banner87

CHP liderinden ittifak açıklaması; 80 vekil fazla çıkıyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 24 Haziran'da yapılacak seçimlerle ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu 'sıfır baraj ittifakı' yapılırsa 60 vekil fazla çıkacaklarını ifade etti. CHP lideri Cumhurbaşkanlığı seçimi için de "Seçimi yüzde 60 ile ikinci turda alırız" ifadesini kullandı.

CHP liderinden ittifak açıklaması; 80 vekil fazla çıkıyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 24 Haziran'da yapılacak seçimlerle ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu 'sıfır baraj ittifakı' yapılırsa 60 vekil fazla çıkacaklarını ifade etti. CHP lideri Cumhurbaşkanlığı seçimi için de "Seçimi yüzde 60 ile ikinci turda alırız" ifadesini kullandı.

30 Nisan 2018 Pazartesi 09:48
CHP liderinden ittifak açıklaması; 80 vekil fazla çıkıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yaptığı “ziyaret”e yönelik eleştirilerini sürdürdü. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın bu tavrı, korkunun eseridir. Demokrasiye bundan daha açık gölge düşürülemez. Erdoğan bir diktatör olmanın gereklerini yerine getiriyor” dedi.

Erdoğan'ın, "demokrasiden yana olan bir kişinin adaylığını, konuşmasını engellemek gibi bir arayışa girdiğini" ifade eden Kılıdçaroğlu, ayrıca Gül’ün aday olmamasında ziyaretin etkisinin olmadığını dile getirdi, mutabakat sağlanamadığı için aday olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Gül’ün demokrasiden, Erdoğan’ın dikta yönetiminden yana olduğu da çok net ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı. Seçim kampanyasını ‘hayır kampanyasının bir başka versiyonu’ olarak yürüteceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Her siyasi parti kendi mitingini yapacak. Cumhurbaşkanı adayı da bağımsız çalışacak. Ama söylemler aynı olmalı. Seçimi yüzde 60 ile ikinci turda alırız” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, partisinin il başkanları toplantısı için bulunduğu Kayseri’den Marmaris’e giderken, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu’nun mesajları şöyle:

AKAR'IN GÜL ZİYARETİ

Bir dikta yönetiminin, kendi geleceğini güvence altına almak için askerleri kendi vesayeti ve düşüncesi paralelinde kullanmasıdır. 28 Şubat sürecinden çok daha ağırdır. Bu kadar açık bir baskının kurulması, 24 Haziran’da ortaya çıkacak tablodan korkmalarındandır. Bir kişiyi cumhurbaşkanı adayı yaptırmamak için devleti, devletin gücünü kullanan bir yapıya tanık olduk. Düne kadar ‘askeri vesayet’ diyen, ‘Demokrasinin üzerindeki vesayeti kaldırdık’ diyen bir kişinin, devletin kurumlarını ele geçirdikten sonra, bir kişinin Cumhurbaşkanlığı adaylığını engellemek için Genelkurmay Başkanı’nı, yanına ‘saray sözcüsünü’ verip, Abdullah Gül’ün yanına göndermesi asla kabul edilemez. Erdoğan’ın bu tavrı korkunun eseridir. Demokrasiye bundan daha açık ve net gölge düşürülemez. Bu tavır, Erdoğan’ın demokrasiden yana olmadığını da çok açık bir biçimde gösteriyor. Erdoğan bir diktatör olmanın gereklerini yerine getiriyor. Demokrasiden yana olan bir kişinin adaylığını, konuşmasını engellemek gibi bir arayışa girmiştir.

"GÜL'ÜN DEMOKRASİDEN, ERDOĞAN'IN DİKTA YÖNETİMİNDEN YANA OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI"

Ziyaretin etkili olup olmadığını basın toplantısından anladık. Gül, kendisiyle görüşen çevrelere geniş bir mutabakat sağlanırsa aday olacağını ifade ettiğini söylemiştir. O mutabakat sağlanamadığı için aday olmadığını söyledi. Dolayısıyla vesayete karşı boyun eğen cumhurbaşkanı olmadığını göstermiştir. Gül’ün demokrasiden, Erdoğan’ın dikta yönetiminden yana olduğu da çok net ortaya çıkmıştır. (Akşener aday olmasaydı, Gül’ü destekler miydiniz?) O konu geçmişte kaldı. Yorum yapmak bugün için doğru değil. O konuya girmek istemem. Gül ile benim bir temasım olmadı.

