'Erdoğan dev kumar oynadı'

ABD’nin etkili dergilerinden Foreign Policy’de, Türkiye ekonomisine dair kapsamlı bir makale yayımlandı. ‘Erdoğan Ekonomi 101 dersinden kalıyor’ başlıklı makalede, 'Türkiye Cumhurbaşkanı kendisinin haklı olduğu ve dünyanın bütün ekonomi uzmanlarının hatalı olduğu üzerine devasa bir kumar oynadı' denildi.

'Erdoğan dev kumar oynadı'

ABD’nin etkili dergilerinden Foreign Policy’de, Türkiye ekonomisine dair kapsamlı bir makale yayımlandı. ‘Erdoğan Ekonomi 101 dersinden kalıyor’ başlıklı makalede, 'Türkiye Cumhurbaşkanı kendisinin haklı olduğu ve dünyanın bütün ekonomi uzmanlarının hatalı olduğu üzerine devasa bir kumar oynadı' denildi.

27 Mayıs 2018 Pazar 13:47
'Erdoğan dev kumar oynadı'

Borzou Daragahi imzasıyla yayımlanan makalede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Londra’da küresel yatırımcılarla yaptığı toplantıda ve hemen ardından Bloomberg’e verdiği söyleşide faizler ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı hakkında yaptığı yorumların yatırımcıları endişelendirdiği görüşü paylaşıldı. Makalede “Piyasaların merhameti yoktur” denildi; Erdoğan’ın açıklamalarının zaten kaygılı olan olan yatırımcılar nezdinde olumsuz etki yarattığı belirtildi.

Gazete Duvar'da yer alan çeviriye göre, ilgili makalede şu ifadelere yer verildi:

"Doğru kabul edilenlere aykırı fikirler"
Ekonomistler ve yatırımcılar, gelişmekte olan piyasalara yönelik küresel iştahta yaşanan genel düşüşün Türkiye’ye zarar verdiğini söylüyor ama aynı zamanda, Erdoğan’ın kendisine ve ekonomik meselelere dair doğru kabul edilenlere aykırı fikirlerine dikkat çekiyorlar. Zürih merkezli varlık yönetimi şirketi GAM Investments’ın yatırım direktörü Paul McNamara, ‘[Erdoğan’ın] Görüşleri, son 10 yılda hiç olmadığı kadar önem taşıyor. Geçmişte istediğini söylerdi. Atıp tutardı ve siyasi bir gerekçe sunardı. Ardından Merkez Bankası devreye girerdi ve faiz oranlarını yükseltirdi. Artık böyle olmuyordu’ diyor.”

Foreign Policy ardından, bir dizi uzmandan ‘Erdoğan’ın genel olarak kabul gören standard nosyonlarla uyuşmadığını söyledikleri bir dizi ekonomik ilke’ konusunda görüş aldı. Dergi bunları şöyle sıraladı:

1- 'FAİZ BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ANASIDIR'

Erdoğan’ın ‘yüksek faizin enflasyona yol açtığı’na dair görüşünü sık sık dillendirdiğini belirten dergi, “Bu, para tedarikini sıkılaştırmanın enflasyonu azalttığı yönündeki ekonomik kuralı hiçe sayıyor” ifadelerini kullandı. Foreign Policy, Erdoğan’ın kariyerinin başından beri ‘faiz lobisi’ne karşı çıktığını, yatırımcıların ise bu görüşü bir süreliğine ‘ekonomik gerçeklerin yan etkilerini yumuşatan bir politikacı’ olarak gözardı ettiğini yazdı. Ancak dergi, şöyle devam etti: “Şimdi, Erdoğan’ın faize karşı düşmanlığının daha felsefi olduğu, tefeciliği günah sayan İslami ve Hıristiyan görüşlere dayandığı açık. Dahası, kendi Merkez Bankası’nın yöneticilerinin isteklerine karşı açıkça ifade ettiği muhalefeti, yatırımcıları bu kurumun bağımsızlığı konusunda endişelendirdi.”

