banner58

Kılıçdaroğlu'ndan CHP'ye talimat: Ben dahil bir daha gideceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin il başkanları toplantısında referandum sonuçlarını değerlendirdi. Referandumda kazanan tarafın kendileri olduğunu savunan CHP lideri, sonuçların şaibeli olduğuna yönelik iddialarını sürdürdü. Kılıçdaroğlu, il başkanlarına teşekkür ziyaretlerinde bulunmaları talimatı verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan CHP'ye talimat: Ben dahil bir daha gideceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin il başkanları toplantısında referandum sonuçlarını değerlendirdi. Referandumda kazanan tarafın kendileri olduğunu savunan CHP lideri, sonuçların şaibeli olduğuna yönelik iddialarını sürdürdü. Kılıçdaroğlu, il başkanlarına teşekkür ziyaretlerinde bulunmaları talimatı verdi.

29 Nisan 2017 Cumartesi 13:11
Kılıçdaroğlu'ndan CHP'ye talimat: Ben dahil bir daha gideceğiz

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, halk oylamasına değinerek, "Haksız, adaletsiz ve huzursuz bir süreç. Bunu sadece biz söylemiyoruz. Bütün dünyanın gözü önünde yaşadığımız bir süreçti. Bu süreçte devletin bütün kadroları kullanıldı. Bütün imkanları, araçları, parası, forsu, televizyonları kullanıldı. Ama bunların hiçbirisi bizi yıldırmadı. Hiçbirisini gerekçe göstermedik. Çünkü biz bir demokrasi davasına inanıyoruz ve mücadelemiz buna ilişkin. Anayasa görüşmelerinden itibaren bu tür baskıların olacağını zaten biliyorduk. Ama biz sıradan bir parti değiliz. Biz dünyanın en köklü 4 partisinden biriyiz. Bütün zor koşullara rağmen demokrasiyi inançla ve kararlılıkla savunan bir gelenekten geliyoruz. Bütün baskıları savuşturan, bütün baskılara karşı direnen bir gelenekten geliyoruz. Hiçbirimiz baskılara boyun eğmedik. Bütün arkadaşlarıma, bütün örgütüme yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Bir kez daha CHP’nin demokrasi için ne kadar önemli bir parti olduğu gerçeğini sadece Türkiye değil, bütün dünyaya anlatmış olduk" diye konuştu.

ISLAK İMZALI TUTANAKLARIN GELİŞ ORANI

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Biz çocuklarımızı baskının olduğu bir Türkiye’de değil, demokrasinin yaşadığı bir Türkiye’de yetiştirmek istiyoruz. Bunun için bizim yaptığımız mücadele bizim demokrasi tarihimizin dönüm noktalarından birisidir. Eğer bu ülkede seçmenin yüzde 50’den fazlası demokrasiyi savunup, tek adam rejimine karşı ‘hayır’ diyorsa ‘bu sadece ve sadece CHP’nin başarısıdır’ dersek doğru olmaz. Ana aktör CHP’dir ama arkasında milyonlar vardır. Dolayısıyla başarı bu ülkenin başarısıdır. Başarı bizim insanımızın başarısıdır. 1982 Anayasasını düşünün, aynı koşullarda neredeyse halk oylamasına gittik. O dönem yüzde 94 oranında ‘evet’ çıkmıştı. Şimdi en azından seçmenin yüzde 50’sinden fazlası ‘hayır’ diyebildi. Demokrasi açısından geldiğimiz bu nokta çok önemlidir. Halk oylamasının yapıldığı ve genel merkezde değerlendirildiği akşam, sandıklardan ıslak imzalı tutanakların geliş oranı yüzde 97.44 bu çok önemli. Bu nedenle bizim tarihimizde bir ilktir bu. İl başkanlarımız, ilçe başkanlarımızı, kadın kollarımız, gençlik kollarımız ve gönüllülerimiz artı diğer siyasi partilerin sandık görevlileri yüzde 97.44 oranında ıslak imzalı tutanakları o akşam CHP Genel Merkezinde girdi. Bu başarı hepimizin ortak başarısıdır."

