Gazeteci Hüsnü Mahalli dün ‘Cumhurbaşkanı'na ve Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine hakaret’ suçlarından yargılandığı davada hâkim karşısına çıktı.

Arkadaşları, meslektaşları ve avukatlarının yalnız bırakmadığı Hüsnü Mahalli suçlamaları kabul etmedi, “40 yıllık bir gazeteci olarak eleştirmek hakkımdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı şikâyetinden vazgeçmezken, duruşma 23 Kasım tarihine ertelendi.

Hakkında 7 yıl 4 aya kadar hapis cezası istenen Hüsnü Mahalli, 15 Aralık 2016’da tutuklanmış, 38 gün sonra da sağlık sebepleri nedeniyle tahliye edilmişti.

İşte bu 38 gün içinde yaşadıkları Hüsnü Mahalli’nin yeni kitabının konusu oldu.

Destek Yayınları’ndan çıkan kitabın adı Kelepçe…

Tutuklu olarak yaşadığı günlerin öncesini ve sonrasını anlatıyor.

Kendi deyimiyle ‘bastonla biten 38 günün acılı hikâyesi’ bu kitap. Hüsnü Mahalli kitabını “En iyi kelepçe bileğinizde olmayandır.

En iyi koğuş sizin içinde olmadığınız koğuştur. Jandarmalar, gardiyanlar ve diğer mahpuslar.

Diğer dediğim: esrarcılar, katiller, hırsızlar, tecavüzcüler ve benzerleri...

Genel kültürünüz zenginleşiyor.

Daha birçok detay var, tutuklanma öncesi ve sonrası. Tabii ki hastane günleri...

Neden tutuklandım, ne dedim?

Şimdi ve sonrasında ne olacak?

Ana çizgileriyle özetledim.

Hepsi bu kitapta.

Dağınık düşüncelerle...

Hep doğruları söyleyerek, ima etmeden! Kelepçeyi yeniden takmadan. Meslek onuru adına. İnsan onuru için…” sözleriyle anlattı.

Daha fazlasını merak edenler, 3 Haziran’da Haydarpaşa Garı’nda başlayacak Kitap Günleri’ndeki söyleşisinde dinleyebilir Hüsnü Mahalli’yi…

Hem imza günü yapacak, hem de okurlarıyla söyleşmek imkânı bulacak.

Haydarpaşa Garı’nda neler olacak?

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği 9. Kadıköy Kitap Günleri, 3-11 Haziran günlerinde tarihi Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilecek.

Geçen yıl ilk kez tarihi Haydarpaşa Garı’nda dü- zenlenen ve büyük ilgi gören, 100 bin ziyaretçiye ulaşan Kadıköy Belediyesi Kitap Günleri, bu yıl yine tarihi atmosferde yapılacak.

Edebiyatımızın önemli isimlerinden Füruzan, bu yılki Kitap Günleri’nin Onur Konuğu…

Yaklaşık 7 aydır cezaevinde diğer Cumhuriyet yazarlarıyla birlikte hapis yatan, Cumhuriyet Kitap Eki’nin Yayın Yönetmeni Turhan Günay’a ise gıyabında ‘Yayıncılık Onur Ödülü’ verilecek.

Haydarpaşa Garı’nda düzenlenecek Kitap Günleri hakkında konuşmak üzere bir araya geldiğimiz Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, bu yıl etkinliğe 180 yayınevi, 16 Sivil Toplum Kuruluşu ve 28 bireysel yazarın katılacağını söyledi.

Toplam 835 sanatçı ve yazar imza günü, 86 yazar söyleşi yapacak.

Kitap Günleri’nin Kadıköy’ün kültürel alandaki varlığını güçlendirdiğini söyleyen Aykurt Nuhoğlu, “Sanatsal ve kültürel etkinlikler toplumsal dönüşüme ve yeniliğe ivme kazandırıyor” görüşünü dile getiriyor.

Aykurt Nuhoğlu’ndan demokrasi çağrısı!

Peki, Kadıköy’de yerel yönetime katılım ve demokrasi daha fazla nasıl sağlanabilir?

Malum, kentsel dönüşüm nedeniyle yapılan inşaatlar Kadıköylüleri bunaltmış durumda.

Aykurt Başkan da bu durum nedeniyle hayli eleştiri alıyor.

İnsanların yaşadıkları yerde mutlu olmaları, sağlıklı bir çevreye ve semt hakkında alınan kararlara katılma imkânı bulabilmesiyle mümkün.

