Kılıçdaroğlu'ndan gençlere ödev

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün Bursa Nutku'nu partisinin gençlik kolları kongresinde gençlere okuyarak: "Bunu odanıza asacaksınız" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan gençlere ödev

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün Bursa Nutku'nu partisinin gençlik kolları kongresinde gençlere okuyarak: "Bunu odanıza asacaksınız" dedi.

28 Ocak 2018 Pazar 13:31
Kılıçdaroğlu'ndan gençlere ödev

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin gençlik kolları kongresinde konuştu.

Gençlere hitap eden Kılıçdaroğlu, "Bütün gençlerimiz tarihi, Osmanlı'nın hangi koşullarda battığını iyi bilecek. Geçmişini bilmeyen geleceğini sağlıklı inşa edemez. Bunlar geçmişi bilmediği için geleceği inşa edemiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Atatürk "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" der. İlk hedefimiz özgür ve bağımsız Türkiye. İkinci hedef üreten Türkiye." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a hitaben de "Daha düne kadar milliyetçiliği ayakları altına alan bir adam şimdi kalkmış milliyetçilik dersi vermeye kalkıyor. Daha düne kadar Irak'ta askerimizin başına çuval geçirildiğinde neredeydiniz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün Bursa Nutku'nu gençlere okuyarak "Bunu odanıza asacaksınız" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Osmanlı battığında bir metre milli demir yolu yoktu. Osmanlı’nın parasını basacak milli bankası yoktu. Övgüler düzüyorlar. Osmanlı’nın silahı yoktu. Osmanlı’nın ordularının başkaları yönetiyordu. Toplu iğne üretemiyorlardı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi koşullarda Cumhuriyet’i kurduğunu hepimizin bilmesi lazım. O zor koşullarda Türkiye’yi demir ağlarla ördü. 1930’da Merkez Bankası’nı kurarak kendi milli paramıza sahip olduk. O zor koşullarda 1921’de Çocuk Esirgeme Kurumu’nu kurdu. 1925’te Kayseri’de uçak fabrikasının temelini attı. Kırıkkale’de Makina Kimya kuruldu. Bu gerçeğin hepimiz tarafından bilinmesi gerekiyor. Geçmişini bilmeyen geleceğini sağlıklı inşa edemez. Bu güruh geçmişini bilmediği için geleceğini inşa edemiyor.

OSMANLI'DA MİLLET Mİ VARDI?

Osmanlı’da millet mi vardı? Cumhuriyetle beraber oldu. Kimse sarayın, padişahın kulu kölesi olmadı. Hepimiz Cumhuriyet’in özgür ve eşit bireyleri olduk. Cumhuriyet kurulmasaydı belki böyle bir toplantı dahi yapamacaktık.

Bu ülkenin çok ciddi sorunları var. Geldiğimiz noktada çok ciddi sorunlar var. İster iç politika, ister dış politika, tarihinde ilk kez Türkiye bu kadar yalnızlaşıyor. İlk kez dünya ile kavgalı. Oysa Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlar savaş meydanlarından gelmişlerdi. Filistin’de, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Antep’te, Maraş’ta onlar vardı. Onlar, “savaş zorunlu olmadıkça bir cinayettir” dediler. O nedenle hepimiz yakın tarihimizi çok iyi bilmeliyiz.

EN GÜÇLÜ OLANLAR BİZLERİZ

Daha düne kadar Irak’ta askerlerimizin başına çuval geçirilirken bu kahramanlık edebiyatı yapanlar neredeydi? Unuttuğumuzu mu sanıyorlar? Hep birlikte bu ülkenin geleceği için güzel şeyler söylemeliyiz. Hiç kimse unutmasın. Bu topraklarda en güçlü olanlar bizleriz. Çünkü bizler insan haklarını, demokrasiyi savunuyoruz.

Dikta yönetimlerine karşı, baskılara karşı mücadele kolay değildir. Her mücadelenin bir bedeli vardır. O bedeli onlara ödeteceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Bizim hedefimiz ne? Çağdaş uygarlığı yakalamak. Bizim gibi düşünmeyen insanların da özgürce konuşmasını sağlamak. Güçlü bir sosyal devleti ayağa kaldırmak.

Kılıçdaroğlu, "Daha düne kadar her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına alan bir adam, şimdi kalkmış bize milliyetçilik dersi veriyor. İnönü'nün lafı ile; 'hadi canım sen de.' Çok ciddi sorunlarımız var. Tarihinde ilk kez Türkiye Cumhuriyeti bu kadar yalnızlaşıyor. Tarihinde ilk kez bütün komşuları ile dünya ile kavgalı. Oysa Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları savaş meydanlarından gelmişti. Ve onlar dediler ki, 'savaş zorunlu olmadıkça bir cinayettir dediler. Her şeyden önce yurtta barış dünyada barış' dediler. Savaşın bütün acımasızlığına tanık olanlar barışın arkasında kapı gibi durdular. Hepimiz yakın tarihimizi iyi bilmeliyiz. Daha düne kadar askerlerimizin başına çuval geçirilirken bu kahramanlık edebiyatı yapanlar neredeydi? Unuttuğumuzu mu sanıyorlar" ifadelerini kullandı. 

