Zarrab davasında 3'ncü gün sona erdi

New York'ta Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanık olarak ifade veren Reza Zarrab mahkemeye getirildi. Zarrab, New York mahkemesinde jürinin önüne çıktığı üçüncü günde ifade veriyor. Mahkeme hakimi Richard Berman bugünkü duruşma "Birçok şeyi etkileyebilecek" bir ses kaydı yayınlanacağını söyledi. Duruşma, Zarrab ile Atilla arasında geçen telefon görüşmesi tapelerinin yayınlanmasıyla başladı.

Zarrab davasında 3'ncü gün sona erdi

New York'ta Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanık olarak ifade veren Reza Zarrab mahkemeye getirildi. Zarrab, New York mahkemesinde jürinin önüne çıktığı üçüncü günde ifade veriyor. Mahkeme hakimi Richard Berman bugünkü duruşma "Birçok şeyi etkileyebilecek" bir ses kaydı yayınlanacağını söyledi. Duruşma, Zarrab ile Atilla arasında geçen telefon görüşmesi tapelerinin yayınlanmasıyla başladı.

01 Aralık 2017 Cuma 17:47
Zarrab davasında 3'ncü gün sona erdi

22:00 - Duruşma son olarak dinletilen ses kayıtlarının ardından sona erdi. Başlangıçta Zarrab'ın ifadesinin 3 gün süreceği açıklansa da, ifadenin pazartesi günü de devam etmesi bekleniyor. 

21:36 - Kısa bir ara verildi. 

21:30 - Tekrar bir telefon görüşmesine ilişkin ses kaydı dinletiliyor. 

21:20 - Gazeteci Klasfeld, Zarrab'ın "Hakan Atilla'dan 50 milyon euroluk bir uluslararası işlemi takip etmesini istedim" dediğini iddia etti. 

21:15 - ABD'li gazeteci Pete Brush, 26 Ekim 2017'de itirafçı olduğu duruşmaya ait bir dökümüne göre, Reza Zarrab'ın Yargıç Berman'a baskı altında olmadığını söylediğini açıkladı. 

21:12 - 29 Mayıs 2013'te Zarrab'ın tutuklu yargılanan Hakan Atilla'ya gönderdiği bir e-posta'nın delil dosyasına girdiği iddia edildi. 

21:02 - ABD'li gazeteci Adam Kalsfeld, jüri üyelerine eski içişleri bakanı Muammer Güler'in fotoğrafının gösterildiğini iddia etti. Gazeteci Adam Klasfeld, "Zarrab şemayı çizdiği esnada jüri üyelerine eski içişleri bakanı Muammer Güler'in fotoğrafı gösterildi. Muammer Güler'in oğlu Barış'ın dünkü ifadeye göre Zarrab'dan 100 bin dolar değerinde rüşvet aldığı iddia edilmişti" ifadesini kullandı. 

21:00 - ABD'li gazeteci Katie Zavadski, Zarrab'ın yeniden şema çizmeye başladığını aktardı. Zavadski, Twitter hesabında, "Basın mensupları çizdiği şemaların kendileriyle paylaşılmasını talep etti ancak şemalar henüz paylaşılmadı. Tahmin ediyorum Zarrab'ın şemalara artık ihtiyacı kalmadığında bunlar basına verilecek" ifadesini kullandı. 

20:55 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın "İranlılar, ödemeleri doğrudan yapma konusunda Süleyman (Arslan'a) baskı yaptı" dediğini iddia etti. Zarrab'ın söz konusu toplantıya Süleyman Arslan'ın da katıldığını söylediği belirtildi. 

"İRANLILARLA TOPLANTI DÜZENLEDİK"

20:50 - Zarrab'a "Mayıs 2013'te İranlılarla toplantı düzenlediniz mi?" sorusu yöneltildi. Zarrap ise "Evet, bir toplantı düzenlendi" cevabını verdi. Zarrab'a toplantıya katılıp katılmadığı sorulduğunda ise "Bazı kısımlarına katıldım" cevabını verdi. 

20:29 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in iddiasına göre Zarrab, mahkemede ABD'nin altın ticaretine koyduğu kısıtlamalar nedeniyle 'gıda ticaretine' yönelmek zorunda kaldıklarını söyledi. 

20:23 - Daily Beast gazetesinden Katie Zavadski, Zarrab'ın "İranlılar, ödemeler yapıldığı sürece, bunu umursamadı" dediğini aktardı. Zarrab'ın söylediği sözler, İranlılar için paranın ödendiği sürece kendileri için gıda ya da altın sisteminden hangisinin kullanıldığının bir önemi olmadığı şeklinde yorumlandı. 

"İRANLILAR SÜREKLİ İRTİBAT HÂLİNDEYDİM"

20:21 - ABD'li gazetecilerin aktardığına göre, Zarrab, "İranlılarla sürekli irtibat halindeydimk" dedi. Şu anda Zarrab ile Happani arasındaki ses kayıtları dinletiliyor. 

20:15 - Oturum aranın ardından yeniden devam ediyor...
19:39 - Oturuma ara verildi.  

19:36 - Duruşma salonunda bulunan ABD'li gazeteci Katie Zavadski, Zarrab'ın "Süleyman Aslan'ı her aradığımda borçlu hâlde oluyordum" dedi. Zarrab'ın duruşmada Süleyman Aslan'ın sürekli olarak rüşvet istediğini ima ettiği iddia edildi. 

19:21 - ABD'li gazete Pete Brush, Zarrab'ın ifadesi sırasında Atilla'nın avukatlarının sık sık itirazda bulunduğunu aktardı. 

19:20 - ABD'li gazete Pete Brush, Zarrab'ın İran'ın petrol gelirlerini aklamak için tasarlanan gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlattığını iddia etti. Zarrab'ın sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri Hakan Atilla'dan öğrendiğini söylediği öne sürüldü. 

