banner87

Eskiden beri halkın nabzının taksicilerde attığına inanılır. Sokaktaki adamın sesidir taksici. Seçim öncesi politikacılar taksi duraklarına esnaf ziyareti yapmadan geçemez. Kamuoyu araştırması gibidir taksicilerle konuşmak. Ama şimdi İstanbul’daki taksici esnafının nabzı nasıl atıyor biliyor musunuz? Hafta sonu Taksim Karaköy civarında gece çalışan, bir anlamda sarhoşlardan para kazanan ama arabasına biner binmez Cüppeli Ahmet Hoca’dan konu açan bir taksicinin arabasına denk geldim. Önce sohbet eder gibi, Karaköy’deki yeni açılan mekanlardan bahsederek, “Ne kadar çok bar var görüyor musunuz? Camiler bu kadar dolmuyor inanın” diye üzüntülerini bildirdi. Arkasından bu memleketi dininden, dilinden koparıp uzaklaştıranlar olduğundan bahsetti. Dilimiz Osmanlıcayı, okunan ezanı bile değiştirdiler dedi. En sonra da memleketi bu hale getiren kim biliyor musunuz diye sordu? Sorusuna cevabı yine kendisi verdi. Atatürk ve İsmet İnönü'yü ahirette görünce yakalarına yapışacağını söyledi. İşin tuhafı bu kişi sakallı cüppeli değil, kılık kıyafet itibariyle gayet normal görünümlüydü. Taksiciler bu kadar açık bir şekilde propagandaya başladıysa toplum olarak yeni bir döneme girdik demek ki. Arabasında taşıdığı, para kazandığı müşterisine saygısı olmayan bir iş ahlakı, içinde yaşadığı topluma gizli bir düşmanlık duyan ve nefret tohumları eken bir düşünce yapısı. Taksicilerin nabzı bu şekilde atmaya başladıysa yandık…

Ordu’dan Artvin’e 750 HES projesi var!

Geçen hafta Cerattepe’de yapılması planlanan altın madenine karşı Artvinlilerin direnişini konuştuk. Sadece Artvinliler değil, tüm Türkiye’de projeyi engelleyebilmek için protesto gösterileri yapıldı ve şimdilik mahkeme sonuçlanana kadar durduruldu. O kalabalık gündem içinde gözden kaçan bir açıklama vardı. Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Resul Şahin, Artvin ile Ordu arasında dere ve ırmaklar üzerinde 750'ye yakın HES projesi olduğunu söyledi. Şu anda Ordu'da dereler üzerinde 247 MW kurulu güce sahip, yıllık enerji üretim kapasitesi 792 milyon kilowatt saat (kwh) 9 adet HES'te enerji üretimi yapılıyor. İnşaat aşamasında toplam 174 MW kurulu güce sahip, yıllık enerji üretimi 533 milyon kwh olan 4 adet HES bulunuyor. Planlama aşamasında olan, dereler üzerine kurulacak yılda 1 milyar 79 milyon kwh enerji kapasiteli 17 HES projesinin de tamamlanmasıyla, diğer 13 HES'le birlikte yıllık enerji üretim miktarının ise 2 milyar 405 kwh olacağı belirtiliyor. İyi güzel de dereler, içindeki balıklar, güzelim doğa ne olacak? Mevcut 13 HES projesine, özel sektör tarafından yapılacak 17 HES projesinin ilave edilmesiyle dereler büyük tehditle karşı karşıya kalacak. Dereler, bunları besleyen yeraltı suları yok olacak, tarım alanları ve flora olumsuz etkilenecek. Derelerde yumurtlama yapan balıkların nesli tükenecek. İnsan sormadan edemiyor, daha fazla elektrik üretmek için bütün bunlardan vazgeçmeye değer mi? 

Akkök Holding’ten yeni yatırım

Türkiye’nin önde gelen sanayici gruplarından Akkök Holding yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Malum Akkök Grubu özellikle kimya sektöründeki yatırımlarıyla tanınıyor. Grup şimdi bu sektördeki istikrarlı gelişimine bölgesindeki su ve suyun kullanımı ile ilgili yeni bir yatırımla devam edecekmiş. Su konusunda ileri teknoloji ile tamamen kendi bilgi birikimi ve deneyimleri doğrultusunda geliştirdikleri proje üretim aşamasına gelmiş. Şirket bu yatırımın detaylarını hafta başında kamuoyuna açıklayacak. Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı olan Ahmet Dördüncü, Akkök Holding’in odaklandığı üç sektörden biri olan kimyanın, Türkiye’nin dış ticaret açığında önemli paya sahip sektörlerin başında geldiğini, bu alanda yapılacak verimlilik odaklı inovatif çalışmaların, ülke ekonomisinin gelişimine de destek olacağını söylüyor. Bakalım merak uyandıran bu yeni yatırım ne çıkacak? 

Ne para ne de itibar, mutluluğun kaynağı huzur ve güven

Eleman.net’in 12 bini aşkın üyesinin katılımı ile gerçekleştirdiği mutluluğun kaynağı anketinden, önce huzur ve güven ortamı yanıtı çıktı. Mutlu aile ortamı, iyi bir iş ve sağlıklı yaşam da ankette öne çıkan diğer yanıtlar oldu. Eleman.net’in anketine katılan 12 bin 631 katılımcının yüzde 32,2’si “Sizce mutluluğun kaynağı nedir?” sorusuna “Güven ve huzur ortamı içinde yaşamak” yanıtını verdi. Mutlu bir aile ortamına sahip olmanın, mutluluğun kaynağı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 19’a yaklaşırken, iyi bir işe sahip olmak diyenler de benzer bir orana ulaştı. Sağlık bir yaşam sürmek ve yüksek gelir imkanına sahip olmak yanıtları yüzde 10’un üzerinde karşılık bulurken, “itibar sahibi olmak” yüzde 2,6 ile en düşük orana sahip yanıt oldu. Sonuçları değerlendiren Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal; aile ortamı, iyi bir iş ve sağlık gibi yanıtların da manevi konular olarak değerlendirildiğinde, mutluluğun maddiyatla direkt ilintili olmadığı görüşünün ağır bastığını, mutluluğun formülünde paranın çok da etkili olmadığını söyledi. 

ÜNLEM – SORU İŞARETİ

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 5G ile birlikte 2 saatlik bir filmi 1 saniyede indirmenin mümkün olduğunu söyledi.

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.