banner87

İlhan Kesici'den 'Cumhurbaşkanlığı adaylığı' açıklaması

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olacağı iddia edilen İlhan Kesici, "Benim adayım Kılıçdaroğlu" açıklamasında bulundu. Kesici, 'CHP daha sol bir parti olursa oy alamaz' dedi. Kesici, CHP'nin Cumhuriyet'i kuran parti olduğunu söyledi.

İlhan Kesici'den 'Cumhurbaşkanlığı adaylığı' açıklaması

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olacağı iddia edilen İlhan Kesici, "Benim adayım Kılıçdaroğlu" açıklamasında bulundu. Kesici, 'CHP daha sol bir parti olursa oy alamaz' dedi. Kesici, CHP'nin Cumhuriyet'i kuran parti olduğunu söyledi.

18 Şubat 2018 Pazar 10:40
İlhan Kesici'den 'Cumhurbaşkanlığı adaylığı' açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayı olacağı iddia edilen İlhan Kesici, Gazete Habertürk'ten Kübra Par'a konuştu.

'CHP DAHA SOL BİR PARTİ OLURSA OY ALAMAZ'

“CHP daha sol bir parti olursa yeterince oy alamaz” mı diyorsunuz?

Elbette alamaz. Ama “Bu arkadaşlar alamazlar” demiyorum. Bu daraltıcı yaklaşım başarılı olamaz. CHP’nin solunda başka bir sol oy yok. CHP ortada bir yerde olsa, solunda da çok fazla soldan oy gelecek olsa, buraya doğru da genişlemeyi desteklerim. Ama realitede böyle bir şey yok. Eski düzen olsaydı, “Yüzde 25 oy alırım. Denk düşerse bir koalisyon ortağı olurum, denk düşmezse de canım sağ olsun, anamuhalefet partisi olarak devam ederim” düşüncesi vardı. Şimdi bu çok daha zor çünkü yüzde 50’nin üstünde oy almanız lazım. Referandumda bizim taraf yüzde 49 aldı. Yüzde 1 alsaydık, yine kaybeden olacaktık. Yani yeni düzende yüzde 49, yüzde 1’e eşittir. Siyasi hareketlenmeler buna razıysa kimsenin bir diyeceği olmaz. Ama iktidarı hedefleyen partilerin bunu kırması lazım.

“CHP 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağdan da oy alabilmek için sağdan gelen bir ismi aday göstermeli” diyenler var. “Hayır, bu katiyen yanlıştır” diyenler de var. İlhan Kesici bu konuda ne düşünüyor?

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye’nin 1923’ten bu yana gördüğü en önemli seçim. Henüz bu işin yeteri kadar farkında değiliz. Cumhuriyet’in ilk döneminde Cumhurbaşkanı Atatürk, Başbakan İsmet Paşa, o zamanki adıyla İktisat Vekili Celal Bayar ve bir de Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak vardı. 2019’da seçilecek olan kişi bu 4 kişiyi ve 4 makamı birden temsil ediyor. Bu çok yanlış bir şey. Biz buna itiraz eden insanlar olarak, “Şu insanı seçin. O seçilen insan yeniden rejimin eksiklerini tamamlasın. Daha güçlendirilmiş, daha medeni bir parlamenter sistem olsun” diyoruz. 2019 seçimi gücün tek kişide toplanmasını isteyenlerle, “Parlamenter seçime geri dönülsün” diyenler arasında geçecek. Buna sağcı, solcu dersek olmaz.

- Sonuç olarak, nasıl bir profil aday gösterilmeli?

