Erdoğan: Siz ülkeye hangi büyük yatırımları yapacaksınız?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, restorasyonu tamamlanan Nusretiye Camii ve Mısır Çarşısı için düzenlenen törene katıldı. Erdoğan, "Tüm milletimden rica ediyorum. Muhalefetten birilerini gördüklerinde şunu sorsunlar: Siz ülkeye hangi büyük yatırımları yapacaksınız? Yavuz Sultan Selim Köprüsü mü yapacaksınız, Marmaray mı yapacaksınız, Avrasya Tüneli mi yapacaksınız, 3. Havalimanı mı yapacaksınız, Kanal İstanbul'u mu yapacaksınız? Ne yapacaksınız ya, ne yapacaksınız. Onu söyleyin. Bunlarda milli geliri büyütmek, ihracatı, istihdamı artırmak için sorun bakalım ne yapacaksınız? Bunların eğitim, sağlık, tarım alanında bir projesi var mı? Biz yapacaklarımızla değil, yaptıklarımızla konuşuyoruz" diye konuştu.

Erdoğan: Siz ülkeye hangi büyük yatırımları yapacaksınız?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, restorasyonu tamamlanan Nusretiye Camii ve Mısır Çarşısı için düzenlenen törene katıldı. Erdoğan, "Tüm milletimden rica ediyorum. Muhalefetten birilerini gördüklerinde şunu sorsunlar: Siz ülkeye hangi büyük yatırımları yapacaksınız? Yavuz Sultan Selim Köprüsü mü yapacaksınız, Marmaray mı yapacaksınız, Avrasya Tüneli mi yapacaksınız, 3. Havalimanı mı yapacaksınız, Kanal İstanbul'u mu yapacaksınız? Ne yapacaksınız ya, ne yapacaksınız. Onu söyleyin. Bunlarda milli geliri büyütmek, ihracatı, istihdamı artırmak için sorun bakalım ne yapacaksınız? Bunların eğitim, sağlık, tarım alanında bir projesi var mı? Biz yapacaklarımızla değil, yaptıklarımızla konuşuyoruz" diye konuştu.

04 Mayıs 2018 Cuma 15:49
Erdoğan: Siz ülkeye hangi büyük yatırımları yapacaksınız?

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın restorasyonu tamamlanan Mısır Çarşısı'nda yaptığı konuşmasından satır başları:

Ben de buranın esnaflarındandım. Ama içeride olanlardan değil. Buraya şarküteri ürünleri satan esnaflardandım.

Hafta başında Özbekistan’daydık. Buhara’ya geçtik. 4 gün Özbekistan Kore’deydik.

Sadece Mısır çarşısının da içinde bulunduğu şu tarihi yarımada pek şok ülkenin toplan turist sayısından daha çok ziyaretçiyi misafir ediyor. Bu büyük bir mutluluk. Devam eden restorasyonların ardından bu bölgemizi çok daha cazip hale getireceğiz.Türk turizmi iç ve dış saldırılardan sonra irtifa kaybetmişti. İnşallah Türk turizmi bu yıl 40 milyonluk turist sayısıyla şahlanış döneminde giriyor.İstanbul gibi bir hazinemiz varken bu milletin sırtı yere gelmez. Ama bizim de İstanbul’un değerini bilmemizi lazım. Cumhuriyet döneminde İstanbul’u hak ettiği özenle yönetemediğimizi itiraf etmeliyiz. Bu felaketin sorumlusu Türkiye ve İstanbul’u yönetme sorumluluğu üstlenenlerin vizyonsuzluk kokan ihmalleridir. Siz vatandaşa imkan vermezseniz neresini bulursa oraya gider yerleşir.

İLK 10 EKONOMİ ARASINA GİRECEĞİZ

İstanbul’a belediye başkanı olduğumda kimden aldım, CHP belediyesinden aldım. Ne vardı? Çöp vardı. CHP zihniyeti kirliliktir. Çöp dağlarıdır.

Dünyanın en büyük 17. Ekonomisi sırasında geldik. Nereden geldik 24. Sıradan geldik. Yetmez. İlk 10 ekonomi arasına gireceğiz.

