Bundan tam 336 yıl önce, İngiltere halkının, bütün insanlığa emanet ettiği yasa; özünde “Vücuduna sahipsin” diyordu...

Ama dünyada en eski anayasa olarak kabul edilen ve tüm ülke hukuklarına örnek olan ‘Habeas Corpus’, üç gün önce İstanbul Küçükarmutlu’da sabaha karşı bir gecekonduyu basan maskeli ve otomatik silahlı polisler tarafından delik deşik edildi.

2015 yılı sonbaharında Küçük Armutlu’da gece yarısı tetiğe asılan polis memuru insanlığın üç yüz yılı aşan birikimine, 1789 İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’ne, 1948 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne, Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’ne, 1989 tarihli Hukuk Dışı Keyfi ve Kısa Yoldan İnfazların Etkili Biçimde Önlenmesi ve Soruşturulmasına Dair Prensipler Sözleşmesi’ne, 1990 tarihli Kanun Adamlarının Zor ve Silah Kullanmalarına Dair Temel Prensipler Sözleşmesi’ne, Anayasa’ya, Türk Ceza Yasası’na da ‘kurşun sıktı’...
Laik, sosyal ve hukuk devleti Türkiye’de yaşayan her vatandaş gibi ‘Habeas Corpus’ ile idarenin keyfiyetine karşı, keyfi gözaltına direnme, tutuklanmaya itiraz, isnat edilen bir suç var ise yasal süre içinde yargı önüne çıkarılma haklarına sahip olan Dilek Doğan, odasına ‘galoşsuz girilmesine’ itiraz ettiği için yargısız infaz edilmek istendi. Bir genç kızın yatak odası mahremiyetine ilişkin hassasiyetinin bedelini bir kurşun ile ödemek durumunda bırakıldı…

Polis tarafından yakın mesafeden göğsünden vurularak ağır yaralanan Dilek Doğan, kaldırıldığı hastanede iki kez kalbi durmasına rağmen hayata tutunmak için mücadele ediyor. Hastane önünde Dilek için dua etmek dışında yapacak bir şeyleri olmayan annesi, babası, kardeşleri, yakınları ve arkadaşları iki gündür açıklamalar yaparak Dilek’in ‘Habeas Corpus’tan kaynaklanan vahim durumunu kamuoyuna duyurmak için çabalıyor.

Bu durumun tek sorumlusu daha doğrusu sorumsuzu olan İstanbul Emniyeti ise açıklamalara müdahale ediyor, silahını yere düşürerek beceriksizliğini bir kez daha ortaya koyuyor ve yine keyfi gözaltılar yaparak ‘Habeas Corpus’u çiğnedikçe çiğniyor.

Suçlu dahi olsa müdahale ettiği kişinin hayatını ve güvenliğini korumakla yükümlü olan İstanbul Emniyeti bu yetmezmiş gibi genç kızın masumiyetini gölgelemek ve kendi hatasını örtmek için ‘algı operasyonu’ yapmaya çalışıyor.

Yargısız infaza kalkışan polisi açığa alarak hakkında işlem yapacağı yerde, Dilek Doğan’a isnat edecek suç bulmaya çalışıyor, bulamayınca da havuz medyası aracılığıyla olmayanı varmış gibi göstermeye çalışıyor. Var gibi göstermeye çalıştığı sözde suçun delili ise; yasal olarak basılıp İstanbul’un her yerindeki gazete bayilerinde ve AVM’lerdeki kitapevlerinde satılan bir dergiyi dağıttığı tek kare fotoğrafı, yandaş medyaya servis ediyor... Gazetecilik refleksinden ve sorgulamasından uzak, editoryal yerine advetoryal bir haberle Dilek Doğan ‘canlı bomba’ ya da ‘terörist’ gibi gösterilmeye çalışılarak, yargısız infaz girişimine dayanak oluşturulmak isteniyor.

Canlı bomba yaratmaya çalışan emniyet güçleri var olan ve adıyla, sanıyla, fotoğrafıyla bildiği, gözleyip, takip ettiği gerçek canlı bombaları yakalama cesaretini ve becerisini gösterebilseydi, 10 gün önce Ankara’da Cumhuriyet’in kalbindeki ikiz canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden 102 vatan evladı bugün yaşıyor olacaktı.

Söz konusu IŞİD olunca korkan, IŞİD bombacısının evine ayağına galoş giyerek giren polis, iş Dilek gibi masumlara gelince aslan olup kükrüyor, mermiyi namlunun ağzına sürüp, annesinin babasının ‘yapma’ feryatları arasında bir genç kızı “Yatak odama galoşsuz girmeyin” dediği için gözünü bile kırpmadan göğsünden vuruyor…
Neredesin ey laik, sosyal ve hukuk devleti?

Bundan tam 336 yıl önce, İngiltere halkının, bütün insanlığa emanet ettiği yasa; özünde “Vücuduna sahipsin” diyordu...

Tüm dünya hukukları, yasaları 336 yıldır böyle diyor…
Ama gelin görün ki üç gün önce bir gece yarası İstanbul Küçükarmutlu’da bir genç kızla birlikte ‘Habeas Corpus’ da polis tarafından vuruldu.
Dergi dağıttı diye ‘canlı bomba’ ilan edilmek istenen 24 yaşındaki Dilek Doğan komada yattığı hastanede ‘can bulmaya’ çalışıyor…
336 yaşındaki Habeas Corpus ise öldü…!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.