Avrasya oluşumu zahmetlidir.
Her şeyden çok samimiyet ister
İstikrarlı, güvenilir ve öngörülebilir olmalıdır.
Aslında bu ilkeler, dış politikanın temelleridir.
✶✶✶
Ön koşul olarak Avrasya’yı farklı ekonomik ve siyasal sistemlerin bulunduğu Avrupa, Asya ve hatta Kuzey Afrika ülkelerinin barış ve yapıcı işbirliği içinde yaşamaları temelinde gelişmeleri olarak kavramalıyız.
✶✶✶
Ani birbiriyle alakasız ve beklenmedik fikir  ve strateji değişiklikleri bu sürecin sekteye uğramasını ve güvensizlik yayılmasını sağlar.
Avrasya bilinci “Yurtta Barış, Dünyada Barış”  temelindeki dış politikanın esaslı dayanaklarından biri haline getirilmelidir.
Keşke ülkemizdeki bu tavır değişiklikleri  bazı siyasilerin kişisel hırs, korku ve kaygıları temelinde olmasaydı.
Her hâlükârda günlük iniş çıkış, ani ve şiddetli U dönüşleriyle güven sorunu yaratılmadan becerilebilse.
✶✶✶
Keşke hak hukuk ve adalet içinde iktidarı ve muhalefetiyle el birliği içinde Avrupa Birliği standartları içinde Avrasya Topluluğunun esaslı unsurlarından biri olabilseydik.
Bunu okurken bazılarının ‘ne hayal’ ama deyişlerini duyuyor gibiyim.
Önce komşularımızla ve Avrupa Birliği ile dostluğumuz, işbirliğimiz ve barış içinde birlikteliğimiz önemlidir.
✶✶✶
Dış politikamızı tekrar Atatürk’ün “Yurtta barış, Dünya’da Barış “ stratejisine oturtmadan Atatürkçü olmak mümkün olamaz.
Gerçi iktidara yakın bazı densizler Atatürk’ün bu en önemli dış politikasına karşı çıkmaktalar.
Neredeyse hadsizlik derecesinde dalga geçmekteler.
✶✶✶
Atatürk’ün bu “Yurtta barış, dünyada barış” sözüne karşı çıkmak ancak kana susamış, gözünü kan bürümüş insanlık suçlarına meyilli bazı densizlerin işi olabilir.
“Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” dış politikaya dönmeden, Avrasya’ya dönük atılan adımların samimiyet ayağı eksik kalır.
Bir eliniz Washington ‘da diğeri Brüksel ve Moskova‘da olunca gün gelir ne yapacağınızı şaşırır kalırsınız.
Sadece güvensizlik eker, kriz biçersiniz!
✶✶✶
Ayrıca bu ABD ile ilişkilerdeki değişim ancak laik, adil ve demokratik bir atmosferde anlamlı, samimi ve mümkündür.
Avrasya politikası, tramvay, gömlek, ceket, maske, yüzeysel görüntü değişimi ile olmaz!
Ruhunuzu temizlemeniz, samimi olmanız gerek!
Ha, bir de kasaları değil, güvensizliği sıfırlamanız şart.

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nevzat karabiy 2018-04-12 12:21:51

Galiba gene farkında olmadan bize kendi istediklerini söyletiyorlar,Aynen yllarca darbe söylemini öme çıkararak devleti koruyam güçleri ve onun başında olan TSK nin devre dışı bırakarak ülkeyie çağ dışı bir zihniyetin hakim kışınması gibi,
Türkiye Atatürkün çizdiği yolda,ekonomik bağımsızlığını kazanıp dış politikada hiç bir devlete teslim olmayacak bağımsız bir dış politika izlemesi lazım,1950 de Natoya girmemizin mecenin stalininim Türliye üzerindeki taleplerini unutmuş gibiyiz,Türliyenşn bu gün hem batıda hem doğuda iyilip kalılmasınım nedeni özellikle alp nin 16 yılda ekonomik miyi iyice çıkmaza sokarken bumu kapatmak için dürekli olarak bir batıya bir doğuya ipe sapa gelmez ifadeler kullanarak devlet ciddiyetinden uzaklaşması sonucu her iki tarafın oyn
ucağına dönmesidir,
Bu hün başta petinçek denen komimist ve kemalizm düşmanı perinçekin başı çektiği Avrasya ülkelerine bir bakın hiç birinde demokrasi yoktut hepsi ororiter rejşmlerdit,
Bir ülke Avrasya nlokuma sahil oldun demek bu gün ülkeyi otoriter tek adam rejimine götürmek isteyen akp nin be dediğim gibi komimizmin sabunucudu perinçekin söylemidir.
Türkiyenin bir an önce akp demin kurtulup derhal tekrar demokrasiye geçip ekonomik hamlelesinü yaparak ekonomik bağımsızlığına kavuşmalı ve gene batı içinde yerini almalıdır fakat Avrasya ilede sıcak ikişkileri kurmalıdır