banner87
Derler ki, “ölü defnedilmeden, tereke bölünmez”, yani ‘miras’ konuşulmaz…
Mustafa Koç’un vefatından söz ediyorum ve tabi ki veliahttan…
Yıllardır Koç Ailesi’nin sözüm ona ‘dostu’ olan holding medyası 100 milyar dolarlık ‘ihtimallerden’ bahsetmeye başladı hemen. Rahmi Koç’a ‘dostum’ diyerek ismiyle hitap eden Erdoğan Demirören’in gazeteleri bile…
Ferit Şahenk’e ait Doğuş Grubu ile Aydın Doğan’a ait Doğan Grubu hariç.
Sözde alıntı haberler, kardeşlerin görev alanları  ‘tablolar’ halinde veriliyor.
Bu haberleri yaptıranlara sesleniyorum. Siz, Koç’un aile anayasasını okumadınız mı? Ya da haberiniz yok mu? Oysa Koç’un aile anayasası çok nettir.
Koç’ta Başkanvekili Ömer Koç’tur. TÜPRAŞ’ın da içinde bulunduğu enerji grubunun başındadır. Daha geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ağırladı. Medyada görünmeyi pek sevmeyen biri... 54 yaşındaki Ömer Koç görev süresini kendi belirler.
Ali Koç, ağabeyi Ömer’i izliyor. Zira görev dağılımında yaş silsilesi var Koç Grubu’nda...
Koç Ailesi’nde gelinler ve damatlar şirketlerde görev almaz, isterlerse kendi işlerini kurarlar. Koç’ta vizyon ve yönetim boşluğu olmaz, yoktur. 
Türkiye’de medya sektörü 1980’li yıllara kadar aile işletmeleriyle idare edildi. Türkiye artık bu sürece veda etmek zorundadır.
YURT bankacılık sektörü gölgesinde büyüyen holding medyasına karşı alternatif model olmaya çalışan bir yayın grubudur. Holding medyası olayları okuyamıyor, Türkiye’yi ve dünyayı okuyamıyor.
Dikkatinizi çekerim. Türkiye’de ezilenlerin, sosyal demokratların, mağdur olanların, itilenlerin savunucusu olma misyonunu üstlenen TV kanalı, 70 ülkede yayıncılık yapan Rupert Murdoch’a ait News Corporation çatısı altındaki Fox TV’dir. Buradan Fox TV Genel Müdürü Doğan Şentürk, İsmail Küçükkaya, Fatih Portakal ve Sedat Bozkurt’u tekrar tebrik ediyorum.
Banka destekli çıkış yapan holding medyasını ise kınıyorum. Türk medyasını küresel bir medya kuruluşuna  bıraktıkları için…
Sözüm, “holding medyası”nadır. Daha doğrusu bankacılığın gölgesindeki  hormonlu holding medyasına... Unutmayın! Siz ne derseniz deyin, yazın, söyleyin değişmez… Koç Grubu kurumsal bir yapıdır. Çizgisi geleneksel olan evrensel bir kuruluştur. Türkiye’dir, dünyadır…
 
Peki, biz bu konu ile niye ilgiliyiz?
Zengin’in malı, züğürdün çenesi kabilinden değil elbette…
Sermayenin ikiyüzlülüğünü ortaya koyarken, hele hele holding medyasının bir yandan timsah gözyaşları döküp diğer yandan da ‘ne olabilir?’ temelli soru haberlerinden önce ‘Koç Ailesi nedir? Nasıl bir ailedir?’ değerlendirmesini yapmak gerek.
Bu merak ve tartışmalar, bir anlamda normal…
Ama ‘Rahmi benim dostum’ diyenlerin, gazetelerinde bunun yapılmasına göz yumması normal değil.
Koç ailesi ile ilgili bilgileri ‘dersimize çalışarak’ aktarmaya çalışacağım.
Bu satırların yazarının şu sıra birçok anlı, şanlı, ünlü gazeteci ve köşe yazarının gözümüze sokarcasına yaptığı gibi Koç Ailesi’nden hiç kimse ile ileri bir hukuku yok. Profesyonel yöneticilerini de tanımaz ama bilir…
Koç Ailesi’nin gerçekten iyi tanıyanlardan edindiğim bilgileri paylaşıyorum. Yanlış veya eksiğim çıkarsa düzeltirim.
