banner87

İçişleri Bakanı dayanmıyor... Süleyman Soylu da mı istifa ediyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'istifa sinyali' vermesi, Ankara koridorlarını karıştırdı. Kulislerde Süleyman Soylu'nun 'neden istifa edeceğine ya da neden görevden alınacağına' dair çok sayıda iddia var. İşte AKP hükümetlerinin en çok koltuğu değişen İçişleri Bakanlığında son durum...

İçişleri Bakanı dayanmıyor... Süleyman Soylu da mı istifa ediyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'istifa sinyali' vermesi, Ankara koridorlarını karıştırdı. Kulislerde Süleyman Soylu'nun 'neden istifa edeceğine ya da neden görevden alınacağına' dair çok sayıda iddia var. İşte AKP hükümetlerinin en çok koltuğu değişen İçişleri Bakanlığında son durum...

26 Şubat 2018 Pazartesi 10:20
İçişleri Bakanı dayanmıyor... Süleyman Soylu da mı istifa ediyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, memleketi Trabzon’da AKP’li gençlere yaptığı konuşmada, “Eğer, sıkıntıda olduğunuz görülüyorsa geri çekilmekten hiçbir zaman vazgeçmeyin. Geri çekilmek de bir erdemdir. Geri adım atmak da bir erdemdir. Recep Tayyip Erdoğan’ın bir neferiyim. Hangi görevde olursam olayım Recep Tayyip Erdoğan’ın neferi olarak hayatıma devam edeceğim. Hakkınızı helal etmenizi diliyorum. En önemli görev Trabzon milletvekilliğidir. En çok özlediğim kızım ve oğlumdur. Allah inşallah çok yakın bir zaman içerisinde onlarla daha çok sık birlik ve beraber olmak nasip eder” dedi.

Soylu’nun bu sözleri Ankara kulislerini hareketlendirdi. Ankara koridorlarında Süleyman Soylu’nun önümüzdeki birkaç gün içinde istifasını sunacağı konuşulmaya başlandı.

SÜLEYMAN SOYLU NEDEN İSTİFA EDİYOR?

Soylu’nun neden istifa edeceğine ilişkin ise çeşitli söylentiler hakim. Bunlardan en çok dillendirileni ise Soylu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok yakın olan bazı bakanlarla arasında yaşanan gerginlik.

AKP HÜKÜMETLERİNİN 6’NCI BAKANI

İçişleri Bakanlığı görevinde ise seçim dönemlerinde ve 7 Haziran döneminde kurulan geçici seçim hükümetinde yer alan tarafsız bakanlar (Osman Güneş, Sebahattin Öztürk ve Selami Altınok) dışında 6 bakan görev yaptı. Bunlar sırasıyla şöyle;

Abdülkadir Aksu- (18 Kasım 2002 – 8 Mayıs 2007)

Arnavut veya Kürt asıllı Türk siyasetçi.

59. Hükümet'te İçişleri Bakanı ve TBMM 22.23.ve 24. Dönem AKP İstanbul milletvekillerindendir. Öncesinde 18. Dönem ve 20. Dönem'de ANAP Diyarbakır milletvekili, 21. Dönem'de Fazilet Partisi İstanbul milletvekili olmuştur. 47. Hükümetinde 2 yıl yine İçişleri Bakanlığı, 53. Hükümetinde (2. Yılmaz Hükümeti'nde) GAP'tan sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştır. Cumhuriyet tarihinde Şükrü Kaya (4028 gün) ve Namık Gedik'ten (1804 gün) sonra en uzun süre İçişleri Bakanlığı yapan siyasetçidir.

29 Kasım 2010 tarihinde WikiLeaks tarafından açıklanan "05ANKARA3199" adlı, gizli ibaresi bulunan ve 6 Ağustos 2005 tarihli belgeye göre kendisinin eroin kaçakçısı, genç kızlara düşkün olduğu ve oğlunun mafya lideri olduğu iddia edilmiştir. Bu iddiaların bulunduğu belgelerin doğruluğu ise Beyaz Saray'ca kabul edilmiştir.

Beşir Atalay- (29 Ağustos 2007 – 8 Mart 2011)

Çeşitli kitap, makale ve tebliğleri yayınlandı. 22 ve 23. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi.

