Bilindiği üzere, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girerek iş hukuku uyuşmazlıklarında uygulanmaya başlamış olan zorunlu arabuluculuk, işe iade talepleri, ihbar-kıdem tazminatları, fazla çalışma ve diğer işçilik alacakları gibi uyuşmazlıklarda işçinin mahkemeye gitmeden önce başvurması gereken bir yol haline getirilmiştir. Arabulucuya başvurmak zorunlu olsa da anlaşmak zorunlu değildir.

Arabuluculuk aşamasının anlaşma ile sonuçlanması halinde ise, işçinin işçilik alacakları anlaşma belgesine geçirilecek ve bu belge işçi, işveren ve arabulucu tarafından imzalanacaktır. Belgede işçilik alacaklarının işçiye ne zaman ve nasıl ödeneceği de kararlaştırılacaktır. Buna rağmen uygulamada işverenler ekonomik gerekçeler öne sürerek taahhüt ettikleri miktarları ya hiç ödememekte ya da kısmen ödeme yaparak taahhütlerini ihlal etmektedirler. Bu durumda, işçi alacaklarına uygulanan faizin en yüksek faiz olduğu göz önüne alındığında yapılması gereken, anlaşma belgesinin bir an önce icra takibine konulması olacaktır.

Arabuluculuk anlaşma belgeleri ikiye ayrılır. Arabuluculuk aşamasında iki tarafta avukat ile temsil edilmiş ise ve anlaşma belgesi avukatlar ve taraflarca birlikte imzalanmışsa başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın bu belge Avukatlık Kanunu Md.35/A'ya göre ilam (mahkeme kararı) niteliğinde olacak ve icraya konulabilecektir. Burada avukatla temsilin hem hukuki hem fiili yönden üstünlüğü tartışmasızdır.

Uygulamada arabulucu nezdinde ve avukat yokluğunda tarafların bir araya gelerek anlaşma belgesi imzaladığı da görülmektedir. Bu durumda bu belgenin icra takibine konulabilmesi için önce mahkemeden 'icra edilebilirlik şerhi' alınması gerekecektir. Bu şerhin alınmasından sonra ise belge ilam (mahkeme kararı) niteliğini kazanacak ve icra takibine konulabilecektir.

Söz konusu belgenin icra takibine konulmasından sonra borçlu işverenin çeşitli mal varlıkları (banka hesapları, şirket araçları, posta çeki hesapları, alacaklı olduğu diğer icra dosyaları vb.) araştırılacak ve bu mal varlıklarına haciz konulacaktır. Bu tür takiplere (ilamlı icra takibi) itiraz imkanlarının çok kısıtlı olması sebebiyle söz konusu işçilik alacakları kısa bir süre içerisinde tahsil edilecektir.

Önemle belirtmek isteriz ki işe iade talepli arabuluculuk başvurularının anlaşma ile sonuçlanmaması halinde, işe iade talebinde bulunan kişinin, son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren 2 hafta içerisinde İş Mahkemesi’ne başvurması gerekmektedir. Bu süre hak düşürücü olduğundan süreç mutlaka profesyonel avukatlar tarafından yönetilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.