CHP: Somut kararlar alacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Meclis'te referandum sonrası uyum sürecine yönelik gerçekleştirilecek Genel Kurul çalışmalarıyla ilgili partisinin tavrının ne olacağına ilişkin 'Uyum yasalarıyla ilgili tavrımızı, toplantıların ışığında ortaya çıkartacağız" dedi. Bingöl, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, AYM'nin referandum kararını inceleme hakkı olmadığı yönündeki açıklamasına ilişkin ise "Biz hukuki yolların tamamını önümüze koyarak, kararlar alacağız. Alacağımız kararlar çok somut kararlar olacak. Atacağımız her adımın bir anlamı olacak" dedi.

CHP: Somut kararlar alacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Meclis'te referandum sonrası uyum sürecine yönelik gerçekleştirilecek Genel Kurul çalışmalarıyla ilgili partisinin tavrının ne olacağına ilişkin 'Uyum yasalarıyla ilgili tavrımızı, toplantıların ışığında ortaya çıkartacağız" dedi. Bingöl, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, AYM'nin referandum kararını inceleme hakkı olmadığı yönündeki açıklamasına ilişkin ise "Biz hukuki yolların tamamını önümüze koyarak, kararlar alacağız. Alacağımız kararlar çok somut kararlar olacak. Atacağımız her adımın bir anlamı olacak" dedi.

21 Nisan 2017 Cuma 12:59
CHP: Somut kararlar alacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, CHP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, partisinin referandum sonrası çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Anayasa değişikliği referandumuna yönelik tartışmaların yalnızca Türkiye gündemiyle sınırlı kalmayıp, uluslararası alana da taşındığını dile getiren Bingöl, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 3 siyasi partinin ‘Referandum iptal edilsin’ talebini reddetmesini de değerlendirdi.

‘KARARLAR, KANUN TANIMAZLIĞIN ÜRÜNÜ’

YSK’nın, halk oylamasının yapıldığı 16 Nisan Pazar günü aldığı kararların hukuksuz olduğunu ileri süren CHP’li Bingöl, ‘Dönüp, baktığımızda 16 Nisan günü yapmış olduğu 2 toplantıda, yaklaşık 20 ila 30 dakika içinde karara bağlanan o toplantıların sonucunda bizim iptal başvurumuzun görüşüldüğü toplantı, 7 saatlik bir zaman dilimine ulaştı. İki önemli kararın alındığı toplantı, 20 ila 30 dakika içinde alınıyorken ki kendilerince haklı gerekçelerin olduğu ifade ediliyor; ama o kararların ve seçimin iptali yönündeki başvuru 7 saatlik bir görüşme sonucunda sonlandırılıyor. Demek ki 16 Nisan’daki toplantılarda alınan kararlar, gerçekten maddi temeli olmayan, hukuksuzluğun ve kanun tanımazlığın ürünüdür’ diye konuştu.

‘YSK’NIN 10 ÜYESİ, ‘İTAAT ET, RAHAT ET’ ANLAYIŞINA TESLİM OLMUŞ’

Anayasa değişikliğinin ‘ayıplı anayasa’ya dönüştüğünü savunan Bingöl, ‘YSK, kanun yapma organı değildir. Kanunu uygulamak durumundadır; ama maalesef YSK, 16 Nisan’da kanunu hiçe sayarak, bu kararlarla seçime gölge düşürmenin ötesinde, seçimin meşruiyetini tartıştıracak bir noktaya taşımıştır. Hep 82 Anayasasından örnekler verilir. 82 Anayasası, darbe anayasasıdır. Bu anayasa değişikliğiyle birlikte YSK’nın skandallara imza attığı kararlarıyla mühürsüz seçim sonucunda oluşan anayasa, darbe anayasasıyla birlikte bir ‘ayıplı anayasa’ya dönüşmüştür. Sürekli tartışılacaktır. Anlaşılan o ki YSK’nın 10 üyesi, ‘itaat et, rahat et’ anlayışına herhalde teslim olmuştur’ dedi.