Göreve geldiğinden bu yana, Gençlik Sanat Merkezi’nden Karikatür Evi’ne, ekolojik çocuk yuvasından yaşlılar için kurulan Alzheimer merkezine kadar yaklaşık 50 başarılı proje gerçekleştiren Aykurt Nuhoğlu, gelecek dönemde de iddialı.

Başkanlık yarışına girecek ama rekabetten de korkmuyor.

Hatta demokrasinin daha iyi işlemesi adına yerel yönetimlerde belirlenecek başkan adayları için ön seçim yapılması gerektiğini söyleyecek kadar cesur!

CHP içinde Kadıköy Belediye Başkanı olmayı isteyen çok isim olduğu biliniyor.

Bakalım önümüzdeki iki yıl içinde kimler adayım diye ortaya çıkacak?

Kimler ön seçim yarışına -tabi ki partinin yetkili kurullarının ve genel başkanın kararıyla- girecek?

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serhat kars 2017-06-02 17:02:17

yahu sende gazetecimisin? kırk yıllık gazeteciymiş eleştirmek hakkıymış! cumhurbaşkanını eleştirecek ne ilmin, ne bilgin, ne de kabiliyetin var. hiçde dürüst değilsin. keşke hak ile konuşan gazeteci olsaydınız. sizden olmayana hayat hakkı tanımayan sizler linç girişiminide eleştirmek adına yapıyorsunuz. yazık. bu dünyada kendine işlerini yük edenler ne büyük ziyandadırlar.

Avatar
MALCOLM-XX 2017-06-08 03:07:47

1-
''... Cezaevinden çıktından sonra gördüğü dayanışma eksikliğinin, onu hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Mahalli, ...''

''... Ama itiraf edeyim, cezaevinden çıktıktan sonra beklediğim dayanışmayı göremedim. Şimdi, ben kimin için mücadele veriyorum diye sorguluyorum. İçeri atılıyorum, karşılığında sen bana bir telefon açıp geçmiş olsun demeye korkuyorsan, hastaneye, duruşmaya gelmiyorsan, korkaksan, sindirilmişsen; kusura bakma ama senin bir değerin yok. Ben seni neden savunayım, artık savunmam ben seni” diye konuşuyor. ...''

----------------

Bakınız saygıdeğer okurlar, sn Hüsnü Mahalli, toplumsal dayanışma eksikliği üzüntüsü duyması konusunda, ve bu konunun da, gerçekten giderilmesi ya da madden/manen karşılık bulması gereken, son derece bir insani bir ihtiyaç olması anlamında sn. Mahalli, gerçekten de son derece haklı bir sorgulama yapmış görünmektedir ama bir farkla ki bu toplumsal destekler sorguları, tabii ki maalesef,
1- Güçlü örgütsel kesimleri olan ve insanlığa dair

Avatar
MALCOLM-XX 2017-06-08 03:08:59

2-

güçlü ilke, değer ve inançları olan toplumlardan oluşan ülkelerde haklı bir sorgu konusu oluşturur şüphesiz ; çünkü, toplumların örgütsüz olan tek tek bireyleri değil, yalnızca örgütlü bireyleri, kendilerini maddi/manevi güvende hissetmeleri sonrasında bu çok güçlü destek- dayanışma yürekliliğini sergileyebilirler ancak.
2- Birey ve toplum arasındaki destek ilişkileri de, bağsız, aidiyetsiz ve karşılıksız değildir şüphesiz . Birey ve toplum arasındaki bağlar, aidiyetler ve ilgiler, gerçek fiili anlamda güçlü değilse, maalesef beklenen destekler de güdük ya da cılız kalmaya mahkumdur . Toplum içerisindeki hiç bir birey, bir yazarla-toplum arasındaki destek bağını, elbetteki zor durumda olan bir halkı kurtarmak için canını karşılıksız ortaya koymuş olan, örneğin ulusal ya da manevi bir kahramana sunulacak olan bireysel/toplumsal destek bağ ve ilişkisiyle bir tutmaz ; yani bir yazar, kabul görür/görmez bir bakış açısıyla, sonuç itibariyle bedelsiz olduğu düşünülmeyen bir biçim

