CHP'li Kocaoğlu: Değişim tehdit değil fırsat

Geçtiğimiz hafta, kısa yazılı açıklamasında 'Acil değişim' çağrısı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaptığı yeni açıklamada, değişimin tehdit değil fırsat olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

CHP'li Kocaoğlu: Değişim tehdit değil fırsat

Geçtiğimiz hafta, kısa yazılı açıklamasında 'Acil değişim' çağrısı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaptığı yeni açıklamada, değişimin tehdit değil fırsat olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 14:45
CHP'li Kocaoğlu: Değişim tehdit değil fırsat

Özgür TUĞRUL / YURT

Yaptığı 'Acil' değişim çağrısıyla, CHP İzmir'de tartışma yaratan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni açıklamasında da değişimin "tehdit değil fırsat" olarak görülmesi gerektiği vurgusu yaptı. 
"Bizim problemimiz, iktidara kimlerle değil 'nasıl ve hangi yöntemlerle' yürüyeceğimizdir" diyen Kocaoğlu, "Sürekli başkalarıyla hesaplaşmak yerine, biraz da kendimizle hesaplaşmayı bilmeliyiz" diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, parti içi muhalefete de dikkat çektiği açıklamasında, bazı milletvekilleri ve parti yöneticilerinin, CHP'li yerel yönetimleri savunması gerekirken 'muhaliflerden daha sert ve yıkıcı' eleştirilerde bulunduğunu vurguladı, bunun üstü örtülemeyecek kadar önemli bir problem haline geldiğini ifade etti. 

Başkan Kocaoğlu şu açıklamayı yaptı:

"9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren ülkemizde rejim değişmiş, parlamenter sistem yerine otoriter bir yönetim modeli yürürlüğe girmiştir. Bu durum, demokrasiye gönül veren insanlarımızı derin bir endişeye düşürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Cumhuriyet Halk Partisi'nin mutlak önceliği, bu otoriter yönetim modeline karşı demokratik ve güçlü mücadele yöntemlerini geliştirmek olmalıdır. Tarihi birikimi ve sorumluluğu ile ülkemizdeki bu sancılı dönüşümde model üretebilecek, çözüm olabilecek tek kurum Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Tüm çekişme ve hesaplar bir kenara bırakılarak, bu vizyonla yola çıkılmalıdır.

Kısır, sadece kişilerin ya da grupların iktidarının amaçlandığı parti içi mücadele ve çekişmeyle bir yere varılamadığı defalarca görülmüştür. Uzun vadeli değil günübirlik kararlar alarak, ısrarla aynı yol ve yöntemleri uygulayarak farklı ve başarılı bir sonuç beklemek, gerçekçi olmaktan çok uzaktır.

Değişim, yaşamın vazgeçilmez bir kuralıdır.

Değişim, tehdit değil fırsat olarak görülmelidir.

Toplumun ve partimize gönül verenlerin samimi talebi, aklın ve bilimin rehberliğinde kendini yenileyen, liyakat esasına dayalı dirayetli kadrolar kurarak ülkenin her bakımdan kalkınmasını ve gelişmesini sağlayacak sağlam bir yol haritası belirleyen, bu doğrultuda projeler üreten, kararlar alan ve bunları güçlü, kararlı ve anlaşılır bir biçimde cesaretle gündeme getiren bir Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Bunlar gerçekleştirilmeden umut olmak ve iktidara gelmek asla mümkün değildir.

Dolayısıyla bizim problemimiz kişiler değil yönetim biçimidir, ilkelerdir.

Bizim problemimiz, iktidara kimlerle değil 'nasıl ve hangi yöntemlerle' yürüyeceğimizdir.

Ve birilerinin bir şeyleri kazanmasının çok ötesinde, bu otoriter rejim karşısında güçlü şekilde ayakta kalıp onu yenebilecek bir pozisyon üretip üretememektir asıl problem..

Kısır döngüden çıkış yolu

Cumhuriyet Halk Partisi, siyaseti maddi ve/veya manevi çıkar için yapan ve adamcılık-alt kimlik üzerinden yürütenlerle değil, siyaseti ülke ve millet çıkarıyla eşdeğer görenlerle yükselecektir.

'Ben seni seçeyim, sen de beni..' mantığıyla yürüyen parti içi politikalarla bu kısır döngüden çıkabilmemiz asla mümkün değildir.

Başarısı dünya ölçeğinde kanıtlanmış, siyasi görüşü ve yaşam felsefesi partimize uyan gençler, hepimiz için yeni umuttur. Cumhuriyet Halk Partisi yöneticileri, bu gençleri partimize davet etmekten ve yeniden yapılanma sürecinde etkin rol almalarını sağlamaktan çekinmemelidir.

2007 yılından bu yana sayın genel başkanlarımız ve parti yöneticilerimiz nezdinde, bıkmadan ve usanmadan dile getirdiğim gibi, güçlü bir 'Parti Mutfağı' acilen kurularak çalışmaya başlamalıdır. Çünkü ülke koşulları her geçen gün biraz daha zorlaşmaktadır.

