AKSİ söylenemeyecek sözlerden biridir: “İktidar her rejimde vardır. Aslolan muhalefetin durumudur”.

Ülkemizde rejim değişti. “Tek adam rejimi”, “riyaset sultası” alenen ve resmen oluştu. İktidar 16 yıldır ne yaptıysa, artık çok daha pervasız, çoğunluk iznine sahip olmuşluğun verdiği cüretle, eski, kadim, saygın, güzel ne varsa yıkmaya ve kendi cüce, çıkarcı, fatalist anlayışı ile toplumu yeniden şekillendirmeye çalışacaktır.

Bu durumda “muhalefet”in ne yapacağı önemlidir. Bu nedenle ben, muhalefet çeşitlerine bir göz atayım diyorum.

Serde hekimlik var ya, ustalardan öğrenmiştik: “Bilim sınıflandırmadır” derler. Ben de sınıflandırayım.

Muhalefet genel olarak ikiye ayrılır:

1) Majestelerinin muhalefeti

2) Muhalefet gibi muhalefet

Bu günkü konumuz majestelerinin muhalefeti değil. Bununla ne kastedildiğini MHP’ye ve onun Genel Başkanı’nın elini öperek işe başlayan İYİ Parti’ye bakarak anlayabiliyoruz.

Muhalefet gibi muhalefeti de ikiye ayırmak mümkün:

1) Bireysel muhalefet

2) Örgütsel muhalefet

Bireysel muhalefet ülkemizde en yaygın görülen muhalefet türüdür. Genel olarak, üçlü-beşli muhabbetler sırasında görülen, iktidardan çok iktidarı temsil edenleri hedef alan “Ben onun (onların) taaa...” diye başlayıp, muhalif kişinin dil zenginliğine(!) bağlı olarak uzayıp giden, genellikle cinsel taciz isteği içeren bir muhalefet türüdür.

Bir başkası, teknolojik gelişmeye bağlı olarak ortaya çıkan “klavye muhalifliğidir”. Bilgisayar başında “cikleyerek”, yani tweet atarak, ya da kendisine gelen tweetleri başkalarına paslayarak yapılan bir muhalefet türüdür. Kimliğini iyi saklayamayan acemi atıcıların, Reisin savcılarına yem olma tehlikesi vardır.

Gezi olaylarında örneği görülen, daha ince düşünülmüş, örneğin elindeki kitapla polis güçlerinin karşısında saatlerce ayakta duran bireysel eylemcilerin muhalefeti gibi güzel ama sonucu olmasa da akıllarda kalan muhalif eylemler de vardır.

Asıl olan “muhalefet gibi muhalefet” örgütlü olarak yapılanlardır. Sendikaların, meslek kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin muhalefeti bu kategoriye girer. Grevler, süreli iş bırakmalar, toplu yürüyüşler, oturma eylemleri, muhalefetin gücünü artıran eylemlerdir. 

Tabii ki en geçerli muhalefet “siyasal partiler” tarafından yapılan muhalefettir. Onların iktidarı sıkı sıkıya takip etmeleri, yanlışlarını, yolsuzluklarını yakalayıp deşifre etmelerini ve de en önemlisi, kendi programlarını ve projelerini, geniş halk kitlelerine daha fazla özgürlük daha fazla refah sağlayacak siyasal ve ekonomik görüşlerini benimsetmek için yoğun, akıllı çalışmalar yapmaları gereklidir. İktidarlar ancak bu başarılabilirse değişir.

Ancak bizim gibi, ekonomik açıdan az gelişmiş, var olan ekonomik varlıkların bir azınlığa ait olduğu ülkelerde bunu başarmak oldukça zordur. Ülke zenginliklerinin yağmalanmasından kendisine pay düşeceğini zanneden eğitimsiz, işsiz kitlelerin omuz verdiği “riyaset zümresi” buna izin vermemek için her şeyi yapacaktır.

Ama gene de bu tarz muhalefet mutlaka inşa edilmelidir. Türkiye’de bu görev CHP’ye düşmektedir. Gerçi onun da şu aralar “kendi muhtac-ı himmet bir dede, nerde kaldı gayrıya himmet ede” durumunda olduğunu düşünenler çoğunluktadır. Ancak siyasette de tabiat kuralları geçerlidir: “Bütün boşluklar dolar”.

Ben, CHP’nin, değişerek, dönüşerek, böyle bir güce ulaşacağına inanan, bunun için kafa yoran, çalışan kadroları olduğuna inanıyorum. Bu çabayı gösterenlere güç vermek, destek olmak da bir yurtseverlik görevidir.

Bütün yurtseverlere “sabırlar” diliyorum.

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aydın 2018-07-18 13:32:48

HDP E NEDEN ERMENİ SOYKIRIMI SÖYLEMİNİ DESDEKLİYOR ÇÜNKÜ ASLINDA ONLARIN DERDİ KEMALİSTLERİ KATLİAMCI GÖSTERMEK VE İTAHAT VE TERAKİNİN BU GUNKU KOLU KEMALİSTLER KATLİAMLARI VE FAİLİ MEÇHULERİ YAPIYOR DEMEK,AVRUPADA PROPAGANDA İÇİN BAKIN HDP NİN ESKİ GENEL BAŞKANI HATİP DİCLE AVRUPADA KONFERANSTA SİYASETCİLERE İTAHAT VE TERAKİNİN BUGUNKU KOLU KEMALALİSTLER BUTUN KATLİAMLARI FAİLİ MECHULERİ YAPIYOR DİYOR,FETONUN ERGONOKON TEZGAHINA ÇANAK TUTUYOR,HDP NİN DERDİ ATATURK CHP Sİ ODA ULKENİN DEMELİ,BUNLAR BOP TAŞRONU

Avatar
Avni Tunç 2018-07-18 19:02:53

AYDA 1600 TL ASGARİ ÜCRETLE; YA DA 400-500 TL'LİK YARDIMLARLA GÖZÜ AKP'DEN BAŞKASINI GÖRMEYEN BORÇLU, KORKAN, BİLİNÇSİZ, DİNİ DEĞERLERİ ÖNE ÇIKARAN, EZİLEN KİTLEYİ BİLİNÇLENDİRMEK, BELİRTTİĞİNİZ GİBİ SABIR, ÇALIŞMA VE BELKİ DE "MUSİBET" GEREKTİRİYOR.