banner87

Ahmet İsvan… Sosyal demokrat belediyeciliğin mimarı, atası… Eskiden belediye ve yerel hizmetler denilince akla, sol partiler gelirdi. Tahsisli yol kavramını ilk Ahmet İsvan ve Ankara’da Ali Dinçer uyguladı. Tepki gördü… Ne diye mi? Komünist işi. Yıllar sonra karşımıza milyon dolarlık ithal otobüslerle, metrobüs olarak çıktı. Tansaş gibi büyük halk süpermarketleri de aynı akıbete uğradı. Komünist işi… Murat Karayalçın Ankara’ya Metro’yu getirdi. Pahalı diye yer yerinden oynadı. Sonuç, belki de Kadir Topbaş’ın en önemli icraatı metro ve metrobüs yatırımları oldu. İnşallah bizim kız-erkek öğrenci yurtlarını, ‘masraf oluyor’ diye kapatan CHP’li belediye baş- kanları kısa sürede Ahmet İsvan, Ali Dinçer, Aytekin Kotil, Selahattin Filtekin’i araştırarak öğrenirler.

Dün Levent Camiinde hep birlikte Ahmet İsvan’ı uğurladık. Tarihi bir uğurlamaydı. Ben de gerek eski bir İSKİ çalışanı, gerekse dava yoldaşı olarak bu törendeydim. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere CHP tam kadro oradaydı. Yerel yönetim uzmanı, eski belediye başkan yardımcılığı görevi de yapan Gürsel Tekin’e sordum. Bunları anlattı. Ve ekledi: Ahmet İsvan boğazdaki çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için ilginç bir öneri getirmiş. Bo- ğaza nazır mezarlıkların çoğaltılmasını istemiş. Peki, bu teklif ne nasıl karşılandı? Sorumuza da gülerek, ‘Komünist işi diye reddedilmiş’ cevabını verdi. Gürsel Tekin ile  dikey, yatay yapı- laşma için bir tarihi ada turunda anlaşırken düşlündüm: Bu şehirde boğulurken yeşile bir mezarlıklara bir de askeri garnizonlarda doyuyoruz. Doğru değil mi?

AKP kadroları rant yorgunu

Neyse, gelelim, siyasete. Bir okuyucum, ‘CHP ezber bozmalı diyorsun, nasıl olacak’ diye aradı. Neyle mi? Vatandaşın canının yandığı, acıdığı yere parmak basarak. Çözüm üreterek, bunu da anlatarak. Vatandaşın canı cebinden acıyor. Hem de ne acıma, yanıyor. Adaletsizlikten yanıyor. Hem de nasıl? Dünya’nın her yerinde bu böyle. CHP benzin ve mazottaki vergiyi kısma sözü verecek. Nasıl kı- sılacağını da anlatarak ikna edecek. Temel besin maddelerinde KDV ve vergiyi kaldıracak kanun teklifini hemen iktidarın burnuna dayayacak. Reddetsinler de görelim. Et, süt, un, mazot, benzin… AKP bunu kuruluşunda yaptı, bu sebeple bü- yüdü. TOKİ ‘ucuz ev’ diye ortaya çıktı. Vatandaş koştu. Ev sahibi oldu. Mimarileri ‘mantar modeli’ olsa da bu icraat ilgi gördü, oya dönüştü. Ne zaman ki TOKİ ‘hasılat paylaşımı’ adı altında ranta ve milyon dolarlık rezidanslara dön- üştü. Hem devlet elindeki kıymetli arsalardan oldu, hem de TOKİ asli görevinden uzaklaştı, hatta unuttu.

CHP yerel yönetimlerde bir model geliştirmeli. Çünkü AKP kadroları yoruldu. Eskidi. Rant kavgası ile birbirinin boğazlıyor. Oysa AKP’nin bugünkü başarısının ana unsuru yerel yönetim ve o kadrolardı. Ulusal ekonomi de önemli. Çok ilginç. CHP iktidara ticaret gelişsin, ihracat artsın, insanlar ucuz gıda alsın, araç sahibi ev sahibi olsun diye faizler düşsün diye baskı yapması gerekirken, muhalefet sözcüleri Erdoğan’a Merkez Bankasına müdahale etme diyor. Tam CHP de faizlerin düşmesi, sanayicinin tefecinin elinden kurtulması için iktidardan çok baskı yapmalı. Erdoğan’ın ve iktidarın merkez bankasına faizleri düşürmesi için baskı yapmasını istemeli. Suçu niye Merkez Bankasına atıyorsun diye de tepki göstermeli. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun kapı- sını aşındırmalı.

TÜSİAD üyeleri üzerindeki baskının azalması için gerekirse göğsünü siper etmeli. Unutmamalı. Sanayici de tefeciden yani bankacıdan mustariptir. Dolar artışından da.. İhracatın, ithalatı karşılamamasından da… İş adamı günlük değil, saatlik yaşar. Düşünür, konuşur. Onları anlamak gerekiyor. Bunun için de İstanbul çok önemli. Boğazın iki yakası da… Esenyurt da, Kayış- dağı da... Bağırıp çağırmakla muhalefet olunmaz. Facebook, Twitter ile de… Onlar şart… Ama siyaset dokunarak yapılması gereken bir eylemdir. Halkın içinde yaşamakla olur. Haaa, kurultay mı, aday mı? Ne yaparsanız yapmayın, kavga etmeyin. Kurultay mücadelesini bir iç kavgaya dönüştürmeyin.   Kemal Kılıçdaroğlu ve Deniz Baykal’ı örnek alın!

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.