Bizim taraftan yüzde 50’yi kim aşabilecekse, o profile uygun bir aday seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aday olduğunu söyleyen tüm insanlar parti genel başkanları. Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan Bey, parti genel başkanı oldu. Milliyetçi Hareket Partisi, “Ben parti olarak bir aday çıkarmayacağım, AK Parti Genel Başkanı’nı destekleyeceğim” dedi. Büyük Birlik Partisi de aynısını söyledi. Meral Akşener de aday olduğunu söyleyen başka bir genel başkan. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de adaylığını açıkladı. Henüz Saadet Partisi’ni ve CHP’yi bilmiyoruz. Ben iki sebepten dolayı sayın genel başkanımızın aday olmasını doğru görüyorum. Birincisi, herkes genel başkan olarak seçime giriyor, biz de bu şekilde girmeliyiz. İkincisi, yüzde 49’un oluşumundaki en önemli rolü CHP Genel Başkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu oynadı. Ama Kemal Kılıçdaroğlu bu rolü CHP’yi öne çıkararak oynamadı. Mesela bir yürüyüşte, “Kimse parti bayrağı getirmesin” dedi. Maltepe’de 2 milyona yakın kişinin katıldığı büyük bir miting düzenlendi ve orada da kimsenin parti bayrağıyla gelmemesi söylendi. Bunu söyleyebilmek çok zor. Çünkü “Sen partinden mi utanıyorsun? Biz ki Cumhuriyet’i kuran partiyiz” diye bir karşı çıkış olduğunda buna verilebilecek cevap azdır. Halbuki bu akli bir şeydi. Yüzde 50’nin üstünde bir oy toplanması gerekiyordu ve bunun için de çok bağıran bir CHP’lilik yapılmaması lazımdı. Bunu Kemal Bey becerdi. Hem Kemal Bey’in hem bizim bu noktayı Türk kamuoyuna iyi anlatabildiğimiz kanaatinde değilim.

- “CHP’nin adayı İlhan Kesici olacak” söylentileri yükseliyor. İlhan Kesici, “Ben aday olmamalıyım, Kılıçdaroğlu aday olmalı” mı diyor?

Evet, şimdi öyle diyorum.

- İleride fikriniz değişebilir mi?

Herkesin her fikri değişir. Cumhurbaşkanlığı seçimine 1.5 sene var.

- Niye siz olmamalısınız?

Hayır, “Ben olmamalıyım” demiyorum, “Kemal Bey olmalı” diyorum. Kemal Bey’i kendi önüme, hatta herkesin önüne koyuyorum. Aday genel başkan olursa, parti organlarını da daha kolay bir şekilde mobilize edebilir. Milletvekillerini, belediye başkanlarını o belirleyecektir. Böyle olunca parti, genel başkanlarının arkasında daha kuvvetli durur.

- Hiç seçim kazanamayan Kılıçdaroğlu, 2019 seçimlerinde yüzde 50+1 oy alıp Recep Tayyip Erdoğan’ı yenebilir mi? Buna inanıyor musunuz?

Tabii. Parti seçimi olursa, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Bey ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bey olarak seçime girerlerse burada AK Parti kazanıyor. Zaten Sayın Cumhurbaşkanı da bunu biliyor ve hangi parti onu aday gösterdiyse onun amblemiyle yarışa girmek istiyor. Bu bir tuzak, demokrasiye az uygun bir şey. Orada partiler değil, şahıslar yarışıyor. İnsanlar da şahısların fikirlerine bakarak oy verecek. 2019’da aynı odaya girdiğimizde 2 sandık var. Milletvekilleri seçimindeki sandık, partiler sandığı. İnsanlar hangi partiye isterlerse ona oy verecekler. Yandaki sandıkta parti yok, isimler var. İkinci tura gelmiş olursak bir tarafta Erdoğan, öbür tarafta da Kılıçdaroğlu olacak. İlk sandıkta Saadet Partisi’ne, Milliyetçi Hareket Partisi’ne oy vermiş insanlar rahatlıkla diğer sandıkta Kılıçdaroğlu’na oy verebilir. Bu da Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 49’u oluştururken parti dışı tavır sergilemesinden dolayı olacak.

- Size dair söylentileri yeniden sorayım; adaylığınız parti içinde resmi veya gayrıresmi olarak konuşuldu mu?

Resmi olarak konuşmak, Kemal Bey’in konuşması demektir. Böyle bir konuşmamız yok. Ama arkadaşlıklar tarzında konuşulur.

- “Olsanız iyi olur” diyenler oluyor...

Elbette. İllerden, ilçelerden, seçmenlerden onu diyenler olur. Benim için olduğu kadar başka arkadaşlar için de bunlar söyleniyor. “Siz aday olursanız daha iyi olur” şeklinde isimleri dolaşan insanlar vardır. Bir kısmı dolaşır, sonra isimlerden biri düşer ve başka bir isim gelir. Bu, partilerde olan bir şey.

- İlhan Kesici’nin 2019’da Cumhurbaşkanı adayı olma ihtimali var mı?

