CHP'li Tanrıkulu TRT'nin bülten dökümünü açıkladı: AKP'nin yayın kuruluşu...

İstanbul CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yazdığı açıklamada TRT'nin iktidar yanlısı yayınlarına dikkat çekti.

CHP'li Tanrıkulu TRT'nin bülten dökümünü açıkladı: AKP'nin yayın kuruluşu...

İstanbul CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yazdığı açıklamada TRT'nin iktidar yanlısı yayınlarına dikkat çekti.

13 Mart 2019 Çarşamba 16:18
CHP'li Tanrıkulu TRT'nin bülten dökümünü açıkladı: AKP'nin yayın kuruluşu...

Yurt Haber Merkezi

İstanbul CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, tarafsız yayın yapması gerekirken AKP'nin yayın kuruluşu haline gelen TRT'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu. Halkın vergisiyle yönetilen TRT'nin yandaş yayıncılık yaptığını belirten Tanrıkulu, "TRT'nin başta genel müdürü olmak üzere yöneticileri, TRT’yi açıkça Anayasa ve TRT’nin kendi kuruluş kanununu da hiçe sayarak AKP’nin yayın kuruluşu haline dönüştürmüşlerdir." dedi. 

Tanrıkulu'nun açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

"Anayasanın 133. maddesi ve 2954 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kanunu uyarınca tarafsız bir kamu tüzel kişiliğe sahip Türkiye’nin tek kamu yayın kuruluşu olarak yayın tarafsızlığını esas alarak yayınlar yapması gereken ve 2954 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kanununun 5. Maddesinin (m) maddesinde de açıkça belirtildiği üzere 'Kamuoyunun sağlıklı ve serbestçe oluşabilmesi için kamuoyunu ilgilendirecek konularda yeterli yayın yapmak; tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamak' yönünde yayın esasına göre yayınlar yapması gereken TRT, son zamanlarda tarafsız yayıncılık esasını terk ederek adeta AKP’nin yayın organı haline dönüşmüştür.

Yüksek Seçim Kurulu’nun koyduğu tek yönlü ve taraf tutan yayın yapılamayacağı; adaylar arasında fırsat eşitliği sağlanması; ve ‘yayınların, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması’ kurallarını, önceki yıllarda gerçekleşen seçimlerde, TRT çok ağır bir şekilde ihlal etmiştir."

İKTİDAR YANLISI YAYIN

Tüm partilere eşit şekilde yer veren yayın yapması gerekirken, AKP ve MHP'ye ayrılan sürenin diğer partilerle eşit olmamasına tepki gösteren CHP'li vekil, "Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İsmet Demirdöğen'in açıkladığı, TRT'nin, 1-28 Şubat tarihleri arasını kapsayan 'Siyasi Haber Raporu'na ilişkin haberler basına yansımıştır. TRT'nin, bu süre zarfı içinde AKP ve MHP'ye toplam 53 saat, CHP ve İYİ Parti'ye ise toplam 14 saat yer verdiği, HDP'ye ayrılan süreye dair herhangi bir bilgiye yer verilmediği yine basına yansıyan haberler arasındadır." ifadelerini kullandı. 

ŞUBAT AYI BÜLTEN DÖKÜMÜNÜ AÇIKLADI: AKP 50, CHP 5 SAAT

TRT'nin şubat ayı bülten dökümünü açıklayan Tanrıkulu şunları söyledi:

"1-28 Şubat tarihleri arasında, listeye göre, TRT Haber'in siyasi partilere yönelik haberler, canlı yayınlar, haber programları ve siyasi mitinglerde AKP ve MHP aleyhine herhangi bir ifadeye yer vermediği ifade edilmektedir.

TRT'nin Şubat Bültenlerinin dökümü, 'AKP: 49 saat 58 dakika 12 saniye lehte. Aleyhte yayın hiç yok, MHP: 3 saat 32 dakika 26 saniye lehte. Aleyhte yayın hiç yok, CHP: 5 saat 47 dakika 25 saniye lehte, 5 saat 56 dakika 15 saniye aleyhte, İYİ Parti: 55 dakika 32 saniye lehte, 1 saat 11 dakika 53 salise aleyhte, Cumhur İttifakı: 53 saat 30 dakika 38 saniye lehte. Aleyhte yayın yok, Millet İttifakı: 6 saat 52 dakika lehte, 7 saat 8 dakika aleyhte yayın' olarak belirtilmiştir."

'AKP'NİN YAYIN KURULUŞU HALİNE DÖNÜŞTÜ'

TRT'nin, AKP'nin yayın kuruluşu haline geldiğine dikkat çeken Tanrıkulu, "TRT'nin başta genel müdürü olmak üzere yöneticileri, TRT’yi açıkça Anayasa ve TRT’nin kendi kuruluş kanununu da hiçe sayarak AKP’nin yayın kuruluşu haline dönüştürmüşlerdir.

Vatandaşlarımızın ödediği vergilerin ve katkı paylarının aktarıldığı TRT'nin Anayasa’nın 133. Maddesine ve ayrıca TRT Kanunu'nun 5. Maddesinde açıkça belirtilen hükümlere aykırı yayınlar yapmasındaki, tarafsız yayıncılık anlayışını terk etmesindeki ve AKP'nin adeta yayın kuruluşu haline gelmesindeki nedenler ile söz konusu nedenlerin oluşumuna yol açan ve göz yuman sorumluların belirlenerek ortaya çıkarılması amacıyla Anayasa'nın 98'inci, TBMM İçtüzüğü'nün 104 ve 105'inci Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz." diye konuştu. 

Son Güncelleme: 13.03.2019 16:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.