Anket sonuçları Saray ittifakını zora soktu

'Anket sonuçları beklentileri karşılamadı, AK Parti ve MHP yeni strateji belirledi'

Anket sonuçları Saray ittifakını zora soktu

'Anket sonuçları beklentileri karşılamadı, AK Parti ve MHP yeni strateji belirledi'

13 Şubat 2019 Çarşamba 08:37
Anket sonuçları Saray ittifakını zora soktu

İttifak çalışmalarını tamamlayarak tüm adaylarını törenlerle açıklayan AKP ve MHP, ittifak yapılmayan 49 ilde iki partinin ayrı adaylarla seçime girmesi nedeniyle bazı yerlerde belediye başkanlıklarını kaybetme riski ortaya çıkınca yeniden masaya oturdu.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre ittfakın kapsamı 81 ile çıkarılırken, hangi il ve ilçelerde tek adayla gidileceğine, hangi partinin adayını çekeceğine ilişkin ayrıntılar AKP ve MHP heyetlerinin yapacağı görüşmeler sonucunda netleşecek. Bu kapsamda AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz dün bir toplantı yaptı. İttifakın kapsamının genişletilmesinde, anket sonuçlarının beklentileri karşılamamasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Analiz bekleniyor
49 ilde ittifakın nasıl yapılacağı anket sonuçlarına ve sahadan gelen analiz raporlarına göre belirlenecek. Büyükşehirler dışında ittifak yapılacak il sayısının 15-20’yi bulabileceği belirtilirken, heyetler arasındaki görüşmenin seyrine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeniden biraraya gelebileceği kaydediliyor.

İttifak görüşmeleri özellikle kayyım atanan Hakkâri, Şırnak, Batman, Siirt, Ağrı, Bitlis ve Tunceli ile muhalefetin elinde olan ve tek adayla girilmesi durumunda Cumhur İttifakı’nın kazanabileceği değerlendirilen Burdur, Giresun ve Çanakkale, MHP’nin güçlü olduğu Kars ve Iğdır’ın aralarında bulunduğu iller etrafında odaklanıyor. Asker ve polisin sayısının fazlaca olduğu Hakkâri ve Şırnak’ta MHP’nin adayının çekilebileceği, Kars ve Iğdır’ın da MHP’ye bırakılabileceği kaydediliyor.

Meclis üyeliği de
Belediye meclisi üyeliği seçimlerine ayrı listelerle girme konusunda daha önce ilke kararı alan AKP ve MHP, bu kararından vazgeçerek bu konuyu da ittifak kapsamına aldı. İki parti arasında yapılacak görüşmelere göre hangi illerde belediye meclislerinde tek liste yapılacağı netleşecek. Aday çeken partiye tek listeyle gidilecek yerlerde daha fazla meclis üyeliği verilebileceği belirtiliyor.

DİRENEN ADAYIN DOSYASI SÜMEN ALTI
Aday çekilmesine karar verilen yerlerle ilgili olarak partilerin teşkilatlarında oluşabilecek rahatsızlıklar ve adayların direnmesi olasılığına karşı da ne yapılabileceği de değerlendiriliyor. Yerel seçimlerde adaylık başvurularını partilerin il ve ilçe yönetim kurulları yapıyor. 19 Şubat’a kadar il ve ilçe seçim kurullarına yapılacak başvurularda direnen adayların dosyası verilmeyecek ve böylece adaylıkları önlenmiş olacak.


 
Adayların başvurusunun yapıldıktan sonra istifa ettirilmesi gibi bir yola başvurulması düşünülmüyor. Mahalli idareler seçimine ilişkin yasaya göre, adaylık kesinleştikten sonra olabilecek istifalar geçerli sayılmıyor. İlgili yasa, “Adayların ilanından sonra adaylıktan istifa, seçim sonuna kadar nazarı itibare alınmaz. Ancak, bu gibiler seçilmiş bulunurlarsa, istifaları hüküm ifade eder ve yerlerine kendilerinden sonra gelenler seçilmiş sayılırlar. Ölüm halinde de aynı şekilde hareket edilir” hükmü yer alıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sader Dase 2019-02-13 08:51:07

ne bekliyordunuz adi adamlar lan ülkeyi yönetirken siz empeyalist oldunuz biz sömürge ne olacaktı.

Avatar
Muhalif 2019-02-13 13:06:41

Böyle zırcahil ve sadece gününü yaşayan seçmen sürüsü varken korkulacak birşey yok. Tevatür haberler.

Avatar
urungu 2019-02-13 11:18:30

Bunun sonucunu kestirmek kolay. Kayıtsız şartsız teslimim . ne derseniz o olsun diyerek masaya oturan SÜMBÜL ağa ya hiç bir yer vermeyeceklerdir.

Avatar
Sezgin 2019-02-13 11:43:53

Milletin ana şalter ini atirdiniz daha ne bekliyorsunuz.

Avatar
Vatandaş uyuma fabrikana sahip çık 2019-02-13 15:41:41

Canımın istediği yandaşıma veririm, Katar'a veririm denilemez.Türk tankının Arap'a emanet edilmesi, Türk ordusunun tabutuna çakılan çividir.

Avatar
Beyin göçü yaşanıyor 2019-02-13 15:42:04

ATAK (1995), Fırtına Obüs Projesi (1995), MİLGEM (1996) gibi savunma sanayimizin stratejik projeleri akepe iktidarının öncesinde başladı. Bugün gelinen noktada ise akepe rejimi ülke yönetimini giderek liyakatten uzaklaştırdı ve hızla bir keyfi tek adam rejimine dönüştürdü. Bunun sonucunda ise savunma sanayiisindeki yetişmiş insan kaynaklarımızı beyin göçü ile kaybetmeye başladı. Yalnızca 2018 yılında savunma sanayiindeki 50’ye yakın mühendis Hollanda’ya göçtü.

Avatar
Gereksiz 2019-02-13 15:41:21

Vatandaşın gündemi : Ekonomik kriz, yükselen eflasyon ve işsizlik rakamları Cumhur ittifakının gündemi : Beka sorunu yaratmak, vatandaşlar arası ayrışma oluşturmak, gerilim startejisi ile beslenmek, muhaliflere hareket etmek ve ceza yağdırmak, gölgesi ile savaşmak, vatandaşın yaşadığı ve gideremedikleri her sorunu bir veya birkaç mihraka yıkmak,kendini aklamaya çalışmak. Akkoyunları masallarla uyutmak

Avatar
Gereksiz 2019-02-13 15:43:02

Memleketin 95 yıllık sanayi birikimini satan cumhur iktidarı, şimdi enflasyonla mücadeleyi tanzim satış açmakta gidereceklerini zannediyorlar. Yakında gıda ve deterjan enflasyonla mücadele için market işine girerlerse şaşmayın.