banner87

Kılıçdaroğlu: Türkiye tarihinin derin krizlerinden birini yaşıyor!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Eczacılar Birliği Kongresi'nde konuştu. Eczacıları ve sağlık sektöründeki sorunları anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, '' sağlık reformuna ihtiyaç var ama sağlığın bütün bileşenleriyle biraraya gelinmesi gerekiyor. Ancak bu masa başında olmamalı.'' dedi. Öte yandan Kılıçdaroğlu, '' Türkiye tarihinin derin krizlerinden birini yaşıyor'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Türkiye tarihinin derin krizlerinden birini yaşıyor!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Eczacılar Birliği Kongresi'nde konuştu. Eczacıları ve sağlık sektöründeki sorunları anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, '' sağlık reformuna ihtiyaç var ama sağlığın bütün bileşenleriyle biraraya gelinmesi gerekiyor. Ancak bu masa başında olmamalı.'' dedi. Öte yandan Kılıçdaroğlu, '' Türkiye tarihinin derin krizlerinden birini yaşıyor'' ifadelerini kullandı.

16 Kasım 2017 Perşembe 12:20
Kılıçdaroğlu: Türkiye tarihinin derin krizlerinden birini yaşıyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, JW Marriott Otel'de Türk Eczacıları Birliği 41. Olağan Büyük Kongresi'ne katıldı. Kılıçdaroğlu, Eczacılık Fakültelerinin sorunlarına değinerek, "Arkadaşlarım not iletti bana; bugün bir tane bile eczacı öğretim üyesi olmayan Eczacılık Fakültelerinin olduğunu söylediler. Bu tablo doğru bir tablo değildir. Kimse fakülteler açılmasın demiyor iyi bir kadrosu olsun. Eczacı bir öğretim üyesi görmeden hangi bilgi ile donanacak eczacı arkadaşımız? Hangi nitelikle görev yapacak? Yılda 2 bin eczacı mezun olur bunların bir kısmı aradığımız niteliklere sahip olmazsa zararı sağlıktan yararlananlar çekecektir. Eczacı ile yurttaş arasındaki ilişki güvensizlik temeli üzerine de oturabilecektir. Özelikle YÖK'ten rica ediyoruz, fakülte açacaksanız önce hocalarını bulacaksınız. Bina ile fakülte olmaz. Eğitim çağdaş olmanın gerekleri çerçevesinde yerine getirilmeli. Plansız bir politika ile çok sayıda eczacıyı mezun ederseniz, bugün atama bekleyen yüzbinlerce öğretmen var. Yarın görev bekleyen on binlerce eczacı karşımıza çıkacaktır. Bunun yanında ihtiyaç duyduğumuz pek çok meslek erbabı yetişmemiş olacaktır. Eğitim planlaması önemli" diye konuştu.

'Acil servis ücretsiz olduğu için herkes acil servise koşuyor'

Kılıçdaroğlu, "Doktorların yemini vardır. Gelirine, kimliğine bakılmaz diyoruz. Bir Bağkurlu mesela belli bir süre prim ödemezse ona sağlık hizmeti verilmiyor. Anayasaya göre hani herkes sağlık hizmetinden yararlanma hakkına sahipti. Gelir ile sağlık hakkı arasındaki bağlantı kesilmeli. İnsanlar para ödememek için acil servis ücretsiz olduğu için herkes acil servise koşuyor. 1 yılda acile başvuranların sayısı 110 milyon 915 bin kişi. Bu acı tablonun bilinmesi lazım. Sağlıkta reform yapıldı. Yeni düzenlemelere ihtiyaç var. Yeniden bir sağlık reformu yapılmalı. Masa başında değil sağlığın bütün bileşenleri ile bir araya gelip yapmak gerekiyor. Ortak akıl ile sağlıkta reform yapılmalı" ifadelerini kullandı.

'292 milyar 804 milyon lira açık nereden kaynaklanıyor?'

Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü yaptığı yıllara değinen Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

"92-99 yılları arasında Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü yaptım. Sistemde büyük açıklar vardı. Bu açıkları gidermek için siyasilerin dikkatini çekmek için sağlığın bileşenleri ile kamuoyuna mal ettik sorunun çözülmesi gerekiyordu. Çok şey yapıldı ama büyük ölçüde gerçekleşmedi. Siyasete girdik doğaldır bizi suçladılar. 'Kılıçdaroğlu SSK'yı batırdı' diye. Benim dönemimdeki açığı açıklamak mümkün. Şimdi daha fazla prim ödüyorsunuz daha düşük emekli maaşı alıyorsunuz. Bunlara rağmen bu açık neden büyüyor? Benim dönemimde açığın; 42 milyar lira olduğu söylendi sayın bakan tarafından. Sayın bakanı plan bütçe komisyonu üyemiz Bülent Kuşoğlu ile görüşmesini öneririm. Bir bakan ağzından çıkan rakamı test etmeli. Benim dönemimdeki bütün açıklara bakabiliriz. Bu hükümetin, hükümetlerin bütün dönemlerine bakıyorum; 292 milyar 804 milyon lira. Siyasetçi olarak şunu soruyorum bu açık nereden kaynaklanıyor? Emekliye daha düşük aylık, prim ödeme gün sayısı arttı, emeklilik yaşı 34-43'ten 65'e çıktı.

'Akan paralar neden her ay gösterilmiyor?'

Bu açık nereden çıktı? Bunu sorma hakkına sahibim. 80 milyon vatandaşımız da sorma hakkına sahip. Bu açıklar neden kamuoyuna açıklanmıyor, gizleniyor? Her ay hazineden Sosyal Güvenlik Kurumu'na akan paralar neden her ay gösterilmiyor? Devlette saydamlık olması lazım. Hangi gerekçe ile göstermiyorsunuz?

'Müfettiş ordusu beş kuruşluk bir yolsuzluk bulamadı'

Siyasete girdim, 10 yılımızı incelediler. Müfettiş ordusu görevlendirdiler beş kuruşluk bir yolsuzluk bulamadılar.

Erdoğan'a ve Yıldırım'a meydan okudu

İddia ediyorum, AKP'nin Genel Başkanına, Başbakana açık ve net; meydan okuyorum eğer Sosyal Güvenlik'i tartışacaksanız, ben tek başıma siz ordunuz ile gelin oturup tartışalım. Kim Sosyal Güvenlik'i bu hale getirdi?"

'Türkiye tarihinin en derin krizlerinden biri'

Kılıçdaroğlu, "Türkiye tarihinin en derin krizlerinden birini yaşıyor. Düşüncesini açıkladı diye, gazeteciler, milletvekilleri, avukatlar, hakimler, savcılar hapiste. 500, 600 gündür iddianameleri yazılmayan çok sayıda öğrenci hapiste. Demokrasimiz sürekli kan kaybediyor. 20 Temmuz darbesinden sonra Türkiye'nin geleceğini yeniden düşünmemiz gerekiyor. Bu mesele parti, meslek örgütü meselesi değil Türkiye meselesidir. Bu ülkenin aydınları olarak benim kadar sizin de sorumluluğunuz var. Demokrasi tek başına siyaset kurumuna emanet edilecek bir şey değildir. Demokrasi, 80 milyonun üzerine titrediği bir kurumdur. Birlikte mücadele edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Vatana, demokrasiye ihanettir'

Kılıçdaroğlu, "2019 seçim sürecine giderken, iki seçeneğimiz var; demokratik parlamenter sistem. İkinci yok tek adam rejimi, bir adam olsun her şeye o karar versin. O kadar ki arabalara takılacak cam filmine bile o karar versin. Takalım mı takmayalım mı? Ceza keselim mi kesmeyelim mi? O bir kişinin sırtına bütün sorunları yıkıp o kişi sabah akşam kandırılır ve aldatılırsa nasıl aydınlığa çıkacak bu memleket? Düşünmemiz lazım. Kişi hata yapabilir eksiği de olabilir. Bütün yumurtalar bir sepete konmaz. Demokraside dengeler sistemi vardır. Yasama, yürütme yargı vardır. Denetleme vardır. Bunu bir parti meselesi olarak görmek vatana, demokrasiye ihanettir" diye konuştu.

