banner87
Dün arkadaşımız Suat İncedere ile birlikte Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın basın toplantısını izledik. Cem Vakfı Başkanı Erdoğan Döner, Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut ve Türkiye Caferilerinin Liderlerinden Selahattin Özgündüz de divandaki yerini almıştı.

Basın toplantısında AHİM’e başvuruyu da yapan avukatlar Namık Sofuoğlu, Fadime Kama, Jülide Sucuoğlu Gönen, Serap Topçuoğlu ve  İlyas Şahbaz vardı. Basın toplantısını kalabalık bir gazeteci grubu izledi.

Prof. Dr. İzzettin Doğan her zamanki gibi nazik üslubu ve devlet terbiyesi ile 3 AHİM kararının uygulanmasını istedi. Üslubu ince ve zarif, içeriği anlayana ‘oldukça sert’ idi. AHİM kararlarının uygulanmaması halinde Türkiye’deki mahkemeleri iş yoğunluğundan ‘tıkayabileceklerini’ söyledi.

Başka bir mesajı, ‘Türkiye’de herkes, her şey var, Aleviler yok’ aslında çok sertti. Tabii anlayana, anlamaya niyeti olanlara. AHİM kararlarının uygulanmasının zorunluluğundan bahsetti.

Ne istiyor Aleviler? Cem evlerinin ibadethane olarak kabulünü. Aleviliğin sadece bir kültür değil inanç olduğunu gerçeğinin göz ardı edilmeyerek, genel bütçeden verdikleri vergilerin karşılığı olarak inançlarının yaşanmasının devlet tarafından saygı gösterilerek kabulü. Bu kadar.

Umutlu musun? Evet, umutluyum. Ancak beni üzen Türkiye’de yaşanan ‘iç mücadele’ geleneğinin zaman zaman Alevi toplumu içinde de yaşanması. Başta CHP’li Belediye Başkanlarının duyarsızlığı.

Örnek mi? İzmir Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Harmandalı Cemevi’nin yapılması için Cem Vakfı Harmandalı Şube Başkanı Songül Yaşar’ın görevden ayrılmasını istedi. Gerekçesi de ağabeyi Aziz Buga’nın Çiğli’de karşısında CHP’den siyaset yapmasıydı.

YURT dile getirdi. Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan bu iddiaları reddetti.  Ama bir yandan da Cem Vakfına ait arazinin belediyeye devri halinde bu inşaatı yapabileceğini, ya da vakfın inşaata başlaması halinde yardım yapabileceğini anlattı.

Cem Vakfı kendisine ait araziyi niye versin? Ama aslında kazın ayağı öyle değil. Ben şahsen ismi geçen şahısların hiç birini tanımam. Hayati Doğan’ı bir kez Cem TV’de gördüm. O kadar.

Hasan Arslan, Songül Yaşar’ı istemiyor.
İstemediğinin de başta Cem Vakfı Lütfü Çevik olmak üzere onlarca insana söylemiş. Lütfü Çevik, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan’ın bu öneride bulunduğunu YURT İzmir Temsilcisi Serkan Güler’e anlattı. Bu iddiayı halefi Hayati Doğan’dan da duyduğunu söyledi.

İşaretler Hayati Doğan’ı gösteriyor. Hasan Arslan açıklama yapıyor. Arkadaşımız Güler, Hayati Doğan’ı anlatıyor. O da sanki bu iddiaların sahibi kendisi değilmiş gibi, çok kötü davranıyor. Olumlu olumsuz cevap vermiyor. Üstelik haberde resminin yanlış basılmasından dolayı da çok ama çok kızıyor.

İnanılmaz değil mi?
Evet, resim yanlış ama keşke yanlış sadece resimle sınırlı kalsa? Kimdir Hayati Doğan? Cem Vakfı Din İşleri Dairesi Başkanı. En üst düzey din adamı. Tuz kokmuş hocam, biz ne yapalım? Aslında beklenti başka. Ne mi?

İddia şu. Belediye Başkanı Hasan Arslan, Songül Yaşar’ın yerine Hayati Doğan veya Lütfü Çevik gelsin, cemevini yapayım demiş. Lütfü Çevik ‘olmaz’ Hasan Doğan Hoca da ‘havet’ demiş. Olmuş mu? İddia bu.

Sütunlarımız da açık.

Ne kadar acı değil mi? Aslında ne kadar birbirimize benziyoruz. Birleşik kaplar misali.

Gelelim Çiğli Belediye başkanı Hasan Arslan’a… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’nin faktoringci milletvekili hemşerim Veli Ağbaba’nın, Erdoğan Toprak’ın  dikkatine sunarak.

Sayın Başkan Cem Vakfı niye arazisini bağışlasın? Doğru yapmıyorsunuz. İnsanları birbirine düşürmeyin, ayıptır. Bal gibi olur.

Örnek mi? Beğenmediğiniz her fırsatta hepimizin eleştirdiği Mehmet Haseki’ye. Evet, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Mehmet Haseki, büyük bir Cem evi yaptırdı.

Kemal Kılıçdaroğlu ile ilişkileri kötü sormam diyorsanız, Bodrum Turgut Reis Belediye Başkanlığı döneminde Cemevini yaparak hibe eden MHP’li başkan Ali Sever Yazgan’a sorun. Bodrum Konacık Beldesi Başkanı Mehmet Tosun’a sorun. Ya da MHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a sorun.

Ayıp, çok ayıp…

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.