Murat Çetinkaya, TCMB Başkanı olarak ilk defa kameralar karşısındaydı. Nisan ayı enflasyon raporunun sunumunu yapıyordu.     'Faiz indirimlerine devam' olarak algılanan sununda, 'Finansal istikrar, sıkı duruş ve öngörülebilir olma' ifadelerini sıklıkla kullandı.      Türkiye' nin tek ekonomi kanalı olma özelliğini taşıyan Bloomberg ht' nin Genel Yayın Müdürü Cüneyt Başaran 'Sunum hazırlanırken kurumu, piyasaları ve tahmini gelecek soruları çok iyi bilen bir 'gizli elin' toplantıya damga vuracak kadar' belli ifadelerin kullanılmasına özen gösterdiğinden bahsetmiş.     
  Güzel tespit aferin Cüneyt'e...

  Acaba bu el Çetinkaya ve ekibine ait olabilir mi? Malum MB tecrübesi ve bankacılık deneyimi ile piyasayı iyi biliyor.
Duymak istediklerini de...     
  Habertürk' den Yavuz Semerci de 'ön yargılarını kaldırdığını' deklare ederek, 'başarılar' dilemiş.

Gel gel burası boy Yavuz... 
Satır aralarındaki önemli ayrıntılar                                                                  

Son yazımda 'Başbakan Davutoğlu' nun 'Çapı tartışılıyor' tesbitini yaparken, 'Dünya ekonomisinde 'durgunluk' en önemli gündem maddesi. Küresel bir sorunla mücadeleyi, tek başına bir bürokrata yüklemek doğru olmaz. Para politikası, maliye politikası ve siyasi kararlılık ile birleşirse optimal başarı sağlanabilir.' demiştim.     
 Murat Çetinkaya da açıklamalarında aynı konuya önemli ayrıntılarla birlikte değindi.    

  Öncelikle faiz indirim sürecinde 'küresel konjonktöre' değinerek, ileride üzerinde oluşabilecek siyasi iç baskılara 'set' çekti. Bu davranış, Erdem Başçı' nın döneminde zedelenen MB' nın kredibilitesi adına yurt dışında olumlu algılandı.     Yurt içi bazda ise enflasyona yaptığı atıf, hiçte Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın faiz/enflasyon tartışmasındaki durduğu tarafta olmadığını gösteriyor. Yani faiz indirim patikasında, enflasyon oranı baz etken olacak. Ama kimse yine Keynes , Smith tartışması beklemesin...     'Enflasyon orta vadede istikrar kazanacak' derken 'Gıda komitesine' atıfta bulunması ile enflasyona sebep olan yapısal sorunların teşhisi ve çözümü için yapılması gereken işbirliğine işaret etti.     Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın cari açığı düşürmek için 'yerli kömür tüketimi', Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak' ın 'enerji de yeni bir süreç başlıyor' açıklamaları aslında bir nevi destek niteliği taşıyor. 
Davutoğlu ve AKP işbirliğine yanaşacak mı? 

   Peki Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ya da AKP li diğer yetkililer veya sivil ve askeri bürokrasi bu işbirliğinin gerekliliğinin farkında mı?     Aslında bu iş birliğinin önemini en iyi 2001 krizi esnasında Merrill Lynch de yönetici olan Mehmet Şimşek ve eskiden Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcı olup, 9 triyon $ lık kuruluşların yöneticileri ile yemekler yiyen Ali Babacan iyi bilir.

   Koltukların gücünü de...
   Yine de Washington ve Londra ya ne kadar güvenilir belli olmaz. Zira emperyalist güçler işleri bitti mi, koltukları altlarından çeki verir...    Eski eş ve arkadaşlar telefonlara cevap vermeye bilir. Damgalı pasaportu ile baş başa kalabilir insan... 

   Londra demişken Obama' nın Türkiye içinde çok önemli olan ABD ve AB arasındaki Trans-Atlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) ile ilgili İngiltere'ye yaptığı ' Eğer çıkarsanız, TTIP' yi ancak 10 yıl sonra yapabilirsiniz' uyarısı ses getirdi.   
  Bir türlü enflasyonu yükselmeyen İngiltere de, Merkez Bankası Başkanı Carney, 'İngiltere'nin AB'den çıkışının ülkede enflasyonu aşağı çekebileceğini' söyledi. Şimdilik bahis şirketlerinde brexit den 'çıkışın' onaylanacağı oranları düştü.    
  Ama Birleşik Krallık da dengeler hassastır. Referandum tarihi 23 Haziran yaklaşırken İskoçya, İrlanda veya Birleşik Krallığın geniş coğrafyasında herhangi bir yerde yada AB de, IŞİD veya benzeri bir terör saldırısı olursa, dengeler değişebilir. 
Truva atlarının ilham perileri
    AKP'ye yakın yazarlar içinde 'Reisci' mi, Hocacı' mı olsam' diye, 'karar' aşamasında olanlar var.
Bu 'karar' aşamasındaki arkadaşların yazıları çok eğlenceli, hatta bizim muhalif medyanın içerisindeki Truva Atlarının bazı 'sözcüleri' bile bunlardan esinleniyor olabilir.   

  Ekonomi ve MB haberlerini genelde 'ajans haberciliği' ile veriyorlar.

  Ama asıl 'Küçük eniştenin' ve AKP nin övüldüğü sayfalara özenle yerleştirilen 'Diktatör' ve 'Hırsız' kelimeleri ile revançtalar... Bilinçaltına mı oynuyorlar ne ?
Ama hedef kitle doğru değil...Erdoğansız, AKP hayal etmek reel politikaya uymuyor...     
 Aman bana ne Reislerinden, Hocalarından...   
  Peki bunları neden mi yazdım?  
 Çünkü o sayfalarda yer bulan bazı yazarlar, Hz.Ali' nin söylemlerini yazıyor. Ama ismini zikretmemeye 'özen' gösteriyorlar. Bakın 'sağır kulaklara' tekrar söyleyim.      
 Hz. Ali olmadan Alevilik, Alevilik olmadan da İslamiyet olmaz.
 
 'Olur' diyen varsa, buyursun IŞİD' in yönettiği topraklarda yaşayabilir.

   Burası herkesin inancına saygı duyulması gereken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde şehit kanları ile sulanarak kurulan 'Laik', 'Türkiye Cumhuriyeti'...
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.