'OYLAR SANDIKTA DEĞİL YSK'DA ÇALINDI'


“Vatandaşlarımıza şunu söyledik; sandığa gidin oy kullanın, sandığın güvenliği bize ait" diyen Kılıçdaroğlu, "Biz bunu yaptık halkımıza verdiğimiz sözü sonuna kadar tuttuk. Ama bir geriye dönüp baktık ki oylar sandıkta değil Yüksek Seçim Kurulunda çalınmış. Hırsızlığın adresi başka bir yer olmuş. Aklımıza gelmedi mi? Emin olun gelmedi. Çünkü orada hakimler var, hakimlerin siyasal görüşleri olabilir ama vicdanı, ahlakı olmayan bir hakim olmaz diye düşündük. Bu kadar saygısız bir grubun YSK’da kümelendiğini hiç düşünmedik. Bu ağır konuşmayı onların hak ettiğini çok iyi biliyorum. Eğer bir hakim cübbe giyiyorsa düğmesi ve iliği olmalı. Bu halk oylaması bize şu gerçeği gösterdi, orada kümelenen bir grup hakimin cübbesi var, ilikleri var ve düğmeleri yok. Siyasi otoritenin önünde eğilen ve talimatla hareket eden kişiye hakim denmez, ondan olsa olsa toplumun en zavallı kişileridir. YSK’ya niye güvendik? Şunun için güvendik. Kanun maddeleri o kadar açık ki bu kanun maddelerini anlamak için hukuk fakültesini bitirmeye gerek yok. İlkokulu bitirmeye bile gerek yok. Okuma yazma bile bilmeye gerek yok. Nohut kadar akıl varsa bu maddeleri anlar”  ifadelerini kullandı.

'O İKİ MADDEYİ CEBİNİZE KOYUN'

Seçim kanunun iki maddesini okuyan Kılıçdaroğlu, "Bu okuyacağım iki maddeyi cebinize koyacaksınız. Gittiğiniz her kahvede, lokantada, oyunda, parkta, fabrikada, tarlada çıkaracaksınız vatandaşa okuyacaksınız. YSK’nın nasıl bir kanunsuzluğa imza attığını vatandaşa anlatacaksınız. Ne diyor; ‘Üzerinde ilçe seçim kurulu mühürü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır.’ Bunu anlamak için nohut kadar akıl yeterli. Ama bunlar cübbe giyenler, ilikleyenler ve siyasi otoritenin emrinde olanlar bunu anlamazlıktan geldiler ve geçerli saydılar. Aynı şekilde 101.madde, ‘ Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçersizdir.’ Ama bunlar geçerli yaptı. Vatandaş sandığa gitti 49 milyon vatandaş oy kullandı evet veya hayır. Herkesin evetine ve hayırına hep saygı duydum. Ama bir şeye inandık, hukukun üstünlüğüne. Vicdanı olmayan, ahlakı olmayan hakim olmaz dedik. Ama bir gördük ki vicdan sahibi ve ahlak sahibi olmayan hakimler. Bunları da gördük" açıklamasında bulundu.

'BÜTÜN BASKILARA RAĞMEN'

