Kılıçdaroğlu, sokak eylemlerini destekliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan şaibeli seçim sonuçlarını kabul etmeyen yurttaşların sokakta YSK'yi protesto etmesi ile ilgili açıklama geldi. Kılıçdaroğlu, YSK'nin protesto edilmesinin 'hak' olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, sokak eylemlerini destekliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan şaibeli seçim sonuçlarını kabul etmeyen yurttaşların sokakta YSK'yi protesto etmesi ile ilgili açıklama geldi. Kılıçdaroğlu, YSK'nin protesto edilmesinin 'hak' olduğunu söyledi.

19 Nisan 2017 Çarşamba 11:25
Kılıçdaroğlu, sokak eylemlerini destekliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz zarf ve oy pusulalarının kabulüne itiraz yollarının tıkanması durumunda anayasa değişikliğini 'gayrı meşru sayacaklarını' söyledi.

CHP lideri, YSK'yi protestoların 'hak olduğunu da' belirtti.

TBMM'de BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, YSK'nin kararına dair itiraz başvurularından sonuç alamamaları durumunda tavırlarının ne olacağına dair soruya şu cevabı verdi:

Yapılan değişikliği gayrı meşru sayacağız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi var. Gerekirse olayı oraya kadar götüreceğiz .

PROTESTO ETMEYE HAKLARI VAR

Kılıçdaroğlu, referandum sonrasındaki sokak protestolarını 'hak' olarak değerlendirdi:

"Yüksek Seçim Kurulu'un aldığı bu karar her kesim tarafından protesto edilmelidir. Protesto etmeye de hakları vardır. Eğer hukukun üstünlüğü kavramı varsa, bu karar çok önemliyse ve bu kavramın evrensel bir değeri varsa hiç kimse bu kavramı yerle bir edemez.

Kılıçdaroğlu, geçmişteki Anayasa Mahkemesi kararlarının altını çizdi:

"Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararları var. Anayasa Mahkemesi daha önce verdiği bir kararı hangi gerekçeyle değiştirecek? Çünkü Anayasa Mahkemesi, oy pusulaları ve zarflarda mühürün olmaması halinde seçim iptal edilir diye karar almış, üstelik 2014 yılında. Yasada da açık ve net böyle bir tanım var.

"Şimdi hangi gerekçeyle Anayasa Mahkemesi kararını değiştirecek? Değiştiremez. Ayrıca zaten Yüksek Seçim Kurulu, parlamentonun iradesinin üstünde bir görüş beyan edemez".

PM'Yİ TOPLAYIP YOL HARİTASI ÇİZERİZ

Kılıçdaroğlu, "Velev ki sizin açınızdan hukuki yolların hepsi tükendi, siz bu sonuçları tanıyacak mısınız?" sorusuna bu durumda partide karar alınarak bir yol haritası çizileceğini söyledi:
"O zaman oturacağız, Parti Meclisi'ni toplayacağız. Bunu bütün ayrıntılarıyla değerlendireceğiz ve kendimize bir yol haritası çizeceğiz. Yetkili organlarımızda nasıl bir yol, yöntem izlemeliyiz diye oturup konuşacağız".

BİLEREK YSK İLE SINIRLI TUTTUK

Referandumun ardından Pazar akşamı ve Pazartesi günü sosyal medyada, Hayır oyu veren gençlerden CHP yönetiminin tavrına yönelik eleştiriler geldi.

Bu eleştirilerle ilgili olarak Kılıçdaroğlu, Pazar günkü açıklamanın sadece YSK ile ilgili olması gerektiği nedeniyle bu tepkilerin geldiğini, ayrıntılara Salı günkü grup toplantısında girdiğini söyledi:
"Pazar günü yaptığım açıklama gençleri tatmin etmedi. Oysa o açıklama sadece Yüksek Seçim Kurulu kararlarına endekslenen bir açıklamaydı. Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz seçim pusulalarını ve zarfları kabul etmesinin yapılan referandumun meşruiyetine gölge düşürdüğünü ve bu karardan dönmesi gerektiğini söylemiştim. Genel olarak referanduma girmemiştim.
"Ona bugün (Salı) girdim. Oysa o gençler o akşam benden çok daha heyecanlı bir açıklama bekliyorlardı. Doğru değildi çünkü YSK'yı doğrudan hedef aldık. YSK bizim kararımıza uyup, 'evet o gece oylar kabul edilmeyecektir' diye karar alsaydı bizim meşruiyet tartışması açmamamız halinde Hayır çıkarsa, onun da meşruiyeti tartışmalı olacaktı.

