banner87
  Ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kendisinden beklenen hamleyi geç de olsa yaptı. Başkanlık sistemine kapıyı kapattı. Başkanlık sistemi ile yeni anayasa çalışmalarını ayırdı.
   Böylece aylar sonra Kılıçdaroğlu ile Bahçeli aynı paralele düştü.
   CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Başkanlık Sistemi tartışması ile yeni anayasa çalışmalarını ayırma noktasındaki bakış birliği, işbirliğine dönüşürse ne olur?
   Böylece AKP yeni anayasa çalışmalarında HDP ile baş başa kalır.
   Bu baş başa kalış bir anayasa işbirliğine döner mi?
   AKP ile tartışılır. Daha doğrusu AKP'nin tamamı ile asla olma.
   Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan ile her an HDP ile başkanlık sisteminde bir masa etrafında oturmaya dönebilir.
   O zaman ne olacak?
  Öcalan devreye girecek!
  Ama bir şartla.
  Ya HDP federasyon, konfederasyon gibi iddialarından vazgeçecek. AKP de, "isim vermeden ve tarif edilmeden" eskiden yaptığı gibi tarifsiz tavizler verecek. 
  Olur mu?
  Çok mümkün görünmüyor. Hatta imkânsız seviyesinde.
  Gerçi HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş  ve dört arkadaşının dokunulmazlıklarının kaldırılması "pandomimi" sürüyor ama...
  Bu "siyasi pandomim" kime yarar?
  HDP'ye ve bugünkü yöneticilerine...
  Dokunulmazlıkların kaldırılması yönündeki tezkereler, parti içinde sık sık eleştirilen, hatta görevden ayrılması istenen Selahattin Demirtaş ve dört arkadaşını HDP içinde "dokunulmaz", Demirtaş'ı ayrıca daha güçlü hale getirmiştir. Mağduriyet görüntüsü ile daha da etkili olacaktır.
  Tezkereler HDP ve Demirtaş'ın AB ve ABD ülkeleri nezdinde kaybolmakta olan "demokrat" özelliklerini yeninden kazanmalarına sebep olabilir. Hendek siyaseti ve Sur başta olmak üzere PKK saldırılarını kınamayan HDP itibar erozyonuna uğramıştı. AB ve ABD bu çatışmaları insan hakları ihlali saymak bir yana, üzerinde bile durmamıştı. Bunun sebebi de HDP ve Demirtaş'ın pasif tutumudur.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM'de yolu kesilse bile Başkanlık sisteminde ısrarcı olacaktır.
  Ama nasıl?
  Bekleyip göreceğiz.

Yılmaz Özdil üzerinden yapılan

  Ertuğrul Özkök Suriye göçmenleri konusunda YURT'un aylardır el e aldığı cepheden bakmış. Ama Yılmaz Özdil'in bir yazısına atıfta bulunarak...
  Ertuğrul Özkök'ü hepimiz tanırız. Kendisine pay çıkararak bakar olaylara. O da olmazsa bir tanıdık kanalıyla, o tanıdığının üzerinden bakar olaylara. O tanıdık üzerinden kendisine yönelik çıkarım yapar.
  YURT aylardır iki konu üzerinde duruyor Ertuğrul Özkök.
  Birincisi şehit dul ve yetimleri…
  YURT Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Veysi Şahin aylardır diyor ki; şehit dul ve yetimliği süreli değil, sürekli bir mağduriyettir. Bunun için şehit dul ve yetimlerine destek sürekli olmalıdır. Özellikle devlet ve mahalli idareler hizmetlerinde. Elektrik, su, vergi, memuriyet sınavında büyük avantajlar sağlanmalı. Bu ülke için canını veren şehitlerimizin dul ve yetimlerine hayat her noktada en az yarı yarıya kolaylaştırılmalı, ucuzlatılmalı.
  Gelelim Suriye göçmenlerine…
  Yılmaz Özdil'in istatistiki rakamları doğru. Ama ya çare Ertuğrul Özkök? O da çok basit.
  YURT diyor ki bir Göçmen Bakanlığı kurulsun. Bu bakanlık göçmenleri kayıt altına alıp, oturumlarını düzenlesin, yerleştirsin.
  Özellikle 0-14 yaş arası çocuklar üzerinde durulsun. Bu çocuklardan aileleri tarafından bakılamayanlar alınsın, bakımlarını ve eğitimlerini devlet üstlensin. Çocuğuna bakabilecek ana baba istediğinde de gelsin çocuğunu alsın. Tabii ki bakım ve eğitimini üstelenebileceğini ispat etmek koşuluyla…
  Göçmenlerin hangi ilde, hatta hangi semtte yaşayacağı da o bakanlık tarafından belirlensin. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önerdiği sınır şehri de tartışılabilir.
  Sadece AKP iktidarı değil, CHP de bu konuya el atmalıdır.
  Ertuğrul Özkök'e de tavsiyem. Sorunları sadece rakamlara boğarak, problemi ortaya koyma. Çözüm de öner Ertuğrul Bey.  Bu benim görevim değil diye işin içinden de hemen sıyrılma.
  Bir de sorunları ve çözümlerini araştırırken, "ben yazmadıysam hangi tanıdığım yazmış" alışkanlığını bırak.
  Hani köşeler babanızın malı değildi?

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.