2- BÜYÜME BÜYÜME BÜYÜME

Foreign Policy, Türkiye’nin büyümeye dayalı ekonomisi konusunda şu eleştiriyi getirdi:

“Türkiye’nin son birkaç yıldaki ekonomik büyük kısmı, Erdoğan’ın siyasi müttefikleri olan inşaat ve kalkınma devlerine giden kolay krediler, borç garantileri ve diğer kolaylıkların sonucu olarak görülen inşaat patlamasıydı. Erdoğan’ın ucuz krediye olan inancı, Türkiye’nin sınırsız biçimde büyüyebileceği, ekonominin aşırı ısınmayacağı ve enflasyonel baskıların kızışmayacağı kanaati ile bağlantılı. Görünüşe göre Erdoğan, Türkiye’nin ekonomisinin her yıl hiçbir yan etkisi olmadan yüzde 7 oranında büyüyebileceğine inanıyor. 

Fakat ekonomistler, kontrolsüz bir büyümenin esasında bir ülkeyi duraklamanın (resesyon) ortasına atacağını, enflasyonun -ki şu an yüzde 10 oranlarında- tüketicilerin birikimlerini ve kazançlarını yiyeceği konusunda uyarıda bulunuyor. IMF ve diğer ekonomistler, Türkiye’nin yüzde 4’ten daha fazla büyümemesi gerektiğini söylüyor.”

3- 'YATIRIMCILAR HER NE OLURSA OLSUN GELİR'
2000’lerde yabancı yatırım dalgasının Türkiye’nin ekonomik başarılarına olanak tanıdığını belirten Foreign Policy, “Fakat TL’ye dair endişelerin gölgesinde bu sayı azalıyor. TL’nin değerindeki düşüş, yatırımcıların kâr marjını azaltma tehdidi içeriyor” ifadelerini kullandı. Dergi şöyle devam etti: “Erdoğan da, Türkiye’de büyük yatırımları bulunan Almanya, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerle kavgalar çıkararak bu duruma pek yardımcı olmadı. Yabancı şirketlerin bir gün, ülkenin siyaseten çok istikrarsız olduğuna kanaat getirebileceğine dair endişelere kulak vermedi.”

Washington’daki Delma Enstitüsü’nden Selim Sazak’ın “Erdoğan gelişmiş sanayiye sahip demokrasilerin ve onların açgözlülüğünün, kendisini herhangi bir riskten koruyacağına inanıyor. ‘Hollandalılar beğenmezse Unilever kepenk indirsin. Fransa beğenmezse Renault gidebilir’ diyor”görüşünü paylaşan dergi, şu yorumu yaptı: “Fakat bu tehlikeli bir oyun ve çoktandır Türkiye’de yerleşik olan firmalar çekilmeye istekli olmasa da, Erdoğan’ın hatalı politikaları yeni yatırımcıları vazgeçirebilir.”

4 - ORTA SINIF VERGİLENDİR

Foreign Policy, “Çoğu kalkınmış ülke orta sınıfı ekonomik büyümenin ve yeniliğin motoru olarak görür. Fakat Erdoğan yönetiminde Türkiye, ülkenin çoğunlukla laik ve kentsel sınıfları olan, AK Parti’ye zaten oy vermeyen tüketiciler ve memurlar pahasına, yoksullar ile zenginleri ödüllendiren regresif vergi politikalarına sahne oldu” ifadelerini kullandı. Washington’daki Delma Enstitüsü’nden Selim Sazak da bu konuda, “Buna Robin Hood stratejisi diyebilirim. Düşmanından al, destekçilerine ver” dedi.

