Başbakan Binali Yıldırım, farklı sesler konusunda gerçekten çok hassas. Özellikle muhalefet konusunda.
CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu, olağanüstü hal kapsamında çıkan kanun hükmündeki kararnameler ile ilgili 'bilgileri olmadığı' yönünde serzenişte bulundu. Haklı ve yerinde bir tavır sergiledi.
Bu tavra kesin doğrulanmasa da Erdoğan'ın da 'haklı' yorumları kulislerde yankılandı.
Ve Yıldırım, Kılıçdaroğlu ile görüştü. CHP Genel Merkezine giderek ve baş başa.
Ardından da Bahçeli ile...
Erdoğan ve Kılıçdaroğlu hakaret davalarını karşılıklı olarak geri çekti.
Erdoğan 'milat' olarak nitelendirdiği 4000 şahsi davayı da geri çekti. Bu bahar havası nereye kadar sürer, bilemem ama doğru davranışlar bunlar.
Binali Yıldırım'ın kucaklayıcı tavrı da...
Çünkü yaşananlar çok ciddi. 15 Temmuz darbe girişimi sadece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a karşı yapılmadı. Türkiye Cumhuriyetine karşı yapıldı. Ve Türkiye makas değiştirmeye zorlanıyor.
TBMM faaliyetleri sürüyor. Bu havayı 'mutabakat hükümetine' vardırmak isteyen muhalefet milletvekilleri hiç de az değil. Hem de epey.
Peki, AKP bu formüle evet der mi? Yaşayıp göreceğiz.
AKP'li kurmaylar da 'bahar havasına' CHP örgütlerinin de katkı sunmasını beklediklerini açık açık dile getiriyor. Taksim'e davetsiz gittiklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'yi Yenikapı demokrasi mitingine davet ettiğini hatırlatarak 'Kılıçdaroğlu ve CHP perşembe günü Başbakan Yıldırım'ı demokrasi mitingine davet etti mi' diye soruyor?
Bu sorunun cevabını bilemeyiz ama İzmir Temsilcimiz Serkan Güler, CHP İzmir İl Başkanı Aladdin Yüksel'e sordu. Yüksel, 'siyasi parti temsilcilerini çağırmadık. Sivil toplum kuruluşlarını çağırdık' demekle yetindi...

Tebliğ değil, ortak akıl!

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de, darbeye katılan birliklerin konuşlandığı yerlerin 'cezalandırılması' konusunda ilginç bir öneride bulundu. Bu alanların imara kesinlikle açılmamasını da haklı olarak hatırlattı. Yeşil alan olarak kalmasını istedi. Erdoğan'ın o dönemde yaptığı çağrıya önem ve kulak verdiğinin altını çizerek, şunları söyledi.
'Askerî kışlaların taşınması, sivil alandan çekilmesi son derece olumlu olur, ancak Türkiye’nin en güzel yerlerindeki bu alanlar, hükümet ve destekçilerine çıkar sağlayacak bir rant kapısı olarak görülmemelidir. Şayet askeri alanlar imara açılırsa, kentlerin ekolojik dengeleri bozulur ve zaten kalmamış olan yurttaşların doğal afet sırasında ve sonrasında toplanabilecekleri yerler işlevsiz hale getirilmiş olur.
TSK’nın boşalttığı alanları müteahhitlere peşkeş çekmeye hiç kimsenin hakkı olamaz. Yeşil alanlar halka aittir. Kışlalar şehir dışına taşındıktan sonra bu bölgeler rant alanı değil, mesire, eğlence, park alanları haline getirilmeli, kültürel-sanatsal faaliyetlerin kullanımına tahsis edilmeli ve darbeleri anlatan müzeler açılmalıdır. ‘Demokrasi ve Özgürlük Meydanları’ kurulmalıdır.
Gürsel Tekin, muhalefet partilerinin özellikle CHP'nin 'darbe karşıtı' söyleminin ve duruşunun çok önemli bir olay olduğunu, demokrasimizin korunması ve gelişmesi adına da hayati önem taşıdığını ifade etti ve TBMM'yi işaret ederek 'ortak akıl' önerdi. Şu tespitlerde bulundu.
'Darbe teşebbüsü sonrası devletin yeniden yapılandırılması hususunda ortak aklın kullanılacak olması kamuoyu tarafından büyük ilgi görmüş, demokrasinin ve parlamenter sistemin daha da güçlendirilecek olması toplumu büyük ölçüde rahatlatmıştı! Ancak, darbecilere karşı mücadelede ortak akıl ve birliktelik önerip devletin yeniden inşası söz konusu olunca ise sadece ben bilirim anlayışı kabul edilebilir ve sürdürülebilir bir anlayış değildir.
Toptancı bir anlayışla ‘onu kapatalım bunu kapatalım’ derken parlamentoyu yani milli iradeyi yok sayıp dilediğimi yaparım deme şansınız yoktur. Bir ağaçta çürük meyve var diye bütün ağacı kökten kesme hakkını kimse size vermez.'
Özellikle, devlet kurmuş bir parti olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu düzenlemelerin tebliğ eder gibi sonradan bildirilmesi kabul edilebilir bir anlayış değildir.'
Ben de şunun altını özellikle çiziyorum.
Madem 'özgürlük' ve 'demokrasi' arıyoruz; devlet kapısı Alevilere hala niye kapalı?
Kaç vali, genel müdür ve general var?
Lütfen biraz pozitif ayrımcılık!
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.