banner87
Merhabalar Hüseyin Bey,
Ben ve eşim sigortalı çalışıyoruz hamileyim aylık 1000 TL maaş alıyorum ne kadar doğum yardımı alırım ve bu parayı çalıştığım yer mi yoksa sigorta mı ödeme yapıyor bunları öğrenmek istiyorum teşekkürler

Merhaba Sayın okuyucumuz
Öncelikle kamuoyunda sıkça karıştırılan bir konuya açıklık kazandıralım. Ülkemizde yakın zamana kadar çocuk sahibi olan ( özel sektörde çalışan SSK’lı) vatandaşlara doğum parası veya doğum yardımı adı altında yapılan bir ödeme yoktu. İnsanlarımız sigortalı çalışan kadın işçiye doğum istirahati süresince ödenen geçici iş göremezlik ödeneğini bu isimle adlandırdıklarından ortaya böyle bir yanılsama çıkıyordu. Sorunuz vesilesiyle doğumla ilgili ödemeleri bir kez daha sıralayalım ve konuya böylece açıklık kazandırmış olalım;

Geçici iş göremezlik ödeneği:
Sigortalı kadın işçiye doğumdan önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödeme gün şartını yerine getirmiş olmak ve istirahate ayrıldığı tarihte sigortalılığının sona ermemiş olması kaydıyla yapılan ödemedir. Bu ödeme sigortalının son 120 günlük sigorta matrahına göre hesap edilerek bulunan ortalama günlük kazancın 2/3 ü olarak ödenmektedir. Dolayısı ile 16 haftalık istirahatin karşılığı olarak günlük kazanç X 112 gün formülü ile ödeme yapılmaktadır.

Emzirme ödeneği:
Kendisi doğum yapan kadın işçiye veya çalışmayan eşi doğum yapan sigortalı erkeğe 1 defaya mahsus olarak yapılan ödemedir. Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan 5510 sayılı kanunun 9’ uncu maddesine göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilmektedir. 2015 yılı emzirme ödeneği miktarı 112 TL’dir.

Devletin sağladığı doğum yardımı:
İçinde bulunduğumuz yıl uygulamaya konulan doğum yardımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve canlı doğum yapmak şartıyla tüm vatandaşlara tanınmış olan bir maddi yardımdır. Bu düzenlemeye göre, 15 Mayıstan sonra doğacak birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için ise 600 TL doğum yardımı ödenmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için başvuruların aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri ve yurt dışında konsolosluklara yapılması gerekmektedir.
İyi günler

Hüseyin Bey iyi günler diliyorum
Ben 01.04.1992 yılında ise başladım.  Hiç aralıksız 19.08.2015 tarihine kadar çalıştım.  Bu tarihte patronum vefat etti. İş akdimiz fesih oldu. Ben bu geçen 23 yılda izin kullanmadım ve mesaiye kaldığım günlerin parasını almadım. Sonuç olarak işverenimin varisleri kabul etmiyor. Ben geriye dönük 23 yıllık izin param, mesai ücretim ve ihbar ücretini varisleri mahkemeye vererek hakkımı alabilir miyim? Ayrıca mahkemelik durumunda benimle aynı  İşyerinde çalışan  arkadaşlarım bana şahit olabilir. Ben mahkeme yolu ile bu 23 yıllık tüm haklarımı alabilir miyim? Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

Merhaba Sayın okuyucumuz
Her ne kadar bir çalışanın 23 yıl bir işyerinde çalışarak hiç yıllık izin kullanmaması Yargıtay’ımızın deyiş biçimiyle “hayatın olağan akışına aykırı” görünse de sizin elbette ki fazla mesai ve yıllık ücretli izin haklarınız için dava açma hakkınız var. Bu alacakların tümü için değilse de zaman aşımına uğramamış süreleri için davayı kazanırsanız hak elde edebilirsiniz. Vefat eden patronunuzun kanuni mirasçıları babalarının borçlarından sorumludurlar. Bu konuda daha geniş bilgi edinmek ve açacağınız bir davayı kazabilme şansınızı bir avukatla görüşerek birlikte değerlendirmelisiniz. İyi günler
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.