58 ve 59. Hükumetlerde Devlet Bakanlığı, 60. Hükümette İçişleri Bakanlığı yaptı. 61. Hükümette Başbakan yardımcısı oldu.

2010 yılında Ali Şir Nevai ödülünü aldı.

Haziran 2011 yılı genel seçimlerinde AK Parti‘den Kırıkkale Milletvekili seçildi. 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev almıştır.

Beşir Atalay, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde AK Parti’de üç dönem kuralına takıldığı için yeniden aday olmadı.

İdris Naim Şahin – (6 Temmuz 2011 – 24 Ocak 2013)

SİYASİ HAYATI

Ordu İl Maiyet Memurluğu’ndan sonra 1980 yılından itibaren sırasıyla Araklı, Türkeli, Ermenek, Devrekâni, Eleşkirt, Cizre ve Elmalı ilçelerinde kaymakamlık görevlerini yerine getirdi. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi ve Mülkiye Başmüfettişliği görevlerini yerine getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılısı oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı oldu. İOOHDK Üyeliği, Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Ordulular Birliği Hizmet Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı.

AK PARTİ’NİN KURUCUSU OLDU

Lise öğreniminden itibaren Recep Tayyip Erdoğan’a yakın olmaya çalışan Şahin, 3 Kasım Genel Seçimleri’nden sonraki seçimde de seçilerek 22. ve 23. Dönem İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. 2011 seçimlerinde 24. Dönem Ordu milletvekili olarak mecliste bulundu. 2001-2011 yılları arasında genel sekreterlik görevini üstlendi. Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında kurulan 61. Hükümet’te İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. 24 Ocak 2013 Kabine revizyonunda yerini Muammer Güler’e bıraktı.

“TAKLACI BAKAN”

Erzurum'un Hasankale ilçesinde kendisini gördüğüne sevindiğini söyleyen bir vatandaşa; "Sevindiğin nereden belli? Hadi bir takla at ya da oyna da sevindiğini görelim." dedi. 2012 yılında gerçekleşen bu olay çoğu kesimden tepki görmesine neden olmuştu.

YOLSUZLUK SORUŞTURMASI İSTİFA ETTİRDİ

25 Aralık 2013 tarihinde yolsuzluk ve rüşvet operasyonu olarak bilinen süreçten sonra Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilliğinden istifa etti. Gerekçe olarak; "Emniyet ve yargı personeline yapılan uygulamalar, değerlendirmeler akıl, hukuk ve adalet anlayışıyla izah olunamamaktadır. Kuruluşunda kolay ve sevinçli bir kararla üye olduğum partimden, zor ve üzüntü veren bir kararla istifa ediyorum." dedi.

MİLLET ve ADALET PARTİSİ’Nİ KURDU

Yoluna bağımsız olarak devam ederken, Millet ve Adalet Partisi’ni Mehmet Bozdemir’le birlikte 19 Kasım 2014 tarihinde kurdu. Partinin ideolojisini ise “milliyetçilik” ve “muhafazakârlık” olarak belirledi.


Muammer Güler – (24 Ocak 2013 – 25 Aralık 2013)

2013 revizyonuyla İdris Naim Şahin’in yerine İçişleri Bakanı olarak atanan Muammer Güler oğlu Barış Güler’in yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında gözaltına alınmasından sonra görevinden istifa etmişti. Barış Güler iddiaya babasının içişleri bakanı olmasının getirdiği gücü kullanmış Reza Zarrab ve şirketlerine ayrıcalık tanınması için rüşvet almıştı. Bu iddialarla gözaltına alınan Barış Güler, babasını da koltuğundan etmişti.


Efkan Ala – (25 Aralık 2013 – 31 Ağustos 2016)

Sürpriz görev değişikliği öncesinde gizli bir görüşme trafiği yaşandığı ortaya çıktı. Erdoğan dün öğleden sonra Soylu ve Müezzinoğlu ile ayrı ayrı görüştü. Ala’nın da bu görüşmelerin hemen sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’nda üst düzey bürokrat olan kardeşi Atıf Ala ile görevden ayrılacağı bilgisini paylaştığı öğrenildi. Bu gelişmeler ise kulislerde, görev değişikliğine ilişkin talebin Erdoğan’dan geldiği ve bu akşam başlayacak Çin ve ardından da çıkacağı ABD ziyaretleri öncesinde de düğmeye bastığı yorumları yapıldı.