İnsanlar gelip geçici sistemler kalıcıdır. Şimdi 24 Haziran'da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiyor muyuz buna hazır mıyız. Bunun için kalan 50 günde gece gündüz demeden çalışacak mıyız? Biz en çok da gençlerimiz için bu hükümet sistemi değişikliği yaptık. Bu noktaya durup dururken gelmedik. Bu işin temelinde 2007 cumhurbaşkanlığı seçiminde yatan kriz yatıyor. 2014 yılında milletin oylarıyla cumhurbaşkanı seçildiğimde meşruiyetimin kaynağı sebebiyle farklı bir cumhurbaşkanı olacağımı ilan etmiştim. Alıştığınız gibi Çankaya köşküne oturup suya sabuna dokunmadan sorumluluk üstlenmeyen bir cumhurbaşkanı olmayacağım demiştim. Ne oldu? Çankaya’ya çıktık orada farklı bir cumhurbaşkanlığı sürecini başlattık. Bakanlar kurulu toplantılarına başkanlık ettim. 7 Haziran seçimleri sonrasında hükümet kurulamayınca yeniden seçim kararı aldık. Darbecilerin karşısına çıkmak için bir an bile tereddüt etmedim. MHP ile birlikte sorumluluğun gereğini yerine getirdik. 16 Nisan’da anayasa değişikliğin MHP ile birlikte gerçekleştirdik.

CUMHUR İTTİFAKINI KURDUK, ARAMIZDA AYRILIK GAYRILIK YOK

Cumhur ittifakını kurduk. Aramızda ayrılık gayrılık yok. Parlamento cumhur ittifakıyla daha güçlü. Bu seçimlerin normal zamanda yapılmasını planlamıştık fakat böyle bir gelişme olunca bun 24 hazirana çektik. Ne olur ne olmaz dedik. Ana muhalefetin boyunun ölçüsünü defalarca aldığımız için bu meydan okumalardan endişe etmedik. Yeni bir boyun ölçüsü alalım dedik. Seçimlerin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Yeni hükümet sistemi gereği meclis ve hükümet tamamen ayrılacağı için sandıktan çıkan sonuçlar daha belirleyici olacaktır. Yeni sistemde koalisyona fırsat olmayacaktır. Sandıkta kullanılan oyun en az beş yıllığına dönüşü yok. Bu yüzden milletimizin oyunu kullanırken her zamankinden daha fazla düşünmesi gerekiyor.

MECLİS'TE YALNIZ BIRAKMAK OLMAZ

Cumhurbaşkanına hükümeti kurma yetkisi verirken onu Meclis'te yalnız bırakmak da olmaz. Cumhurbaşkanı Meclis'le ne kadar uyumlu çalışırsa Türkiye o kadar kazanır. İlkler her zaman zordur sıkıntılıdır ancak neticesi bereketlidir. Türkiye yeni yönetim sisteminin bu ilk seçimin inşallah kolay bir şekilde gerçekleştirecektir.

Cumhurbaşkanı adayını açıklamakta ittifak yapacağı partileri belirlemekte bu kadar zorlananlara bu millet ülkenin yönetimini… (Erdoğan’ı alanda dinleyen vatandaşlar: Vermez) O kadar.

'SİZDEN BU MİLLETE FAYDA OLMAZ'

15 milletvekilini gitti bir partiye verdi. Niye grup kur diye. Parlamentoda sıralara baktık o milletvekilleri yok. Milletin iradesini satın almaktan daha beter bir şey olabilir mi? Şimdi bunu yapanlar milleti idare edeceğiz diyorlar. Sizden bu millete fayda olmaz. Demokrasi dürüstlüktür. Demokrasi bir yerde namus meselesidir.