"Biz bütün bu ayrıntıları düşünerek o akşam açıklamanın sadece YSK kararıyla sınırlı tutulmasını istedik. Bugün (Salı) açıklamamızda konunun bütün ayrıntılarına girdik açıklamamızda".

'YSK'deki yargıçlar sarayın beklentilerine uygun kişiler anlamına gelir'

"Yüksek Seçim Kurulu'nun yasaya aykırı olarak almış olduğu karar, her şeyden önce parlamentonun itibarını zedeliyor. Parlamentonun çıkardığı yasayı tanımıyorum diyor.

Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı tanımıyorum anlamına geliyor. Bu, orada görev yapan yargıcın, yargıç kimliğini zedeler. 'Onlar bağımsız ve tarafsız birer yargıç değil, sarayın beklentilerine uygun karar veren kişiler', anlamına gelir."

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Referandumda Hayır oyları, sol/laik tabandan Kürtlere, ülkücü kesimden kentli muhafazakarların bir bölümüne farklı siyasi seçmen gruplarından geldi.

"CHP, çıkan bu yeni tablo içerisinde stratejilerini ve politikalarını yenileyecek mi?"

Bu soruya cevaben "Elbette de yenilemek zorunda" diyen CHP lideri şöyle devam etti:

"Demokrasiden yana olanların birarada ve ortak bir paydada hareket etmeleri gerekiyor. Bunun bir ayağı medya özgürlüğüdür, bir ayağı hukukun üstünlüğüdür, bir ayağı yargının bağımsızlığıdır. Bakıldığı zaman güçler ayrılığını savunmaktır, parlamentonun itibarını korumaktır.

"Geçmişte hangi siyasi partinin kimliği içerisinde yer almışsa alsın, ya da herhangi bir siyasi kimliği olmayan, demokrasiden yana olan bütün yurttaşların birarada olmaları gerekiyor. Bizim buna ihtiyacımız var. Bu ihtiyacı sadece CHP olarak biz değil sokaktaki sade bir yurttaş da artık hissetmeye başladı. Demokrasiyi ortak savunmalıyız, demokrasiyi ortak güçlendirmeliyiz.
"Demokrasiye karşı olan kişi, kurum veya siyasal partilere karşı ortak mücadele etmeliyiz. Bu, çok önemli bir hareket olacaktır. Bizim Cumhuriyet tarihimizde de ortaya ilk kez böyle bir tablo çıkıyor. Bu da çok önemli bir değer".

Kılıçdaroğlu, 'CHP'nin referandum kampanyasındaki gibi, farklı kesimlere hitap eden tarzının da süreceğini' belirtti:

"Bu dilimizi koruyacağız. Kucaklayıcı bir dil kullanacağız. Kendi siyasi görüşü, kimliği veya yaşam tarzı farklı olabilir. Bütün bu değerlere de saygı göstereceğiz. Ama demokrasiyi yüceltmeye hazır olan herkesi kucaklayacağız".

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALLAHIN TÜRK MİLLETİNE ÖZENE BÖZENE YARATIĞI MUCİZESİ HEDİYE ETTİĞİ ULU ÖNDER ATATÜRK 2017-04-19 14:05:54