CHP’DEN ‘REFERANDUM’ GÜNDEMLİ DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI

Partisinin kararlı duruşunu sürdüreceğini vurgulayan CHP’li Bingöl, şunları söyledi: ‘Bir dizi toplantı gerçekleştireceğiz. Toplantılardan ilkini; cumartesi günü, genel merkezimizde, milletvekili arkadaşlarımızla birlikte kapalı grup toplantısı olarak gerçekleştireceğiz. Referandum sürecini değerlendirerek, daha sonraki süreçle ilgili de değerlendirme yapacağız. Ardından 25 Nisan Salı günü parti meclisimizi toplayacağız, 29 Nisan Cumartesi günü Ankara’da il başkanları toplantımızı yapacağız. Onun arkasından da belediye başkanlarımızla birlikte bir başka toplantı gerçekleştireceğiz. Bütün bunlar, referandumu değerlendirmenin yanı sıra bundan sonraki stratejimizi belirmek adına; yapacağımız toplantılar, bize yön verecektir. Önemli kararları alma noktasında değerlendirmeleri arkadaşlarımızla birlikte yapacağız’

‘SOMUT KARARLAR ALACAĞIZ’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) referandum kararını inceleme hakkı olmadığı yönündeki açıklamasına ilişkin görüşleri sorulan CHP’li Bingöl, ‘Bütün bunları değerlendireceğiz. Biz hukuki yolların tamamını önümüze koyarak, kararlar alacağız. Alacağımız kararlar çok somut kararlar olacak. Atacağımız her adımın bir anlamı olacak. İş olsun, diye bir girişimde bulunmayacağız. Bu konuda uzmanların ve akademisyenlerin de görüşlerini alarak, adım atacağız’ diye yanıt verdi.

‘GENEL KURUL’ AÇIKLAMASI: ALDIĞIMIZ NET BİR KARAR YOK

Meclis’te referandum sonrası uyum sürecine yönelik gerçekleştirilecek Genel Kurul çalışmalarına CHP’nin katılıp katılmayacağı sorulan Bingöl, ‘Uyum yasalarıyla ilgili tavrımızı da bu toplantıların ışığında ortaya çıkartacağız. Şu anda, bu yolda almış olduğumuz net bir karar yok. Sadece değerlendirmeye tabi tutuyoruz’ dedi.

‘SEÇİM TARİHİ NE OLURSA OLSUN HEPSİNDEN UMUTLUYUZ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, 2019 seçimlerine ilişkin ‘2019’dan umutlu musunuz’ sorusunu ise şöyle yanıtladı:  ‘Çok ama çok umutluyuz. Biz 2019’da yapılacak ya da olası bir seçimin tarihi ne olursa olsun hepsinden umutluyuz. Yerel seçimlerden çok umutluyuz. Çıkan sonuçlar, sadece bizi değil; yüzde 50’nin üzerinde ‘hayır’ veren seçmenlerin yanı sıra ‘evet’ oyu veren kardeşlerimizi de bu konuda farklı bir noktaya itecektir, bu yaşananlardan dolayı. Genel seçimde ve cumhurbaşkanlığından çok umutluyuz’ 

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-21 13:28:35

1-
AKP’nin Dış Politikası Nereye?

--------------

BENCE AKP, MEVCUT DIŞ POLİTİKASINI ASLA TÜRKİYE'MİZİN ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA YANİ YURTTA/DÜNYADA/KOMŞULARDA BARIŞ ANA İLKESİ DOĞRULTUSUNDA RUSYA, İRAN, IRAK VE SURİYE GİBİ DOST VE KOMŞULARLA VE BU ANTİ EMPERYAL ÜLKELERLE ORTAK ÇIKAR İLKESİ DOĞRULTUSUNDAKİ YÖNELİMİNİ, MEVCUT VERİLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK, KESİN VE TEREDDÜTSÜZLÜĞE YAKIN BİR SAPTAMAYLA, ASLA VE ASLA TERCİH ETME YOLUNA GİTMEYECEKTİR DİYE DÜŞÜNMEKTEYİZ ACİZANE !!!...
Kİ, ÇOK GEÇMEDEN BU YÖNELİMİN DERİN İŞARETLERİ DE, AKP BAKANLARININ, KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARIYLA GELMEYEYE VE NETLEŞMEYE BAŞLAMAKTA OLDUĞU DA GÖRÜNMEKTEDİR ZATEN !
AKP ÜST YÖNETİMİ, DUYGUSAL ANLAMDA KENDİSİNİ (AKP'Yİ) İKTİDARA GELMEDE MANEVİ VS. DESTEK SUNMUŞ OLDUĞU BASIN BELGELİ OLAN BU ABD, SİYONİST VE BATILI ÜLKE YÖNETİM ÇEVRELERİNE YÖNELİK, ONLARDAN MEDET UMAN BİR DIŞ POLİTİKA GÜDECEKTİR ŞÜPHESİZ !
BU YOLLA HEM BELKİ O KESİMLERE VEFA BORCUNU ÖDEMİŞ OLACAKTIR VE HEM DE KORUNMA BEKLENTİLİ OLASI (U