"YOK Kİ SÖYLEDİ"

11. Cumhurbaşkanı, mutabakat olsaydı neleri yapacağını anlattı. Şeffaflık, liyakat, hesap verilebilirlik; bunları yapacağını belirtti. Bu ne demektir. Bunlar ‘yok’ demektir. Kendisini eleştiren AKP’lileri de ‘İki elinizi başınızın arasına alıp düşünün’ dedi. ‘Gidişat hayra alamet değildir’ dedi. Bütün bu olayları görmezlikten gelme sorumsuzluğu olamaz. Gül, sorumluluk içinde bu açıklamaları yapıyor. AKP’nin kuruluş felsefesinden uzaklaştığını da söyledi. AKP’nin kuruluşunda, toplumun önüne konulan bildirgede “kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, hesap verilebilirlik” vardı. Milletvekili adaylarının önseçimle belirlenmesi, yolsuzlukla, yoksullukla mücadele vardı. Ülke yasaklar ülkesi oldu. Sadece Kayseri’de 323 bin kişi sosyal yardımlarla ayakta durmaya çalışıyor. Yolsuzluklar konusunda çığırı açan, hatta devleti soyanların devletin tepesine tırmandığını gördük.

"İTTİFAKTAN HER SİYASİ PARTİ YARARLANIR"

Her siyasi parti kendi listesiyle demokrasi birlikteliğini sağlıklı yürütmek için hareket edecek. Ancak ittifakın hangi koşullarda sağlanacağını şu anda açıklamayı doğru bulmuyorum. Sıcak bir yaklaşım var. Demokrasiyle katkı vermek, demokrasinin kökleşmesi için son derece iyi niyetle çalışıyorlar. İttifakla birlikte seçime girince 80 kadar daha fazla milletvekili çıkarılıyor. Bu durumdan her siyasal parti yararlanır.

İLK İŞ: SİYASİ AHLAK YASASI

Yolsuzlukla mücadele konusunda yapacağımız ilk iş parlamentoda siyasi ahlak yasasını çıkarmak olacak. Bu, cumhuriyet tarihimizde ilk olacak. Hırsızın, uğursuzun Meclis’te işi olmayacak. Siyasetçi, halkına hesap verecek. Namuslu adamlardan siyasetçi olacak. Siyaset köşeyi dönme, halkı tokatlama aracı olmayacak.
"Söylem aynı, miting ayrı"

Her siyasi parti kendi mitingini yapacak. Cumhurbaşkanı adayı da bağımsız çalışacak. Onun için ayrı tutmak gerekir. Çünkü, cumhurbaşkanının bütçesi bağışlardan, milletvekili seçim bütçesi ise Hazine’den finanse ediliyor. İkisinin birlikte yürütülmesi bu açıdan doğru değil. Ama cumhurbaşkanı adaylarının ve genel başkanların miting söylemleri aynı olmalı. Seçim döneminde, referandumda izlediğimiz gibi doğrudan doğruya kanaat önderleriyle görüşeceğiz. Yüz yüze görüşmenin yeri ayrı. Toplumun her kesimine hitap edeceğiz. Hayır kampanyasının bir başka versiyonu olacak. Bunun artılarını referandumda gördük.

"HAYIR' KAMPANYASI GİBİ OLACAK"

Bana göre “partili cumhurbaşkanı” olmamalı. Ben genel başkan olarak aday olmayacağımı aylar önce söyledim. Demokrasiyi savunanlar bu seçimi alacak. Çünkü demokrasiyi savunanlar blok oluşturdu. Hepinin ortak söylemi demokrasi. Seçimi de yüzde 60 ile ikinci turda alırız. Referandumda izlediğimiz doğrudan doğruya kanaat önderleriyle görüeşeğiz. Yüz yüze görüşmenin yeri ayrı. Toplumun her kesimine hitap edeceğiz. Hayır kampanyasının bir başka versiyonu olacak. Bunun artılarını referandumda gördük.