'MUHALEFETTEN BİRİLERİNİ GÖRÜRSENİZ SORUN'

Tüm amaçları Recep Tayyip Erdoğan’ı devirmek. Diyelim ki bunu başardınız ve yönetimi devraldınız siz millete ne vaat ediyorsunuz. Tüm milletimden rica ediyorum. Muhalefetten birilerini gördüklerinde şunu sorsunlar: Siz ülkeye hangi büyük yatırımları yapacaksınız?  Yavuz Sultan Selim Köprüsü mü yapacaksınız, Marmaray mı yapacaksınız, Avrasya Tüneli mi yapacaksınız, 3. Havalimanı mı yapacaksınız, Kanal İstanbul'u mu yapacaksınız? Ne yapacaksınız ya, ne yapacaksınız. Onu söyleyin. Sizin başınızdaki şahıs zaten SSK Genel Müdürü'yken bu milleti inim inim inleten kişidir. Bunlarda milli geliri büyütmek, ihracatı, istihdamı artırmak için sorun bakalım ne yapacaksınız? Bunların eğitim, sağlık, tarım alanında bir projesi var mı? Biz yapacaklarımızla değil, yaptıklarımızla konuşuyoruz.

BUNLAR İKTİDARDA OLSA VATAN ELDEN GİDERDİ

Eğer bize saldıranlar, Afrin’de bunlar iktidarda olsa inanın vatan elden giderdi. Şu anda son rakam ne biliyor musunuz? Afrin’de etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı: 4376, Kuzey Irak’ta 379 Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te 297…

BUNLARIN CİĞERİNİ BİLİRİZ

Sizlerden rica ediyorum lütfen, karşınıza geçip Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten başka söyleyecek sözü olmayanlara bu soruyu sorun. Eğer sizi gerçekten tatmin eden bir cevap verirlerse açık söylüyorum tercihinizi onlardan yana kullanın. Çünkü biz bu ülkenin daha ileri gitmesinden mennun oluruz. Ama biz bunları ciğerlerini biliriz. Koskoca İstanbul’u bu zihniyet bize teslim etti. Nasıl teslim ettiklerini gençler annelerinize babalarınıza sorun. Bunlar kasaları boşaltmaya alışmışlar.

NUSRETİYE CAMİİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, restore edilen Nusretiye Camisi'nin açılış töreninde, İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz'ın okuduğu duanın ardından yaptığı konuşmada, 2. Mahmut tarafından 1823-1826 yılları arasında Krikor Amira Balyan'a yaptırılan Nusretiye Camisi'nde bugüne kadar zaman zaman restorasyonların yapıldığını ifade etti. 

Caminin anlamına işaret eden Erdoğan, "Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasının anısına bu camiye Nusretiye Camii adı verilmiştir. Yani nusret, kurtuluş... Kimden? Yeniçerilerden. Bugünlere geldi, o gündür bugündür Müslümanlar bu mabedini, bu camisini kullanıyor." dedi. 
Caminin barok üslubun kapanış, ampir üslubun başlangıç yapısı olarak değerlendirildiğini belirten Erdoğan, Nusretiye Camisi'nin tarihi İstanbul'un sınırları dışında inşa edilmiş en büyük camilerden birisi olduğunu kaydetti. 

Kesme taştan inşa edilen camide bol miktarda beyaz mermer kullanıldığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Harim, 15 metre çapında büyük bir kubbeyle son cemaat yeri ise üç küçük kubbeyle vezir bölümü ve hünkar mahfili bölümleri, kırma çatıyla girişteki galeri ve yan galeriler çapraz tonozlarla örtülüdür. Kubbe bunun yanında pandantifler, müezzin mahfili, son cemaat yeri ve hünkar kasrının üst örtüsü tümüyle kurşun kaplıdır. Caminin batısında taş avluda yer alan şadırvan, 10 ince sütun üzerine sivri, konik çatılı olup, 12 çeşmelidir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 13.08.2012 tarihinde ihale edilen Nusretiye Camii'nin restorasyonu 32 milyon 945 bin liraya mal olmuştur. Yapı, 1955-1958, 1980-1992 yılları arasında yine defaatle çeşitli restorasyonlar görmüştür. Cumhuriyetten sonra bu arada yine 55, 58 yılları arasında yapılan kısmen kapsamlı da olsa sonrasında bazı onarımlarla yüzeysel olarak elden geçirilmiştir. 2012-2017 yılları arasındaki, tarihinin en kapsamlı restorasyonudur."
- "Kalem işlerine yüzde 70 oranında sağlam ulaşıldı" 

