AKP halkın aklıyla dalga geçiyor; müftülere nikah yetkisi, Atatürk büstlerine saldırı 

Son günlerde hükümet tarafından ortaya atılan müftülere nikah kıyma yetkisi ve yapılan Büyükelçi atamaları ile ilgili bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Eren Erdem, "AKP metal yorgunluğundan çok akıl yorgunluğu yaşamaktadır", dedi.

AKP halkın aklıyla dalga geçiyor; müftülere nikah yetkisi, Atatürk büstlerine saldırı 

Son günlerde hükümet tarafından ortaya atılan müftülere nikah kıyma yetkisi ve yapılan Büyükelçi atamaları ile ilgili bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Eren Erdem, "AKP metal yorgunluğundan çok akıl yorgunluğu yaşamaktadır", dedi.

31 Temmuz 2017 Pazartesi 19:06
AKP halkın aklıyla dalga geçiyor; müftülere nikah yetkisi, Atatürk büstlerine saldırı 

Cumhuriyetin temel değerleri ile oynamak, bunu basit bir yasa değişikliği ile izah etmeye kalkmak milletin aklı ile oynamaktır, diyen Erdem, “Rövanşist duygularla yapılan Büyükelçilik atamaları, müftülere verilmek istenen nikah  yetkisi, her gün Atatürk heykellerine yapılan “meczup” saldırıları, ülkeyi yeni bir bölünmüşlüğün içine hızla sürüklemektedir. Toplumsal düzenimizi, aile yapımızı  nikah tartışmalarının içine sokmaya iktidarın hakkı yoktur” ifadelerini kullandı. 
Müftülere verilecek nikah kıyma yetkisinin yeni tartışmalara sebep olacağını dile getiren Erdem, "Evlenecek çiftlerden biri veya aileleri, Nikahı Belediye başkanı kıysın,  diğeri ise müftü kıysın derse ne olacak? kararı kim verecek, kurulduğu günden beri   bir işe yarmayan “ombudsman” mı karar verecek” diyerek hükumetin bu uygulamadan  bir an önce vaz geçmesi gerektiğini ifade etti.

Eren Erdem , yazılı olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

SUNİ GÜNDEMLER YARATARAK , ÜLKE GERÇEKLERİNİ  HALKTAN SAKLAMAK İSTİYORLAR

“Gerginliği temel politika haline getiren AKP , her geçen gün ülkeyi  yeni bir tartışmanın ortasına atarak kutuplaşmayı derinleştirmeye devam ediyor. Suni gündemler yaratarak , Ülke gerçeklerini  halktan saklamak AKP nin  en mahir olduğu konuların başında gelmektedir. FETÖ terörü bahane edilerek ilan edilen OHAL, Türkiye’nin gündemine sokulan Anayasa değişikliği ,YSK marifeti ile ilan edilen seçim sonuçları, var olan adaletsizliği derinleştirirken, meşrutiyet tartışmalarını da ülke gündeminin ilk sırasına taşımasına neden olmuştur. Bu tartışmalara önlem almak,  adaleti yeniden tesis etmek yerine , AKP kutuplaştırmayı derinleştirmeği, gerginliği artırmayı hükümet politikası haline getirmeyi tercih etmiştir.

SEÇİMLER MEŞRU ZEMİNDE OLMALIDIR

 İçtüzük düzenlemesi ile parlamentoyu işlevsizleştirmeyi  KHK’ lar ile toplumsal  muhalefeti susturmayı  tek sesli, tek adamlı Yeni Türkiye’nin  alt yapısı olarak görmektedir. Ekonomi, ,işsizlik ve  dış politikanın alarm verdiği bir dönemde  Türkiye’nin çatışmaya değil barışa, kutuplaşmaya değil dayanışmaya ihtiyacı var. Kurulduğu günden beri çatışmayı  politik bir argüman haline getiren AKP, bu argümandan bir önce vazgeçmelidir. Demokrasiyi  araç olarak görme anlayışının kimseye fayda getirmeyeceğini, seçim yarışının meşru zeminlerde yapılmasının öncelikle Türkiye’nin hakkı olduğunu en başta iktidarın kabul etmesi gerekir.

İKTİDARA GİDEN HER YOL MUBAH DEĞİLDİR

Yeni tartışmalarla , 2019 a kutuplaştırmayı derinleştirerek gitmenin hiç kimseye faydası yoktur. “İktidara giden her yol mubah” olmamalıdır. Hele Cumhuriyetin temel değerleri ile oynamak, bunu basit bir yasa değişikliği ile izah etmeye kalkmak milletin aklı ile oynamaktır.
 
AKP METAL YORGUNLUĞUNDAN ÇOK AKIL YORGUNLUĞU YAŞAMAKTADIR

AKP Metal yorgunluğundan çok  bir akıl yorgunluğu yaşamaktadır. Bir an önce aklını başına almalıdır. Müftülere verilecek nikah kıyma  yetkisi,  “müftülerde devlet memurudur” açıklaması ile geçiştirilecek kadar basit bir olay değildir. Türkiye’de  müftülerin dışında da bir çok devlet memuru vardır. Bu laiklik ilkesini arkadan dolaşma  anlayışının ülkeye yeni sorunlar getireceği aşikardır. 
Rövanşist duygularla yapılan Büyükelçilik atamaları, müftülerin nikah  yetkisi, her gün Atatürk heykellerine yapılan “meczup” saldırıları, ülkeyi yeni bir bölünmüşlüğün içine hızla sürüklemektedir.

NİKAHA OMBUDSMAN MI KARAR VERECEK

Toplumsal düzenimizi, aile yapımızı  nikah tartışmalarının içine sokmaya iktidarın hakkı yoktur. Evlenecek çiftlerden biri veya aileleri,  Nikahı Belediye başkanı kıysın,  diğeri ise müftü kıysın derse ne olacak? kararı kim verecek, kurulduğu günden beri   bir işe yarmayan “ombudsman” mı karar verecek. Çiftler daha  evlenmeden, nikah tercihi için mahkemeye mi baş vuracaklar. Türkiye’yi , Müftüye nikah kıydıranlar, Belediyeye nikâh kıydıranlar olarak ikiye bölerek ne hedeflenmektedir.?Türkiye büyük ve önemli bir ülkedir.  Kurduğu laik cumhuriyet, oluşturduğu parlamenter demokrasi bir çok ülkece örnek alınmış, takip edilmiştir. AKP ülkeyi rayından çıkarmak yerine normalleştirmenin yollarını aramalıdır. TBMM nin tatilde olduğu bir dönemde, suni tartışmalar açmak yerine, alarm veren ekonomi, rekor kıran işsizlik, yerlerde sürünen dış politikayı düzelmek iktidarın başlıca görevi olmalıdır. Bunu beceremiyorlarsa, “Gölge etmek” yerine ,  bıraksınlar halk huzur içinde bir yaz tatili geçirsin. “
 

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.