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-21 13:29:53

2-
MULAN) DESTEKLERİNİ TEKRARLI BİR YAKLAŞIMLA BEKLEMEYE YÖNELECEKTİR ŞÜPHESİZ ! ÇÜNKÜ ABD VE SALDIRGAN BATILI ORTAKLARI, BU SALDIRGANCA TUTUMLARIYLA BİR ANLAMDA AKP’NİN BU KONUDA İÇ KAMUOYUNU DA HAZIRLAMIŞ OLDUĞU SURİYE VE BÖLGEDEKİ MEZHEPÇİ TARAFGİR POLİTİKALARINA, BU ANLAMIYLA DAHA YAKLAŞIK VE UYUMLU BİR DAVRANIŞ PROFİLİ ÇİZMEKTE, AKP DUYGULARINA DAHA YAKIN DURMAKTA VE HİTAP ETMEKTE OLDUKLARI KONUSU DA GELİŞEN SÜREÇTE, GİTTİKÇE DAHA DA BÜYÜYEN BİR NETLİK ARZETMEKTEDİR DOĞRUSU !
TÜM BUNLARDAN DAHA DA ÖNEMLİ VE DAHA BELİRLEYİCİ OLAN TEMEL UNSUR İSE, ASLINDA AKP İKTİDARINA DIŞSAL ANLAMDA GELEBİLECEK EN BÜYÜK TEHLİKE VE KORKUTUCU DARBENİN RUSYA’DAN DEĞİL, TERSİNE DAHA ZİYADE DARBECİ, ŞANTAJCI VE BU ÇOK SALDIRGAN VE CEZALANDIRICI OLARAK ALGILANAN BU BATI'DAN VE ABD'DEN GELEBİLECEĞİ ENDİŞESİYLE AKP, BU STRATEJİK YÖNELİM YÜZÜNÜ, HALİYLE ABD'YE DÖNÜP, ONDAN (YANİ BU 15 TEMMUZ DOST GÖRÜNÜMLÜ DARBE KAZIKÇISI OLAN ABD’DEN) TEKRARDAN ASLA BULAMIYACAĞI BİR MEDETİ UMMAYA DEVAM EDECEK VE AMA

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-21 13:31:09

3-
İŞİN İLGİNCİ DE, TERSİNE, KENDİSİNE YÖNELİK OLAN BU BÜYÜK ÖLDÜRÜCÜ DARBEYİ DE YİNE MAALESEF BU DOST GÖRÜNÜMLÜ BATILI CELLATLARINDAN YİYECEKTİR İBRETİ ALEM VE TAKDİRİ İLAHİ GEREĞİ BU AKP ÜST YÖNETİMİ NE VAR Kİ !
AKP ÜST YÖNETİMİ, BU BEKLENEN İBRETLİK MUAMELEYİ HAK EDECEK Mİ PEKİ ? İYİ DE HAK ETMEYECEKSE, İNSANLAR, SON DERECE HAKLI OLARAK, ‘’İYİ DE AKP’NİN, ABD’Lİ CELLATININ YANINDA NE İŞİ VAR O ZAMAN ?!’’ DİYE SORMAZLAR MI KENDİSİNE ?!... BİZCE AKP ÜST YÖNETİMİ, BU ISRARLI YANLIŞ TUTUMUYLA, OLASI CEZALARI HEM DE FAZLASIYLA HAK ETMEKTEDİR ŞÜPHESİZ !!!... AKSİNİ DÜŞÜNÜYORSA, ZAMAN GEÇİRMEDEN CELLATININ YANINDAN HEM DE ÇOK ACİLEN VE SÜRATLE UZAKLAŞMALIDIR ELBETTE Kİ ! AYRICA DENİLDİĞİ GİBİ AKP ÜST ÇIKARLARINA ABD’NİNKİLERDEN DAHA TEHLİKELİ, DAHA BÜYÜK KABUL EDİLEBİLECEK VE BU ANLAMLI BİR RUSYA VE İRAN GİBİ KOMŞU VE DOST ÜLKELERDEN, KENDİSİNE YÖNELTİLEBİLECEK TEHLİKELİ BÜYÜK BİR KÖTÜLÜK RİZKİ DE BEKLEMEDİĞİ İÇİN SANIYORUM AKP YÖNETİMİ BU YÖNLÜ BİR TUTUM DEĞİŞTİRMEYİ GEREK

