söylemiştim. Türkiye’de hiçbir zaman mahkeme kurulmadı. 17-25 Aralık, aslında 17 Aralık, 25 Aralık farklı bir şey. Onun uzantıları uluslararası oldu. Bugün zaten ortaya çıkmıştı ama bir mahkeme yüzü hiç görmedi bunların hiç birisi. Hiçbir mahkemede aklanmak veya ceza almak gibi pozisyonda kimse olmadı.

ATİLLA NEDEN DÖNERKEN TUTUKLANIYOR?

Garip sorular var. Mart 2016’da Sarraf niye gitti? Bu çok ilginç. Bütün görüntüleri gördüm çok rahat gidiyor hiç de tutuklanacak havasında değil. Bu rahatlık nereden geliyor? Acaba bir anlaşma için mi daha önceden planlanmış bir konu yoksa bir sürpriz mi bu? Bütün telefon kayıtlarını hiçbir direniş olmadan hatta şifrelerini, kayıtlarının hepsini federallere veriyor. Garip bir durum. Davaya baktığımızda sonrasında Halk Bankası’nın davaya dahil edilecek olması zaten içeride aşikardı. Peki ondan sonra Hakan Atilla neden gidiyor Amerika’ya? Gittikten sonra orada dolaşıyor. Bazı görüşmeler yapıyor. Sonrasında neden dönerken tutuklanıyor? Girerken tutuklanmıyor dönerken tutuklanıyor?

EMİNE ERDOĞAN’I DA DAHİL ETMİŞLER

Ben de garipsemiştim. Emine Erdoğan’ı savcılar mı koymuş bu işin içine diye merak ettim. Araştırınca şunu gördüm; Emine Erdoğan’ı o dosyaya dahil eden Reza Zarrab’ın avukatları. TOGEM-DER’in yetkilileri tarafından söylenen, ‘Bizim kurucumuz Emine Erdoğan’ diyorlar. 150’ye yakın yardım yapılmış Sarraf tarafından bu derneğe. Dosyanın içine Emine Erdoğan’nın da fotoğrafı konmuş Sarraf’ın avukatları tarafından. Gördüğüm kadarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti anlaşmalar yapmış bir kısmı lobi anlaşmaları bir kısmı avukatlık anlaşmaları.

ZARRAB FORMA GİRMİŞ

Davaya Reza Zarrab’ı getirdiklerinde Zarrab’ı gergin gördüm. Mehmet Hakan Atilla gergin değildi sanki hiçbir şey olmamış gibi davranıyordu. Sarraf’ı ilk gördüğümde şaşırdım. İnanılmaz zayıflamış. Zaafiyet geçirmemiş ama sanki bir forma girmiş, bir sağlık yerine götürmüşler inceltmişler tarzında bir durumu vardı. Çok daha genç bir adam dönmüş. Tedirginliği çok belliydi. Dönüp dönüp arkasına bakıyordu.

15 TANIK

Dava şu şekilde sürecek. 15 tane tanıktan bahsedildi daha fazla da olabilir bilmiyorum. 30 Ekim’e kadar savunma bütün dosyaya gerekli olanları koyacak. 27 Kasım saat 9.30’da bu dava tekrar başlayacak.

BİR PAZARLIK YÜRÜYOR ORTADA

Türkiye’yi yönetenler ilgilenmiyor mu? İlgileniyorlar orada çok ayrıntılı görüşmeler yapıyorlar. Herkesle bir pazarlık yürüyor ortada. Soru şu; ‘Acaba burada kim mahkum olacak?’ Türkiye mi mahkum olacak? Yoksa gerçekten de bir adalet yüzü görecek de, birileri Türkiye Cumhuriyeti Devleti mahkemelerindeki o olması gerekirken yapmıyorlar. Orada bir mahkumiyet kararı çıkarsa adaleti biz orada mı arayacağız?

TÜRKİYE’YE BEDEL ÖDETMEMELİ

Bu dava Türkiye’ye bedel ödetmemeli. ‘Komplo’ diyenlere, ‘Komployu siz yapmışsınız’ diyorum. Bu dava kurgulanırken bir sürü insanın içinden çıkartıldığını gördüm. Flu yerlerinde FETÖ’cular ya kendi adamları ya da koyulmaması gereken insanları koymamışlar.  O görülüyor belli.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bülent 2017-10-06 16:01:10

Bu davanın patronunun Tayyip olduğunu uçan kargalar bile biliyor. Çünkü yabancı basında bu dava dillendiriliyor. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı nın yolsuzlük ve hırsızlıklara arka çıkması çok üzücü.

Misafir Avatar
vatandaş hakk 2017-10-06 23:15:46 @Bülent

bolu..%51.4 cb..gerisi kabul etmiyor.%48.8

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
bolu 2017-10-06 17:57:11 @Bülent

Tayyip deddiğin senin cumhurbaşkanın bre manyak. babanada sen aynı pislik ve nefretle davranırsın. senin ahlakın bozuk çünkü. ahlakısız bülent.