Sayın Kemal bey sokak eylemleri deyil TÜRK VATANIMIZIN BÜTTĞN ŞEHİRDEKİ BULUNAN EYLEMLER ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK ÇALINAN ÇIRPILAN HİLLE İLE ÇEBİR İLE tayyipin adamı YSK bulunan tayyipin emirleri ile Çalaçaksım evet mühürü basacajsın HAYIR OYLARIMI GERİ ALACAĞIM yks kurumunun başındaki HAYİNİN RİZEDE RESİMLERİ VAR SAYIN ALINMIŞ ADAMLA MERAL AKŞENER HANIMIN YORUMUNUDA GÖRDÜM YENİÇAĞ BASINDA OKUYUN YSK DAKİ foseptik g.,t öpen tayyipin yaltakcısı yalakacısı ysk herkez tayyipin yaltakcısı yalakacısı RÜŞVETİ VERİYOR tayyio bizşm vergilerle hğkümetin devletin paralarını bol kesde rüşvet dağıtıyor 15 senedir iktidarın en tepesşnde dalavere dğzanbazlıkla kalıyor eğer yollamazsanız resmen padişah olacak bakın HÜDA VER PARTİSİSİ NELER NELER İSTİYOR anayasanın deyiltirilemez 4 maddesi TÜRKLĞKTE DAHİL BÜTTĞN MADELERİNİN DEYİŞTİRİLMESİNİ İSTŞYOR dolayısı ile hadş bakalım MERAL AKŞENER HANIMLA BİR OL BİRLİK OL KURTARIN TÜRK VATANIMIZI ULU ÖNDERİM KUTSALIM KEMAL ATATÜRKÜMÜN GENÇLERE DEDİĞİ GİBİ (((((( İÇERİDEKİ DIŞARIDAKİ DÜŞMANLARDA ))))) CENAP ALLAH ULU ÖNDERİM KUTSALIM MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜ ÖZENMİŞ BÖZENMİŞ MUCİZE OLARAK DAHİ YARATMIŞ TÜRK MİLLETİNE ARMAĞAN ETMİŞ HEDİYEBETMİL YOLLAMIŞ ŞİMDİYE KADAR HİÇ BİR EŞİ GELMEMİŞ ALLAH TARAFINDAN MUCİZE YARATILMIŞ VE BİR EŞŞDE MAHŞERE KADAR GELMŞYECEKTİR VE ONA GELECEĞİ GÖRME GİBİ HARİKA BİR MZEL MUCİZE KABİLİYET KİŞİLİK VERMİŞ BAKIN ŞİMDİ AYNISI OLDU SİYASETİN İÇİNDE BİR ÇOOK KOBRA YILLANLARI İÇERŞDEKŞ DIŞARIDAKİ VE SİYASETŞN EN TEPESŞ TÜRK VATANI MİLLETİ YILLANLAR TÜRK V A TANINI MİLLETİNİ BÖLMEYE RAMAK KALDI İSTE BU YOBAZ DŞN İSTİSMARCILARI TEPEN EN KÜÇÜK YILLANLARLA SAVAŞMA ZAMANI GELDİDE GEÇTİ BİLLE ARTIK CESUR OL BEN PARTİLİ DEYİLİM HİÇ BİR PARTŞYLE ALAKAM YOK SADECE ULU ÖNDERİMŞZ KUTSAKIMIZ MUCİZEMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKCÜYÜM KANIM CANIM FEDA OLSUN KUTSALIM ATATÜRKÜME ALLAHIN TÜRK MİLLETİNE ÖZENE BÖZENE MUCİZE YARTIĞI TEK KULU KEMAL ATATÜRKÜ BİZ TÜRK MİLLETİNE BAHŞETİĞİ HATİKA MUCİZE KEMAL ATATÜRKCÜYÜM NE MUTLU TÜRKÜM TÜRKÜM TÜRKÜM DİYENE ..!!! NE MUTLUKİ BANA BEN TÜRKÜM ..!!!

Avatar
vatansever turuş 2017-04-19 12:29:25

kılıçdaroğlu refarandumun yenilenmesini istiyor. bence yanlış yapıyor. chp genel başkanı olduktan beri kaybettiği tüm seçimlerin yenilenmesini istesin. eminim yine yanında provaktörlerden, Türkiye düşmanı ajanlardan taraftar bulacaktır.

Avatar
vatansever turuş 2017-04-19 12:31:46

kılıçdaroğlu lütfen aklı selim davranın. liderlik yapın. Halkı sokağa neden çağırıyorsunuz? karışıklık çıksın diyemi? Recep Tayyip Eroğan halkı sokağa niçin çağırmıştı? darbecilere karşı, ülkenin işgalden korunması için. siz ise tersini yapıyorsunuz. bu Türkiyeye , Türk halkına haksızlıkdır.

Avatar
vatansever turuş 2017-04-19 12:56:35

bunlar demokrat değiller. Deniz baykalda rahmetli Adnan menderesin yakasına yapışıp demokrasi istiyoruz demişti!!! Mendersei astılar. bunlar böyle demokratlar. menderesin suçuda ülkeye huzur, bolluk bereket, zenginlik getirmekti. aman türk haklı kardeşler bu chp zihniyetinden uzak durun.

