banner87

İYİ Parti Sözcüsü Çıray: Yargı Cumhurbaşkanı'na bağlandı

İYİ Parti Sözcüsü Çıray, KHK'larla getirilen düzenlemeleri eleştirirken Meclis'in işlevsiz hale getirildiğini söyledi. Çıray, "Milletvekilleri de karanlık radikal paramiliter güçlerin tehdidi altına girmiştir" dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Çıray: Yargı Cumhurbaşkanı'na bağlandı

İYİ Parti Sözcüsü Çıray, KHK'larla getirilen düzenlemeleri eleştirirken Meclis'in işlevsiz hale getirildiğini söyledi. Çıray, "Milletvekilleri de karanlık radikal paramiliter güçlerin tehdidi altına girmiştir" dedi.

25 Aralık 2017 Pazartesi 14:40
İYİ Parti Sözcüsü Çıray: Yargı Cumhurbaşkanı'na bağlandı

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, partili milletvekilleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Dün çıkarılan KHK’larla getirilen düzenlemeleri eleştiren Çıray, “Türkiye’de bugün, şaibeli bir referandumla kabul edilen Anayasa tamamen yürürlüğü girmemişken bile KHK’lerle ‘mutlak kuvvetler birliği sistemi’ tesis edilmiştir” dedi.

YARGI CUMHURBAŞKANI’NA BAĞLANDI’

KHK’lardaki yargıyla ilgili düzenlemelere tepki gösteren Çıray, şöyle dedi: “KHK ile idare, Yargıtay ve Danıştay’a üye atayabilecektir. Bunun açık tercümesi yargının Cumhurbaşkanlığına bağlanmasıdır. KHK bir Anayasa krizi olmanın yanı sıra derin bir devlet krizidir.

Diğer yandan aynı kararnamede bulunan, ‘Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi veya resmi görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihine gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluk doğmaz,’ hükmü yarattığı hukuki sonuçlar bakımından bir genel af niteliğindedir.
Çünkü bu düzenleme sonucunda, kapsama giren suçlar hakkında artık kamu davası açılamaz; açılmış kamu davaları da düşecektir. Yani tekrar ediyorum; bu bir genel aftır.”

‘KHK İLE ANAYASA MAHKEMESİ LAĞVEDİLİRSE’

Anayasa Mahkemesi’ni de eleştiren Çıray, şöyle dedi: “Anayasal hukuk devleti ister siyasiler, ister vesayet güçleri tarafından tehlikeye düşürüldüğü zaman Anayasamızı kim koruyacak? Tabii ki Anayasa Mahkemesi koruyacak. Ancak Anayasa Mahkemesi, Anayasa’ya aykırı olan KHK’lar konusunda yetkisizlik belirterek varlığını tartışma konusu yapmışken bunu nasıl yapacak? Çok basit; Anayasamızın değiştirilemez ve değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek maddeleri ihlâl edilerek ‘hukuk devleti’ tehlikeye düşürüldüğü için daha önce yaptığı gibi yorum hakkını kullanacak. Anayasa’nın ilgili maddelerini koruyacak. Aksi halde bir sabah yine bir KHK ile AYM lâğvedilirse kime başvuracağız?”

‘PALALARLA KESİP SİLAHLARLA KATLETMEK MEŞRU HALE GELECEK’

KHK’nın iç savaşa yol açabileceği uyarısı yapan Çıray, şöyle dedi: “Son çıkan KHK bir iç savaşı tetiklemek isteyen provokatör milislerin işini kolaylaştırmaktadır. Bu kararname ile bir gurup sapığın 15 Temmuz ile bağlantılandıracağı herhangi bir muhalif eylemi yapan eylemcilere palalarla kesip, silâhlarla katletmeleri meşru hale gelecektir. Bu KHK sonucu, bu tür fiillerden mağdur olduğunu iddia edenlerin yaşama hakkı, işkence ve benzeri muameleye tabi olmama hakkı, adil yargılanma hakkı, etkili başvuru hakkı gibi birtakım Anayasal temel hakları ortadan kalkmaktadır.