Türkiye ile ilgili, halk oylamasıyla ilgili yazılan bütün raporlarda adaletsizliklerin sıralandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "En son Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde de Türkiye 3.lige düşürülürken, 2004’te çıkmıştık denetim sürecinden, yeniden denetim sürecine girerken, o denetim sürecine girmenin nedenlerinden birisi de maalesef bu. Bu referandum süreci bize şunu gösterdi; çalışırsak kesinlikle kazanırız. Referandum süreci bu gerçeği bize gösterdi. Çalıştık ve sonuç aldık. Bütün baskılara rağmen çok önemli bir sonuç aldık. Çalışırken hiç kimseyi bu süreçte ötekileştirmedik. İlk kez CHP olarak siyasi parti ayrımı gözetmeksizin, sivil toplum ayrımı gözetmeksizin, inanç farkı gözetmeksizin, kimlik farkı gözetmeksizin, hiç kimseyi ötekileştirmeden herkesle tokalaşma imkanı yakaladık. Bunu yaptığımız ve devam ettirdiğimiz sürece Türkiye’nin birleştirici gücünün CHP olduğunu geniş kitlelere aktarabiliriz. Bu bizim ilk adımımız bu adımı sürdüreceğiz. Bu süreçte hiç kimsenin kimliği, inancı, yaşam tarzını siyasete, referanduma malzeme etmedik. CHP’liler hiç kimsenin kimliğiyle, yaşam tarzıyla, inancıyla uğraşmazlar. Onlar hepimizin birlikte Türkiye’de onur ve gururla yaşamasını ister.  Bu algı toplumun geniş belleğine yerleştirilmiş vaziyette. Ayrıştırıcı bir dil kullanmadık. Bizi en acımasız şekilde eleştirdiler, hakaret ettiler, küfür ettiler ama biz duymadık, görmedik. Öfke üzerine siyaset kurmadık. Öfkeye teslim olmadı hiçbir arkadaşım. Sandık başında kurşunlanarak ölen CHP’liler oldu referandum sırasında. CHP Türkiye’yi en sağlıklı, en tutarlı yönetecek olan partidir. Bunun mücadelesini hep birlikte vereceğiz. Bu süreçte elde ettiğimiz en büyük kazanımlardan birisi körü körüne muhalefet değil, bilgiye dayalı muhalefet yapmaktı. Böylece ilk kez CHP’li olmayan veya hayatında hiç CHP’ye oy vermeyen vatandaş bize kulak kabarttı. Can ve mal güvenliği, demokrasiye olan bağlılık, bizim gibi düşünmeyen insanların haklarını savunmak bu bizim temel görevlerimizden birisidir. Bu süreçte biz bunu geniş kitlelere aktarma imkanı bulduk."

NEZAKET ZİYARETLERİ

Bir demokrasi ortak paydasını oluşturduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Şimdi bu paydayı büyütmek, genişletmek zorundayız. Ne yapacağız? Önümüzdeki iki ay içinde her bir il başkanı ve ilçe başkanı bu halk oylaması sırasında gittiğiniz her yere bir kez daha gideceksiniz. Nezaket ziyaretleri süreciniz başlıyor iki ay. Hiçbir yorum yapmadan ister vatandaş evet oyunu kullansın ister hayır oyunu kullansın. Size sandığa gittiğiniz için teşekküre geldik diyeceksiniz. Demokrasi için önemli bir sınav verdik biz vatandaş olarak görevimizi yaptık sizde vatandaş olarak görevinizi yaptınız. Ama süreci gayri meşru hale getiren siz değilsiniz, siyasi otoritenin emrinde olan YSK" şeklinde konuştu.

BİRBİRLERİNE HAİN DİYORLAR

 Kılıçdaroğlu, "Tam kanunsuzluğun bütün koşulları oldu. Her yaptıkları açıklamadan sonra biraz daha batıyorlar. Yüzde 51 ile kazanıldı deniliyor ama hiçbirisi hayatından memnun değil. Niçin? Kaybettiklerini çok iyi biliyorlar. Dünyanın gözü önünde kaybettiklerini çok iyi biliyorlar. O kadar ki, şimdi birbirlerini suçluyorlar. Düne kadar yol arkadaşları olanlar şimdi birbirlerini 'hain' olarak suçluyorlar. Kaybettiklerini, yanlış yaptıklarını biliyorlar. Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz. Yargıyı ayarlayacaksın, onlara bir şeyler vaat edeceksin, sonra geleceksin  'Ben kazandım' diyeceksin. Kim yutacak? Kazanan biziz. Her yerde gururla söyleyeceksiniz. Kazanan bu ülkenin insanı, bu ülkenin demokrasisi. Bütün baskılara rağmen kazanan biziz. Onlar kavga ediyorlar, birbirlerine 'hain' diyorlar. Çünkü kaybettiklerini çok iyi biliyorlar. Bütün dünya biliyor. O açıdan biz önümüzdeki iki ay teşekkür ziyaretleri yapacağız. Ben dahil, gittiğim her yere bir daha gideceğim, konuştuğum herkesle tekrar konuşacağım. Demokrasinin ne kadar önemli bir kavram olduğunu, özgür yaşam tarzını demokrasiyle elde ettiğimizi, düşünce özgürlüğünü, medya özgürlüğünü demokrasi ile elde ettiğimizi anlatacağız. Tek adam rejiminin Türkiye’ye hangi felaketleri getireceğini de hep birlikte yaşayacağız, hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