Beğenmedim! (11)
Avatar
AKP Tİ SİYASETÇİLERİNİN MİLYARDERLERİ ZARABIN RÜŞVET ALANLARI 2017-10-06 18:46:54

Sağır sultan bile duydu.Kimin yolsuzluk, hırsızlık,sahtekarlık,rüşvetcilik ,TÜRK VATANINI ,TÜRK MİLLETİNİ DOLANDIRDIĞINI Ayakkabı kutularından dolarlar çıktığını para sayma makinalarını ,İRANA kaçırılan altınların kimin olduğunu ..bankalardaki yolsuzluğunu , derneklere para yardımını kimin derneklerine yapıldığını evlerde saklanan milyonla4ca,milyonlarca dolarları 700.000 bin dolarlık saati ..kıristal şekerlik içindeki çikilotaların altındaki milyonları ..egemen bağışın aldığı milyonlarca,milyonlarca rüşvetleri zararın milyon dolarlar haddi hesabı olmayan milyonlarca dolar..kime rüşvet verdiğini zararın dolandırıcılıklarına,kaçırılan altınlarına özel uçağı ile yaptığı sahtekarlıklarına HANGİ SİYASETÇİ VE SİYASETÇİLERİN AKP TİLKİLERİN 16 SENEDİR .. SİYASETİN BAŞINDAN BU YANA MİLYONLARCA ALDIKLARI (( RÜŞVETLERİ ) KİMLERIN ALDIĞINI ..DERNEKLERE SÜ GİBİ DOLARLARIN AKTIĞINI VE BUNUN GİBİ BİR ÇOK ETRİKALARIN DÖNDÜĞÜNÜ KİMLERİN DÖNDÜRDÜĞÜNÜ SAĞIR SULTAN BİLE DUYDU DA SİZ Mİ DUYMADINIZ MİLYARLARCA BAKIN MİLYAR DİYORUM MİLYON DEYİL ..BÜTÜN AKP TİLİ SİYASETÇİLER MİLYARDER OLDULAR .

Avatar
TANRI TÜRK ULUSUNU KORUSUN . 2017-10-06 19:33:48

VAYYY 94 senelik ..EKAZI KALDIRDIĞINI İDDİA EDEN İLK OKUL 3 DEN TERK emirde az ERİKACI deyilmiş bak sen VAYYY ENKAZCI emirde az dalavere ,düzenbazcı..ERİKACI EMİNEYMİŞSİN ..Daha bizim bunları BASINLARDAN duyduklarımız kim bilir daha neler neler var duymadıklarımız kimbilir daha ne ÇOK ETRİKALAR DÖNÜYORDA HABERİMİZ YOK basın.. da özgürlük yok olsa ..bunların ne b..klar yediklerini yazacaklar ama .. başın ÖZGÜRLÜĞÜ yok .Bundan dolayı daha bir çook akp ve değerlerinin ETRİKALARINDAN HABER ALAMIYORUZ .bunlar fetö ile bile dalavere düzanbazlıklar çevirmiş TÜRK VATANİ MİLLETİ HAYİNLERİ bizim MEHMETÇİKLERİMİZİ..BUNLAR ŞEHİT EDİYOR İHANET SÜRECİNDE OLDUĞU GİBİ YAZIK YİĞİTLERİMİZE ,ASLANLARIMIZA TANRI TÜRK ULUSUNU TÜRK VATANIMIZI KORUSUN YA ..İSTİKLAL..YA ÖLÜM ,ARAPLAR ARKAMIZDAN VURDU..ÖLÜ YIKIYICI İMAMLAR ÖLÜLERE TECAVÜZ ETTİ İMAMHATİP OKULARI ÇOĞALDI .. TECAVÜZCÜ İMAMLAR OĞLAN KIZ DEMEDEN 6 VE 7 YAŞ ARASI ÇOLUK..ÇOCUĞA TECAVÜZ ETİLER , VAKIFTAKİ İMAMLAR SENELERDİR Ç7CUKLARA..TECAVÜZ ETTİLER PARALAR TOPLADILAR .VS VS ÜLKE BATTI TANRI TÜRK ULUSUNU KORUSUN .. YA ISTİKLÂL YA ÖLÜM TANRIYA EMANET OLALIM AMİN .

Avatar
Tarik 2017-10-06 20:05:40

"bolu" isimli ite cevap: Ulan bolu iti, Tayyip benim Cumhurbaskanim degil ve ben kabul etmiyorum. Onun Mazmatasinda TC Cumhurbaskani yazmiyor ve yalniz Türkiye Cumhurbaskani yaziyor. Ulan it dölü oku ve ögren.

Avatar
Tekin Baran 2017-10-06 19:08:24

KOC YINE SICMISSIN. OLMUYOR ARTIK SENIN PATRON BURNUNUN UCUNA KADAR BOKA BULASTI. AMERIKA BIR YABACIYI TUTUKLAYACAGI ZAMAN VIZE VERIR VE KAPISINI ACAR DAHA SONRADA ISINI GORUR. FURUN BAKALIM BU AYSBERGIN GORUNEN YUZU.

Avatar
DOGAN 2017-10-06 23:16:04

HER MILLET HAKETTIGI SEKILDE YÖNETILIR ;GERISINIDE SIZ ANLAYIN EGER O ANLAYIS VARSA TABI SIZLERDE

Avatar
inan 2017-10-06 20:52:45

deniz fenerinin paralarida recebe akti alman savci acik acik söyledibu zat mafya babasi gibi calisiyor sarayin günlük gideri besyüzbin euro yazikdikdir bu halka

Avatar
inan 2017-10-06 21:05:00

koc Efendi türkiyemi dünya devi vay ne dev be insanlari ac +ülke itibarsiz dünya devi mademki nicin altindas bmv yada mersedes yok burada insanlar bir ayliginla araba alabiliyorlar yok olani varmis gibi göstermek AKP NIN en güzel yaptigi is