Kısacası son KHK kuvvetler birliği rejiminde can çekişen demokrasimizin ölüm fermanıdır. Uyarıyoruz; bu linç kültürünün teşvikidir. Allah korusun hâlâ bir yerlerde saklanmış olan gladyonun provokasyonuyla iç savaşa zemin hazırlanabilir!”

‘SON KHK İKTİDARIN DERİN KORKULARINI YANSITIYOR’

TBMM’nin işlevsiz hale getirildiğini söyleyen Aytun Çıray şunları söyledi: “15 Temmuz FETÖ hıyanet, işgal, kaos ve iç savaş darbesini, TSK’nın FETÖ kumpaslarının mağduru Atatürkçü subayları ve hangi siyasi partiye oy vermiş olurlarsa olsunlar Türk Milletinin vatansever ve demokrasiye bağlı evlatları önlemişlerdir. Son çıkan KHK ile AK Parti’nin 15 Temmuz menfur operasyonunu kendi hedefleri doğrultusunda kullandıkları ve rejimi değiştirmeye yöneldikleri iddiaları büyük bir gerçeklik zemini kazanmıştır.

Ebedi önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkanlığını yaptığı ve onun verdiği yetkiyle zafer kazandığı Yüce Türkiye Büyük Meclisi de bu KHK’le daha da işlevsiz hale getirilmiştir. Sadece bu kadarla kalmamış, milletvekilleri de karanlık radikal paramiliter güçlerin tehdidi altına girmiştir.

İktidarın büyük korkularının eseri olan bu KHK asla kabul etmiyoruz. İYİ Parti olarak büyük Türk Milleti’nin temsilcisi olan Yüce Meclisin aşağılanması anlamına gelen bu KHK’yi protesto ediyoruz.” 

Önerilen Haberler
Anahtar Kelimeler:
Iyi PartiAytun Çıray
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hak hukuk adalet istiyoruz 2017-12-25 14:41:34

fransada ohal sadece terroru kapsiyor ulkemizde ise khk ile cok onemli yasalar cikartiliyor meclis by pass milli irade by pass ohal firsata donustu mit polis ordu zaten akp nin emrinde terror yasasi yetersizse akp mecliste ozel yasa cikartabilir mecliste cogunluk zaten akp nin elinde akp ohalsiz ulkemizi yonetemiyorsa derhal istifa etsin

Misafir Avatar
evet evet 2017-12-25 18:14:37 @hak hukuk adalet istiyoruz

suçu olanlar, ihaneti olanlar, ajanlar, teröristler, hainler bu çıkartılan khk dan korkuyor. biz vatandaş olarak korkmuyoruz bilakis memnunuz huzurumuz ve güvenliğimiz için gerekli.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
GERÇEK burada 2017-12-25 18:13:26 @hak hukuk adalet istiyoruz

Yılmaz, düzenlemenin terörle mücadeleyi güçlendirmeye yönelik olduğunu söyledi. Yılmaz, "Terör bağlantısı olmayan vatandaşlar endişe etmesin" diye konuştu. Dün yayınlanan 696 sayılı KHK'da "15 Temmuz darbe girişimi ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler kapsamına sokulacak girişimlerin bastırılması kapsamında hareket edecek sivillerin cezai sorumluluğu olmayacağı" hükmü yer almıştı.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
halkımız 2017-12-25 17:59:44 @hak hukuk adalet istiyoruz

AMARİKAnın emirindeki,CHP ve iyi partinin yumurtasından çıkan civciv iyi parti yemi bırkalısa ülke?. bu millet hükümetine güveniyor. sizz bağırıp çağırın. Dünya ABD ye karşı çıktı chp, hdp ve iyi parti hala onların borusunu öttürüyor. milli olmayanlar bu üç partide toplanmış

