banner87
İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının yarattığı şok sadece Türkiye’de değil Avrupa ve Amerika’da da tartışmalara neden oluyor. Türkiye’de öteden beri tartışılan ancak yüksek sesle ifade edilmeyen bir başka konu da şimdi yeniden gündemde: İngiltere reddettiği vize başvurularının parasını neden geri ödemiyor?

Başvuranlar bilir, İngiltere vizesi için başvuranlardan istenen rakamlar Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan Schengen vizesinde istenen rakamlardan çok daha yüksek. Üstelik İngiltere öyle ince eleyip sık dokuyor ki, ülkesine girmek isteyenlerin başvurularının çoğunu reddediyor. Peki vize başvurusunu reddettikten sonra aldığı yüksek rakamları geri ödüyor mu? Tabi ki hayır…

Son zamanlarda sayıları giderek artan mültecileri ülkesine sokmak istemeyen İngiltere, vize verme kriterlerini iyice sıkılaştırmış durumda. Ailesinin bazı bireyleri Londra’da yaşayan ve yılın belli günlerinde ziyaret için Londra’ya gidip gelen kişilere bile vize verilmez olmuş. Örneğin 3 kişilik bir aile geçtiğimiz aralık ayında internet üzerinden yaptığı başvuruda 10 yıllık vize istemiş ve yaklaşık 9 bin lira ödemiş ama vize çıkmamış. Birkaç ay sonra bir vizeci kurum üzerinden başvuru yapmış, biraz daha yüksek bir ücret ödemiş. Kişi başı yaklaşık 5 bin liradan, 3 kişilik aile yaklaşık 15 bin lira ödeme yapmış ama vize başvurusu reddedilmiş. Aile birkaç ay ara ile iki başvuru daha yapmış, onlar da kabul edilmemiş. Sonuç olarak aile son 7 ayda 4 kez başvuru yapmış, 40 bin liradan fazla para harcamış ama İngiltere’ye gidememiş. Üstelik ödediği vize paralarını geri de alamamış.

Para kaybeden insanlar açısından baktığınızda, çok saçma ve insanların paralarını alma odaklı, üstelik uluslararası ve resmi bir uygulama… Açıklama olarak da başvuran binlerce insanın işlemlerini yapmak için konsolosluklarda, vize bölümlerinde çalıştırılan insanlar, ödenen maaşlar var deniliyor. Bu doğru diyelim ama insanlar neden doğru yönlendirilmiyor?

Örneğin Türk vatandaşının biri İngiltere vizesi almak istiyor, konsolosluk ona seçenek sunuyor, 6 ay, 2 yıl, 5 yıl, 10 yıl diye. Vatandaş "almışken 5 yıllık alayım" diyor, daha fazla ücret ödeyip 5 yıllık vizeye başvuruyor ama daha önce vizesi olmadığı için başvurusu reddediliyor… Aslında bu vatandaşın, daha önce vizesi olmadığı için 5 yıllık vizesinin reddedilme olasılığı yüzde 99. Ama bunu bilmediği ve kimse uyarmadığı için parası yanıyor. Bu uygulamalar tepki çekiyor ve İngiltere’nin vize paralarıyla zengin olduğu düşüncesi yaygınlaşıyor…

Murat Ülker: Bir yere gitmiyoruz

İngiltere'de yatırım yapan işadamlarından, Ülker’in patronu Murat Ülker, geçtiğimiz gün verdiği bir röportajda Godiva ve United Biscuits başta olmak üzere yurtdışında şirket satın almalarını eleştirenlere yanıt verdi; “Kimileri ‘Türkiye’de yatırım yapacağınıza neden gidip yurtdışında şirket alıyorsunuz?’ diye bana kızıyor. ‘Türkiye size yetmiyor mu?’ diyorlar. Ben de diyorum ki ‘Koç Grubu’yla konsorsiyum kurduk, otoyollara teklif verdik. İhale iptal edildi. Hata bizim mi? Yani, ülkemizde de yatırım yapmaya çalışıyoruz. Bisküvi, çikolata, şekerleme şirketlerini İngiltere’de kurduğumuz ‘Pladis’ şirketi çatısı altında toplamamız farklı yorumlara yol açıyor. Kimileri, ‘İşleri yurtdışına taşıyorsunuz’ diyor. Bir yere gittiğimiz yok. Pladis’in sahibi olan Yıldız Holding ülkemizde. Yani, bütün işlerimizin anası burada”. İyi güzel de, şimdi İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde bakalım ne olacak? Türkiye’den yatırımlarını İngiltere’ye kaçırmakla suçlanan Murat Ülker neler yapacak? Çünkü bir çok marka ve büyük şirketin İngiltere’den ayrılacağı veya temsilciliklerini kapatacağı konuşuluyor…

Teknoloji bu meslekleri yok edecek!

Gelişen teknoloji hayatı her alanda etkiliyor. Makineler insan gücüne duyulan ihtiyacı azaltıyor, hatta bazı meslekler yok oluyor. Geleceği parlak olmayan meslekler arasında postacılar, turizmciler, hostesler, gazeteciler gibi birçok meslek grubu bulunuyor. Elektronik posta kullanımının artmasıyla, bir yerden bir yere mektup taşıyan postacıların sayısının önümüzdeki yıllarda iyice düşmesi bekleniyor. Aynı şekilde, elektronik sayaç okuyucuları, vergi tahsildarları ve uçuş görevlileri mesleklerini yakın zamanda kaybedecek. Tatil planlarının internet üzerinden yapılmaya başlanması, seyahat acentelerine olan ihtiyacı azaltacak ve çalışanları işsiz kalacak. Haberlerin artık internet üzerinden okunması, gazete muhabirlerini de tehdit ediyor. Gazete muhabiri ve editörlerin sayısının da önümüzdeki yıllarda büyük bir düşüş yaşayacağı belirtiliyor.

Huzurumuz kaçtı

Yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en huzursuz ülkelerinden biriyiz. Amerikan Ekonomi ve Barış Enstitüsü (Institute for Economics and Peace) dünyadaki 163 ülkeyi güvenlik ve huzur açısından inceledi. Yapılan değerlendirme sonunda hazırlanan Küresel Barış Endeksi raporuna göre, İzlanda en huzurlu ülke olurken, Suriye dünyanın en güvensiz ülkesi oldu. Türkiye 163 ülke arasında en güvenli 145. ülke olabildi. Oysa Türkiye, 2015 endeksinde ise 138.sırada bulunuyordu. Bir yılda 7 basamak birden gerilemiş oldu ve Suriye’ye daha fazla yaklaştı.

ÜNLEM!

Brexit nedeniyle küresel hisse senetleri 2 trilyon dolar değer kaybetmiş…

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.