1- Koç Ailesi’nde tesadüf veya oldu bitti olmaz. İhtimaller olmaz. Alternatif planlar olur ki onlar da zaten hazırdır.
2- Koç Ailesi, Rahmi Koç’un dediği gibi birbirine ‘derin bağlarla’ bağlıdır. Merhum Mustafa Koç da Ali Koç da yıllarca çocuklarının okul çıkış saatlerinde evde olmaya gayret etti. Yemek yemeleri, dersleri ile birebir ilgilendi.
3- Koç çocukları, ilkokulu mutlaka devlet okulu olan Maçka İlkokulunda okur. Liseyi yatılı okur. Üniversiteyi ABD’de.
4- Yaş atlaması olmaz. Ömer Koç şu anda PETKİM’in başındadır. Çok başarılı bir yöneticidir. Çok yönlü entelektüel bir insandır. Öne çıkmayı pek sevmez.
5- Ali Koç’u anlatmaya gerek yok. Kamuoyu yakından tanıyor. Gezi olayları sırasındaki tavrından dolayı da sempati duyuluyor ve seviliyor. Eşi Nevbahar Hanım, Türkiye’ye ilk demiryolunu getiren ve CHP’nin karşısında DP’den önce kurulan ilk siyasi partinin genel başkanı olan Nuri Demirağ’ın kızıdır. Sosyalist olduğu için 12 Eylül faşist iktidarı yüzünden yıllarca sürgünde kalan Melike Demirağ’ın da kız kardeşidir. Ali Koç, baldızı Melike Demirağ’a da ‘hamilik’ yapıyor.
6- Koç’ta zaten profesyoneller var. Olacak da. Çünkü Koç yapısı şirket ve aile yatırımları olarak ikiye ayrılıyor. Bir biriyle paralel gidiyor, uyum müthiş. Saat gibi çalışıyor.
Mustafa Koç, holdingi 100 bin çalışana ulaştırdı. Beş kat büyüttü.
Türkiye hatta dünya için büyük kayıp.
Şimdi he olacak peki?
Yedi gün geçecek. Baba Rahmi Koç haftalık yemekte aileyi toplayacak. Sıra atlama olmayacak. Ömer Koç dümene geçecek.
Sonra mı? Ne kadar mı sürer?
O bilinmez. Bilmek de önemli değil.
Benim cephemden fotoğraf bu.
 
Ali Koç neden kapitalizm dedi?
Peki, Ali Koç ne yapacak? Tabii ki işini... Sırasını bekleyecek. Yaşı genç…
Kim ne derse desin Koç, Türkiye’dir ve milli gururdur. Aynı zamanda ABD’den AB ülkelerine, Afrika’dan Ortadoğu’ya uzanan bir dünya devidir.
Peki, Ali Koç neden “vahşi kapitalizm, işçi” dedi?
Bence şu:
Bir teze göre komünizm, vahşi kapitalizmden sonra gelecek. Sovyet ve Çin’de yaşanan komünizm değildi. Çünkü köylü toplumdan sonra komünizme geçildi. Türkiye’de de olmadı mı? Sosyalistler köyden gelip hala kendisini ‘ağa’ sayan fabrika çalışanlarına ‘siz emekçi, işçisiniz’ dedikçe onlar içten içe ‘Ne ben maraba mıyım? Ben ağayım’ diye düşünmedi mi?
Devlete ait araziler üzerine yapılmış gecekondularda oturup, önce 12 Eylül yönetimine sonra da AKP yaftasına girmediler mi? Önce tahsis belgesi, ardından tapu, sonra devlet arsasından edinilen parsellerde kat karşılığı milyonluk daireler…
Ali Koç neden vahşi kapitalizm diyor? Komünist mi oldu? Hayır...
Benim algıladığım  Ali Koç sanayici ile işçi sınıfının, her geçen gün biraz daha ‘tefeci’nin yani ‘para satan’ın eline düştüğünü görüyor. Üreten kesimin, sanayici ile işçinin kar payının sıfıra doğru gittiğini de…
Yenidünya düzeni tefeciliğin, ister işçi, ister çiftçi-köylü, ister sanayici olsun üretimi sömürdüğünü bilmeyen mi var?
Anlayacağınız; Ali Koç Komünist olmadı. İşçi ile aynı mağduriyeti yaşadığı için aynı safa düştü…
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.