50 Alevi önderi ve kurum temsilcisi önceki gün Bağcılar Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Koç’un ev sahipliğinde toplandı.
Toplantı divanında  Kemal Berk (Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Başkanı), Rıza Eroğlu (Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı), Veli Gürsoy (Gazi Cem Evi Başkanı), Recai Aksu (Hacıbektaş-ı Veli Derneği Yöneticisi) yer aldı.
Biz de davetliydik, ‘birlik toplantılarını’ yerinde izledik.
Bu toplantıda ‘darbelere hayır’ başta olmak üzere 3 maddelik bir karar metni ortaya çıktı.
Alevilerin Türkiye çapında örgütlü ve etkili ana gövde temsilcilerinin karar altına alıp, uygulamaya koyacakları üç önemli karar arasında Başbakan Yıldırım, CHP Lideri Kılıçdaroğlu, HDP Lideri Demirtaş ve MHP Lideri Bahçeli ile görüşme kararı var.
Bu görüşmelerde ‘Cumhuriyet kurumlarına sonuna kadar bağlıyız ve yanındayız’ mesajının yanı sıra cemevlerinin ibadethane olarak kabulü kararının uygulanması da var.
Devlet bu kararlara duyarlılığını gösterdi. Ve Alevi önderlerinin randevu isteğine ilk cevap İstanbul Valisi Vasip Şahin’den geldi.
Bugünkü görüşme saat 15.00’de Valilikte gerçekleşecek.
Metnin belki de en kritik ve en önemli maddesi Alevi dernek, cem evi ve önderlerine yapılması muhtemel fiili saldırılara karşı ‘bilgilendirme ve koordine merkezi’ kurulması.
Amaç muhtemel IŞİD suikast ve toplumsal katliama yol açacak saldırılara karşı önlem.
Diğeri de 50 yıldır Hacıbektaş-ı Veli Dergâhı’nda toplanamayan Dedeler Meclisi’nin Hacıbektaş’ta toplanması.
Üçüncü ve en güncel karar da Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma programının eksiksiz ve kusursuz yürümesi.
Alevi kurumlarının ana gövdesini oluşturan yapı 16-17-18 Ağustos’ta Hacıbektaş İlçesinde yapılacak olan anma törenlerini ilk defa belediye başkanlığı ile ortaklaşa düzenleyecek.
Daha doğrusu Alevi Kurumlarının temsilcileri ilk defa anma törenlerinde konuşmacı olarak söz alacak.
Toplantı sonunda konuşmacılar liderlere özellikle laiklik konusunda vurgu yapılması kararını aldı.
Cem Vakfı Başkanı Erdoğan döner  AHİM’in cem evlerinin ibadethane sayılması kararının kitaplaştırılarak bir milyon adet bastırılacağını ve dağıtılacağını açıkladı.
Kartal Cem Evi Başkanı İsmail Saçlı ise inanç mücadelesine giren insanların ‘siyasi ve parti mücadelesi vermesinin’ sakıncaları üzerinde durdu. O mücadeleyi vermek isteyen kişileri siyasi partilerin çatısı altına davet etti.
Saçlı; ‘Bu arkadaşlara tekrar sesleniyorum elinizi alevi örgütlerinden çekin. Gidin siyaset yapın diyorum’ diye konuştu.
İsmail Saçlı’nın bu sözleri HDP içinde siyaset yapma hevesinde olan ve başka çatılar altında örgütlenen bazı isimler olarak yorumlandı.
Toplantıya katılan Alevi önderlerinden bazıları şunlar:
Erdoğan Döner, Ahmet Muhtar Ceylan, Zeynel Şahan,  İsmail Saçlı, Hakkı Ergin, Erdoğan Metin, Mustafa Düzgün, Hıdır Demir, Hüseyin Taştekin, Orhan Çolak, Ali Arslan, Hasan Özyol, Erdal Ahi, Ebamüslüm Kamtaş, Hüseyin Kılıç, İbrahim Balcı, Ali Çiftçi, Haydar Aksoy, Emin Yılmaz, Rıza Kılıç, Av. Zeynel Çamlıbel, Adnan Çaça, Hamdi Ateş, Kazım Bozkurt, Kazım Bektaş, Ali Sağlam Zakir, Mehmet Tan, İsmet Erdoğan, Murat Ali Kendigelen, Hüseyin Kama, Ercan Boy, Şahin Çolak, Yücel Alptekin, Ayhan Aydın Yazar, Yusuf Düzgün, Şahin Can, Yusuf Kartal, Ahmet Efe, Kemal Berk…


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.