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
oy oy 2017-12-25 17:52:32 @hak hukuk adalet istiyoruz

ajan yuvası chp

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
oy oy bunlara oy yok 2017-12-25 17:52:13 @hak hukuk adalet istiyoruz

chp ve iyi parti bird hdp bunlar Türkiyeyi karıştırmak için her şeye karşı çıkıyorlar.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
Akp.ye millet olarak asla oy vermeyelim.. 2017-12-25 15:53:16 @hak hukuk adalet istiyoruz

kendisinin ve evlatlarının geleceğini düşünebilen insan (türk insanı) asla akp.ye oy veremez..
yoo ben köle hayatını seviyorum diyen kişi oy verse dahi..vermeyenin günahını yüklenmesini kabul etmiş sayılır. 10 günlük tatili akp.li vekiller hak etmiş mi..fukaranın parası ile hindi kesip yesinler..keyf etsinler.as.üc.te 1500 lira olsun.Allaha reva mı? ey akp.li kişi elbet sende öleceksin..bu kadar insanın vebal ve günahını sırtına alıp mezara girdiğinde halin nolacak...ALLAH ASLA KULLARININ İYİ VE KÖTÜ YAPTIKLARINI YANLARINA KAR HANESİ OLARAK BIRAKMAZ..MUTLAKA KÖTÜ KÜL BELASINI VE ALLAHIN AZABINI GÖRECEKTİR..ALMA MAZLUMUN AHINI EY AKP.Lİ KİŞİ ÇIKAR SENDEN AHESTE AHESTE..yavaş yavaş...beter olursun hiç bir kişi seni o dertten kurtaramaz.

Beğenmedim! (0)
Avatar
akp.halka köle hayatı yaşatıyor..oy yoktur 2017-12-25 15:47:46

Esir hayatı daha katmerli oldu desenize..
akp. gelip oy isteyecek ,,oy vermeyeni cezalandıracaktır.
yinede bizden (aklı başında olan millet) asla oy yoktur.
köle izahura ve kunta kinte haline ülkemizi akp..çevirmiştir..
bizlerde BİLAL İ HABEŞİ GİBİ ASLA AKP.ye oy vermeyeceğiz..5 tonluk kayaları koysa dahi..akp.ye oy yok..hangi seç.sis..temine çevirse dahi oy yok..akp..%5 olmadıkça ülke huzur ve asayış ve normal ve demokratik olamaz..Adalet akp.nin tekelinde olamaz..oylar chp.ye ve iyi partiye..

Avatar
e o zaman darbe neden onlenemedi 2017-12-25 15:12:29

Perinçek"Darbeyi önceden biliyorduk,Haber verdik ????
https://www.youtube.com/watch?v=dPwCRl_k6AM

Avatar
cafer 2017-12-25 15:49:29

AKP Genel Başkanı Elinde güzel bir kozu var olağan hal arkadaş ne 2019 seçime ne de 2023 seçinine gitmiyeceğim gitmiyecekte kim ne yabalirirki.

Avatar
Selim 2017-12-25 16:02:09

Yazık yazık

Avatar
köylü 2017-12-25 16:17:22

şeriatçılar zaten yargıyı kaldırmışlardı türkiye artık bir kişinin ağzına bakıyor böyle şeriatçı ümmetçi arapçı bir milletede bu yakışırdı

Avatar
15 Temmuz ile ilgili çarpıcı bir belge 2017-12-25 15:11:45

Ece Sevim Öztürk 15 Temmuz ile ilgili çarpıcı bir belge ortaya çıkardı! Şok olacaksınız!
https://www.youtube.com/watch?v=V-eCDPNnUds

Avatar
Tatbikat var diye kandırılan erler 2017-12-25 15:13:01

15 temmuz darbe grişimi - Tatbikat var diye kandırılan erler
https://www.youtube.com/watch?v=3V8H4iND9Zk