5 - Türkiye'nin ekonomik sorunlarının arkasında dış güçler var
Ekonomik sorunların dış güçler kaynaklı bir manipülasyon olarak sunulmasını eleştiren dergi, “Erdoğan kenara çekilip finans ekibinin çarşamba günü önemli bir faiz oranını yükseltmesine izin verdikten sonra bile, bunu dolarla mücadele etmenin bir yönetimi olarak anlattı” ifadelerini kullandı.

6 - DEVLETİ GÜÇLENDİR

“Suudi Arabistan’ın aksine, Türkiye’nin büyük projeleri finanse edecek devasa bir petrol zenginliği veya döviz fazlası yok” diyen Foreign Policy, “Bununla birlikte, kamu mallarını teminat olarak kullanarak projeler için para toplama amacıyla 2016’da bir fon kurdu. Bu, bir başarı olmadı ama Türkiye, başka amaçlarla kullanılacak sermayeyi edinmek için kamu mallarını -özellikle de toprağı- sık sık kullanıyor. Aynı zamanda, sermaye edinmek için ülkenin havayolları -Türk Havayolları- ve posta hizmetleriyle de oynuyor” dedi. İnan Demir bu konuda, “Türkiye’nin cari hesap fazlası yok, doğal kaynakları yok. Böyle bir ülkenin varlık fonuna sahip olması sıradışı” görüşünü paylaştı.

Makalede Türkiye’de kredi derecelendirme kuruluşlarına yönelik yapılan ‘Sen kimsin?’ türü çıkışlar hatırlatıldı; bu tarz söylemlerin yatırımcıları korkuttuğu yorumu yapıldı. Fidelity International şirketinden bir uzman, kredi derecelendirme kuruluşlarının bu şekilde sorgulanmasının ‘ülkenin liderliğinin gerçekliği gözardı ettiğine’ dair endişe yarattığını belirtip, “Sayılar yalan söylemez. Bu durum yatırımcılara, Türk yetkililerin dengesizlikleri idrak etmediği hissini veriyor” dedi.

Foreign Policy, “Erdoğan’ın kredi derecelendirme kuruluşlarına dair düşmanlığının ve Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarından yabancı güçleri sorumlu tutan komplo teorileri dalgasının arkasında, ironik biçimde, ülkenin gözalıcı büyümesini finanse eden, şu an endişeleri olan aynı küresel yatırımcılara yönelik kızgınlık var” dedi.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EKONOMIMIZ 2018-05-27 14:13:50

MUHARREM INCE ILE BIRLIKTE DUZELIR EKONOMIMIZI BU DURUMA GETIREN ZATEN AKP HEP BETONA YATIRIM YAPTI YAPILAN KOPRULER SEHIR HASTANELERI HAZINE GARANTILI DOLAR BAZINDA BORC
AKP MILLI VARLIKLARIMIZI SATTI AKP 1 TANE FABRIKA KURDUMU ???

Misafir Avatar
BOR MADENİ DE satılmıştır.abd.ve almanyaya ,, 2018-05-31 11:45:48 @EKONOMIMIZ

bor madeni çıktığında,,, şuraya yarıyor buraya yarıyor..trilyon dolar,lık olacağız vAllahi sevindik..dünyada ençok türkiyede bulunan %75 bor madeni de milleti zengin etmedi..akp.nerelere kullandı veya kullanmasını bilmiyor.diyorlarki alman ve abd.ye satıldı..BOR MADENİ..o da gitti..şimdi İngiltereden borç alacak Mehmet şimşek..
akp.ye en azından BOR madeni hatırı için oy verilmez.
madenlerimizide yok pahasını ölmüş eşşek parasına akp.satmıştır.
Allah iflah etmesin satanları..amin

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
meral aksener diyorki 2018-05-27 15:36:00 @EKONOMIMIZ

BURNU UZAYACAK PİNOKYO GİBİ” Şam Emevi Camiinde namaz kılacaktı olmadı, Gazzede namaz kılacaktı hala bekliyoruz. Eyyt Amerika dedi arkasından şeker fabrikalarını sattı. Burnu uzayacak burnu pinokyo gibi” http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/aksener-yusuf-halacoglu-benim-hocamdir-h94134.html