Avatar
MALCOLM-XX 2017-06-08 03:09:54

3-
de kendi işini yapmaktadır ve de parasal anlamda da iyi-kötü karşılığını almaktadır diye düşünülebilir. Birey ya da toplumun, bir düşünüre, yazara güçlü desteğini belirleyen kavramlar, şüphesiz ki yazarla toplum arasında mevcut bulunan güçlü manevi bağlar, bedelsiz ve özverili hizmet ilişki algısı, aidiyet hissiyatı çerçevesinde önceden hazırlanmış ve toplumun tüm yazarlarının da kutsal emekleriyle olgunlaştırılmış, ilmek ilmek ilimle ve insani, ahlaki değerlerle örülmüş örgütlü bir toplumla ilgili bir kavram olduğunu düşünmekteyim ‘destek’ kavramını acizane . Türkiye’nin, Cumhuriyetin kurulduğundan günümüze kadarki din, maneviyat, bilim insanları, yazar ve düşünürleri, şimdiye kadar sn. Hüsnü Mahalli gibi onurlu yerli-millici ve genel anlamda da saygıdeğer insani bir çaba içerisinde olmuş olsalardı, ülkem insanı, bugünkü duyarsızlığında bulunur muydu sizce ?!...
Bugün kendi öz Peygamberlerine ve O’nun masum ve mazlum evlatlarına dahi güçlü destek ve merhamet hisleri henüz bi

Avatar
MALCOLM-XX 2017-06-08 03:10:30

4-
r türlü olgunlaşamamış (Bu kutlu hisler, maalesef Haçlılar ve Siyonistler ve onların yerli dinbaz işbirlikçilerince bilinçli ve keskin bir çabayla önlenmiş) bir toplum, sıradan önder ya da öncülere destek sunabilir mi sizce ; buna gerçekten aklınız kesiyor mu ?!...
Toplum ve toplumsal destek kavramı, kutlu emek verilmeden asla tatlı ürünler alınmayan bir bahçe gibidir teşpihte hata olmasın !...
Sonsuz selam ve saygılarımla.

----------------------------------------------------------------
‘Türk Toplumunun Önemli Bir Bölümü Oportünist’
———–
Sorgulanması gereken yazı başlığı, ‘Türk Toplumu’nun önemli bölümü neden oportünist acaba ?’ olmalıydı !
---------------------------------------------------------------
CİA’CI FETÖ’CÜLERCE KUMPAS KURULARAK, ‘BALYOZ’ İSİMLİ DAVALARLA YÜZLERCE YIL HAPİS CEZALARIYLA İÇERİDE ÇÜRÜTÜLMEYE NİYETLENİLEN KAHRAMAN VATANSEVER ATATÜRKÇÜ TÜRK SUBAYLARININ, BU KUMPAS DAVALARDAN HANGİ ÖRGÜTLÜ SİYASAL TOPLUM KESİMLERİNİN, HANGİ KOŞULLARDAKİ ÖZVERİLİ DESTEKLERİ

Avatar
MALCOLM-XX 2017-06-08 03:11:08

5-

YLE KURTULMUŞ OLDUKLARI KONUSUNUN VE BU DESTEK BAĞLARININ NEDENLERİNİN ÖNEMLE DÜŞÜNÜLMESİNİ İSTİYORUM SAYGIDEĞER OKURLARIMIZDAN !

Avatar
SELCUK 2017-08-30 03:40:54

SIBEL KÖKCU HANIM,,
GAZETECILER VE YAZARLAR OLARAK SIZDEN BUTUN MUHALEFET PARTILERINE VE AKSENER HANIMDA DAHIL ŞU SORUYU SORMANIZI ISTIYORUM : GELECEK OLAN 2019 SECIMLERINDE OYLARIN ÇALINMASI, HILELI OY KULLANILMASI VE TÜRLÜ SECIM TUZAKLARINA KARSI NE PLANLARI VAR ? HER TÜRLÜ IHTIMALI DUSUNECEKLERMI ? BUTUN MUHALEFET PARTILERI OLARAK BIR ARAYA GELEREK SECIME HILE KARISTIRILMASINA KARSI , DIGER PARTILER ILE BIR ÇALISTAY YADA KURULTAY YAPACAKLARMI, ? YOKSA GENE BIZ BUNUDA DUSUNEMEDIK DIYE GENE ALDANACAKLARMI ? LUTFEN BUNU SORUNUZ TUM PARTILERE..

Avatar
Mehmet 2017-10-08 21:18:18

Hüsnü mahalli gitsin sıkıysa Suriye de Esad'ın zulmünü eleştirsin