KADIN KOLLARINA DESTEK VERİN

İl başkanlarından kadın kollarına önem vermelerini ve hangi talepte bulunuyorlarsa taleplerini mutlaka karşılamalarını rica eden Kılıçdaroğlu, "Çalmadığımız kapıları, giremediğimiz evlere onlar giriyor. Hepimize düşen görev kadın kollarına destek vermektir. Biz vatandaşın kapısını çalacağız, biz oturacağız, çayını, kahvesini biz içeceğiz, derdini biz dinleyeceğiz, bir emrin var mı diyeceğiz. Süreç şuanda demokrasiden yana, ibre demokrasiden yana. İnsan haklarından yana" dedi.  “Hayır diyen demokrasiye bağlı bütün siyasal partilerle yakın ilişkilerimizi sürdüreceğiz” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, “Onlara da teşekkür borçluyuz. Onlarda mücadele ettiler” değerlendirmesinde bulundu.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 29.04.2017 14:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nir 2017-04-29 21:38:19

Hep halkıyız ama sonuç aynı değişen birşey yok. Neden hiçbirşeyi değiştiremiyorsunuz.adam aradaki farkı suriyeliler 7.5 ml yaparak kapatıyor.2019 çalışmaya başladı.parti in başına geçerek ordanda açık kapatacak.ondam sonra kimse durduramayacak.ysk anayasada değişecek mahkemesine sizden önde gidiyor.chp hatalarının bedelini bizler ödeyecegiz.yaziklar olsun.muhalefet bile olamadınız anca ko usun

Avatar
Eren 2017-04-29 22:37:33

Reyiz 3 kez şikayet etmiş AHIM'E ülkeyi. ..Abdullah gül kardeşi de 1 kez şikayet etmiş Hristiyan Klubüne ülkeyi..Eeee olacak şimdi hafizlar?????!!!!

Avatar
Zuleyha 2017-04-30 02:45:10

Yaptirmayin yeri göğü yikin siz nasıl mualefetsiniz bu sizi halkın hakkını koruyun diye meclise koymadimi boş boş konuşun lak lak edin diye deyil beceriksizler

Avatar
alem 2017-04-29 14:56:23

Allah şimdiden sonra akıl fikir MANTIK versin yaradılış matematik değildir 'OYLAR SANDIKTA DEĞİL YSK'DA ÇALINDI' MANTIĞI AKLI nerede yanlızca yapılan kışkırtma bölücülük ÇATIŞMA ORTAMI OLUŞTURMA TÜRKİYE yi sözde kücük düşürüp dünya genelinde şıkıştırma YETER ARTIK YETER BİRAZ İNSAF BİRAZ AHLAK ve UTANMA gerek 1- OYLARIN HEPSİNİN HAYIR YADA EVET OLUP OLMADIĞI bilinmiyor yeniden SAYILSA 2- HİLE OLMASIN DİYE zarf ve oy pusulası nın yalnız matbuu DEĞİL görevini iyi yapmayan kasıtlı ya da farkında olmadan yapmayan KENDİ ÜYELERİNİZİN TUTANAKLARINI NEREYE KOYACAKSINIZ BM ye ONLARIDA GÖTÜRÜNN biraz insaf ve vicdan AYNI GEMİDEYİZ sulandırmayın

Avatar
Verdi 2017-04-29 21:59:21

Allah şimdiden sonra akıl fikir isteyen hileli oylardan memnun olan hain adama versene hazreti Ömer,nin adaletini uygulayan gerçek Müslüman hakimlerden kuşku duymamak adam ağzıyla ikrar etti beş seçimde,r aynı şeyi yapıyoruz diye önce sen kendin dinini inkar ettin alem adam bende diyorum ki Allah'a inanan Muhammed,n sözinegğvenen bir kul olarak sşzlet hileyi sahtekarlığı bırakıp yahudi üstün hizmet madalyalı adamın sahtekarlığını kabul etsenşzde vatanımı vatandaşımı yahudiye Rum'a Ermeni'ye kul etmeseniz eğer bu yargıçlar gerçek. Mimin misli ansa Hz Ömer,n adaletini önde tutarlar kul hakkı Yaman dur yaman

