CHP, kurultay sürecine girdi. İlçe kongreleri tamamlandı. Sıra İzmir, Ankara ve İstanbul il kongrelerinde. Eski Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, Parti Meclisi’nden istifa etti, İzmir İl Başkanlığı’na aday oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Azizi Kocaoğlu başta olmak üzere örgütün ezici çoğunluğunun desteğini almış durumda. Açık ara ipi göğüsleyecek görünüyor.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’daki 39 ilçe başkanını Ankara'da kabul etti. İlçe başkanları oldukça aktif. Çok samimi bir görüşme, sağlıklı bir diyalog yaşandı. İlçe başkanları Kılıçdaroğlu'na son sözün kendisinde olduğunu, alacağı karara uyacakları yönünde bağlılıklarını ifade ettiler ama bir yandan da açık açık, "İl başkanını örgüt belirlerse çok iyi olur" mesajını verdiler.
Murat Karayalçın'ın il başkanlığı döneminden şikâyet eden olmadı. Ancak ilçe başkanları mevcut il yönetiminden "hiç kimseyi istemedikleri" mesajını verdiler. Murat Karayalçın, sessiz kalarak, mevcut yönetimden herhangi bir ismi il başkanı adayı olarak işaret etmemesini de bu tezlerine dayanak olarak gösterdiler. İlçe başkanları, mevcut il yönetiminin bir kaç kişi hariç Murat Karayalçın'ı yalnız bıraktığı kanaatindeler.
İlçe Başkanlarını dinleyen Kemal Kılıçdaroğlu da mesajlarını açık ne net verdi: İl başkanı olarak istediğinizi seçin. Ancak seçeceğiniz isim masa başı siyaset yapmasın. CHP'nin hâkim olduğu ve belediyelerde güçlü olunan bölgelerden olmasın. Kadıköy,  Beşiktaş, Bakırköy, Şişli gibi bölgelerde belediyelere dayalı siyaset yapmasın. Medyatik de olması gerekmez. Halka dokunsun. Sahada olsun. Sadece Bağdat Caddesi’nde gezmesin. Bağcılar’da, Sultanbeyli'de, İstanbul halkının tamamında siyaset yapabilsin. Aristokrasiye de hâkim olsun. İş dünyasını da tanısın. İşçiyi, memuru ve dar gelirliyi de.
İlçe başkanları, Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendilerine bu kadar net, açık ve güvenli davranacağını beklemiyordu doğrusu. Dönüş yolunda bir kısmı, Kemal Bey’in salona beraber girdiği Tekin Bingöl aracılığı ile kendilerine mesaj vereceği beklentisine girse de, bu da kısa sürdü.
Ankara'daki toplantıya Ümraniye İlçe Başkanı Cafer Aktürk, Sultanbeyli İlçe Başkanı Murat Kantekin ve Kartal İlçe Başkanı Erdal Kıskanç katılmadı. Ancak delegasyonun alacağı karara uyacaklarını söylediler.
Önceki akşam başlayan ve gece yarısına kadar süren Anadolu yakasını oluşturan ilçelerin tamamının katıldığı toplantıda ise “kim il başkanı olsun” sorusunun cevabı arandı. Birinci bölge ilçe başkanlarının toplantısında adı geçen 13 il başkan aday adayı masaya yatırıldı. İlk etapta mevcut yönetimde bulunan aday adaylarının elenmesine ittifakla karar verildi.
Sonrasında yapılan oylamada PM Üyesi ve SHP Küçükçekmece eski İlçe Başkanı Cemal Canpolat, 10 oy ile ilk sırayı aldı. Canpolat'ın adaylığına karşı çıkan olmadı. Necdet Saraç ikinci sırada çıktı. Eski Milletvekili ve Kadıköy eski İlçe Başkanı Kadir Gökmen Öğüt dört oy aldı. Öğüt’ü, Cemal Müslüm Sarı, İrfan Karaca ve Nurettin Sarıbal izledi.
Birinci bölge, bu altı isimle hafta içinde toplantıya gidecek. Çarşaf liste ile seçilen Kadıköy İlçe Başkanı ise ayrı bir toplantı yaptı.
Cemal Canpolat birinci bölgeden destek alarak büyük bir avantaj elde etti. Çünkü kendisi üçüncü bölgedeki Küçükçekmece eski İlçe Başkanı sıfatıyla ikinci ve üçüncü bölgede de güçlü. Küçükçekmece ilçe başkanı Haydar Koparan ve Zeytinburnu ilçe başkanı Metin Doğan açık açık Canpolat diyor. Avcılar ve Güngören de soğuk değil. Bu sayı artacak görünüyor. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da kendisini destekliyor. Diğer belediye başkanları da…
CHP, Kemal Kılıçdaroğlu'nun da ilçe başkanlarına dediği ve bizim de sık sık eleştirdiğimiz gibi belediye başkanları merkezli siyasetten uzaklaşmalı. Ama maalesef olmuyor. İnşallah asgariye iner. Gelen yönetim bunu başarır.
İkinci ve üçüncü bölge ilçe başkanları da pazartesi günü çalışmalarını tamamlayacak. Bu arada Cemal Canpolat, Salı veya Çarşamba günü için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan randevu istedi; haber bekliyor. Kılıçdaroğlu adaylığına evet derse PM üyeliğinden resmen istifa edecek.
Peki, Kemal Kılıçdaroğlu ne diyecek?
Sürpriz bir isim işaret ederse Cemal Canpolat belki kırılır ama itiraz etmez. İlçe başkanları PM'de Köklü değişiklik bekliyor. İster Cemal Canpolat, ister Kadir Gökmen Öğüt, ister Çetin Soysal ya da başkası. Bu beklentiye cevap verebilecek mi? Göreceğiz. Şimdiye kadar yaşanan süreç sağlıklı işliyor. İnşallah tıkanmaz.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.