Restorasyonlar sırasında cami ile yaşıt olan, 1826 yılı kalem işlerine de yüzde 70 mertebesinde sağlam olarak ulaşıldığını vurgulayan Erdoğan, "Yani mevcudun üzerine kalem işi yapılmamış, tamamen kalem işleri sökülmek suretiyle bu tepeden tırnağa elden geçirilmiştir." dedi. 
Barok motifli kalem işlerinin 2. Mahmut dönemine ilişkin tek örnek olduğunun da altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Tamamen kullanılmaz durumda olan ve Sultan 2. Mahmut'un misafirlerini ağırladığı oda olarak nitelendirilen baş oda, restorasyon sonucu yeniden açılmıştır. Tophane semtimizde Boğaz'ın yine kenarında yer alan bu muhteşem eserimizin, tüm Müslümanlara hayırlı olmasını, hele hele mübarek ramazan-ı şerifin öncesinde Nusretiye Camimizi de devreye alışımızın çok hayırlı olacağına inanıyorum. Bu vesileyle Müslüman kardeşlerim, herhalde ramazanda bazı teravihlerini, gerekirse sabah namazlarını burada geçirirlerse Nusretiye Camii çok daha şenlenecektir. Hayırlı olsun diyorum."

MISIR ÇARŞISI VE NUSRETİYE CAMİİ RESTORASYONU

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan Mısır Çarşısı ve Nusretiye Cami yeniden hizmete açılıyor. Sultan 3. Murad'ın eşi ve 3. Mehmet'in annesi Valide Safiye Sultan'ın isteği üzerine Mimar Davud Ağa tarafından 1597'de temeli atılan ve 60 yıl sonra Sultan 4. Mehmet'in annesi Valide Hatice Turhan Sultan'ın isteğiyle Mimar Mustafa Ağa tarafından 1663'te tamamlanan Mısır Çarşısı'nın, 2013'te başlayan restorasyon çalışmaları tamamlandı.

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon çalışması kapsamında Mısır Çarşısı'nın dış cephe ve iç mekan koridorlarının kutu profilleri ile çelik konstrüksiyonu tamamlanarak, platform yapıldı. Dua Meydanı mahallinde bulunan kiracılar tahliye edildikten sonra muhdes ekler sökülüp, meydanda bulunan Dua Kürsüsü'nde araştırma raspası yapıldı ve boya altından orijinal kalem işleri ortaya çıkarılarak, kürsünün konservasyon çalışmaları gerçekleştirildi.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 04.05.2018 15:56
Anahtar Kelimeler:
AKPCHPErdoğan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KECi COBANI 2018-05-04 16:12:11

ÜLKENiN HAZiNESiNi CALIP YURT DISINA KACIRDIGIN PARALAR NE OLACAK YATIRIMA GELiNCE ÜLKEYE LAZIM VE VATANDASA FAYDASI OLAN YATIRIMLAR YAPILACAK SENiN YAPTIGIN BORCLARI TORUNUMUZUN TORUNU BiLE
ÖDEYEMiYECEK

Avatar
osman 2018-05-04 16:06:52

geldikleri zaman yapacaklarını çok iyi biliyorlar sıkıntı yok başta yandaşlık olmucak bu ülkede oncelıkle huzur sağlanacak ataturkun kurduğu parti geçmişte türkiyeyi türkiye yapan partidir atatürkun izinden asla vazgeçmeyen düşünce insanlarıdır bugün ne yapıldıysa atatürkün düşünceleriyle yapıldı merak etmeyin.. atatürkü yok etme çabaları boşa çıkacak inanınki bütün ayrışmış halkı geri toparlıcak korkmayın adalet olacak bu ülkede üçbeş zengini değil tüm türk halkını zengin edecek bir partidir bunlar oldumu köprüde yapılır yolda fabrikada huzurda bu ülke üçbeş zengine bu halkı bırakmıcak tarafsız bir cumhur başkanı istiyoruz O DA MUHARREM İNCE DİR

