Kılıçdaroğlu: Adaletin bu kadar bozulduğu bir dönem olmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İnsan Haklarında Eşitlik ve Adalet Çalıştayı'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu: Adaletin bu kadar bozulduğu bir dönem olmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İnsan Haklarında Eşitlik ve Adalet Çalıştayı'nda konuştu.

12 Aralık 2018 Çarşamba 11:26
Kılıçdaroğlu: Adaletin bu kadar bozulduğu bir dönem olmadı

Çalıştay, CHP Genel Başkanı Veli Ağbaba konuşmasıyla başladı.

VELİ AĞBABA'NIN AÇIKLAMALARI ŞÖYLE:

Basın özgürlüğü hiçe sayılarak bir yanda havuz medyası yaratılırken diğer yanda Sözcü gazetesine operasyon yapılarak muhalif basın susturulmak istenmektedir. Halen 145 gazeteci tutuklu.

Hak ihlallerinin en çok yaşandığı alanlardan biri de emek alanıdır. Baskılar öyle bir hal almıştır ki Türk-İş Başkanı Sayın Ergün Atalay'ın konuşması çarpıtılıp hedef gösterilmektedir. AKP iktidarı boyunca en az 21 bin işçinin iş cinayetine kurban gittiğini görmekteyiz.

7'si OHAL olmak üzere 15 grev yasaklanmıştır.

Sözü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu devraldı. 

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

İnsan olarak eşit haklara sahipsek, biz adaleti büyük ölçüde gerçekleştirmiş oluruz. O nedenle yasalarda eşit haklardan söz edilir o hakların bize verilip verilmediğinin sorgulanması gerekir.

Bizim Anayasamızda da insan hakları ile ilgili önemli düzenlemeler var. Bugün farklı boyutlar konuşulacak ben ekonomi konusundaki haklara değineceğim.

Herkes yaşama hakkına sahiptir diyor Anayasa. Sokağa bırakılan, açlıktan ölen çocukları düşünün gerçekten bu hakkı savunabiliyor muyuz?

Mülkiyet Hakkı, Aile ve Çocuk hakları için de bir düzenlememiz var. Buradan tüm hak derneklerine sesleniyorum gelin birlikte Aile Sigortası'nın çıkmasını sağlayalım. 102 Sayılı düzenlemeyi parlamento yıllar önce kabul etmiş. Kişiyi açlığa ve yoksullağa mahkum eden, dilenciliğe mahkum eden bir süreç var. Sendikaların ısrarla bunu istemesi gerek.

Emekli yaşı oldu 65, işten çıkarıyorlar. 55 yaşında iş bulamıyorsunuz, devlete gidiyorsunuz devlet diyor ki yaşın daha genç. Nasıl yaşayacak bu insan

Kıyılardan herkesin yararlanma hakkı var. Kim faydalanabiliyor bu haktan. Kıyılar gökdelenlerle doldurulmuş.

Yasaya göre çiftçiye verilmesi gereken bir hak verilmiyor. Bugüne kadar ödenmesi gereken 124 milyarın üzerindeki ödeme verilmedi. Ziraat odalarının dava açması lazım. Kimse korkudan dava açamıyor.

Çalışma Hakkı bu da Anayasa'da korunma altında. Herkesin çalışma hakkı varsa bunu yerine getirecek kurumun adı nedir; Devlet. Bu hak yerine getirilmiyorsa en çok isyan etmesi gereken kurum kim sendikalar. Sadece çalışma hakkını teslim etmek yeterli mi? hayır devlet bana insani koşullarda çalışma ve yeri geldiğinde de dinlenme hakkım olduğunu Anayasa onaylamış. Çalışma şartlarımı düzenleyin diye, hak aradı diye işçiler hapse gönderiliyorsa. Sendikalar bu konuda sessiz kalıyorsa, özellikle iki büyük sendika sessiz kalıyorsa burada bir sorun vardır. 

Bütün meydanların dolması gerekiyor. Biliyorum şimdi Kılıçdaroğlu halkı sokağa çağırdı diyecekler. Kimse kusura bakmasın bütün bunlar karşısında işçiler sokağa çıkmıyorsa o işçiler işçi değildir.

Şimdi Asgari Ücreti konuşuyorlar. Türk İş güzel bir adım attı, bir asgari ücretliyi komisyona getirdi. Asgari ücretli anlattı, borçlardan sonra 3 lira kalıyor dedi. Biraz insaflı olun bir insan 3 lira ile ne yapabilir

Yazlık sarayın var, kışlık sarayın var, uçan sarayın var. Sen en iyi şekilde beslenirsin kilosu 4 bin liradan çay içersin sonra da dönüp millete 3 lira geçin diyorsun. Gelir adaletinin bu kadar bozulduğu bir dönem olmadı.

1 milyon 800 bin kişi asgari ücretin altında maaş alıyor. Ya insaf ya bu insan nasıl geçinecek.

6 milyonu aşkın kişi asgari ücret ile geçinmeye çalışıyor. Görüşmeler devam ediyor. Biz açıklıkla ifade ettik, CHP'li tüm belediyelerde çalışanlara net 2200 lira maaş verecek. Yeni kazandığımız belediyelerde de Ocak'tan itibaren fark ödeyeceğiz. Üç hiç kimseyi işten çıkarmayacağız. Bu bir haktır ve bunun teslim edilmesi gerekiyor.