Avatar
ALLAHIN TÜRK MİLLETİNE ÖZENE BÖZENE YARATIĞI MUCİZESİ HEDİYE ETTİĞİ ULU ÖNDER ATATÜRK 2017-04-19 14:02:08

Sayın Kemal bey sokak eylemleri deyil TÜRK VATANIMIZIN BÜTTĞN ŞEHİRDEKİ BULUNAN EYLEMLER ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK ÇALINAN ÇIRPILAN HİLLE İLE ÇEBİR İLE tayyipin adamı YSK bulunan tayyipin emirleri ile Çalaçaksım evet mühürü basacajsın HAYIR OYLARIMI GERİ ALACAĞIM yks kurumunun başındaki HAYİNİN RİZEDE RESİMLERİ VAR SAYIN ALINMIŞ ADAMLA MERAL AKŞENER HANIMIN YORUMUNUDA GÖRDÜM YENİÇAĞ BASINDA OKUYUN YSK DAKİ foseptik g.,t öpen tayyipin yaltakcısı yalakacısı ysk herkez tayyipin yaltakcısı yalakacısı RÜŞVETİ VERİYOR tayyio bizşm vergilerle hğkümetin devletin paralarını bol kesde rüşvet dağıtıyor 15 senedir iktidarın en tepesşnde dalavere dğzanbazlıkla kalıyor eğer yollamazsanız resmen padişah olacak bakın HÜDA VER PARTİSİSİ NELER NELER İSTİYOR anayasanın deyiltirilemez 4 maddesi TÜRKLĞKTE DAHİL BÜTTĞN MADELERİNİN DEYİŞTİRİLMESİNİ İSTŞYOR dolayısı ile hadş bakalım MERAL AKŞENER HANIMLA BİR OL BİRLİK OL KURTARIN TÜRK VATANIMIZI ULU ÖNDERİM KUTSALIM KEMAL ATATÜRKÜMÜN GENÇLERE DEDİĞİ GİBİ (((((( İÇERİDEKİ DIŞARIDAKİ DÜŞMANLARDA ))))) CENAP ALLAH ULU ÖNDERİM KUTSALIM MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜ ÖZENMİŞ BÖZENMİŞ MUCİZE OLARAK DAHİ YARATMIŞ TÜRK MİLLETİNE ARMAĞAN ETMİŞ HEDİYEBETMİL YOLLAMIŞ ŞİMDİYE KADAR HİÇ BİR EŞİ GELMEMİŞ ALLAH TARAFINDAN MUCİZE YARATILMIŞ VE BİR EŞŞDE MAHŞERE KADAR GELMŞYECEKTİR VE ONA GELECEĞİ GÖRME GİBİ HARİKA BİR MZEL MUCİZE KABİLİYET KİŞİLİK VERMİŞ BAKIN ŞİMDİ AYNISI OLDU SİYASETİN İÇİNDE BİR ÇOOK KOBRA YILLANLARI İÇERŞDEKŞ DIŞARIDAKİ VE SİYASETŞN EN TEPESŞ TÜRK VATANI MİLLETİ YILLANLAR TÜRK V A TANINI MİLLETİNİ BÖLMEYE RAMAK KALDI İSTE BU YOBAZ DŞN İSTİSMARCILARI TEPEN EN KÜÇÜK YILLANLARLA SAVAŞMA ZAMANI GELDİDE GEÇTİ BİLLE ARTIK CESUR OL BEN PARTİLİ DEYİLİM HİÇ BİR PARTŞYLE ALAKAM YOK SADECE ULU ÖNDERİMŞZ KUTSAKIMIZ MUCİZEMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKCÜYÜM KANIM CANIM FEDA OLSUN KUTSALIM ATATÜRKÜME ALLAHIN TÜRK MİLLETİNE ÖZENE BÖZENE MUCİZE YARTIĞI TEK KULU KEMAL ATATÜRKÜ BİZ TÜRK MİLLETİNE BAHŞETİĞİ HATİKA MUCİZE KEMAL ATATÜRKCÜYÜM NE MUTLU TÜRKÜM TÜRKÜM TÜRKÜM DİYENE ..!!! NE MUTLUKİ BANA BEN TÜRKÜM ..!!!