Ahmet Davutoğlu’na, ‘hakkını helal eden sayın genel başkana’ cevabımdır.  CHP üyesi 1 milyon çilekeş partilime, CHP’ye oy veren vefakâr 12 milyon seçmene de soruyorum:

‘Siz Ahmet  Davutoğlu’na hakkınızı helal ediyor musunuz?’

‘Neden etmiyorum’u da açıklamak istiyorum.

3 Kasım 2002 tarihinde iktidara gelen AKP’nin, 14 yıl boyunca bu ülkede, cumhuriyet ilkelerine ve laikliğe bağlı, aydın, demokrat, cumhuriyetçi, solcu, sosyalist, mütedeyyin, ılımlı, memur, çiftçi, köylü, esnaf, öğrenci, genç-yaşlı, kadın-erkek kendisinden olmayan herkese düşmanca bir tavır içerisinde çektirmediği bir sıkıntı kalmamıştır. Hele hele Gezi Parkı direnişi esnasında yüzlerce genç insanın gözaltına alınması bir yana bir o kadarının da yaralanıp sakat kalmasına, ölmesine  sebep olmuştur.

Suriye’de ve Irak’ta yapılan zulümlere göz yummanın yanı sıra İŞID gibi kafa kesen, kadınları köle olarak satan, cami ve türbeler dâhil yıkan, kutsallara saldıran bir örgütün Dünya’nın başına bela olmasına sebep olmuştur.

Türkiye’nin kurucu değerlerini taşıyan bütün kurumlarını zedelemiş, gayrimenkul ve maddi değerlerini kendi taraftarlarına peşkeş çekmiştir…

Başta, ranta dayalı iş kazaları, kadın cinayetleri olmak üzere, Diyarbakır’da, İstanbul’da, Ankara’da, Suruç’ta, Bursa’da toplu katliamlara göz yummuştur.

Ergenekon ve Balyoz davaları adı altında, yüzlerce suçsuz aydın, gazeteci, asker, bürokrat, iş adamının yıllarca cezaevinde yatmasına zemin hazırlamıştır.

7 Haziran’da iktidarı kaybettiğinde Türkiye’yi çatışma ortamına sokarak, binlerce insanın evini terk etmesine, yüzlerce insanımızın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

Her gün onlarca şehidin gelmesi, sakat gazilerin varlığı yürekleri dağlamıştır.

Kendisi gibi düşünmeyen herkesi düşman gören bu anlayışı empoze eden, kim derseniz bana göre en tepedekilerden birisi Ahmet Davutoğlu’dur.

Gerek dış politikadaki sorumluluğu, gerekse iç politikadaki sorumluluğu göz ardı edilebilecek bir konumda değildir. Çünkü gerek başdanışman olarak, gerek dışişleri bakanı olarak gerekse de son iki yıldır başbakan olarak hep zirvedeydi.  Ve inanıyorum ki, gerek cemaat yapılanmasında, gerek Arap Baharı diye adlandırılan bu IŞİD sürecinde, gerekse en son Kürt politikasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etkileyen yegâne insan Ahmet Davutoğlu’dur.

Erdoğan da bu durumu fark ettiği için Ahmet Davutoğlu’na darbe yapmıştır.

Ahmet Davutoğlu’nun bundan dolayı bir mağduriyeti de yoktur.

Yazdığı kitapları bile okunmayan bir adam önce dış işlerinden sorumlu başbakan başdanışmanı, milletvekili bile değilken dış işleri bakanı ardından da AKP Genel Başkanlığı ve Başbakan yapıldı.

Siyasette dişi tırnağı ile o görevlere gelmek isteyenlerin ulaşamadığı yere elinden tutularak paraşütle getirildi. O sebeple gitmesi de getirenler tarafından çok kolay oldu. Eğer hakkı yenilmiş, haklı bir ‘mazlum olsaydı’ ve de yüreği olsaydı bulunduğu konum itibariyle rest çekerdi ve direnirdi.

Öyle siyasetçiler tanıyorum ki güç odakları ‘git’ dediğinde tankın üstüne çıkmıştı.

Türkiye yukarıda bahsettiğim  sıkıntıları yaşarken, CHP’liler başta olmak üzere 80 milyon mağdur edilirken, devletin bütün kapıları CHP’lilere kapatılırken, Davutoğlu o kapıları kapatanların başındaydı.

Bu iktidarın her türlü baskısını yaşamış bir birey olarak ben hakkımı helal etmiyorum. Edenlere de bir kere daha düşünmesini tavsiye ediyorum.  

Ve inanıyorum ki, Ahmet Davutoğlu’na çocuğunu işe aldıramayan, çalıştığı kurumlarda sürgün edilerek mağdur olan, kışın yolu kapandığında farklı düşünüyor diye yolu açılmayan, ticaret yaptığında her türlü iktidar baskısı ile perişan edilen, devlet dairesinde ötekileştirilerek hiçbir işi yapılmayan, gözaltına alınıp tutuklanan, işinden edilen, özellikle Gezi Parkı direnişinde hayatını kaybeden, yaralananlar, kimyasal gaz yiyenler, bir etkinlik için bir araya geldiğinde bombalarla paramparça edilenler, evlerinde yargısız infaza uğrayanlar, kısacası bütün mazlumlar da hakkını helal etmeyecektir.

Pir Sultan’ın dediği gibi:

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan. Bir haksıza hakkını helal eden etsin, ben helal etmiyorum.
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.