Yıldırım’ın da bilgisi dahilinde sürdüğü belirtilen bu süreçten bakan ve parti yöneticilerinin büyük bölümünün de kamuoyuyla birlikte, Yıldırım’ın Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamayla haberdar olduğu öğrenildi

SÜLEYMAN SOYLU KİMDİR? (31 Ağustos 2016)

Türkiye siyasetine ilk olarak 1987 senesinde giren Süleyman Soylu, Demokrat Parti ve Adalet Partisi çizgisindeki aile geleneğini devam ettirerek merkez sağ Doğru Yol Partisi'nin Gençlik Kolları'nda göreve başladı.

1987-90 yılları arasında, DYP İstanbul İl Teşkilatının Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi. 1995 yılında DYP Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Kısa bir süre sonra 17 Temmuz 1995 tarihinde bahsi geçen ilçe teşkilatının başına getirilen Soylu, 25 yaşında “Türkiye´nin en genç ilçe başkanı” unvanını aldı. Dört sene sonra 29 Nisan 1999 tarihinde İstanbul il başkanlığı görevini geldi ve 2002 Genel Seçimleri öncesi milletvekili adayı oluncaya dek bu görevi yürüttü.

Süleyman Soylu, Doğru Yol Partisi´ndeki önemli görevlere getirildiğinde o dönemin parti Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili olan Tansu Çiller´in partili genç gözdelerinden olmuştu. DYP'nin 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri öncesinde ANAP'la birleşme çabaları esnasında Demokrat Parti ismini alarak girdiği seçimlerde baraj altında kalması sonrasında Mehmet Ağar´ın istifasının ardından yapılan olağanüstü genel kurulun üçüncü turunda Süleyman Soylu, geçerli 800 oyun 529'unu alarak genel başkanlığa seçildi.

15 Kasım 2008'de gerçekleştirilen Nevval Sevindi ve Refaiddin Şahin'in de aday olduğu DP 9. Olağan Kongresi'nde 993 oy geçerli oyun 922'sini alan Süleyman Soylu, genel başkanlığa yeniden seçildi.

2009 Yerel Seçimleri öncesinde, hedefinin 2007 Genel Seçimleri'nde elde edilen yüzde 5,4'lük oy oranının üstüne çıkmak olduğunu söyledi ve “Yüzde 5,4'ün altında kalırsak çekilirim” dedi. Yerel seçimlerde il genel meclisi oylamasında partisi yüzde 4 oy alınca Süleyman Soylu, seçimin ertesi günü yaptığı açıklamada “Ben bildiğiniz siyasetçilerden değilim” diyerek istifa edeceğini ve kongrede aday olmayacağını açıkladı.

Ancak ‘parti tabanının ısrarlarını gerekçe gösteren’ Süleyman Soylu, 12 Mayıs'ta bu kararını değiştirdiğini ve tekrar aday olacağını açıkladı. 16 Mayıs 2009'da kendi talebi ile gerçekleşen 5. Olağanüstü Büyük Kongre'de 3. tur oylaması öncesinde adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bu süreçten sonra, ülke çapındaki değişik üniversitelerden ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden gelen davetlerle Türkiye’nin bir çok bölgesinde konferans ve panellere katıldı.

12 Eylül Referandumu için sunulan anayasa değişikliği paketinin, Türkiye’nin dönüşümü ve demokratikleşmesi için hayati öneme sahip olduğunu gören Süleyman Soylu, ”Demokrasi Buluşmaları” adını verdiği bir dizi seminer düzenledi ve arkadaşları ile birlikte Türkiye’yi dolaşarak ”evet” oyu tercihinin sebeplerini milletle paylaştı. Bu faaliyetinin ardından Hüsamettin Cindoruk'un genel başkan olduğu DP'den ihraç edildi.

AKP Genel Başkanı ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aktif siyasete yeniden davet edilen Süleyman Soylu, 5 Eylül 2012 tarihinde gerçekleşen AKP Genel Merkezi'nde genişletilmiş grup toplantısında düzenlenen törenle resmi olarak AKP'ye katıldı. 30 Eylül 2012'de AKP MKYK'sına seçilmiş, müteakiben AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Süleyman Soylu, 64. hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı.Soylu 31 Ağustos 2016’da ise İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 26.02.2018 10:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.