banner87

Sokağa çıkıp, rastgele  birini çevirsek  ‘hangi ülkede yaşamak istersiniz?’ desek acaba alacağımız cevap ne olur? Ya da Dünya’da tam demokratik ülkeleri sayın dersek, Türkiye içinde olur mu? Ya da kaçıncı sırada yer alır.

Parlamenter sistemle yönetilen Danimarka, Almanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, Norveç, Hollanda da mı yaşamak ister misiniz?

Başkanlık sistemi ile yönetilen Afganistan, Guatemala, Kazakistan, Kenya, Uganda, Zambiya da mı yaşamak istersiniz desek ne cevap alırız sizce.

Orta Doğudaki iç savaşından kaçan hepsi İslam olan bu insanların, neden yanı başındaki   

Şeriatla yönetilen yönetimi de krallıkla yönetilen petrol zengini komşu ülkeleri Suudi Arabistan’a, Katar’a, Kuveyt’e gitmiyorlar.

Sizce, Orta Doğu iç savaşından kaçan Ülkemize  sığınan Orta Doğulu Afrikalı, ‘göçmenler’ neden Ülkemizde kalmak istemiyorlar. Ülkemizi ara bir durak olarak görüp sonradan terk ediyorlar.

Almanya Başbakanı da ülkemize gelişinin ana sebeplerinde biri budur.

Ülkemiz yöneticilerine ülkemize gelen göçmen yurttaşları burada tutmaları için bir dizi anlaşmalar bir dizi görüşmeler yapmaktalar. Bunun ana temeli ülkemize sığınanları ülkemizde kalmasını sağlamaktır. Ama ülkemize sığınan ve ülkemizi geçiş yolu ve Laik Cumhuriyet yönetimine güven duydukları için geldiklerini ifade etmektedirler. Ama son dönemde AKP iktidarı kendi ülkelerinde farklı yönetilmediğini gördüklerinde kendilerini demokratik cumhuriyet yönetimi olan ülkelere gitmeye çalışmaktalar.  

Bir yolunu bulan da  demokratik parlamenter sistemle yönetilen Avrupa ülkelerine gitmekte. Neden ısrarla  Avrupa ülkelerine gideceğim diye Ege denizde boğulmayı göze alıyorlar?

Bugün Dünyaya baktığımızda, demokratik parlamenter sistemle yönetilen ülkeler mi daha çok gelişmişler. Ekonomik durumu iyi toplumsal geliri daha yüksek ülkelere hangileridir, nasıl yönetiliyorlar? Aş, iş, sağlık ve  eğitim sorunu mu çözülmüş? Yaşam kalitesi iyileştirmiş ülkeler hangileridir? Türkiye bu tanımın neresinde?

Ülkelerin yönetimlerine baktığımızda yukarıda belirttiğimiz yaşam standartlarını, Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler mi daha çok gelişmiştir? Yoksa Parlamenter sistemle yönetilen ülkelerde mi gelir daha yüksek?

Aş, iş, sağlık ve eğitim sorunu çözülmüştür? Hangi ülkede Yaşam kalitesi yüksektir, Başkanlıkla yönetilen ülkelerde mi yoksa Parlamenter Yönetimle yönetilen ülkelerde mi yüksek hiç şüphesiz ki rakamlar Parlamenter Cumhuriyetçi yönetimlerde yaşam kalitesi yüksek, araştırmaya açık isteyen araştırsınlar. 

Parlamenter sistemle yönetilen ülkeler de bilim ve teknolojisi sosyal bilimler gelişmiş, yüksek teknolojiye dayalı, katma değeri yüksek zenginlik yaratan üretimler  yapılıyor.

Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler mi bilim ve teknolojisi gelişmiş? Yüksek teknolojiye dayalı, katma değeri yüksek zenginlik yaratan üretim yapılıyor mu?

Parlamenter sistemle yönetilen ülkeler mi Ziraat gelişmiş? Tarımda verim yüksekliği, zenginlik yaratıyor ulusa.

Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler mi Ziraat gelişmiş midir? Tarımda verim yüksek mi? Halkına Zenginlik yaratıyor mu?

Parlamenter sistemle yönetilen ülkeler mi demokrasi, hukuk ve adalet daha çok gelişmiş,  ifade özgürlüğü güvence altına alınmış mıdır? Soruyoruz hangisinde daha ok güvence altındadır?

O sebeple diyorum ki,

Bu sorun  AKP, CHP, MHP, HDP, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, meselesi değildir. 

Soruyoruz Alevi, Sünni, Türk Kürt, meselesi midir, değildir.

Bu sorun Yurt meselesidir.

Bu sorun kentli kasabalı  meselesi hiç değildir.

Bu sorun İnanç meselesi hiç  ama değildir. 

Bu sorunun asıl meselesi nasıl bir ülkede yaşmak istediğimiz meselesidir.

Bu sorunun asıl meselesi nasıl bir rejimde yaşamak istediğimiz meselesidir

Düşün, araştır, sor, sorgula, tartış, nasıl bir Ülkede  yaşamak istediğin meselesidir. 

Düşün ona göre referandumda ‘hayırlı’ bir karar ver.

 

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.