İlhan Kesici’nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 18.02.2018 15:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Solun adayı sağ 2018-02-18 12:31:34

CHP de ikinci ekmelerin vakası olur.bazı CHP liler oy vermeye bile gitmez.

Avatar
YILDIRIM 2018-02-18 10:58:21

Yurt Gazetesi Okuyucuları; İzniniz le bende FİKRİMİ Söylemek işitiyorum ! ! ! Madem Ülkemizde Sağ Seçmen Oylarının TOPLAMI % 60 ve üzeri ise; AKP yi Geçebilmek adına Tayyip Beyin Karşısına MERKEZ SAĞ DÜŞÜNCELİ Birisi çıkartılmalıdır diye DÜŞÜNÜYORUM ! ! ! Neden Diyenlere 2014 Yılı Yerel Seçimlerde CHP nin HATAY ve ANKARA Adaylarının Nasıl bir sonuç aldığına bakılmasının YETERLİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM ! ! ! ! Buradaki Amaç AKP nin elinden TEK ADAMLIĞI Almak için Daha İyi bir Fikriniz Varsa Onun da Konuşulması ve Uygulanmasının daha DOĞRU OLACAĞINI DÜŞÜNENLERDENİM ! ! ! ! Unutulmasın ki; İkinci Bir ŞANS - FIRSAT Olmayacaktır. ! ! ! ! Saygılarımla.

Avatar
Semih 2018-02-18 12:14:45

Ilhan kesiciden daha kalitelisi yok chp de.huzur insanidir.ülkemiz huzura erer.sosyal demokrat bir insan olarak ilhan bey en dogru secim olur.

Avatar
sagci zupe ilhan kesdici 2018-02-18 13:21:29

sen demirelin hediyesisin chp ye solda ne zarar gordun belliki tarihi dusmanligin suruyor sagi ele ecirmis hepsini yobar surulerini cihatci yapmis bir saci diktatorden saga dayanarak iktidar olacaksiniz sen akp ye hizmet eden bir ajansin chp de senden baska bir suru ergenekon artigi ayni vaziveyi yapiyor

Avatar
YILDIRIM 2018-02-18 14:19:16

Sn Kesicinin ve Toplumun Halk kesiminin söylediğini iyi okumak ve anlamak gerekiyor. İnsanların 2014 YEREL SEÇİMLERİNDE söylediklerini doğru okumamız gerekmektedir. 2009 Seçimlerinde Mersin ve Ordu Büyükşehirleri CHP de iken ve yıllarca bu iki ilimiz CHP ye GÖNÜL VERMİŞKEN, 2014 YEREL Seçimlerinde ise CHP Her iki şehirde de ELİNDE ki BELEDİYE BAŞKANLIKLARINI KAYBETMİŞTİR. 2009 da Hatay Belediye Başkanlığı AKP de iken CHP nin Gösterdiği aday kazanmıştır. ! ! ! ! ! Alınmaya - Küsmeye - Gücenmeye GEREK Olmadan Aklı Selim Düşünelim. Alınmadan - Gücenmeden - İnatlaşmadan Ülkemizin Selameti için YUKARIDA YAZDIKLARIM da DÜŞÜNÜLEREK AKP den Kurtulmak için Karar verelim. ! ! ! ! ! ! CHP ve İYİ Partili Arkadaşlar; Kendi partinizden birilerini aday göstermek yerine MERKEZ SAĞ dan AKP nin ve Tayyip Beyin karşısına çıkartılmalıdır. MERKEZ SAĞ adayı ile AKP den alınacak oylar ve CHP + İYİ Parti birleşmesi ile AKP ve Tayyip Beyden kurtulup daha sonra PARLEMENTER SİSTEME Dönülmelidir. Saygılarımla

Avatar
aydın 2018-02-18 16:13:53

1. KENDİ DELEGESİNDE %60 OY ALAN NASIL TURKİYEDEN BAŞKAN SEÇİLECEK 2-bir kere referndum da kılıçtaroglunun hiç bir etkisi yoktu.orda tema şuydu tek adam rejimi gelsin mi gelmesin mi.onun sonucunda kılıçtaroglu gelmİYECEKTİ.- İSTANBULDA BELEDİYE BAŞKANLIGINDA ALDIGI OY MUSTAFA SARIGULDEN AZ OLDU
2- kendi delegesinde B