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
AKP EKONOMIDE SINIFTA KALDI 2018-05-27 15:35:18 @EKONOMIMIZ

AKP 16 yılda. 450 milyar dolar borç aldı 16 yılda. 70 milyar dolarlık Cumhuriyet varlıklarını sattı AKP IMF'ye 23 milyar dolar borcu bitirdim diye ovunuyor diger borclardan hic bahsetmiyor ..AKP nin Suriye macerasi 40 milyara mal oldu belkide daha fazla birde Suriye savasi icin harcanan paralar var ...yapilan kopruler sehir hasteneleri hazine garantili dolar bazinda borc kullananda kullanmayanda oduycek ...Dolar oldu 4.70 ...16 senede istikrari demokrasiyi getiremeyen et i saman i tohum u ithal eden bir partiden ne bekliyebilirizki ciftci mutsuz asgeri ucretli mutsuz memur emekli mutsuz esnaf mutsuz gencler mutsuz artik degisim zamani Millet ittifaki Kazanacak AKP 1 tane Fabrika kurdumu ??? Akp hep betona parayi gomdu Uretim icin AKP napti et i tohumu saman i bile ithal ediyoruz

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ankara nikli 2018-05-27 15:32:20 @EKONOMIMIZ

akp MILLI VARLIKLARIMIZI SATA SATA EKONOMIDE DUVAR A TOSLADI SATILAN FABRIKALARIMIZIN COGU EMPERYALIST ULKELERIN ELINE GECTI
satilcak neler kaldiki ????

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
uzucu 2018-05-27 15:21:30 @EKONOMIMIZ

Özelleştirilecek 14 şeker fabrikası için "Sata sata doyamadılar" eleştirisi
https://www.youtube.com/watch?v=kJHAzE33hGg

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Hangi Kanunla Madenlerimizi Elimizden Aldılar 2018-05-27 15:17:49 @EKONOMIMIZ

Hangi Kanunla Madenlerimizi Elimizden Aldılar (Haydar Baş)
https://www.youtube.com/watch?v=A9OXeSXkCY4

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Yabancılara Satılan Madenler (Haydar Baş) 2018-05-27 15:16:28 @EKONOMIMIZ

https://www.youtube.com/watch?v=2xYRF8WfH10

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Yabancılara Satılan Türk Bankaları 2018-05-27 15:15:16 @EKONOMIMIZ

https://www.youtube.com/watch?v=c271pySeEtg

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
forein policy nikli ayip ayip 2018-05-27 15:13:27 @EKONOMIMIZ

gazeteci haber yapar haddini bil

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
forein policy --kimdir e cevap 2018-05-27 15:12:26 @EKONOMIMIZ

AKP MILLI VARLIKLARIMIZI SATMAKTAN BASKA 1 Tane Fabrika Kurdumu ???
yapilan kopruler sehir hastaneleri hazine garantili dolar bazinda borc
en karli sirketlerimiz hangi ulkelere satildi ???
Kahreden gerçekler, Ne buldularsa sattılar ama israf ve faizlerine yetmedi - Temel Karamollaoğlu
https://www.youtube.com/watch?v=vFQWkD88U9A

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
HALKIMIZIN CUMHURBASKANI MUHARREM INCE 2018-05-27 15:08:59 @EKONOMIMIZ

Muharrem İnce İzmir/Menderes Mitingi - 27 Mayıs 2018 - HD
https://www.youtube.com/watch?v=8a3wvUzguT4

