İYİ Parti’den YSK’ya İstanbul tepkisi!

İYİ Parti’den yapılan açıklamada, AKP’nin İstanbul’da seçimin yenilenmesine yönelik itirazın zamanında yapmadığı gerekçesi ile itirazın reddedilmesi gerektiğinin altı çizildi.

İYİ Parti’den YSK’ya İstanbul tepkisi!

İYİ Parti’den yapılan açıklamada, AKP’nin İstanbul’da seçimin yenilenmesine yönelik itirazın zamanında yapmadığı gerekçesi ile itirazın reddedilmesi gerektiğinin altı çizildi.

18 Nisan 2019 Perşembe 12:54
İYİ Parti’den YSK’ya İstanbul tepkisi!

İYİ Parti’den AKP’nin İstanbul’da seçimin iptaline yönelik YSK’ya yaptığı başvuru ile ilgili bir açıklama geldi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen’in imzası ile yapılan yazılı açıklamada AKP’nin YSK’ya başvuruyu zamanında yapmadığı ve YSK’nın başvuruyu esasa girmeden reddetmesi gerektiği belirtildi.

İYİ Parti’nin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“AK Parti tarafından, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na 31.03.2019 tarihinde gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal ve yenilenmesi talebiyle 16.04.2019 tarihinde başvuruda bulunmuştur. Bu başvuru süresinde yapılmamıştır. Şöyle ki; 298 sayılı kanunun 130. maddesinin 4. ve 5. fıkralarında, en geç 08.04.2019 tarihine kadar söz konusu itirazların yapılması gerektiği belirtilmiştir. Dolayısıyla Ak Parti tarafından yapılan başvurunun Yüksek Seçim Kurulu tarafından esasa girilmeden reddedilmesi gerekmektedir. “

“Yüksek Seçim Kurulu tarafından başvurunun esas yönünden incelenmesi durumunda da iddia olunan itirazların kabulü mümkün değildir. Ak Parti’nin yapmış olduğu itirazlarda bilgi ve belge olmaksızın, soyut iddialara dayanılmıştır. Buna rağmen ilgili seçim kurulları bu başvuruları kabul ederek Büyükşehir seçimlerine ait geçersiz oyların tamamının ve 6 ilçede de geçerli geçersiz ayrımı yapılmaksızın tüm oyların sayımına karar vermiş ve bu oylar tekrar sayılmıştır. “

“İYİ Parti olarak gerekçeli ve somut delillere dayanarak yaptığımız itirazların ise tamamına yakını İlçe Seçim Kurulları, İl Seçim Kurulları ve nihayet Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedilmiştir.”

“Ak Parti tarafından dile getirilen taşıma seçmen iddialarının gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Seçmen taşıma işlemini yapan tek parti Ak Parti’dir. 24 Haziran Seçimlerinde oy kullanmaları yasak olan askeri öğrencileri taşıyarak oy kullandırdıkları tarafımızca tespit edilmiş ve bu hususta hukuki girişimler tarafımızca başlatılmıştır. 31 Mart Seçimleri sürecinde ise tarafımızca ülke genelinde 90.000 sahte seçmenin kaydı dondurulmuştur. Kaydı dondurulan 90.000 seçmen, yalnızca değerlendirilen itirazlarımızın sonucudur. Değerlendirilmeyen itirazlarımız da göz önüne alındığında bu sayı çok daha fazla olacaktır. Örnek olarak; Siirt ilimizin Pervari ilçesinde mühürlenmiş bir FETÖ okuluna Ak Parti tarafından seçmen taşınmış ve tarafımızca itiraz edilerek bu taşıma seçmenlerin kaydı dondurulmuştur. Ak Parti seçmen kayıtlarına itiraz süresinin çok kısa olduğunu, bu kısa sürede gerekli incelemeleri yapamayarak itirazda bulunamadıklarını beyan etmekte ise de; tarafımızca bu sürenin uzatılması talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na verilen dilekçemiz Ak Partili üyelerin görüşleri doğrultusunda reddedilmiştir. “

“Ak Parti tutuklulara oy kullanıldığından da bahisle seçimin yenilenmesini talep etmektedir. Oysa tüm siyasi partilerin 4 Ocak-19 Ocak tarihleri arasında itiraz edebilmeleri için muhtarlık askı listeleri yayınlanmış ve bu süre zarfında yapılan itirazlar değerlendirilerek karara bağlanmıştır”.

“Ak Parti’nin yapmakta olduğu tüm itirazlar hukuki dayanaktan yoksun olup; bu itirazlar, süreci sulandırmaya ve seçilmiş belediye başkanı hakkında kamuoyu nezdinde şaibe oluşturmaya yöneliktir. Seçimler öncesinde ‘’tüm sandıklarda görevlileri olduğu’’, ‘’Türkiye’de dünyanın en güvenilir seçimlerin yapıldığı’’ beyanlarında bulunan Ak Parti’nin seçimi kaybedince önceki beyanları ile taban tabana zıt beyanlarda ve girişimlerde bulunması tarafımızca üzüntü ile takip edilmektedir. Unutulmamalıdır ki; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine bulaştırmaya çalıştıkları şaibe halkımız nezdinde seçimlere karşı olan güveni yok ederek, önceki seçimlere yönelik de soru işaretlerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Öncelikle cumhur ittifakı seçmeni olmak üzere tüm seçmenimizin kendisine sorması gereken tek bir soru vardır: ‘’İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini cumhur ittifakı adayı 1 oy farkla kazanmış olsaydı, bu süreç ne şekilde işleyecekti? ‘”

“İYİ Parti olarak hukuki sürecin takipçisi olduğumuzu ve halk iradesinin hukuksuzlukla gasp edilmesine müsaade etmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyorum.“

Kaynak: Yeniçağ

Son Güncelleme: 18.04.2019 13:00
Anahtar Kelimeler:
YSKIyi Parti
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.