Demirtaş'ın avukatlarından 'çözüm süreci' göndermesi

HDP’nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, Demirtaş’ın cezaevinde tutulmak istendiğini savundu.

Demirtaş'ın avukatlarından 'çözüm süreci' göndermesi

HDP’nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, Demirtaş’ın cezaevinde tutulmak istendiğini savundu.

24 Kasım 2018 Cumartesi 19:48
Demirtaş'ın avukatlarından 'çözüm süreci' göndermesi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin serbest bırakılması yönünde karar verdiği HDP’nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, Demirtaş’ın cezaevinde tutulmak istendiğini savundu. Avukatlar yaptıkları açıklamada, Demirtaş’a daha önce verilen bir cezanın onanacağını ve AİHM kararının boşa çıkarılmak istendiğini söyledi.

“BU DOSYA, DAİRE TARAFINDAN 19 KASIM 2018 TARİHİNDE İNCELEMEYE ALINMIŞTIR”


 
Demirtaş’ın avukatları açıklamalarında şunları kaydetti:

“AİHM'in, Sayın Demirtaş ile ilgili vermiş olduğu ihlal ve serbest bırakılması gerektiği kararı hala yerine getirilmemiştir. AİHM'in kararını açıkladıktan hemen sonra Cumhurbaşkanınca yapılan "Bu karar bizi bağlamaz, karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz" şeklindeki beyanı, karşı hamlenin ne olduğu konusunda merak uyandırmıştır.

Edindiğimiz bilgiler, sözü edilen ‘karşı ve işi bitirici hamle’nin, Sayın Demirtaş'a, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının onanması ve bu suretle AİHM'in kararını boşa çıkarmak olduğu anlaşılmıştır. Bu dosya, 25 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesine ulaşmış, bu dosyadan önce inceleme sırası bekleyen yüzlerce dosya olduğu halde, AİHM toplantı tarihinden hareketle bu dosya, daire tarafından 19 Kasım 2018 tarihinde incelemeye alınmıştır.

AİHM kararı uyarınca, Demirtaş'ın tutuklu yargılandığı dosyadan tahliye edilmesi zorunluluğuna karşılık, Sayın Demirtaş'ın cezaevinden çıkmaması için formüller arandığı, bu formülün Cumhurbaşkanının "hamlemizi yapar, işi bitiririz" cümlesi ile somutlaştığı ve 2. Ceza Dairesinin bu dosyayı olağandışı bir usul ile incelemeye aldığı anlaşılmıştır. Gelişmeler, tarafımızca hayretle ve ibretle takip edilmektedir.”

ÇÖZÜM SÜRECİ GÖNDERMESİ

Avukatların yaptığı açıklamada bir dönem AKP ile sürdürülen “çözüm süreci”ne de vurgu yapıldı. Demirtaş’a açılan davanın “çözüm süreci”nde söylenen ifadelerden kaynaklandığının belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinde bulunan bu dosya ile ilgili aşağıdaki bilgileri kamuoyunun bilgisine sunmakta büyük yarar görüyoruz:

1- Bu dosyada Sayın Demirtaş'a, çözüm sürecinde, 17 Mart 2013 tarihinde Newroz konuşmasında Avrupa’da katledilen 3 kadın siyasetçi ile ilgili "...saygıyla anıyorum" şeklindeki ve askeri yöntemlerde ısrar eden kimi siyasetçileri eleştirmesinden ibaret konuşması nedeniyle ceza verilmiştir.

2- Paris cinayetleri, dönemin Hükümetince "çözüm sürecine yönelik sabotaj" olarak nitelendirilmiş, bu kapsamda birçok yetkili ağızca resmi açıklamalar yapılmıştır. Cenazeler, yine hükümetin bilgisi, izni ve girişimi ile Türkiye'ye getirilmiş, cenaze törenleri de Türkiye’de yapılmıştır.

3- Bu konuşmadan 4 gün sonra Diyarbakır Newrozunda, Devletin-Hükümetin bilgisi dahilinde İmralı’dan getirilen ve çözüm sürecinin yol haritasını içeren mektup okunmuştur.

4- Demirtaş'ın suç olarak nitelenen konuşması, o tarihlerde kamuoyunda takdirle karşılanmış, bu takdir günün tüm basın kuruluşlarınca “Açılımın Nevruzu”, “Çözüm Nevruzu”, “Nevruz ateşi çözüm için” gibi başlıklarla manşetlere çıkarılmıştır.

5- Konuşmayı izleyen TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince tutulan ve dosya içerisinde yer alan tutanakta "Demirtaş tarafından yapılan konuşmanın Türk ve Kürt halkının birlikte barış içinde yaşayabileceği vurgusu yapılarak barış sürecinin devam etmesi gerektiği belirtilmiştir" şeklinde tespitler bulunmaktadır.

6- Suça konu konuşma, çözüm sürecinin ruhuna uygun, şiddeti övücü veya meşrulaştırıcı içerik taşımayan barışçıl bir konuşmadır.

7- Sayın Demirtaş'ın konuşması, Yerel Mahkemece bilirkişiye verilip konuşmanın çözümü yapılmamıştır.

8- Sayın Demirtaş'ın savunması alınmadan, savunma avukatlarına savunma imkanı tanınmadan karar verilmiştir.

9- Sayın Demirtaş'ın konuşmayı yaptığı tarihlerde milletvekili olması nedeniyle "yasama sorumsuzluğu" altında olduğu, sorumsuzluk yönünden inceleme yapılmamıştır.

