banner87
Turizme büyük katkıda bulunan ama Türkiye tarafından fazla ciddiye alınmayan Avrupalı Türk turistlerin Türkiye’ye olan ilgisi azalıyor. Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın (TAVAK) 4 yıldır yaptığı araştırmaya göre, tatillerini memleketlerinde geçiren gurbetçilerin sayısı bu azalıyor. TAVAK’ın yaptığı araştırmaya göre, 2014 yılında Türkiye’ye gelen EuroTürk sayısı 2,7 Milyona ulaşmışken, 2015 yılında bu sayı 1,9 Milyon kişiye düştü. Avrupalı Türk turistlerin yaptığı harcamalar da ilk defa 1000 Euro’nun altına düşerek, 980 Euro’da kaldı. Bunun en büyük nedenlerinden biri Avrupalı Türklerin bu yıl Türkiye’de geçirecekleri gün sayısında düşüş olması. Artık 4 hafta kalmak yerine ortalama 24 gün kalmayı tercih ediyorlar. Gerek Turizm Bakanlığı’nın gerekse TÜRSAB’ın fazla ciddiye almadığı Türk turistler arasındaki gençler, büyük oranda İspanya’nın İbiza, Mallorca gibi tatil bölgelerine veya ABD gibi ülkelere ilgi gösteriyor. Araştırmaya göre 28 ülkeli Avrupa Birliği’nde yaklaşık 5,4 Milyon EuroTürk yaşıyor.

Başarılı kadınların sırrı pes etmemek


Her yıl başarılı ve girişimci kadınların ödüllendirildiği Uluslararası Girişimci Kadınlar Zirvesi bu yıl İstanbul’da toplandı. Dünyanın 35 ülkesinden 100 kadın girişimcinin buluştuğu toplantıya katılan kadınların yönettiği şirketlerin toplam cirosu 700 milyon dolar civarındaydı. 9. Uluslararası Girişimci Kadınlar Zirvesi (IWEC 2015) tema olarak kadınların ekonomiye katılımını seçmişti. 2006 yılında Barcelona ve Manhattan Ticaret Odaları tarafından kurulan ve ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından desteklenen IWEC, her yıl düzenlenen ödül töreniyle uluslararası pazarda faaliyet gösteren kadınları buluşturmayı amaçlıyor. Bu yıl Türkiye’den ödül alan isimler arasında yer alan Hatice Güner Kal, kurduğu Silikon Valley firmasıyla Türkiye’nin genç girişimcilerini ön plana taşımayı amaçlıyor. Türkiye’de seçilmiş liselerde okuyan seçilmiş öğrencileri, yılın belli dönemlerinde Silikon Vadisi’ne götürerek orada eğitim almalarını sağlıyor. Genç ve başarılı bir girişimci olan Hatice Güner Kal, aslında bu noktaya zorluklarla gelmiş çünkü ailesi üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktorasını yapmasına rağmen çalışmasına izin vermemiş. Hatice Güner Kal, ısrarları sayesinde çalışmaya öğretmen olarak başlamış. Daha sonra aile şirketinde satış temsilcisi olmuş. Burada kariyer basamaklarını azmi ve çalışkanlığı sayesinde teker teker aşarak önce koordinatör, ardından Genel Müdürlüğe yükselmiş. Gençlerin önünü açmanın önemine inandığı için de Silikon Valley firmasını kurmuş ve onlara hayatlarının fırsatını sunmak için çalışmaya başlamış. Dünyanın çeşitli üniversitelerinde öğrencileri olduğunu gururla anlatan Hatice Güner Kal, “Başarının anahtarı azim, pes etmemek ve çalışmaya devam etmekte” diyor.

Avea, ASD Hukuk Bürosu ve olağan şüpheliler

Avea’nın alacaklarını toplayan ASD Hukuk Bürosu’ndan arandığımda, bu sefer izin günümdü. Avea ile ilgili sorunumun ne olduğunu sordular. Ben de sorunun ne olduğunu bütün Türkiye’de yayınlanan ulusal bir gazetede yazdığımı söyledim. Okumamışlardı, dahası derdini günlük bir gazetenin köşesinde anlatan gazeteciyi aratmak için doğum izninde olan dolayısıyla konuyu bilmeyen birini görevlendirmişlerdi. Ne yazık ki bir daha aramadılar… Ama başka arayanlar vardı. Örneğin Türkiye Barolar Birliği, bu gibi durumlarda şikayetçi olunması halinde, avukatlara disiplin cezası uygulanacağını söyledi. Adalet duygumuzun giderek zedelendiği bu günlerde, bu mesaj ilaç gibi geldi…

Ali Koç ‘yaşasın sosyalizm’ der mi?


G20 Zirvesi öncesi toplantıda konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç “Eşitsizliği gidermek için kapitalizmin ortadan kalkması gerek” deyince sosyal medya ayağa kalktı. Twitter’da yapılan yorumlarda “Günaydın yoldaşlar devrime sponsor buldum” diyen de oldu, “Ali Koç aşırı zengin, her şeyi var ve bir arayış içinde. Tipik kuzey Avrupalı sendromu yaşıyor” diyen de… Yurt TV’de canlı yayına bağlanan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise konuşulanlara “Ali Koç’un şimdi de yaşasın sosyalizm demesini bekliyoruz” şeklinde esprili bir şekilde yanıt vererek katıldı. Tartışmalardan akılda kalanlardan biri de Ali Koç’un Marks, Engels, Lenin ve Stalin’le birlikte görüldüğü caps oldu.   

ÜNLEM – SORU İŞARETİ

Asgari ücret 1300 TL olacak diye sevinenlere… DİSK-AR’ın rakamlarına göre Türkiye’de açlık sınırı 1393, yoksulluk sınırı 4403 TL.
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.