banner87

Başkanlık yasasına EVET diyenlerin geçerli bir nedeni var. Reis istediyse başka bir neden aramaya gerek görmeyecekler. İçerik ve ülke egemenliğinin tek adam yönetimine devredilmesindeki tehlike v.s onlar için “teferruat” olarak algılanıyor.


Peki HAYIR diyenlerin nedeni ne olacaktır. Referanduma giderken bu 18 madde vatandaşa tek tek mi anlatılacak. Bunların içindeki süslü cümleler bu konuda problem olacaktır. Fiili durum gerekçesi ile meclise getirilen başkanlığa HAYIR demek için sadece Cumhurbaşkanlığı seçilme şartı ve yemini ile ilgili değişikliğe bakmak yetecektir.


Seçilme şartındaki değişiklikte “4 yıllık fakülte eğitim şartının da kaldırılması” (Neden acaba)

 

Yeminin değişmesi;


Yürürlükteki yemin “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim”


Yeni Başkanlık yemini “İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye bağlı kalacağıma; Devletin bağımsızlığını, ülkenin bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma and içerim” 


İki yemini üstüste koyunca;


C............. s........, D.......... v......... ve
b..........., v.......... ve m............ b...........
b.............., m........ k........ ve ş.........
e.............. k.............., A.........., insan haklarına
hukukun üstünlüğüne, demokrasiye,
At.......k i.... ve i..............a ve l.... C...........t
i............e b......ı k.............a, m.........n h......r
ve r.......ı, m..... d.........a ve a......... a.........ı
i........e h........... in....n h...........n ve t.......l
h.............n y.............ı ü..............n
a................a, T.........e C..............n ş..n ve
ş........i k.........k, y..........k ve ü.......e a........m
g........i t.............a y.......e g.........k i...n
b.......n g.......e ç..........a B......k T...k Mi.....i ve
t....h hu.......da, n.......m ve şe...fim
üz....ne devletin bağımsızlığını, ülkenin bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma and içerim”
Bilmem anlatabildim mi?

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.