19:05 - Zarrab, çizdiği şemanın ardından yeniden tanık kürsüsüne döndü. Savcı kanıt olarak bir ses kaydı sunmak istediğini açıkladı ancak içeriği henüz bilinmiyor. 

18:55 - Zarrab, gıda ticaretine ilişkin çizdiği şemada üzerinde konuşma yaparken, 'gerçekte' İran'a gönderilen gıda olmadığını söyledi. 

18:40 Duruşmayı takip eden ABD’li gazeteci Adam Kalsfeld, jüriye de dağıtılan ‘duruşma albümünde’ Zarrab’ın fotoğrafını da paylaştı. 

18:38 - ABD'li gazetecilerin iddiasına göre, Zarrab, şema üzerinde yaptığı anlatımda, jüri üyelerine Dubai'deki şirketin görünüşte gıda tedarikçisi olarak gösterildiğini söyledi. 

18:25 - Zarrab, Dubai'de gıda ticareti yapan Centrica Dubai ve Volgam şirketlerine ilişkin "Bu şirketler sizin mi?" sorusuna yönelik, "Evet, kesinlikle benim" cevabını verdi. 

18:20 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, duruşmada 'gıda ticareti' konusunun ardından Zarrab'ın Dubai'deki şirketine ilişkin konunun görüşüldüğünü iddia etti.  Klasfeld'e göre, Zarrab gıda ticaretini şema üzerinden anlatıyor. 

18:08 - Klasfeld, Zarrab'ın Aslan ve Atilla ile yaptığı görüşmeden sonra 'gıda ticaretine' ilişkin yöntemi netleştirdiğini söylediğini iddia etti. İfadeye göre, altın ticareti zora girince gıda ticaretine geçildiğini, ancak Atilla'nın bir açık bulmasıyla altın ticaretine geri dönüldüğünü, daha sonra ikisinin beraber gittiğini belirtiliyor. 

17:51 - Duruşma salonunda bulunan ABD'li gazetecilerin iddiasına göre, Zarrab, jüri önünde Süleyman Aslan ile gıda ticareti konusunu mümkün hale getirmek için yeterli gümrük belgelerini nasıl toplayacağını konuştuğunu söyledi. 

17:44 - Zavadski'nin iddiasına göre, davada Nisan 2013 yılında, altın ticaretinin yerine öngörülen Dubai'deki 'gıda ticaretine' ilişkin Reza Zarrab'ın davada tutuklu yargılanan Hakan Atilla ve Süleyman Aslan ile konuşmaları görüşülüyor. 

17:40 - Davada dünkü duruşmada da konuşulan 'gıda ticareti' konusu görüşülüyor. 

17:30 - Dava başladı. 

17:34 - Zarrab davasının Yargıcı Richard Berman bugünkü duruşma başlamadan önce ileride "birçok şeyi etkileyebilecek" bir ses kaydı olduğunu ve savcılığın bu ses kaydını sunmadan önce "davanın selameti" açısından bu ses kayıtlarının doğrulanmasını istediğini söyledi. Kaydı "hafife almak" istemediğini belirten yargıç doğrulamanın birkaç yöntemi olabileceğini. Bunlardan birinin de Zarrab'ın şahsen doğrulaması olabileceğnii belirtti. 

Son Güncelleme: 01.12.2017 22:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aydın""Zevzeği Ercan zevzeği 2017-12-01 18:15:49

Bu akapeye oy verenlerde Allah katında hesap verecektir şüphesizki.

Avatar
BİRİSİ 2017-12-01 20:05:26

NE ÖTEKİ TARAF VAR NE ALLAH VEYA ONUN KATI. VERİLECEK BİR HESAP VAR İSE BURADA VERİLMELİ... HERŞEYİ ALLAHA HAVALE ETMEKTEN VAZGEÇİN..

Avatar
kurtuluş 2017-12-01 23:04:35

bu şerefsizler abdestli hırsızlardır cuma namazlarını kaçırmazlar ama hırsızlıkta anasının a.mı gibidirler benim bir tanıdığımda öyleydi cumalar kaçmaz ama esnaflık yaparken milleti düzerdi hepsinin amk

Avatar
rezalet rzalet 2017-12-01 21:13:55

bu kirli isleri akp liler basindan beri biliyormus ugur dündar acikladi 4 yil önce bu konu halk tv de tartisildi

Avatar
serdar 2017-12-01 23:36:37

kamu hastaneleri icin devlet 30 milyar dolar kira oduycekmis bu sacmalikta nedir 30 milyar dolara kac tane hastane kurulur
3 cu havalimani icin devlet 12 yilda 6.3 milyar lira yolcu garantisi vermis gercektende bu haberler dogruysa cok uzucu ulkemizde 30 milyon yardima muhtac aile varmis o kadarda issiz varken asgeri ucretli emekli memur et yiyemezken bonkor bonkor davranmaniz millete gelincede cimrice davranmaniz cok uzucu

Avatar
100'den fazla devlet kurumu 2017-12-01 23:37:27

100'den fazla devlet kurumu için özelleştirme hamlesi
https://www.youtube.com/watch?v=0-0k6M-HiFY

Avatar
beton 2017-12-01 23:37:58

AKP'nin beton yatırımları borç ile yapılıyor hiçbir katkısı yok -Saadet Partisi 10 Mayıs 2017
https://www.youtube.com/watch?v=t7Sar0BZ6xs

Avatar
hakan 2017-12-01 23:38:32

Mumcu:AKP En Değerli Varlıklarımızı Babalar Gibi Sattı, Anavatan-Grup-27-02-07/4,
https://www.youtube.com/watch?v=nDKG3CmspBo