"MERKEZ YOKLAMASI İLE 600 ADAY"

Parlamento seçimleri için takvim kısa. Adayları merkez yoklamasıyla belirleme kararı aldık. 600 adayı merkez yoklamasıyla belirleyeceğiz. Tabii genel merkeze ciddi bir yük getiriyoruz. Ama belli yerlerde örgütün nabzını tutmak için belki eğilim yoklamaları yapacağız. Bunu yaparken illerin özelliklerini de dikkate alacağız.

"TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN ANAYASA"

Türkiye’nin tümüyle vesayetten arınmış, özgür iradesiyle anayasa yapmaya ihtiyacı var. Bu, toplumsal barış için çok önemli. Bu, ulusal barışın sağlanması açısından da son derece önemli. CHP olarak anayasa ön çalışmasını yaptık. Diğerleri ne kadar katılırlar bilmiyorum. 25 Haziran sabahı demokrasimizi güçlendirecek bir süreci yakalarsak, ki yakalanacağına da inanıyorum, toplumsal barışı sağlamak, birlikte yaşamayı güvence altına almak için bir anayasaya ihtiyaç var.

"5 SORUNU ÇÖZECEK İRADEYE İHTİYAÇ VAR"

Normalde işleyen sistemde yasama ve yürütmenin ayrı zamanlarda seçilmesi lazım. Seçilecek kişi, Türkiye’yi yönetecek. Ekonomide, eğitimde, dış politikada, demokraside, toplumsal barışta geldiğimiz nokta belli. Türkiye’nin 5 temel sorununu çözecek iradeye ihtiyacımız var. Sorun yaratan değil. Mevcut irade, beş sorunu yaratan iradedir. Bu 5 sorunu çözecek güçlü ve bilge bir iradeye ihtiyaç var. Toplumu ayrıştırmadan, kutuplaşmadan, herkesin cumhurbaşkanı olma özelliği olan. Adayımızı illa CHP üyeleri arasından belirlemeye ihtiyacımız yok. (İlhan Kesici ve Yılmaz Büyükerşen adı öne çıkıyor. Bunlar olmazsa şaşırır mıyız?) Niye? Ortaya çıkacak aday için şaşıracak bir durum yok. Partimiz içinde bu sorunları çözecek çok kişi var. Kesici de Büyükerşen de bu kapasiteye sahip insanlar.

"SANDIKLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Oy kullanmak için sandığa gidiniz. Oyunuzu kullanın. Bütün sandıkların güvencesini sağlayacağız. Partiler, sivil toplum örgütleri harekete geçti. Başta barolar, meslek kuruluşları ve duyarlı vatandaşlar harekete geçti. Bütün sandıklarda güvenceyi sağlayacağız. 100 bin sandıktan, ancak 30 bini kritik sandıktır. Bunu, bazı varsayımlardan yola çıkarak, bizim bilgi teknolojileri genel başkan yardımcısı, bir grup akademisyenlerle çalışarak belirledi. Büyük şehirlerde sandık güvencesi sağlanıyor. Daha çok kırsalda sorunumuz var. 30 bin kritik sandığı belirlerken örneğin; partimize sıfır oy çıkmış, pusulasından fazla oy çıkmış, köyde yaşayan 100 kişi, sandıktan çıkan oy bunun daha fazlası. En az 60 bin gönüllüye ihtiyacımız var. ‘Türkiye’nin her tarafına gidip sandıkta bekleyeceğim’ diyen her vatandaş, PM üyesi Mehmet Ali Çelebi’nin yürüttüğü platforma başvursun.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 30.04.2018 10:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zeyde 2018-04-30 11:11:43

işçi arkadaşlar haklarınıza sahip çıkın kime oy verceğinizi iyi analız edin sonra yandık demeyin. atı alan üsküdarı geçmesin.