'Atatürkçülük geçmişe takılıp kalmak değildir'

Kılıçdaroğlu, "Atatürkçülük geçmişe takılıp kalmak değil, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve insanlarını çağdaş uygarlığın ötesine taşımaktır. Gelecektir geçmiş değil" dedi.

'Meslek kuruluşları tehdit ediliyor'

Kılıçdaroğlu, "Meslek kuruluşları bazen davalar, denetimler ile tehdit ediliyor. Meslek kuruluşları niye tehdit edilsin? Anayasal kurum bunlar. Neden baskı kuruluyor? Niçin benim gibi düşünmüyorsun diye" dedi.

'2019 seçim sürecine giderken iki seçeneğimiz var'

Kılıçdaroğlu, "2019'da sandığa gideceğiz. Ya tek adam rejiminden yana oy kullanacağız elinde sopası olan konuşunca kafaya vuran. Ya da hayır biz ülkemizde çocuklarımıza demokratik bir ülke, demokratik bir parlamenter sistem bırakmak istiyoruz diye oy kullanacağız. Bu tercihi hepimizin düşünmesi lazım. Bu ülkenin aydınları olarak benim kadar sizin de sorumluluğunuz var. Demokrasi tek başına siyaset kurumuna emanet edilecek bir şey değildir. Demokrasi, 80 milyonun üzerine titrediği bir kurumdur. Birlikte mücadele edeceğiz" açıklamasında bulundu.
 

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 16.11.2017 14:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CHP & IYI Parti kazanir 2017-11-16 14:37:36

CHP & IYI Parti kazanir

Misafir Avatar
aile reisi 2017-11-22 18:11:21 @CHP & IYI Parti kazanir

Ya kemal susss. yahu gençlere kavga hakaret, tehdit öğretiyorsun. sus Allah aşkına sus ve git görünme çocuklarımıza. seni istemiyoruzzz.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
doğruyol 2017-11-17 10:50:03 @CHP & IYI Parti kazanir

Türkiyedeki en byük kriz kılıçdaroğlu ve chp nin varlığıdır. hdp ile beraber ne kadar terör örgütleri varsa hepsine sahip çıkıyorlar. teröde olmasa ülkemizde kriz falan olmaz.

Beğenmedim! (5)
Misafir Avatar
ekonomist 2017-11-17 08:21:08 @CHP & IYI Parti kazanir

Cumhuriyet Tarihimizin en verimsiz, en zararlı en ülkesinin kalkınmasına karşı çıkan, siyasetçi KILIÇDAROĞLUDUR.. ve yünetiminde olan chp kadrosudur.

Beğenmedim! (5)
Misafir Avatar
İYİ İYİ 2017-11-16 14:57:19 @CHP & IYI Parti kazanir

SOL İYİ PARTİDE TOPLANIYOR.