Misafir Avatar
edep yahu 2018-05-04 19:50:06 @osman

hangi yatirimi yaptin? bence hep sattin.
hem yapacaksan 16 senedir nerdeydin? Yaparsan babandan miras kalan parayla mi yapacaksin? Halkin vergilerini kendinin mi saniyorsun?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
YANİ DİYORKİ KÖPRÜYE VERDİGİM 2018-05-04 19:37:06 @osman

40 000 GARANTİ GEÇİŞ PARASI HAZİNEDEN HER AKŞAM CEBİME GİRİYORDU BUNLAR OLURSA ELİMDEN 14.000 MARKETİDE ALIRLAR.BEN NASIL KAYYUM ATIYORDUM BANADA KAYYUM GÖNDERİRLERSE NE YAPARIM DİYOR

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
AKPnevar ne yok satti 2018-05-04 18:48:48 @osman

ve ranta yatirdi biz fabrikalara uretime yatiracagiz.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
güven 2018-05-04 18:34:22 @osman

CHP de kılıçdaroğlundan daha ateşli saldırgan olan inceyi sahaya sürdüler. ABD acayıp adam seçiyor kardeşim. ama biz türk toplumu ihanetleri hep gömmüşüz. barbara alan yok. EŞKİYA TÜRKİYEYE HAKİM OLMAZ.

Beğenmedim! (11)
Misafir Avatar
HANGİ YATIRIMMI? 2018-05-04 18:32:43 @osman

KILIÇDAROĞLU ABD VE AB Yİ İŞGALE ÇAĞIRIR EN BÜYÜK YATIRIM HEDEFLERİ ODUR . İKİNCİ HEDEFLERİ TERÖRİSTLERİN TOPUNU SERBEST BIRAKMAK.3. HEDEF TÜRKİYENİN BANKALARINI SOYUP BOŞALTIP TOPU AKP YE ATMAK. DAHA VAR İHANET PLANLARI. ama korkmuyoruz yüce Türk halkı bu ihanet topluluğuna idareyi bırakmaz.

Beğenmedim! (12)
Avatar
misafir 2018-05-04 17:14:57

siz ne yaptınız....ülkenin bütün değerlerini sattınız......

Avatar
Cancan 2018-05-04 16:20:54

Sanki köprüden bedavaya geçyor millet sahtekar düzenbaz ya

Avatar
Bay esnaf konuşmuş 2018-05-04 16:14:51

”Ben de buranın esnaflarındandım. Ama içeride olanlardan değil. Buraya şarküteri ürünleri satan esnaflardandım.”
Şimdi bu esnaf Cumhuriyet döneminde yapılmış fabrikaları satıyor. Türkiyeyi satıyor. Askerini amerikaya satıyor. Bunlardan kazandıkları paralarla ekonomi şişti şimdi de elde birşey kalmayınca ekonomi tekrardan ağır hasarlı bir şekilde çöktü.

Avatar
Sad1 2018-05-04 16:47:23

Sanki cebinden harcamışta yaptırmış..
Hepside zarar ediyorken övündüğü şeye bak..
Sen önce özelleştirme adı altında yabancılara peşkeş çektiğin fabrikaların 70 milyarının hesabını ver...
450 ton altınımız ingilterede neden ipotekli onun hesabını ver.
Suriyelilere harcadım dediğin 30 milyar doların hesabını ver.

Avatar
KÖYLER VE KAZALARA NE YAPTIN ..??? 2018-05-04 17:10:57

Sussss be adam .Köylere ,kazalara ne yaptın ha ..Doğuya ve g0ney doğuya değer 7 bölgedeki köylere ,kazalara ne yaptın ..???? Konuşma ,susss yeter artık bıktık sendende akp tili puştlarındanda gidin istemiyoruz artık sizi .Köylere kazalara bi gitde gör anca iplikci karının götü gibi konuşuyorsun .Git be git yeter

Avatar
Ata 2018-05-04 16:30:55

Cumhuriyeti kurduk...fabrika değil.. cumhuriyet..