Misafir Avatar
ege. 2018-04-30 18:36:39 @zeyde

Yalancıdan dost olmaz. milletvekili satandan vatansever olmaz. işi gücü satmak olanın ülkenin her hangi bir alanında görev alması çok sakıncalı. KILIÇDAROĞLU ABD de İngilterede, Almanyada, Fransada siyasetçi olsaydı bu admı ilk siyasete atıldığı yılın ilk aynda DEF derlerdi. ipini çekerlerdi. büyük ülkeler vatan hainlerine prim vermedikleri için ayakta kalıyorlar. inşAllah Türkiyede bu seçimde KIIÇDAROĞLUNU sandığa gömecek.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
oy oyyy 2018-04-30 18:32:52 @zeyde

Milletvekili namsutur ama kılıçdaroğlu m vekili sattı. ne diyeceğiz ona şimdi?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
oy oyyy 2018-04-30 15:15:22 @zeyde

OY NAMUSTUR, evet doğru. peki MİLLETVEKİLİ? oda namustur tabiki..

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
tic 2018-04-30 15:14:24 @zeyde

Kılıçdaroğlu seçimden önce ön satış yapıyorsanız bana 15 tane iyi uysal söz dinleyen Milletvekili lazım. ne dersin?

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
sordum canııım. 2018-04-30 15:07:42 @zeyde

ŞEREFSİZ KİM?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Tİ_caret 2018-04-30 15:07:12 @zeyde

Bu mal 80 M vekili daha fazla diyor. kafayı takmış M vekili satışından iyi kazanıyor. devam edecek gibi.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
geçmediğin köprüden 24 sene para ödemek hoş mu? 2018-04-30 12:01:26 @zeyde

doğu ve güneydoğu,daki millet akp.ye değil..iyi ve chp.ye oy vermesi gerekirki gelecekte rahat etsin..buğdaay eksin..yoksa aynı tas aynı hamam devam eder..15 seneden beri hala akp.yi anlayamayan ve kavrayaman millet uyanmalı..akp.yi ANAP gibi kara listeye almalı..yoksa emekliye 50 lira verir danışmanıda 35.binlira alır.
avantacı çevreside ve müteahhidide keyfu zevk sürerken emekliyi çiftçiyi işçiyi asgari ücretliyi perişan eden akp.ye ve uydurma destekçisi mhp.ye oy nasıl verebilirsin..ey vatandaş..aklını mı kaybettin..evladına torununa darbeyi sen vuruyorsun akp.ye oy vermekle...örtülü ödenekler nereye harcanıyor..biliyormusun vatandaş? para senin ama hesap soramıyorsun,,

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ya dikta yöntemi..yada demokrasi..2020.de 2018-04-30 11:55:30 @zeyde

emekliler,,işçiler,,asg.üc.liler toplamı tahminen 30 milyon kişi oluyor..(aileleri ile birlikte) emeklilerin çoğu ve asg..üc.liler ve işçiler ve çiftçiler akp.ye oy vermezse akp..% 20,inin altına düşer..hacılarlarla imamlarla,,hocalarla ve çember sakallılarla ve kaytan bıyıklılarla ve menfaatı kaybetmek istemeyen ismail ağa cemaatı ile bir yere varamaz..bu nedenle AKP.den ve eniği mhp.den kurtulmak isteyen ülke MERAL HANIMA VE KEMAL beye oy vermesi gerekir.
Aksi halde daha beter bir yönetim ve dikta yöntemi ile 2020 de ülke karşı karşıya
kalacağını unutmayınız..sonra Ağlama demenin faydası yoktur.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
: @zeyde x---haklısın zeyde---İŞÇİLER 2018-04-30 11:42:22 @zeyde

İşçi haklarını Sebdika başkanlarına kaptıran bir chp hükümeti veya bir kualisyon hükümeti istemiyoruz. İşçi halkarını İMF ye yediren bir chp ve bir kualisyon istemiyoruz. biz işçiyi adam yerine koyan can güvenliği, maddi manevi iyileştirme yapan AKP ye oy vereceğiz.

Beğenmedim! (5)
Avatar
Taşeron işçi 2018-04-30 10:22:04

Değerli işçi arkadaşlarımız, khk ile bizlere verilen kadrolar hepsi sahte çıktı. İşin gerçeği bu sözleşme seçimden sonra iptal olacak. Çünkü seçimden hemen sonra belirsizlik süreli iş sözleşmesi adı altında bir sözleşme imzalattıracaklar. Şimdiden herkes imzalamaya başlamış. Akp seçimi kazanırsa bütün kamu kurumları satılacak ve milyonlarca işçiler işsiz kalacak.