Kendimizle hesaplaşabilmek..

'Biz başarılıyız, onlar başarısız' demekle doğrulara ulaşamayız.

Sürekli başkalarıyla hesaplaşmak yerine, biraz da kendimizle hesaplaşmayı bilmeliyiz.

Yıllardır genelde iktidar olamayan partimiz, yerel yönetimlerde azımsanamayacak kadar önemli başarılar elde etmiştir. Bu kentlerdeki oy oranlarımız bizi doğrulamaktadır. Ama ne yazık ki, yerel yönetimlerimiz CHP Genel Merkezi tarafından yeterince dikkate alınmamakta ve deneyimlerinden etkin biçimde yararlanılmamaktadır. Bu, incelenmeye değer ayrı bir sorundur.

CHP'li yerel yönetimleri savunması gerekirken 'muhaliflerden daha sert ve yıkıcı' eleştirilerde bulunan bazı milletvekili ve parti yöneticilerimiz, üstü örtülemeyecek kadar önemli bir problem haline gelmiştir.

Parti içindeki aday belirleme yönteminin sağlıklı yürütül(e)memesi de bir diğer açmazımızdır.

Olağanüstü kurultayın çok ötesinde..

2004 yılından bu yana kamuoyu önündeyim. Hiç bir zaman gizli ajandalarım, gizli senaryolarım, gizli hesaplarım, gizli pazarlıklarım olmadı. Bundan sonra da olmayacak.

Partideki mevcut yönetim anlayışına ilişkin eleştiri ve önerilerimi dile getirmemdeki tek amaç, gerçekten iktidar alternatifi olan güçlü bir Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Tüm bu düşüncelerimin bir potada eritilmesi durumunda görülecektir ki, 'değişim' talebim olağanüstü kurultayın toplanıp toplanmamasının çok ötesinde anlamlar taşımaktadır.


 

Önerilen Haberler
Anahtar Kelimeler:
Aziz Kocaoğluİzmir
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aydın 2018-07-11 17:27:35

hiç ataturkun adını alıyormu,ataturkcu gencler, chp ilkelerini benimsemiş insanlar diyormu,hdp e ataturke katil diyor bir tane eleştiren yok, chp kullerinden yeniden dogmalı,hdp e sevici ajanlar partide egemen,bilhassa murat karayalçın ve fikri saglar partiyi karıştırıyor,bu zatıda etkiliyor

Avatar
S.Akçay 2018-07-11 15:28:45

Her şeyi siz görüyorsunuz başkalar özelliklerde seçmen göremiyor öylemi.benimle akp kilerin en çok dalga geçtiği şu;siz kendi aranızda bile anlayamıyorsunuz her ay bir kurultay devamlı değişen g.başkan.peki haksızmış?siz sandılar ne atarsanız atın hile hurda sonuç değişmiyor.hırsıza kilit dayanırmı?g.başkanla ilgili değil sorun.incede seçime girdi gende c.başkanı adayı olarak neden kazanmadı.g.başkan olursa ne değişecek.yenile yenile şamaroğlanına döndük oturun oturduğunuz yerde şerefsizlik yapmayın.birde sizin koltuk makam EGO'nuzla uğraşamayız..

Misafir Avatar
aynen 2018-07-11 18:06:53 @S.Akçay

Türkiye chp zihniyetinden değişime geçmiştir. eski vesait dönemi süratle değişiyor. kocaoğlu yanlış anlıyor geriye dönmeyi arzuluyor ama yemezler. halk eskisi okuma yazma bilmeyen halk değil.

Beğenmedim! (0)
Avatar
orhan35 2018-07-11 16:31:05

senin sayende izmir'de kaybedecek,gidin artık yeter.

Avatar
ajda 2018-07-14 23:54:01

Sardı korkular gelecek yıllar Düşündüm sensiz nasıl yaşanacaklar Gözlerimde canlanıcak yaptığın haksızlıklar Herşey bambaşka olacak Döndün bak geldin şimdi Bugünü aslında nasıl sabırla bekledimdi Seni yalvarırken görmek seni ağlatabilmek Geçmişi senden geri almak bütün ümidimdi Olmaz artık kapı açık Arkanı dön ve çık istenmiyorsun artık Bir zamanlar sen de bana acımadın Yalnız kaldım yıkılmadım ayaktayım Oh yaşadım yaşıyorum Başım yukarda meydan okuyorum hayata ve sana Gönlüm doluyor aşkla barıştım bak hayatla Başladım yaşamaya hey hey Şimdi gel de gör beni bambaşka biri Topladım dağılan kalbimin her köşesini Ardından ağlayan o zavallı kız nerede şimdi Gel gör beni Sevenlere vereceğim sevgimi herşeyimi
Bugünü aslında nasıl sabırla bekledimdi Seni yalvarırken görmek seni ağlatabilmek
Geçmişi senden geri almak bütün ümidimdi Olmaz artık kapı açık Arkanı dön ve çık istenmiyorsun artık Bir zamanlar sen de bana acımadın Yalnız kaldım yıkılmadım ayaktayım
Oh yaşadım yaşıyorum Başım yukarda