Beğenmedim! (0)
Avatar
HALKIMIZIN CUMHURBASKANI 2018-05-27 13:57:06

MUHARREM INCE

Misafir Avatar
Ekonomi Sizce İyi mi ??? 2018-05-28 00:15:53 @HALKIMIZIN CUMHURBASKANI

https://www.youtube.com/watch?v=0YM8UtaUuD8

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
memleket elden gidiahhh 2018-05-27 22:46:36 @HALKIMIZIN CUMHURBASKANI

ankara nickli piç kurusu sen yazdıklarını tekrar oku kim kimi soyuyor it kurusu senin reisin tüm halkı soydu salak beyinsiz cahil adam gibi yorum yaz öküzzzzzzzzzz

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ankara 2018-05-27 14:50:41 @HALKIMIZIN CUMHURBASKANI

Selam kardeşler, bu gün ince meral, Erdoğan öteki beriki değil dış dünya Türkiyeyi soymanın yollarını arıyor. burada net birşey var Erdoğan döneminde Türkiyeyi soyamayan sömüremeyen güçler bu gün muhalefete vaatlerde bulunuyor onları kullanıyor. uyanmıyacakmıyız hala.?
DEVLETNE , HÜKÜMETİNE ERDOĞANA SAHİP ÇIKMA ZAMANIDIR KARDEŞLERİM.

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
forein policy --kimdir 2018-05-27 14:48:05 @HALKIMIZIN CUMHURBASKANI

Dünyanın ekonomistleri dediği bu emperyalist ABD nin sömürdüğü ülkelerin işgali altında tuttuğu ülkelerin ekonomistlerinden bahsediyor. onlar güya doğru imiş ama Erdoğan yanlış. Tabi sizin hesabınıza göre Erdoğan yanlış size Türkiyeyi soydurtmuyor sömürdütmüyor. sizde kuduruyorsunuz. . Maalesef ülkemiz içindede bu ABD nin soyguncularının adamları var chp ve diğer muhalefetten epeyce. Erdpoğan bunlara Türkiyeyi soydutrmadığı için kuduruyorlar. YURT GAZETESİDE BU ABD nin bu küstah yazızını yüce türk halkını kandırmak amaçlı yayımlamış. onada yazıklar olsun.

Beğenmedim! (3)
Avatar
Batarken büyüme rekoru kıran tek ülkeyiz ! 2018-05-27 14:15:05

https://www.youtube.com/watch?v=r1_uQgMTZWI

Avatar
köylü 2018-05-27 14:47:00

şeriatçılar ekonomiden anlamazlar türkiyeyi hep şeriatçılar yönetti onoun için hiç krizden kurtılamıyor halk sürekli kemer sıkıyor hiçbir türlü refaha kavuşamıyor inşaatla ekonomi ayakta duramaz şeriatçılar başımıza bela oldular

Avatar
köylü 2018-05-27 14:50:08

türkiye hep kemer sıkmış bir ülke ama birtürlü yoksulluktan kurtulamamıştır emekl aylıkları sadaka gibi asgari ücret sadaka gibi gençlerimiz korkudan evlenemiyorlar türkiye şeriatçılardan kurtarılmalı inşaatla ekonomi büyümez bu köylü mantığıdır

Avatar
İç savaş tehditleri ediyorlarsa 2018-05-27 15:17:30

Siz de bankalardan paralarınızı çekerek yanıt verin. İç savaş kışkırtıcılığı yapmak bu kadar kolay mıydı?

Misafir Avatar
Akape terör partisi 2018-05-27 15:19:53 @İç savaş tehditleri ediyorlarsa

Sadece paradan anlar. Hak hukuk adalet Allah kitap dinlemezler. Paraya taparlar. Paralarınızı çekin ki bu kadar rahat konuşmasın

Beğenmedim! (0)
Avatar
VAYY BE tayyip KUMAR OYNUYORMUŞ LASVEGASTA BİZIM VERGİLERİMLE RULET VE POKER OYNUYORMUŞ VAYY BE BU ADAM NASIL MÜSLÜMAN HEMDE MUBAREK RAMAZANDA VAYY KUMARBAZ tayyip GÜNAH DENEN BİŞEY VAR KUMARBAZ tayyip 2018-05-27 14:15:11

