banner87
Özellikle siyaset çevreleri YURT ile ilgili olarak uzun süredir, “ne yapmak istiyorsunuz?” diye merakla soruyor.

CHP’nin yönetim hataları ile yerel yönetimler ile ilgili eleştirisel yayınlarımızı örnek göstererek “Amacınız ne?” soruları, tebrikleri, tenkitleri zaman zaman yüzümüze karşı da söyleniyor. Bu meraktan şikâyetçi değiliz.  Soru sormak okuyucunun hakkı.  Dostlarımızın da, hatta kızanların da en doğal hakkı.

Cevap vermek de bizim görevimiz. Üstelik kendimizi iyi ve sağlıklı ifade edebilmemiz anlamında da faydalı.

Soruya karşı soru olmasın ama aslında, “ne yapmak istediğimiz”in cevabı da burada yatıyor:

“Her kesimden haber veren, yolsuzlukların üstünü bizim-sizin diye ayırmayan, editoryal  bağımsızlığı olan kaç gazete var? Ya da var mı?” Biz bu ihtiyacı katkı sunmak  için yayındayız...

YURT tabii ki sermayedarı olan, ama patron gazetesi olmayan bir gazetedir. Olaylara ayna olmaya çalışır. Hatta agresif bakar, Olaylara Merkezden Sol’a bakar, yolsuzlukları görmezden gelmez, adam kayırmacı değildir. İddiaları aynı haber içinde muhataplarına sorar, mikrofon tutar, savunma hakkı verir.

Bu gazete çalışanların çok büyük özverisi ile çıkıyor. Tamamen öz kaynak ile yayınlanıyor. Bu öz kaynak birikimini bu gazete ve TV için harcamaktan çekinmeyen, saygın bir iş adamı ve siyasetçi olan Durdu Özbolat tarafından sağlanmaktadır. Yorganımıza göre ayağımızı uzatmaya çalışıyoruz. En azından Veysi Şahin döneminde.

Bu tespitleri yaparak bazı dostlarımızın, “Belediyelerden, özellikle CHP’li belediyeleri niye hedefe koyuyorsunuz?” sorusunu da dilimin döndüğü kadar açıklamış oluyorum.

Özellikle CHP’li belediyelerin örnek olmasını istiyoruz. Açık ve şaibesiz olmalarını. CHP’yi iktidara getirecek model oluşturmalarını. 

Maalesef çoğu bu noktadan çok uzakta. İstediğimiz sadece bu... Çok şey mi istiyoruz. Türkiye yerel yönetimlerde kokuşmuştur. Bu model terk edilmelidir. Biz de her alanda olduğu gibi temizliğe ve arınmaya evimizin önünden başlatılmasından yanayız. Bu yanlış bir duruş değildir. Halkın değerleri ve  kaynaklarının sağlıklı kullanılması gerekmektedir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, lütfen bu konuda daha hassas olun. Bakın Metin Feyzioğlu da “sıkışınca” bizi size yazdı.

İzliyorsunuz. CHP’ye potansiyel genel başkanları arasında ismi geçen Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu 27 Mayıs’ta Demokrat Parti’nin başına getirilme hesapları deşifre olduğu için çok kızdı. YURT’a konuşmaktan kaçınıp, haberimizden alıntı yapan FOX TV’ye konuşmayı tercih etti. İsmail Küçükkaya örnek bir gazetecilik örneği vererek  Feyzioğlu’na cevap hakkı tanıdı. İyi de oldu. Feyzioğlu daha geniş kitlelerde tartıya çıkmış oldu. Ne kadar boş konuştuğunu 80 milyon da gördü. 

Kaç kilo, kaç gram çektiğini zaman gösterecek  ama Feyzioğlu’nun haksız yere YURT’u hedef alan açıklamada kullandığı şu cümleler dikkatimi çekti, çok da güldüm:

“Gazetenin tetikçiliğini yaptığı bir takım siyasilerin, yönettikleri partiyi iktidara taşımak gibi hiçbir sorumluluk hissettirmediklerinin ispatı. Tam aksine Cumhurbaşkanı ile söylem birliğine girmişler. Parti içi iktidarlarına dayanan rantlarını koruma telaşlarına kapılmışlardır.”

Feyzioğlu’nun YURT’u takip etmediği, tanımadığı o kadar açık ki.

Yukarıda da söyledim. YURT toplum adına en sert eleştirilerini yerel yönetimler başta olmak üzere CHP’ye yönelik. Evin içine yönelik. Erdoğan ile mahkeme sayısı da yüzlerle ifade ediliyor.

Eleştirilerimizin tek sebebi yüzde 25’e çakılan CHP’nin öz eleştiri mekanizmasını daha etkin kullanmasını sağlamak. Başka da bir sebebi yok.

Unutmayalım. Başarı içeriden başlayan büyük değişiklikler ile gelir. Yeni bir hayat için de büyük başarılar için de özeleştiri birinci kuraldır. Dışarıdan yapılan eleştiriler tahrip eder. Kırar, yok eder. Dışarıdan eleştirilere fırsat vermemek için, özeleştiri  yöntemini işletin. Tabii ki zemininde, yerinde ve zamanında. Duyanlar, duymayanlara anlatsın.

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.