CHP 35. Kurultayı sona erdi.  Ankara ziyaretimiz de. 23 kişi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 52 kişilik listesini deldi. Çoğu da Kemal Kılıçdaroğlu’nun 104 kişilik listesinde vardı.
Peki hangi liste baz alınacak?
Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesi hangisi?
MYK Üyeleri başarısızsa Kemal Kılıçdaroğlu başarılı niye sayılsın?
Bence 104 kişilik Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesidir. O liste üzerinden  anahtar listeler  düzenlendi. 52 kişilik listeden ‘fireler’ on-on iki kişi olarak bekleniyordu, ama kantarın topuzu kaçtı.
Her şartta Kılıçdaroğlu’nun ‘matruşka listeleri’ delindi. Güçlü Genel Başkan, güçsüz parti meclisi seçimi. Ne yaman çelişki…
Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat eliyle ‘ders vermek’ istedi. Delege de genel başkanın listesinde olan yani itibar kaybetmeyen isimler arasından tercih yaptı. Ya çizilenler? Onların çoğunu tanımıyor bile.

Peki, ne olur?

Bu PM’de ‘uzmanlaşma’ yok. CHP’nin TBMM Grubu içinde Genel Yayın Yönetmenliği yapmış olan 6 milletvekili var. Enis Berberoğlu gitti. Kim geldi? Tuncay Özkan mı? Yoksa Utku Çakırözer mi? Hiç biri.
Peki, Enis Berberoğlu niye gitti?
Oysa Enis Berberoğlu CHP Gençlik Kollarından geliyor.  Kurultaydan sonra ilk demeci ne oldu, ‘CHP’nin militanıyım’
Ya Gürsel Tekin? Derin CHP... CHP’nin her zerresine dokunan isim.  Karşılığı var. Dinlenmesi kendi adına iyi de oldu. CHP için olmadı. Genel Sekreterini döven parti kendisini dövmüş olur. Kendi değimi ile hayat politika değil ki? Kurultay boyunca izledim. Özel sohbet de ettim. Zaten isteksizdi. Medyaya yansımıştı.
Kim bilir? Belki de Ankara’dan sıkıldı.
Faik Öztrak yorulmuştu, doğru. Peki, Selin Sayek Böke yerini tek başına dolduracak mı? Bir siyaset üstadı dostumun dediği gibi Böke’den IMF, Dünya Bankası, İngiltere Borsasından bilgi iste hemen. Ama Merkez Bankası’ndan basit bir veri iste getiremez. Yeteneksizliğinden değil. Verilere hâkim değil. İlhan Kesici DPT Başkanı… O niye yok? Ya dış politika? Konsolos değil, büyükelçi olduğunu bile kamuoyuna anlatamayan Öztürk Yılmaz mı CHP’nin dış politikasında lokomotif olacak? Hayır. Murat Karayalçın’a yapılan haksızlıklar. İlk defa bir divan başkanı PM’de görev almadı.
İstanbul’da çalışan akademik grup Kemal Kılıçdaroğlu için taslak konuşma metni hazırladı. AB ile ilişkiler, ABD Ortadoğu ilişkileri, İran ambargosu. Sonuç. Rasim Bölücek ile hazırlanan TBMM Grup Toplantısı konuşması. Acı ama gerçek bu. CHP Kurultay konuşmasından Tayyip Erdoğan namus kavgası polemiğinden başka aklınızda ne var?
Aslında Kemal Kılıçdaroğlu testiyi CHP İl Başkanlığı seçiminde çatlattı. Bu kurultayda da kırdı. Bu PM senkronize çalışmaz. Bu Cumartesi oluşturulacak MYK da üç ay sonra tartışma başlar. Yoksa Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekillerine ‘bir yıl içinde erken seçim var’ sözünü söylediği doğru mu?
Özetlersek Gürsel Tekin bilerek  kenara çekildi. “Ağabey” dediği Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı duramazdı. Siyaseten güçlenecektir. Aytun Çıray dimdik bir siyasetçi. Kendisini sevdirdi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay öncesi telefonla ‘niye aday olmadınız?’ sorusuna, ‘birinci meclis milletvekili gibi rahat korumam gerekiyor.’ Cevabını verdi. O da Kemal Kılıçdaroğlu’nu zor durumda bırakmak istemedi anlaşılan.
 
Üç muhalif bir arada

Durdu Özbolat sözü özü dosdoğru bir siyasetçi. Bu özelliklerini siyasete de taşıdı. Çizgisini bozmadı. 10-15 oy ile PM üyeliğini kaçırdı. CHP için çalışmaya devam edecek. Siz PM içindeki ‘çelişkilere’ bakın. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ‘kirvem’ anahtarın da anahtarını yaptı. Tabii ki Kılıçdaroğlu’nun ‘oluru’ ile. Bu anahtarda İdris Akyüz, her listenin gediklisi olan Erdal Aksünger, Çetin Soysal, Gamze Akkuş İlgezdi, Ali Özcan, Aykut Erdoğdu, Ali Özcan, Yaşar Seyman, Gürsel Erol, Necati Yılmaz, Ali Özgündüz, Eren Erdem vardı.
Peki, anahtar tek parça mı? Hayır. Aykut Erdoğdu, İlhan Cihaner ve Fikri Sağlar stratejisini ‘Kılıçdaroğlu’nun yıpranmasına’ oturttu. Bu açık. Ali Özcan da mahalli idareler seçimi öncesi organizasyona. Şu anda PM'de kıymeti’ kendinden menkul tam 13 isim var. Kimler mi?
Fikri Sağlar, Aykut Erdoğdu, Devrim Kök, Hakkı Süha Okay, İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu, Mehmet Ali Çelebi, Yıldırım Kaya, Berhan Şimşek, Mehmet Yula, Yaşar Seyman.
Ne mi olacak?
Referandumu önleyemezse Ekim’i bekleyin.
CHP beklemeye alışık nasıl olsa.
 
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.