Kamu hizmetlerine girme hakkı var yasamızda. Barış Bildirisi'ni imazladılar diye binlerce akademisyenin işine son verildi, gazeteci hapiste, vekiller hapiste, çavuşlar hapiste komutanlar dışarda. Böyle bir çarpıklık içinde yaşıyor Türkiye. Barış istedi diye akademisyenleri işten çıkarıyorsunuz, hem kendisinin hem eşinin pasaportuna el koyuyorsunuz. Çalışma hakkında engel oluyorsunuz, 'ağaç kökü yesin' diyorsunuz. Ne zaman 21. yüzyılda...

Para var ortada. Tercih parayı kimin için harcayacaksın. Çünkü vatandaş ödediği vergilerin kime ödendiğini sorma hakkına sahip ama sormuyor.

Bir avuç tefeciye 159 milyar tefeciye ödeniyorsa sormak gerekiyor. Sen bu tefecilere para buluyorsun da benim asgari ücretimi mi bulamıyorsun? Sen beni tefecilere çalışır hale getiriyorsun denmesi lazım

Son Güncelleme: 12.12.2018 11:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2018-12-12 13:05:41

benim tanıdıgım bir rizeli var, köyünde koyun güderdi sonra bir anda mütahit oldu istanbul büyük şehir belediyesinden onlarca ihale aldı şimdi 400 bin dolarlık arabaya biniyor

işte böyle dünün çobanı bile sırf hemşehri ve partici ayagına zengin edildi milletin annesine küfreden mehmet cengiz ve gayri meşru ilişki yaşayan aga oglunu buna örnek verebiliriz. işte bu sebepler ve daha fazlası bile akp içindeki nekadar çok ranta ihaleye harama doyanların varlıgının yüksek oldugunu göstermektedir

akp bir ı rant ve ihale partisi oldu demekki davaları sadece para ve mevkiymiş bunu görmüş olduk. .kumarı ve haramı meşrulaştırdılar ha bre yalan söylüyorlar halkı ALLAH ile aldatıyorlar dini sömürüp keselerini dolduruyorlar kul hakkı yiyorlar akp lilerin şirk iiçinde yüzenleride cabası

topluma ömerin yamalı hırkasını önerip anlatıp, kendileri milyon dolarlık jetlere biniyorlar ejder suyu içip lüks içinde yaşıyorlar istaf ve şatafalt hat safhada gösteriş ve caka benliklerini yozlaştırdı

Avatar
T.C.DÜNYA MUCİZESİ EBEDİ BAŞKUMUTAN KEMAL ATATÜRKCÜ ATEİST 2018-12-12 16:10:42

Günaydın Kemalim,şimdiye kadar aklın neredeydi..?? Tam 16 sene tayyibi ve yalaka yaltakcılarını yandaşlarını tayyibin buruşmuş,kokuşmuş,çürümüş iğrenç GÖTÜNÜ öpenleri ve tayyibi BERTARAF ETMEK İÇĞN HİİÇ BİR MÜCADELE GÖSTERMEDİN ŞİMDİDE ÇIKMIŞ BILA,BILA YAPIYORSUN ÜSTELİKDE PİSİKOPAT tayyibe MİLYONLAR VERİYORSUN .Sevgili KEMAL bey yapamıyorsun Sen kenara çekilde biz hem o tayyibin kölesi ,aşırı tayyibin iğrenç götünü öpen tayyibe çalışan sahtekar menfaatçi SÖZDE hukuk adamı olduklarını İDDİA EDEN HAKİMLERİNDE SAVCILARINDA tayyib denilen ruh sağlığı iyileşmesi mümkün olmayan deli PİSİKOPAT FAŞİT tayyibide haddini bildirelim sen çekil bi ayağımızın altından çünki fazla MEHAMETLİSİN bak diktatör tayyip HİİÇ açıyordu mehemet gösteriyormu 10 YAŞINDAKİ çocuğu gençleri((KATLETİ*) SONRADA DEYTAN YAZDIM dedi ve yüreği sızmadan utanmadan arnalmadan bu diktatör bir gurula DESTAN yazdım dediği çoluk çocuk gençleri öldürdüğüne sevindi .Dolayısı ile çekişe DESTAN nasıl yazılaırmış biz bari gösterelim

Avatar
Hacı Yatmaz 2018-12-12 12:56:56

En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Umudunu yitirme. Sandığa git ve Mahalli seçimlerde vereceğin oy kaygılarınız için olsun. Saray,avaneleri ve yanaşmalarına gerekli dersi ver.

Misafir Avatar
efe 2018-12-12 14:27:48 @Hacı Yatmaz

Kılıçdaroğlu sen git büyük elçilerle Türkiyeye ihanet toplantıları yap. yada Fatih Portakalla beraber ihanet yürüyüşüne davet edin halkı. sizi gidi vatansızlar siziii.

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
KK kimmiş? 2018-12-12 14:26:49 @Hacı Yatmaz

Adaletten bahsedene bakarmısınız? PİNOKYO, SÖZÜNÜ BİLMEZ SAZINI BİLMEZ İHANETÇİ.

Beğenmedim! (3)