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-21 13:32:09

4-
Lİ DE GÖRMEYECEKTİR BÜYÜK OLASILIKLA. BU ANLAMDA AKP, ŞU AN İTİBARIYLE NEDEN AYRICA RUSYA VE İRAN GİBİ DOST VE KOMŞULARIYLA ORTAK ÜLKE ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA KALICI İŞBİRLİĞİNE VE STRATEJİK ORTAKLIKLARA YÖNELSİN Kİ AKP ÜST YÖNETİMİ ?!...
AKP AKIL VERİCİLERİ, BU TÜR İLGİNÇ AKIL YÖNTEMLERİNİ AKP ÜST YÖNETİMİNE ZİYADESİYLE SUNUYORLARDIR SANIRIM ?!... BU NEDENLE AKPDEN, BU ANLAMDA FAZLACA DA UMUTLANMAMALIDIRLAR TÜRKİYE DOSTLARI OLAN KOMŞU ÜLKELER !
VE AKPNİN DE BU ANLAMLI İKİLİ OYNAMA , OYALAMA VE ZAMAN KAZANMA KOZUNU ELLERİNDEN ALMALI, ABD-AKP İBRETLİK DOSTLUĞUNU, AKIBETİNİ, MUHABBETİNİ DOYASIYA YAŞAMALARI İÇİN KENDİLERİNE ZAMAN TANIMAK ÜZERE BAŞ BAŞA BIRAKMALIDIRLAR !!! ACİZANE ÖNERİM BUDUR !...
HAA.. AKP'NİN BU DIŞ POLİTİKASI TÜRKİYE'NİN ÇIKARINA DEĞİLMİŞ Mİ ?!
İYİ DE AKP'NİN BÖYLESİNE SAYGI DUYULACAK BİR TEMEL ENDİŞESİ OLDUĞUNU KİM SÖYLEDİ Kİ ?! VALLAHİ BİZ SÖYLEMEDİK VE KENDİLERİNDEN DE DUYMADIK DOĞRUSU !!!...
--------------------------------------------

Misafir Avatar
akdeniz 2017-04-21 19:37:43 @MALCOLM-XX

malcolm-xx, zırvalam yaa! kafan var sanıyorsun konuşuyorsun! hadi ordan.

Beğenmedim! (0)
Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-21 13:32:50

5-
ABD BUNDAN SONRA AKP'NİN, BU BU KARŞILIKSIZ VE UMARSIZ BEKLENTİLİ, KENDİSİNİ ABD'YE MAHKUM ETTİREN BU SAPLANTILI MEZHEPÇİ YAKLAŞIMIYLA YALNIZLAŞTIRILMIŞ, ÇARESİZLEŞTİRİLMİŞ BU KONUMUYLA, ABD TARAFINDAN BELKİ VE BÜYÜK BİR İHTİMALLE SADDAM BENZERİ BİR BİÇİMDE, ONURLU İSLAM VE ANTİ EMPERYALİST İRAN'IN İZERİNE HAKSIZ BİR SAVAŞA SÜRMEYİ DÜŞÜNECEKTİR AMA UNUTULMAMALI Kİ ONURLU İRAN BU HAKSIZ SALDIRILAR KARŞISINDA ESKİSİ GİBİ YALNIZ KALMAYACAK VE RUSYA DOSDĞRU VE DİM DİK BİR BİÇİMDE BU STRATEJİK ONURLU ORTAĞININ YANINDA OLACAKTIR ŞÜPHESİZ ! AYRICA TÜM TÜRK MİLLETİNİN, BU DOST, KOMŞU VE MÜSLÜMAN İRAN ÜLKESİNE KARŞI YÖNELTİLMİŞ HAKSIZ BİR SAVAŞI ASLA KAHİR EKSERİYETLE ONAYLAMACAĞI KONUSUNUN NETLİĞİ YANINDA, MİLLETİN BU AKP İKTİDARININ ZALİMLİĞİ KONUSUNDA HEMFİKİR OLAN YARISINDAN FAZLASI DA, BU AKP HAKSIZ OLASI ZULÜM VE SALDIRGANLIĞINA KARŞI DA ÖLÜMÜNE BİR İTİRAZDA BULUNACAK VE BU KONUDA ONURLU VATANSEVERCE BİR DİRENİŞ GÖSTERECEKLERDİR ŞÜPHESİZ !!!...

Avatar
kimlik 2017-04-21 19:33:51

Siz ülkeye hizmette bir somut karar aldınızmı acaba? ah chp ah! bu millet sizden çok çekti, çekiyor da .. lütfen sakin olun artık, ülkeye zarar vermeyin.milletin zihnini bulandırmayın .