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 29.01.2018 03:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CHP KAZANACAK 2018-01-28 14:07:31

Kilicdaroglu adam gibi adam haktan hukuktan adaletten vatandastan yana

Avatar
Cumhuriyet Halk Partisi 2018-01-28 14:40:34

Almanyadan Selamlar.Hamd olsunki Cumhuriyet Halk partiliyim.Herkes Partimizin kıymetini bilsin.Türkiyemizin geleceği Çağdaş CHP dir

Misafir Avatar
hallo 2018-01-28 14:43:11 @Cumhuriyet Halk Partisi

LG

Beğenmedim! (1)
Avatar
Atatürk'ün Bursa Nutku 2018-01-28 14:04:21

https://www.youtube.com/watch?v=NCtISmVj2TE

Avatar
destekle yapılan darbeler iflas ettirdi memleketi 2018-01-28 14:19:03

Cambridge Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nin öğretim üyesi Chang’ın kitap haline getirilen çalışması Türkçe’ye “Sanayileşmenin Gizli Tarihi” olarak çevrildi...
Epos Yayınları’ndan çıkan kitabı bize ilk tavsiye eden ise OSTİM Başkanı Orhan Aydın oldu...
Değerli yazarımız Rüştü Bozkurt da hemen birkaç kopyasını edinip bize dağıttı...
***
Chang, kitabında Güney Kore mucizesinin arka planına ilişkin özetle şu bilgileri veriyor: 1961 yılında bir askeri darbe ile iktidara gelen General Park- Chung Hee, bir zaman sonra sivilleşti. Ve birbirini izleyen üç seçimi kazandı...
Kimilerine göre, Park’ın hile ve siyasi dalaverelerle güvence altına alınan bu seçim zaferleri, Beş Yıllık Ekonomik Kalkınma Planları ile ülkenin ekonomik ‘mucizesini’ başlatmadaki başarısıyla
ivmelendi...

Avatar
demir kaya 2018-01-28 19:55:44

kandırıldık aldatıldık cok salakmışsız aldatıldık cok yavşakmışız inandık zarrap cok hayırsever birisi zarrap bizi sattı esat adam gibi adam esad tererirt eyyy putin sen nesin eyyyisrail senin elinde kan var eyy hollanda eyyyalmanya eyy yunanan eyyyy ananın orası sana oy verenin eyyyy orasına sokayım

Avatar
Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi! 2018-01-28 14:06:52

https://www.youtube.com/watch?v=dBCXzvY4VoQ

Avatar
adamlar da darbe yapmışlar 2018-01-28 14:20:17

keşke insani değerleri yüksek demokrasi cumhuriyet parlomenter yönetim sistemiyle milli birlik ve beraberliğimizin daim olduğu 80 … yıllık süreçte her bir şeyleri üretebilseydik birbirimizi ötekileştirme suçlama tezgahlara gelme getirme hainlikler olmadan sevgi ve saygı ile hepimiz sarılarak muvaffak olsak darbeler olmasa idi

Avatar
destekle yapılan darbeler iflas ettirdi memleketi 2018-01-28 14:17:36

GÜNEY KORE MUCİZESİNİN arka planına ilişkin özetle şu bilgileri veriyor: 1961 YILINDA BİR ASKERİ DARBE İLE İKTİDARA GELEN GENERAL PARK- Chung Hee, bir zaman sonra sivilleşti. Ve birbirini izleyen üç seçimi kazandı...
Kimilerine göre, Park’ın hile ve siyasi dalaverelerle güvence altına alınan bu seçim zaferleri, Beş Yıllık Ekonomik Kalkınma Planları ile ülkenin ekonomik ‘MUCİZESİNİ’ BAŞLATMADAKİ BAŞARISIYLA
İVMELENDİ...
1950’de başlayıp üç yıldan fazla süren iç savaş sonrasında Güney Kore dünyanın en fakir yerlerinden biriydi...
1960’lı yılların başında, Güney Kore’nin kişi başına geliri 80 dolar düzeyindeydi...
Aynı dönemde Gana’nın kişi başına geliri 180 dolardı...
Merak etmişsinizdir, söyleyeyim: Türkiye’nin kişi başına milli geliri ise 1960’ta 380 dolar civarındaydı...
Yani bundan 50 yıl önce ortalama bir Koreli, ortalama bir Gana vatandaşının kazandığının yarısını ancak kazanıyordu...
Bir Türkiye vatandaşının ise dörtte birinden daha azını...