Avatar
Sehnaz 2017-04-30 13:29:53

Her türlü ihtimali düşünmek muhalefet olarak sizin sorumluluğunuzdu ama her zaman olduğu gibi yine sorumsuzluk örneği gösterdiniz ve size destek veren halkın güvenini boşa çıkardınız. Bundan sonra yaptığınız ve yapacağınız yorumlar neyi değiştirecek ??!

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-30 14:42:13

2-
EREKLİLİĞİ, BAŞARILI ANTİ AMERİKANCI VE ONURLU DİK DURUŞLU VE TÜRKİYECİ BİR ALEVİ SİYASETÇİ OLDUĞU İÇİN DEĞİLDİR ŞÜPHESİZ ! GELELİM TÜRKİYE'DE MUTLAKA GİDERİLMESİ, TEDAVİ EDİLMESİ GEREKEN BU ÇOĞUNLUKTAKİ SÜNNİ SEÇMENİN BU HASTALIKLI ALEVİ DÜŞMANLIĞI BAKIŞINA. BU HASTA BAKIŞLI ÇOĞUNLUK, TÜRKİYE'DE NASIL VE HANGİ OLUMSUZ, HASTALIKLI KOŞULLARDA OLUŞTURULMUŞTUR VE NASIL GİDERİLMELİ VE TEDAVİ EDİLMELİDİR SORUSU VE SORUNU, BENDENİZE GÖRE ÇOK DAHA BÜYÜK BİR ÖNEM VE ACİLİYET ARZETMEKTEDİR TAKDİR BUYURURSANIZ !!!... YOKSA TÜRKİYE SİYASETİ ELBETTE KİMSENİN VE HİÇ BİR AYRICALIKLI KESİMİN TEKELİNDE DEĞİLDİR VE ÖYLE DE ASLA OLMAMALIDIR ŞÜPHESİZ !!!...

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-30 14:41:34

1-
R. Zelyut:
Kılıçdaroğlu; bu yönüyle de CHP için bir ayakbağı halindedir. Bunu CHP’deki Alevi kökenli delegeler de artık görmeliler:
--------------------
SN. ZELYUT,
BURADA SORUN, KILIÇDAROĞLU'NUN ALEVİ GİBİ ALEVİ OLMASI DEĞİL, TAM TERSİNE YUKARIDA SAYMIŞ OLDUĞUNUZ BİR ALEVİYE YAKIŞMAYACAK AMERİKANCI TUTUMUNDAN DOLAYIDIR MAALESEF ! YOKSA KILIÇDAROĞLU’NUN ALEVİLİĞİ EĞER TEK BAŞINA SİYASETE GİRMİŞ OLMASI SÜNNİLER AÇISINDAN EĞER BİR SORUN İSE , TÜM ALEVİLER BU SORUNU GİDERMEK ANLAMINDA, SİYASETTEN VE VE ASLINDA YAŞAMIN HER ALANINDAN ÇEKİLMELİDİRLER SONUCU ORTAYA ÇIKAR Kİ, BU KABUL EDİLEBİLİR BİR ŞEY DEĞİLDİR ! TÜRKİYE VE HER ŞEY HERKESİNDİR, YALNIZCA SÜNNİLERİN BABASININ AT OYNATMA ALANI DEĞİLDİR ŞÜPHESİZ ! BU SÖZLERİ SİZE BİNAEN DEĞİL, GENEL KONUŞTUM. SELAM VE SAYGILARIMLA.
------------------------------------------------------
EVET KILIÇDAROĞLU AMERİKANCI OLDUĞU İÇİN , AYRICA KENDİ TOPLUMU OLAN ALEVİLERİN HAKLARINI ARAMADIĞI İÇİN CHP'NİN BAŞINDAN GİTMELİDİR, YOKSA BU GİTME G