Beğenmedim! (2)
Avatar
gercekci olalim 2017-11-16 14:08:01

sgk yi batirdi diyorsunuzda akp turkiyeyi batirdi cumhuriyetin fabrikalari satildi cogu israil amerika bayrakli bi yigin toprak satildi gap bolgesinde yahudiler baya toprak satin aldi bankalarimiz satildi limanlarimiz satildi borcumuz kaca katladi akp ekonomik kriz sonrasi basa gelmisti simdiki ekonomimiz daha vahim durumda dolar avro tavan yapti akp oncesi asgeri ucretle 19 kucuk altin satin alabiliyordun 95 kg kirmizi et satin alabiliyordun akp oncesi kadinlar 34 yasinda erkeklerde 40 yasinda emekli oluyordu akp sayesinde emeklilik yasi 65 oldu hayat cok pahalilasti asgeri ucretli emekli memur etin yanina yaklasamiyor akp aynaya baksin ekonomiyi yonetemedigi ortada millet resmen fakirledi yeni dolar zenginleri turedi kilicdaroglunun bilal gibi milyon dolarlik gemicikleri sirketleri yok paradise papers gibi kagitlarida yok sgk diye diye ekonomiyi ne hale getirdiniz yeter artik kopru yaptiniz dolar bazinda gecende gecmeyende oduycek hepsi borc millete her konuda zam yeter ama

Misafir Avatar
us 2017-11-17 10:51:47 @gercekci olalim

chp avrupanın çalışma ofisidir.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
mimar kemal 2017-11-16 15:18:03 @gercekci olalim

krizlerin mimarı kemal. cumhuriyet mitingleri ne gaye ile yapıldı, gezi olayları ne gaye ile yapıldı, yürümeler, tenceretabaklar zıngırdatmak, oturma eylemi, ayakta durma eylemi, kamu personeline memurlukta suç olan bildiri okutmayı hangi birini saysam bu chp de vukuat çok. kriz mimarı bunlar. ülkemiz kaç kez ip ten dönmüştür. bunların yüzünden.

Beğenmedim! (8)
Misafir Avatar
Günes 2017-11-16 14:55:50 @gercekci olalim

kemal sen gölge etme yeter. Türkiyem huzur istiyor. sen uzak dur yeter.

Beğenmedim! (9)
Misafir Avatar
selviboylum 2017-11-16 14:14:21 @gercekci olalim

GGÜÜÜNAYDIIIIN kemmalllllll. bu gidişle sen uyanmadan gideceksin. gittiğin yerde öyle boş bırakılacağın yer değil haaa. hesap var hesapp.

Beğenmedim! (8)
Misafir Avatar
gercekci olalim x---yalanın batsın 2017-11-16 14:12:25 @gercekci olalim

senaki eski okuma yazma bilmeyen Türkiye var karşında. kılıçdaroğlu gibi sende yalanları sıralamışsın.

Beğenmedim! (11)
Avatar
TÜRKİYE'NİN 450 TON ALTINI İNGİLTERE'DE 2017-11-16 14:27:26

https://www.youtube.com/watch?v=27oVb6TrDm4

Avatar
gercekci olalim x---yalanın batsın video izle 2017-11-16 14:25:33

Unakıtan- Babalar Gibi Satarım
https://www.youtube.com/watch?v=JccDgckqSKE
Yabancılara Satılan Türk Bankaları
https://www.youtube.com/watch?v=c271pySeEtg
KÖPRÜ KAZIĞI
https://www.youtube.com/watch?v=FTbvd-yIX4s

Avatar
x trolu neresi yalan 2017-11-16 14:22:05

hadi ordan

Avatar
zam zam 2017-11-16 14:26:42

Sakın ZAM'ma karşı çıkma. Ümüğünü sıkarlar, Gerekçe: MİLLİ GÜVENLİK
https://www.youtube.com/watch?v=0m3o8e63x_4

Avatar
Diyarbakır Megri Megri 2017-11-16 14:28:52

Diyarbakır Megri Megri
https://www.youtube.com/watch?v=fM0BnbkHffM

Avatar
doktor 2017-11-16 23:41:27

mhp+akp+vatanpartisi= açlık yokluk

Misafir Avatar
doktor adlı yorumcuya 2017-11-23 08:52:43 @doktor

doktormusun? yok olamazsın sen boktor bası olursun ki öylesin çünkü pis kokular yayıyorsun. açlıkda sende, yoklukda sende. gözü doymayanın karnı doymaz.

Beğenmedim! (0)