Vayyy adama bakın utanmadan arnalmadan demeki birde KUMAR OYNUYORMUŞ VAYYY ..ŞEREFSİZ VAYYY HEMDE RAMAZAN AYNDA KUMAR OYNUYOR HA..TUUUU SENİN YÜZÜNE .!! ULAN SEN NE BİÇİM MÜSLÜMANSIN ŞEREFSİZ ,SAHTEKAR HAYRET BİŞEY HEMDE RAMAZANDA KUMAR OYNUYOR HA ,,Bakı birileri bu tayyibi LASVEGASTA GÖRMÜŞ HEMDE RÜLET MASASINDA YÜZ BİN DOLARA RULET ÇEVİRMİŞ LASVEGASTA AİLECE MEŞUR KUMAR HANELERDE YÜLERCE BİN DOLAR BASMIŞLAR tayyio giler hanedanlığı gecenin bir yarısında LASVEGASA UÇUYOR KUMAR OYNUYOR ..GELİYORLARMIŞ tayyip kumarbaz bunu biliyomusunuz dünyanın parasını basıyor pokerlerde ,ruletlerde milyon dolarlar kazanmış tayyip rulet oynuyormuş poker oynuyormuş bizim vergi paralarımızla ,örtülü ödeneğin 350 milyon doların7da kumarlarda LASVEGASDA KAYBETMİŞ tayyip mitiş gizli KUMAR OYNUYORMUŞ KUMARBAZMIŞ ..işte bundan dolayı ABBAS YOLCU VERİN MEHTERİ ..kumarbaz tayyip ve hanedanlığına bilalde lasvesügası sıfırlamı kumarhanedeki dolarları sabaha kadar sıfırlamış kumarbaz tayyip kumar oynuyor muş ..vayy be hemde müslümanlıktan behsediyor yalan yorumcular yalan tayyip aşikâre kumar oynuyor .Bizim vergilerimizle tayyip kumar oynuyor kumar ..

Avatar
tayyip YÜKSEK BAHİSE KUMAR OYNUYOR LASVEGASTA . 2018-05-27 16:42:24

Bu tayyip taaaa gençliğinden bu yana hep kumar oynuyordu zaten .Annesinin altınlarını satıp kumara yatırıyor yüksek bahis oynuyordu .Zaten annedi tayyip nin bu kumar oynamasına dayanamadı kahrından öldü..tayyipbin kumar oynama alışkanlığı gençliğinden bu yana vardı daha yeni deyil .Zaten kumar alışkanlığından ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİ SIFIRLADI ..tayyip arasıra gece yarısı ABD LASVEGASA GİZLİCE UÇUYOR KUMAR OYNUYOR RULET VE POKER HASTALIĞI KUMAR ALIŞKANLIĞI ÜLKEMİZİN EKONOMÜSÜNE BİLE TESİR ETTİ ÜLKEMİZ tayyiobin bu kötü kumar alışkanlığı dolayısı ile nu hale geldi .tayyip mütiş kumarbaz her şeye yüksek bahis oynuyor bundan dokayıda şeker fabrikalarını ve değer milli mallarımızı satı ve satıyor kumara para yetiştiremediği için .Geçenlerde bir vatandaş tayyip KILIK KIYAFET DEYİŞTİRMİŞ LASVEGASTA KUMAR OYNARKEN GÖRMÜŞ RULET VE POKERE YÜZBİNLERCE DOLAR BASMIŞ BUNDAN DOLAYI DOLAR YÜKSELİYOR VE HİÇ DÜŞMÜYORMUŞ .Tayyibin kumar alışkanlığı dolayısı ilr yakında ğlkemiz TÜRK VATANINIDA SATACAK KUMARA BASACAKMIŞ tayyip kumar oynuyor yüksek bahise