Misafir Avatar
güven 2018-04-30 15:16:42 @Taşeron işçi

hadi lennn. AJAN seni. Türkiye düşmanı seni. korkaklığından cesaretlenen zavallı.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
AT AT AT 2018-04-30 11:37:04 @Taşeron işçi

AT yalanı kemo . uçtu yine.. kemo sana oy vermeyeceğiz. bu halkın ahlakının bozulmasına yozlaşmasına çirkin söz hareket ve tavırlarınla adeta öncülük ettin. kavga, yalan, hakaret, iftira, korkaklık , ihanet. hepsi sende.

Beğenmedim! (10)
Avatar
vatanini millettini seven 2018-04-30 11:41:52

sıfır baraj ittifakı' yapar

Avatar
troller bosuna yirtinmayin 2018-04-30 11:43:43

sıfır baraj ittifakı' KAZANACAK KILICDAROGLU NE DERSE O

Avatar
Meral hanım çatı adayı olun.ve bitirin bu işi. 2018-04-30 11:49:26

Meral hanıma defalarca diyoruz..Gel şu inadı bırak..aday olmuşsun..diğer partilerle birlikte çatı adayı ol..tek vurgunda cum..bşk.nı ol..
Meral hanım illede 100.bin imza ve seçim puanı istiyor..yani ne kadar oy alacağım diyor..
Meral hanım,,ülke bu durumda iken kendi istek ve arzuların veya tatminkarlığın söz konusu olmamalı..
Karşınızda cambazlar var,, hile dolu yöntemler ile seçimi kazanmak istiyorlar..
inannınki öyle hileler yaparlar..şeytan bile şaşa kalır..
Şeytan belki diyecek akp.ye pes, bu kadar hile bilirdim ancak akp.nin yaptıklarını bilmiyordum.neyseki bu hileleride öğrendim.

Avatar
DİPLOMALAR MİLLETE GÖSTERİLMELİ..4 yıllık..olmalı. 2018-04-30 12:20:14

bütün cb.adayları KAMUOYUNA diplomalarını ibraz etmeli..göstermeli..4 yıllık olduğunu belirtmeli..milletten oy iste ...diplomayı gizle..olmaz öyle şey..
DİPLOMALAR BASIN VE YAYIN ARAÇLARI İLE MİLLETE GÖSTERİLMELİ..sakatmı hilelimi doğrumu orjinal mı ? milletin bilme hakkı vardır.
göstermiyorsan aday olma..ve oy isteme..ey cb. adayları..

Avatar
ert 2018-04-30 12:14:58

BU KE -MAL-İN hep söyledikleri boş... kardesim icraat yok seni savunan zihniyettede iş yok.. Allah seni bu partinin başından eksik etmesin... sen varken yenilginizi izlemek harika .... 24 haziran gecesi evinden bile cıkmaz ke-mal

Misafir Avatar
cevaba cevap sana kapak olsun 2018-04-30 13:19:16 @ert

boş konuşan ben mi? sen mi? sizin kadar vatan haini yediği ekmeğe tüküren geri
zekalı zihniyet görmedim ve göremem de ..Sizin gibi salatalıklar olmasa bu ülke çok daha güzel olur. hergün felaket tellallığı yapmaktan bu ülkeyi kötülemekten başka ne yaptınız.. yapılanlara küfür ediyor ama ilk başta kendiniz kullanıyorsunuz işte sizdeki zihniyet bu .. zihniyetiniz hain

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
cahillik zordur..toplanan sözleri sarfeder. 2018-04-30 12:22:15 @ert

boş konuşuyorsun..akp..hamalı..boooooooş..cahilliğin görülüyor..ilkokul mezunusun galiba..ordan burdan topladığın sözleri sarfediyorsun..

Beğenmedim! (1)
Avatar
Dogudaki insan 2018-04-30 14:10:00

AKPye biliyorlar, iyi kotu ne yapacaklarini anliyor, ve kendilerinin guvende hissediyorlar. Bazen kotu sandigin partiler aslinda cok daha iyi cikiyor. Siyasiler bunu orneklerle andlatsinlar insanlara. Bir denesinler obur partileri. bak gunleri cok daha aydinlik olacaktir.