10- Sayın Demirtaş ile ilgili 17 adet propaganda dosyası, tutuklu yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirildiği halde bu dosya, tüm ısrarlara rağmen birleştirilmemiş; adeta bugünlerde kullanılmak üzere müstakil bir şekilde tutularak hukuksuzca yürütülmüştür.

11-Sayın Demirtaş'a ceza veren İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinin 2. Heyeti, Demirtaş dosyasına bakmak üzere teşekkül ettirilmiş, Sayın Demirtaş ile ilgili kararı verdikten sonra bu heyet lağvedilerek başkan ve üyeleri başka mahkemelere gönderilmiştir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
firfir 2018-11-24 23:21:40

evet bunu sende bende ve tum turkiye bilmekte 15 temmuz erdogan ,akar ,ve mit tarafindan ayarlandi 240 kisi ölduruldu ve bu bir gun tam olarak ayyuka cikar

Avatar
Mehmet47 2018-11-24 23:17:59

FIRFIR yani 15 temmuzu erdoganmi kurguladi diyorsun

Avatar
Onurlu Türk Gencligi-1 2018-11-25 03:36:18

Arkadaslar eger gercekten beyin sahibi isek simdi cikan sonuca akliniz ile kendiniz karar verin.

1-iraka amerikan(yahudi) askerlerini(ruh hastasi,eroyinman,hapci,sapik katillleri) gelemesine kapi araliyan ve milyonlarca iraklinin ölümüne ve sürgünlere yollanmasina sebep olmak
2-filistine destek icin giden ve yahudi götveren tohumlarinca öldürülen insanlara sirtini dönüp israyilin kicini yalamak
3-suriyedede ayni irakta oldugu gibi amerikan(yahudi) askerlerini(ruh hastasi,eroyinman,hapci,sapik katillleri) gelemesine kapi araliyan ve yüzbinlerce suriyelinin ölümüne ve sürgünlere yollanmasina sebep olmak
4-Türkiye'den İsrail'e büyük jest
Türkiye ile İsrail arasında son 1.5 yıldır gergin yürüyen ilişkiler, Ankaradan gelen beklenmedik bir jestle yumuşuma yoluna girdi. Ankaranın İsraile jesti uluslararası alanda geldi; Türkiye, Filistinlilerin tüm itirazlarına rağmen, İsrailin OECD üyeliğini veto etmedi.

Avatar
firfir 2018-11-24 23:15:16

kim olursa olsun tayyip biriyle ugrasiyorsabilinki o kisi tayyipin ekmegine kast eden biridir ve onu yok etmeye calisiyordur ve her yol mubahtir insan öldurme bile örnek yapay darbe yani 15temmuz

Misafir Avatar
çözüm süreci yapmak teröristle iş tutmak 2018-11-24 23:31:59 @firfir

teröriste yardakçılık yapıp kürt kardeşim demekle onlardan gelicek oyları kendi lehine çevirmeye çalışmak suça ortaklık etmek.aynı oyunu suriyeliler üstünde oynamak orada savaş çıkarıp yanında beslemek çıkabilecek karkaşada kullanmak suçtur

Beğenmedim! (0)
Avatar
Onurlu Türk Gencligi-2 2018-11-25 03:36:47

5-'Türkiye, İsrail vetosunu kaldırdı!' NATO'dan da onay çıktı...
Türkiye NATO'daki İsrail vetosunu kaldırdı. NATO, İsrail'in temsilcilik açma talebine olumlu yanıt verdi. Kararın, Türkiye'nin vetosunu kaldırmasının ardından alındığı bildirildi.
6-Yahudi üstün cesaret ödülü Erdoğan'a verildi.
7-(22.06.2012)
Erdoğan: "Türkiye'deki Yahudiler korumam altında"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Benim liderliğimde, Türkiye'deki Yahudi topluluğu güvence altındadır, korumam altındadır. Biz onları kardeşimiz olarak görüyoruz”dedi.
8-kürt acilimi
9-federalizm
10-Edirnede Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 5 yılda 5 milyon 750 bin lira harcanarak aslına uygun olarak restore edilen Avrupa’nın 2’nci büyük Sinagog açılışında Erdoğan için dua
ve daha nice nice götverenlikler

Avatar
aydın 2018-11-24 23:15:35

sen çözüm süreci bitikten sonrada terörist başına metiye düzdün,pkk a masada olmalı dedin,bu teröre ortak olmak degilmi .şimdide miletvekiliniz terörist başı için açlık grevine gidiyor,

Misafir Avatar
aydın 2018-11-24 23:17:04 @aydın

bunların selahiyeti yok hdp e her zaman diyor çözümü apo ile konuşun pkk ile masaya oturun bunlar kukla

Beğenmedim! (1)
Avatar
aydın 2018-11-24 23:18:53

üç yılda 15 bin dinci olmayan genç kandırılmış teröre çekilmiş,yok edilmiş,dinci olmayan kürt perişan dinci olan ise rantiyeye boguluyor,bunlar kriptolar,amaçları kürdü bölmek ve dinci olmayanı ezdirmek,bop taşronu kriptolar

Avatar
aydın 2018-11-24 23:20:48

şu anda hdp e iyice koministleştirilmeye çalışıyor,muhafazakar olanlar bir bahane ile ayrılıyor,amaç hdp yi kominist gösterip dinci olmayan kürdü dinci olana kırdırtmak,koruyucular kominist öldürdük diyor